Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni, kişinin gerçekle gerçek olmayan arasındaki farkı ayırt etmesini zorlaştıran, normal düşünce akışını korumasını engelleyen, duygularını kontrol etmesini ve normal olarak davranmasını önleyen zorlayıcı bir hastalıktır.

Ancak şizofreni belirtileri ve yol açtığı komplikasyonlar doğru tedavi yöntemiyle kontrol altına alınabilmektedir ve kişinin gündelik hayatına büyük oranda dönebilmesi sağlanabilmektedir.

Şizofreni tedavisi için atılacak ilk adım belirtilerin saptanması olmalıdır. Bazı kişilerde şizofreni aniden ortaya çıkan bir hastalık olarak görülebilir ancak genellikle yavaş gelişen ve gelişme döneminde özellikle kişinin davranışlarında bazı değişikliklere yol açan bir hastalık olarak kabul edilir.

Şizofreni Belirtileri

Şizofreninin erken dönem belirtileri kişinin yakın çevresine “bir şeylerin yolunda gitmediği” sinyalleri verir ancak, bunun tam olarak ne olduğunu ilk anda belirlemek oldukça zordur.

Bu dönemde kişinin normalde yaptığı günlük aktivitelerden uzaklaşması, hobilerine ilgi göstermemesi, motivasyonunu kaybetmesi, duygusal tepkilerinin zayıflaması, garip davranışlar göstermesi genel olarak görülen belirtiler arasındadır.

En sık görülen erken dönem şizofreni belirtileri şu şekildedir;

 • Sosyal hayattan, arkadaş çevresinden uzaklaşma
 • Saldırgan davranışlar, sürekli şüphe duyma
 • Kişisel hijyenin azalması
 • Donuk bakışlar
 • Sevinç veya üzüntü gibi duyguların ifade edilememesi
 • Aşırı tepkiler vermek (aşırı gülme veya önemsiz bir olaya ağlama)
 • Depresyon
 • Fazla uyuma veya uykusuzluk
 • Garip ve mantıksız açıklamalar, konuşmalar
 • Unutkanlık, konsantrasyon eksikliği
 • Eleştiriye tahammülsüzlük
 • Konuşmada veya seçilen kelimelerde farklılık

Yukarıda listelenen belirtiler başka bir sağlık sorununa da işaret ediyor olabilir ve bu belirtileri yaşayan her kişinin şizofren olduğunu söylemek doğru değildir. Ancak bu belirtiler ciddiye alınmalıdır ve konusunda uzman bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Şizofreninin karakteristik belirtileri; sanrılar, halüsinasyonlar, dağınık konuşma, dağınık davranış ve “negatif” semptomlar olarak 5 ana başlıkta toplanmaktadır. Bu belirtiler ve belirtilerin şiddeti kişiden kişiye göre değişebilir.

Şizofreni hastası bir kişide bu belirtilerin hepsi görülecek diye bir kural yoktur ve belirtiler zaman içinde değişiklik gösterebilir.

Sanrılar

Sanrılar, doğru olmadığı konusunda açık deliller bulunmasına karşın kişinin doğru olarak kabul ettiği düşüncelerdir. Sanrılar şizofreni hastalarının yaklaşık %90’nında görülür.

Şizofreni hastalarında görülen sanrılara şöyle örnekler verebiliriz.

Zulüm Sanrıları: Zulüm sanrılarında kişi kendinin “onlar” tarafından tehdit edildiğini ve hedef alındığını düşünmektedir. Örneğin “uzaylılar içme suyuna radyoaktif parçacıklar katarak beni zehirlemeye çalışıyorlar” şizofreninin yol açtığı sanrılardan biri olabilir.

Referans Sanrıları: Şizofreni hastaları çevresel olaylardan veya durumlardan kendilerine özel mesaj gönderildiğine inanabilir. Örneğin halka açık reklam tabelalarından kendine özel mesajlar verildiğini düşünebilir.

Megalomanlık: Megalomanlık sanrılarında kişi kendini tarihi karakterlerden biri olarak görebilir veya insanüstü güçlerinin olduğunu düşünebilir.

Kontrol Hezeyanları: Kişi düşünce ve davranışlarının “başkaları” tarafından kontrol edildiğini düşünebilir. “Başkaları aklıma düşünceler yerleştiriyor” veya “düşüncelerim başkalarına iletiliyor” gibi hezeyanlar görülebilir.

Halüsinasyonlar

Halüsinasyon, gerçekte olmayan ve sadece kişinin zihninde bulunan sesler ve görüntülerdir. Ancak halüsinasyonlar kişinin 5 duyu organını da harekete geçirebilir. “Sesler” şizofreni hastalarında en sık görülen halüsinasyondur. Bu sesler genellikle eleştirel, kaba ve kötü niyetlidir.

Dağınık Konuşma

Karışık ve parçalanmış düşünce biçimi şizofreninin karakteristik belirtisidir. Şizofreni hastaları genellikle konsantrasyonu sağlamakta ve normal düşünce akışını korumakta zorlanırlar.

Sorulara ilgisiz cevaplar verebilir ve cümlelere başladıkları konuyu cümle içinde tamamen değiştirebilirler. Söyledikleri şeyler mantıksız gelebilir.

Konuşma sırasında sık sık konu değiştirme, düşünceler arasındaki kopukluklar, “uydurma” kelimeler, aynı kelimenin sık sık tekrarlanması, anlamsız kafiyeli cümleler şizofrenide görülen konuşma bozukluklarına örnek olarak verilebilir.

Davranış Bozuklukları

Şizofreni hedefe yönelik davranışları engeller, kişinin çalışma hayatını ve diğer insanlarla etkileşimini zorlaştırır.

Şizofreni hastalarında davranış bozuklukluları günlük aktivitelerin tümünden uzaklaşma, beklenmeyen veya uygunsuz tepkiler, amaçsız garip davranışlar ve dürtülerin kontrol edilememesi olarak görülebilir.

Negatif Belirtiler (Normal Davranışların Yokluğu)

Şizofreninin “negatif belirtileri” olarak adlandırılan belirtiler sağlıklı insanlarda normal olarak kabul edilen davranışların azalması veya tamamen ortadan kalkması anlamına gelmektedir.

Duygusal tepkilerin azalması, yüzde ifade olmaması, ilginin kaybolması, konuşma anormallikleri ve bozuklukları şizofreninin negatif belirtileri arasında sayılabilir.

Şizofreninin Günlük Hayata Etkileri

Şizofreni belirtileri göz ardı edildiğinde veya doğru tedavi yöntemleri izlenmediğinde belirtilerin neden olduğu sorunlar kişinin hayatında yıkıcı etkilere neden olur. Kontrol altına alınmayan şizofreni belirtileri sosyal ve iş hayatında aşağıdaki sorunlara yol açabilir.

İlişki Sorunları: Şizofreni hastaları çoğunlukla kendilerini izole ettikleri ve sosyal hayattan uzaklaştıkları için ilişkiyi yürütemez duruma gelebilirler.

Ayrıca paranoya kişinin aile bireylerinden ve arkadaşlarından şüphe duymasına ve onlardan uzaklaşmasına neden olabilir.

Günlük Aktivitelerde Yaşanan Sorunlar: Şizofreni kişiyi sosyal yaşamdan uzaklaştırdığı için normal, günlük aktivitelerin yapılması zorlaşır.

Hezeyanlar, halüsinasyonlar, düşünce bozuklukları yemek yeme, yıkanma gibi en basit aktiviteleri dahi imkansız hale getirebilir.

Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı: Alkol ve uyuşturucu kullanımı şizofreni hastalarında sık görülür. Bunun nedeni kişinin kendi kendini tedavi etmeye yönelik çabasıdır.

Artan İntihar Riski: Şizofreni hastaları intihar bakımından yüksek riskli grupların başında kabul edilmektedir.

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Paranoid Şizofreni: Paranoid şizofreni işitsel halüsinasyonlar, hezeyanlar, zulüm ve komplo düşünceleri ile karakterizedir.

Ancak paranoid şizofreni hastaları diğer şizofreni türlerine göre daha normal bir bilişsel işleyiş gösterirler.

Dağınık Şizofreni: Dağınık şizofrenide düşünce akışı bozulduğu için diş fırçalama, duş alma gibi basit aktiviteler bile yapılamayabilir.

Bu şizofreni türünde hasta garip tepkiler (örneğin üzüntü yaratan bir durumda kahkaha atmak gibi) verebilir. Ayrıca konuşma bozuklukları ve anlamsız konuşmalar görülebilir.

Katatonik Şizofreni: Katatonik şizofrenide hareket sorunları görülür. Bazı hastalarda hareketsizlik, bazılarında artan hareketler ve bazı hastalarda ise başka kişilerin hareketlerinin taklidi olarak ortaya çıkabilir.

Farklılaşmamış Şizofreni: Farklılaşmamış şizofrenide yukarıda sayılan belirtilerin bazıları birlikte görülebilmektedir. Ancak belirtileri tek bir şizofreni türüne ait olmayabilir.

Kaynaklar


, , , ,

Şizofreni Belirtileri Nelerdir? İçin 62 Yorum Yapılmış

 1. Bir Dost 12/12/2014 #

  Arkadaşlar bu psikiyatrik hastalıkların tedavisi ilaçlarla olmuyor. Oluyorsa da ilacı kestiği zaman tekrar hastalık başlıyor. Kuranı kerim en iyi ilaçtır bu tür hastalıklarda hastaya bol bol kuranı kerim okutmalısınız Türkçesinden olsun veya Arapçasından olsun bu şekilde tedavi olurlarsa göreceksiniz hastalıklarından eser kalmayacak Allahın izniyle.

  • ilknur 16/04/2015 #

   Cadı deyip yakalım da oldu olacak.

   • Sonnur 26/10/2016 #

    Hobi kazandırmak olarak düşün.Materyalist olacağım diye saçmalamanın alemi yok.

  • Anarsist 04/11/2016 #

   Boyle adamlar yuzunden bu memleket bir adim ileriye gitmiyor . Bilime verilen oneme bakin

  • Ateist 23/07/2017 #

   Millet o kitabı okuyor diye şizofreni hastası oluyor la

 2. havvaana 19/02/2015 #

  İnsanların sosyal yaşamlarında bazılarının maddi varlıklarında karşı kişileri ezik görerek o kişilerin psikolojilerini ister istemez etkilemektedir. Çalışma şartlarında başımızdaki idarecilerin altındaki çalıştırdığı kişilere mobing uygulayarak kişileri çileden çıkarmalarıdır. Çalışan insanların nerede mutlu olmak istiyorlarsa oraya göndermemeleri bunlar bir etkendir. Psikolojik rahatsızların çoğunluğunda insanların birbirini ezerek kendileri mutlu yaşamalarıdır. Fabrikalarda çalışan işçilerin çoğunluğunun maaşının zamanında almadıklarından evdeki ailesine karşı yalancı çıkmasıdır. Evinin ihtiyaçlarını alamadıklarında kendini ister istemez sıkıntı bunalım şeklinde bir şeyler yaratmaktadır. Anlayacağınız toplum yavaş yavaş psikolojik rahatsızlıkların içine girmektedir. İnsanoğlu dini imanı için sabır ediyor ama hayat mücadelelerinde bu olmuyor.

 3. Kerim 01/03/2015 #

  Bir insan şizofren olup olmadığını merak ettiği için google a şizofren belirtileri yazar mı? Veya aynanın karşısına geçtiği zaman kendi kendine cümleler kurup konuşur mu? Aslında konuşmak istediğim birçok insanın kendini deli veya bu tür hastalıklar içerisinde zannetmesi. Her insan egoisttir ve megalomandır bu insanlığın doğasında olan bir şey. Su an yatağımda uzanmış şizofren belirtilerini googleda araştırdım. Kendi kendime konuşurken acaba şizofren miyim diye düşündüğüm oluyor. Biliyorum birçoğunuz bunu merak ettiğiniz için bu sayfaya girdiniz bu öngörülemeyen bir durum beynimizin bize oynadığı oyunlardan birisi. Acaba ben bir deha mıyım diye düşündüğüm dakikalarda olmuyor değil. Sakin olun biz insanız hiçbirimizde bir sorun yok sağlıklı bireyleriz. Psikolojimizde gayet yerinde yersiz düşüncelere sapmayalım. Bunu yazmamın nedeniyse google a şizofren belirtileri olacaktır. Eğer ki sizde benim gibi düşünüyorsanız endişelenmeyin iyisiniz.

  • hümeyra 07/03/2015 #

   Kerim haklı bu yazısını 7 senelik çaresizliğin sonunda okudum. Bu sene kader tutulması sıkıntılarımız kolay aşılacak. Mantıklı yoldan düzeltin beyin kullanılırsa hiçbir sıkıntı kalmaz. Dua ile beraber.

  • esen 09/07/2015 #

   Vallahi kardeşim haklısın bir ara ben de kendimden şüphe ettim şizofren miyim diye internette araştırdım. Belirtileri diye az kalsın kafayı yiyecektim aslında alışkanlıktan başka bir şey değil ama ben şizofren miyim diye araştırmayın sakin olun bir şeyiniz yok şizofren insanlar çok çok değişik insanlardır sakin olunuz.

  • I walk alone 08/12/2016 #

   Doğru aslında ben bile makaleye aynı sebebten aradım fakat sorgulama bile bir belirti bence yaşasın tam bağımsız ruh hastaları 😌

  • Cengiz 18/04/2017 #

   Allah razı olsun kardeşim beni rahatlattın

 4. emrah 05/03/2015 #

  Kerem nasıl bu kadar emin olabiliyorsun bende senin gibi düşünüyorum ama şizofren ilacı kullanıyorum.

  • Psikolog 10/03/2015 #

   Peki çevrene zarar verme gibi eğilimlerin oluyor mu? Toplumda sana nasıl davranılmasını istiyorsun? Genellikle nefret ettiğin insanlara karşı ne hissediyorsun, ya da Neden nefret ediyorsun? Emrah bu soruların cevabı benim için çok önemli. Eğer seni kıracak, üzecek bir şeyler dedimse çok özür dilerim. Teşekkürler.

   • Şule 10/03/2015 #

    Merhaba, nasıl anlatılır bilmiyorum tek bildiğim şey deli gibi korktuğum. Yaklaşık 1 buçuk ay önce gece hiçbir sebep yokken bacağıma bir uyuşma girdi belki geçer diye kalktım iki adım tamamla beraber vücudumda anlam veremediğim bir şey oldu sonradan öğrendim ismi panik dalgasıymış. Ardından nefes alamadım kalbim çok hızlı atıyordu ölüyorum diye çığlıklar atmaya başladım. Annem kalktı ve beni sakinleştirmeye çalıştı bu panik atak dedi. Ama ben inanmıyordum. Beni koltuğa oturttu ve su verdi. Daha iyiydim. Ancak dişlerimin kasılması titreme ve kalbimin atışı geçmemişti. Acayip derecede korkuyordum. Sigara yaktım belki geçer diye kasılma geçti ancak kalbim daha sert atmaya başladı.

    Ne yapıncağımı şaşırmış durumda hemen acile gittim bir sürü teste girdim hiçbir şey çıkmadı. Bir sakinleştirici yapıp yolladılar. Ama yok geçmiyordu. Tekrar gittim. Bu sefer bir serum yaptılar sabaha kadar gözetimde tuttular. Böyle böyle her günüm acilde geçmeye başladı. Doktorlar benden bıktı diyebilirim. Sonra psikiyatri ye gittim bana ilaç verdiler. 5 gün kullandım. Sonra istemedim çünkü kendim başarmak istiyordum. Ancak işler pekte istediğim gibi gitmedi. 1 ayda iki kez panik nöbeti yaşadım. Ve geri kalanında hep korku beklenti içindeydim.

    Zaman böyle geçerken sürekli internette araştırma yapmaya bunu takıntı haline getirmeye başladım. İlk başlarda kalp krizinden felç olmaktan kör olmaktan korkan ben şimdi de şizofreni olmaktan korkuyorum. Sanırım oldum da. Sadece internette okuduğum belirtilere dayanarak koydum teşhisi. Aslında halüsinasyon filan yok. Ama iki gündür yani internette şizofreniyi araştırdığımdan beri gerçeklerden şüphe duyuyorum. Bir ses olsa sende duydun mu bir şey görsem sende gördün mü diye onay bekliyorum insanlardan. Teyzem ağır şizofreni hastası. Benim yaşlarımda olmuş. Bunun etkisi olur mu? Şizofreniden korkmak şizofreni yapar mı? Yani zorla kendine dayatmak olmuş gibi hissetmek ve gerçekten şüphe etmek kendinden şüphe etmek şizofreni yapar mı? Kendi kendime konuştuğum anlar oluyor yakalıyorum kendimi. Yada garip hareketlerim bunlar beni çok korkutuyor. Lütfen yardım edin. Ne bir ses ne bir görüntü var. Ama napayım. Korku işte.

    • betty be 14/03/2015 #

     Arkadaşlar öncelikle umudunuzu yitirmeyin. Yakın bir zamanda sessiz oda (martı yayınları) adlı bir kitap okudum. Kitapta kişide belirtiler başlıyor iyice kötüye gidiyor ve sonra hastaneye gidiyor tam 5 sene tedavi görüyor. Sonra hala sesler duyuyor ama onları takmıyor. Ve kişi şuan hayatını o kitaba dökmüş. Diyor ki; bu benim için çok zor bir durum oldu ama ben iyileştim. Hala umut var. Bu kitabı benim gibi olan insanlara yardım etmek için yazıyorum. Umudunuzu yitirmeyin demiş. Lütfen arkadaşlar kafanıza bunları takmayın ve eğer durumunuz varsa bu kitabı size öneriyorum.

    • sağlıkçı 08/09/2016 #

     şizofreni hastaları şizofren olduklarını kabul etmezler . ayrıca halüsinasyonlar şizofren hastalığının en belirgin bulgusudur . bence bu hastalığını bi dinsel yoldan da araştırmanı tavsiye ederim

   • ahmed 04/10/2016 #

    bende sizofren hastaligim var

  • Nuri 06/06/2016 #

   Bu tür hastalıklar değişkenlik gösterir. Şeker hastalığı gibi kesin teşhisi yoktur. Daha açık söyleyeyim şizofreninin belirtileri birçok insanda bulunmaktadır. Bu yüzden bu hastalıkta en büyük sorun teşhis.

  • Deniz 15/05/2017 #

   Aynen ben de şizofreni ve birkaç psikiyatrik hastalığın ilacını kullanıyorum ve kurtulmaya çalıştığım şeyin tam olarak ne olsuğunu öğrenmeye geldim.

 5. Çarsi 28/03/2015 #

  Biz insanlar her şeyi kafamızda olduğunca fazla büyütüyoruz ve bunu sorunmuş gibi önümüze getiriyoruz ve karşımızdaki insandan sonra hesap sormaya başlıyoruz olmayan sorunları büyütüyoruz tabi basit sorunlardan bahsettim. Ölmek mesela ailemizin arkadaşlarımızın bir gün ölçeğini biliyoruz ama sorun yapıyoruz bir şeylere kendimizi kabullendiremiyoruz akısına bırakacaksın ailenle arkadaşlarınla güzel bir hayat geçirmeye bakacaksın hayat çok kısa. Fazla sözün kısası her şey yalan dolan bir arkadaşın olacak her şeyi anlatıcan dinleyecek o anlatacak sen dinleyeceksin.

 6. eslem 28/03/2015 #

  Ya ben aynalara bakmaktan korkuyorum sürekli bir ses duyuyor gibi oluyorum her şeye çabuk sinirlenip bağırıyorum çok fazla alınganlık yapıyorum eskisine göre. Okulda arkadaşlarımla gezmiyorum bile her şeyden uzak olup tek başıma olmak istiyorum hiç önem vermiyorum mesela ödevlerim ve derslerim gibi eskiden bunlara çok fazla önem verirdim ama simdi kendimi bir salmışlıgım var. Bana bir şey yapmayan insanlara içimden onlar hakkında sürekli kuruyorum halbuki tanışmıyoruz bile. Yanımda olmayan birinin bana bir şey yapmasını söylediğini kuruyorum ve deli gibi bana öyle bir şey söylemediğine rağmen o isi yapıyorum yaşım 13 ailem beni psikolojisi bozuk olarak değerlendiriyor şizofren miyim yoksa hepsi ergenlikten mi ibaret ne yapmalıyım vede amcam şizofren.

  • Furkan 23/10/2016 #

   Ergenlikte olur öyle şeyler, takma sen bişeyin yok

 7. Kerim 03/04/2015 #

  Emrah merhaba, ilaçlar vücut dengemizi korumamız için ve hastalığın çabuk geçmesi için kullanılan yapay malzemelerdir. Ben çoğu zaman ilaç kullanmam ilaç kullanmamamın nedeniyse o hastalığın ilaçsızda geçeceğidir. Yani ilaç sadece hızlandırır. İyileşmek için her zaman ilaca ihtiyacımız yoktur. Önceliğimiz her zaman vücudun kendi kendini iyileştirmesi olmalıdır. Düşüncelerini bir kenara bırak toplum baskısını kafandan at. Beyninle her dakika konuşmana gerek yok. Kendine güvenmelisin ilaçlar ve benzeri şeyler sana en fazla ne kadar çare olabilir ki? Doktorlarda bazen yetersiz kalabilirler. Ben sırf nasıl bir geri bildirim alacağımı düşünmek için buraya yorum paylaştım ve çok iyi oldu. Siz dostlarıma yardımcı olmak benim için en mutlu verici olay olacaktır.

 8. Nilüfer 16/04/2015 #

  Ben halüsinasyonlar görüyorum ve duyuyorum ama bu sesler genelde uyku felciyle birlikte oluyor. Vücudum karıncalanmaya başlıyor, uğultular duyuyorum hiç bir yerimi hareket ettiremiyorum ve sesleri duymaya başlıyorum. Genelde ise acı çeken insanlar ve ayrıyeten buna gülen kahkaha atan insan duyuyorum. Bu kişi bana bir şeyler diyor ama şuan hatırlayamıyorum. Birde geçen gün yatıyordum. Birinin eve girdiğini duydum sonra abim olduğunu anladım bir şey dedi bana ben de ona bir şey dedim sonra gitti ama o saatte abimin dershanede olması lazım ve hiç eve gelmedi. Aynısını annem için de yaşamıştım. Gördüğüm şeylere gelirsek aslında çok kötü değiller. Kendimi bildim bileli oluyor. İlk önce renkli noktalarla başladı. Her yerde onları görüyordum. Sonra her cismi küçültüp farklı renkte her yerde görebiliyordum. Hani şu kırmızı noktaya 10 saniye bakınca insan yüzü görüyordunuz ya ben her şeyi hiç bakmadan her yerde görüyorum. Bunların normal olup olmadığını yada ne olduğunu bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim. Ayrıca şizofreni belirtilerinde yazan bazı şeyler var hayattan soyutlaşma, depresyon, dalgınlık, duyguları hissedememe ya da bir anda aşırı hissetme, agresiflik.

  • bülent 27/11/2016 #

   Uyku felci uyku ile uyanıklık arasında meydana gelir.geçiş sırasında fark etmeyle ilgilidir.beyin uyku esnasında bedeni kapatır.bilincin bir şekilde uykuya geçiş sırasında bunlara fark etmeye başlar korkup uyanmak istersin ama beden kapalı olduğu için geçiçi bir felçlik yaşarsın nadir görülen bir durumdur.bu durum algını biraz bozmuş olabilir.farkındalığının yüksek olması bu durumun üstesinden gelmesini sağlıyacaktır merak etme.

  • Sena 30/01/2017 #

   Merhaba Nilüfer ben Sena .13 yaşındayım . Senin yaşadıklarının aynısını bende yaşıyorum.LÜTFEN bana yaz . Hastaneye gittin mi ya da bunların şizofreni belirtileri olduğuna eminmisin . Kader ortağın Sena.

 9. beyza 04/05/2015 #

  Benim yakın arkadaşım kendisinde şizofreni hastalığının başlangıcı olduğunu söyledi yanımdayken hareketleri birden değişiyor çocuk gibi davranıp saçma sesler çıkarıyor. 6 yaşında çocuk haline bürünüyor. Bazen bana zarar veriyor durduk yere çocukça bir şekilde konuşarak bana vuruyor. Halüsinasyon görüp görmediğini bilmiyorum bu konuyu açmamı bile istemiyor ama bazen yanımdayken ‘ Efendim? Bir şey mi dedin ‘ diyor halbuki hiç bir şey demiyorum bu kendi kendine ses duymalarını normal karşılıyorum bunun tedavisi var mı? Kurtulma gibi bir şansı var mı? Araştırmadığım site okumadığım yazı kalmadı onu hastaneye götürmeye de ikna edemiyorum ilaç da kullanmıyor onun adına endişeleniyorum bir bilgisi olan varsa sorularıma cevap verebilir mi ? Lütfen.

 10. melek 06/05/2015 #

  Kerim haklı değil. Kerim’in o yazdığı yorumu okuyup kabul etmeyen okuduğunda ondan farklı anlam çıkartan ve sabit fikirli hastalar var. Düm düz sadece kendi bildiği doğru. Bu tedavi gerektiren bir durumdur ve tıbbi yardım alınmalıdır.

 11. orhan 12/07/2015 #

  Ben de ancak kendimle savaşıyorum içimdeki bir şey biri İyi diyor biri kötü olmadık şeyler çıkacakmış gibi hissediyorum sanki arkamda hep biri varmış gibi mesela namaz kılıyorum yere bakıyorum yerde bir şeye bakıyorum o hareket ediyor gibi geliyor. Durum bu.

 12. selin 20/08/2015 #

  Ya bir yakınım var eşini kaybetti ama hala onu gördüğünü onunla iletişime girdiğini istersek bizim de iletişime girebileceğimizi söylüyor namazı abdestli iyilik yapmayı seven bir kadın ama eleştiri kabul etmez asla ne bileyim ben şizofren olduğunu düşünüyorum kendisinde. Bir takım özellikleri olduğunu iddia ediyor ölülerle konuşabilmek gibi. Sizce nedir.

  • admin 21/08/2015 #

   Selin Hanım bazı kişiler yas döneminde bu tip iddialarda bulunabilir. Bu düşüncenin, kayıplarının hala yanlarında olduğunu hissetmek, onların daha iyi bir yerde olduğundan emin olmak gibi, rahatlatıcı etkilerinden faydalanırlar. Elbette bir psikiyatr bu dönemin daha kolay atlatmasına yardımcı olacaktır ancak hemen bir tanıda bulunmak doğru olmaz.

 13. hilal 27/08/2015 #

  Benim eşim madde kullanan adamdı yıllarca kullanmış evlendik bir anda hayatım değişti takıntılı kıskanç kıyafetlerimi değiştirdi yemek yiyişimden su içişime kadar karıştı. Oturup kalkmama sürekli birilerini tahrik edeceğimden ve kendisine bir gün yanlış yapacağımdan şüpheleniyordu hiç doktora gitmedi ikna edemedim ona göre bu davranışlar dinen uygun olsun diyeydi açıklaması buydu. Fakat dinde kadına bile bile zulüm işkence olmaz dışarı çıkarken yere bakarak yürümemi isterdi tesadüfen de olsa biriyle göz göze gelmeme tahammül edemediğini söylerdi. Simdi boşandık fakat tekrar bir araya gelmek istiyor ama bana mantıklı hiçbir yani yok sözleri çok tutarsız bir sure konuşalım gidişata bakalım ve bu sırada evlenmek istersen başkalarıyla konuşadabilirsin diyor. Ben yıllarca beni sevip kıskandığını sanmıştım oysa ki öyle değilmiş aslında midesi de geniş bir insanmış nasıl bu sözleri telaffuz edebiliyor ve şizofren belirtilerinde okuduğum gibi kendisine eleştiri yaptığımda kaldıramıyor. Çirkin boyutuna tekrar bürünüyor hakaretler başlıyor kendisine saygı gösterilmesini beklerken bana saygısızca davrandığının farkına bile varmıyor isin gerçek boyutunu bilemiyorum ama büyük bir ihtimal şizofren olduğunu düşünüyorum.

  • cun 30/11/2016 #

   Narsist kişilik bozukluğu .sizdede mazoşist etkiler bırakmış

 14. Huri 31/08/2015 #

  Bende de buradaki belirtilerden bazıları var. Mesela garip sesler duyuyorum ama bu sesler herhangi bir canlıya ait sesler değil gibi. Genelde yerin altından gelen çok garip sesler oluyor. Bazı geceler uyuyamıyorum. Sanki evin altında binlerce fare geziniyormuş gibi sesler geliyor. Ve bu sesleri hep tek başıma olduğum zamanlarda duyuyorum. Yani bu seslerin gerçekte var olup olmadığını bilmiyorum. Bir de çok fazla şüpheciyim. Ve hemen her durumda akıl almaz komplolar üretiyorum. Çevremdeki insanlar bu kadar da olmaz diyorlar (Oysa ki düşündüğüm şeylerin tamamından bile bahsedemiyorum onlara. Bana nasıl bir gözle bakarlar bilemediğim için çekiniyorum.) Yaşadığım bazı olayları da gerçekte yaşayıp yaşamadığımdan şüphe ediyorum. Çünkü bazen ailemle konuşurken yaşadığımız bazı olayları anlatıyorum ve ailem öyle bir şey yaşanmadığını, kendilerinin öyle bir şey söylemediğini, benim yanlış anladığımı ya da rüya görmüş olabileceğimi söylüyorlar. Evet bazen gördüğüm rüyaları gerçek yaşantılarla karıştırıyorum ve rüyalarımın çok fazla etkisinde kalıyorum. Gördüğüm rüyalar yüzünden günlerce konuşmadığım insanlar oluyor. Ve sürekli dinlenildiğimi, izlendiğimi düşünüyorum. Hatta bazen beni dinlediğini düşündüğüm o insanlarla konuşurken buluyorum kendimi. Ve hemen saçmaladığımı düşünüyorum. Bütün bunların yanında aşırı derecede unutkanlığım var. (Hatta bunun için tedavi görüyordum ama yarım bıraktım.) Öyle ki her gün gördüğüm, konuştuğum insanların isimlerini unutuyorum. Bazen oturup dakikalarca eşyaların isimlerini hatırlamaya çalıştığım oluyor. Yüzleri de çok çabuk unutuyorum. Ve aşırıya kaçan takıntılarım var. Zaten içine kapanık da bir insanım. Ve daha sayamayacağım şeyler… Bütün bunlar ne oluyor bilmiyorum. Bazen şizofren miyim diye düşünüyorum ya da başka psikolojik rahatsızlıklar… Ama sırf bunu düşündüğüm için bile şizofren olamayacağım kanısına varıyorum. Bütün bunları yazdım. Bunu niye yaptım bilmiyorum. Böyle sizin yorumlarınızı okuyunca etkilendim galiba. Ve belki benim gibi insanlar vardır diye düşünüp paylaşmak istedim sanırım.

 15. Defne 10/10/2015 #

  Acaba şizofren hastalığını giderebilecek bir tedaviniz var mı benim kızım 13 yaşında ve giderek tedirgin hale geliyor. Kim bilir belkide bu site bir mucize yaratır 😪

  • admin 16/10/2015 #

   Defne Hanım geçmiş olsun. Sitemiz bilgilendirme amaçlı bir site ve maalesef tedavi konusunda herhangi bir çalışma yada kadromuz bulunmamakta. Ancak hasta veya hasta yakınları arasındaki paylaşımlarda belki yardımcı bilgiler bulunabilir. İyi günler .

  • NAZ 31/10/2015 #

   Kızınıza ilgi göserin. İlgi, fedakarlık ve sevgi şizofreniyi yenecek en büyük güçtür.

 16. Dondu 25/10/2015 #

  Benim kardeşim şizofreni yağmurlu havalarda atak gösteriyor genellikle bunun bir çaresi yok mu annemi babamı ve beni tanımıyor evden kaçıyor.

 17. Seren 24/11/2015 #

  Merhaba, yaklaşık 1,5 yıl önce erkek kardeşime şizofreni teşhisi kondu. Sürekli kendi kendine konuşuyordu, ailece içindeki bireylere ağır hakaretler, küfürler, suçlamalarda bulunuyordu. Ama en çok anneme odaklanmıştı. 1 kez kaymakamlık yolu ile hastaneye yatırdık. Yalnız ilaç tedavisini yarım bıraktı. İlkinde içiremedik, ikincisinde ise askere gittiği için bir şey yapamadık. Çevremizdeki insanlar cin musallatı olabileceğini söylediler. Hoca gerçekten Kuran’dan ayetler okuyarak üzerinde bir şey olup olmadığına baktı. Sonra daha önce herhangi bir uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını sordu. Evet kullanmıştı. Ve muhtemelen kullandığı maddelerin beynine hasar vermiş olabileceğini, doktor yardımı almamızı önerdi. Bazen kendini Mehdi sanıyor. Annemi resmen düşman gibi görüyor. Görünmeyen şeylerle sürekli konuşuyor. Bazen kavga edip küfürleşiyor, bazen gülüyor. Sürekli ellerini yıkıyor, elleri bembeyaz oldu yıkamaktan, banyoda çok uzun süre kalıyor. Bunları ona uygun bir dille anlattığımızda ve tedavi olması gerektiğini söylediğimizde, ben deli değilim iyiyim diyor. Biz ona deli muamelesi yapmıyoruz, bu haline çok üzülüyoruz. 2 gün sonra yine kaymakamlık kanalı ile hastaneye yatıracağız. İnşallah her şey düzelir diye düşünmek istiyorum. Daha anlatamadığım bir çok şey var.. Allah bu durumda olan herkese yardım etsin.

  • Osman 02/01/2016 #

   Merhaba biz de abimden çok çektik ta ki bir doktor bize yardım edinceye kadar geçmedi hastalığı tamamen ama buna binlerce şükür saldırganlığı yok artık çok uyumsal annemin eli ayağı oldu yardım eder temizlik yapar Allah yardımcınız olsun.

   • tuba 09/03/2017 #

    Merhaba,acaba hangi doktor öğrenebilir miyim?

  • Yağmur 08/05/2017 #

   Kardesiniz şuan ne durumda

 18. Milko alevko 25/11/2015 #

  Merhaba yukarıdaki bütün yorumları okudum ama kafamdaki soruya yanıt bulmak istiyorum özel sektörde çalıştığım birime yeni personel geldi her iş yerinde olduğu gibi bu arkadaş merkez binamızda çalışan bir kişinin kardeşi yani torpilli bu arkadaş geldikten sonra bana mobing uygulamaya başladılar. İlk başlarda tesadüftür diyordum duymazlıktan geliyordum fakat baktım ki hakaret etmeye kadar geldi olaylar psikolojim iyice bozulmaya başlamıştı. Yukarıdaki belirtilerin çoğunu yaşıyordum vs. İşe gitmek istemiyordum hastaneye gitmeye karar verdim tedavi görmeye başladım. Atipik psikoz tanısı kondu ilaç kullanmaya başladım 2 tane ilaç kullanıyordum isimlerini şu an hatırlamıyorum eve gidip bakmam lazım doktorum beni heyetin önüne çıkardı.

  Heyetteki doktorlar seni biraz hastanemizde misafir etmek isteriz dedi bende olur dedim hastanede yattım. Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yattım şu an size içeride yatan hastaları anlatsam inanmazsınız. Ben onları gördükten sonra ben iyiyim ya dedim ben bu kadar kotu değilim dedim ilk fırsatta babama ulaştım beni çıkar buradan dedim telefon çakmak içeride hiçbir şey alınmıyor. Her neyse babam geldi onun imzasıyla beni çıkardılar daha sonra isime devam ettim. İlaçlarımı kullanıyordum yorgunluk uykusuzluk belirtileri başladı cinsel hayatim bitti hastanede yattıktan sonra mobing uygulamayı bıraktılar fakat ben onların bana gülümsemelerine tahammül edemiyordum 1 haftasına kadar her şeyi yapan kişiler şu an yüzüme gülüyorlar. Yapmacık geliyordu hayatımda değişiklik olması gerektiğini düşündüm ve başka bir projeye gitmeyi talep ettim.

  Onlar da dünden razıydılar ve gönderdiler, yeni il yeni insanlar yeni proje filan buraya geldikten sonra ilaçlarımı kendi kararımla bıraktım. Doktora gitmiyorum ama halen bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorum benim üstüme oynanıyor sanki şüphe duyuyorum. Ofistekiler bana imada bulunuyorlar sanki duymamaya çalışıyorum kafama takmamaya çalışıyorum ilaçlarıma devam edeyim mi ilaçsız devam mı edeyim saygılarımla.

  • admin 14/12/2015 #

   Sayın Milko alevko, kendi kendinize ilaç bırakmanız iyi bir karar olmayabilir. Yaşadığınız yerde bir doktorla görüşmeniz ve hem ilaç konusunu hem de sorularınızı ona danışmanız çok daha iyi olur. İyi günler.

 19. Nafe 01/01/2016 #

  Selam kesinlikle doktor izni olmadan ilaçları bırakmak olmaz! Kuran, dua okumak tabi önemli, iyi gelir ama doktor uygun gördüyse ilaçların mutlaka alınması gerekiyor.

 20. guler 30/03/2016 #

  Slm. yazılanları okudum da çok üzüldüm. Benim kardeşim 30 yaşında sizlerin çoğunun yaşadıklarını yaşıyor. Beş yıl önce bu hastalık başlamıştı. Sesler duyuyordu birinin ona büyü yaptığını cinlerle konuştuğunu söylüyordu her yere tükürür küfürler ederdi hayaller görür geceleri uyuyamazdı. Ne yapacağımızı şaşırmıştık. Apar topar İstanbul’a gönderdik. Halamlar doktora götürmüşler ve bu hastalığın adı kondu. Biz de şizofren hastalığını onla tanıdık. İlaçlar kullanıldı devamlı Bir yıl sonra da evlendi. Mutluydu. Dört yıl ilaçları kullandı her şey yolunda iyileşmişti diyebilirim tek sorun eşi çocuk istiyordu ilaçlardan dolayı olmuyordu. İlaçlar bırakıldı bir yılda öyle geçti ve beş yıl sonra hastalık yeniden başladı tekrar başa döndük. Eşinden ayrılıyor yuvasını yıktı. Boşanıyor. Yine sesler duyuyor uyuyamıyor. Kendi kendine gülüyor sebepsiz ağlıyor. Doktora da götüremiyoruz. Küçük bir çocuktan farksız değil. Ne yapacağımızı şaşırdık. Allah hepinize yardım etsin ve biz yakınlarınıza da.

  • ahmed ahmed 05/10/2016 #

   ben sizofren hastaligim var yemegi zehir olarak dusunuyorum uykusuzluk var bazen geceler sesler duyuyorum devlet adamlari geliyor aklima konusuyor rahatsiz ediyor hic guzel degil

  • Volkan 28/11/2016 #

   Geçmiş olsun benim benim kardesimdede var bu hastalık askerden sonra çıktı ilaçlarını ihmal etmeyin çok çektik hala çekiyoruz bildiğin ruh hastalığı sifasiAllah dua etmeye çalışsın en onemlisi si ilaçları ve genel bakımını yapın 28 yaşında kardeşim ve 7 senedir şizofreni yakanilani ilk sara tedavisi askere giderken söylemedi sonra askerden geldi psikopat sonra imana geldi simdi5 vakit kılıyor namaz yalnız çocuk gibi sanırsın 5 yasind a bazen 50 yaşında tam kompleks algı bozuklukları korkular bitmiyor şu dünyada Allah yardımcınız olsun ben ikiz dünyaya geldim tek yumurta ikizimde çıktı ve dünyam karardı tüm enerjimi aliyor

 21. Burak 11/10/2016 #

  Hayatta karsima cikan olaylar bazen sanki tanidigim insanlar tarafindan hazirlanmis bi senaryo gibi geliyor. Sanki butun dunya birlesmis te bana karsi bi komplo kurmus bende hepsine karsi savasiyormusum gibi bi dusunce icerisindeyim bu yuzden guclu olmam lazim ilac destegi almak istiyorum ama diyorlar ki psikolojik ilaclar insani sersemletiyor peki ilaclari kullandigimda guclu olamazsam o zaman nolucak ?

 22. Velitopalogluu 11/10/2016 #

  Yukardaki belirtilerin hepsini okudum fakat çok şükürki bende öyle şeyler yok. Fakat beni bu siteye itip araştırma yapmamın sebebi, kafamda sürekli gereksiz şeyleri kurguluyorum insan ilişkileriyle ilgili. Ve her şeyin altında bişe arıyorum. Şuan bunu yazmadan 5 dakika önce kendime sinirlediğim içib kafama yumruk bile vurdum. Bu durumdan çıkmak istiyorum. Lütfen yardımcı olun sayın admin.

 23. Sude 05/11/2016 #

  Benim Bir arkadaşım var ve kendini şizofreni zannediyo bunu kimseye söylemedi sadece bana söyledi . Halisülasyon görmüyomuş ama birşeylerin genelliklede yalnızken ve uyurken ona baktığını hissediyomuş. ve şizofreni belirtilerinin bazılarıda varmış onda .
  Sizcce ne yapmalıyım

 24. Nurbiye 12/11/2016 #

  Ben de var şizofren denen hastalık benim hakkımda konuşuluyor daha doğrusu laf çakıyorlar zaten alınganlık da var sürekli tetik de gibi hissediyorum bu da beni rahatsız ediyor. Bu yüzden kimseyle konuşmak istemiyorum artık yoruldum canım yanıyor kimseye güvenmiyorum işe gitmek istemiyorum evde birşey yapmak gelmiyor ama zorunlu olarak yapıyorum hep aklımda ölüm var. Doktora gittim daha önce üç kere hep bıraktım. Artık kim ne derse onu yapıyorum çünkü artık dayanamıyorum.

 25. asselyn 22/01/2017 #

  ben yukarıda yazılanların hepsini okudum fakat benim yaşadığım şey tam olarak bu değil mesela telefonun ön kamerasından izlendiğimi dinlendiğimi falan düşünüyorum telefonu eline aldığımda ekranı hep eğik tutuyorum ki yüzüm kamerada gözükmesin diye yada parmağımla sürekli kapatıyorum kamerayı falan yada mesela birinin sürekli beni takip ediyor olabilme ihtimaliyle yaşıyorum sürekli sanki birisi beni takip ediyormuş gibi hareket ediyorum ve bu durum gerçekten çok kötü kendimi sürekli kasarak hareket ediyorum ve ayrıca aynaya her baktığımda sanki karşımda başka birisi varmış gibi konuşuyorum dakikalarca aynada kendime bakarak bir şeyler anlatıyorum sanki başka biriyle konuşuyormuş gibi sonra kendi kendime napıyorum ben diyorum ve sanki az önce konuşan ben değilmişim gibi birdenbire kalkıp gidiyorum ve bu sadece aynaya bakarken olmuyo mesela ders çalışıyorum anlamadığım yeri sesli bi şekilde okumaya başlıyorum sanki karşımda biri varmış da anlatıyomuşum gibi başlıyorum kendi kendime konuşmaya bazen yarım saate yakın zaman geçiyor alakasız birsürü olay anlatıyorum ama aslında hiç kimse yok sonra bunu farkedince hiçbirşey olmamış gibi ders çalışmaya devam ediyorum falan gerçekten artık şizofren olduğumu düşünmeye başlıyorum bu nedir cidden bilgisi olan varsa yardım edebilir mi ha bir de şey var mesela sınıfta diyelim beğendiğim bi çocuk var sanki yaptığı her hareketi benim dikkatimi çekmek için yaptığını düşünüyorum o an ama sonradan düşününce hiç alakası olmadığını farkediyorum normal çok sıradan şeyleri bile sanki benim dikkatimi çekmek için yaptığını düşünüyorum sonra okul falan bitince sanki arkamdaymış da beni takip ediyormuş gibi hareket ediyorum aslında biliyorum orda olmadığını ama istemsiz bir şekilde öyle hareket ediyorum gerçekten artık korkmaya başlıyorum lütfen yardım edin

 26. feridee 27/01/2017 #

  !!LÜTFEN OKUYUN !!

  merhaba arkadaşlar ben 18 yaşında erkek bir öğrenciyim genelde dalgasına derdim şizofrenim diye dalga geçerdim ederdim böyle innsanlarla ama belirtileri çoğu bende de başladı aslında bböyle endişelenmeye gerek yok diyebilirsiniz ama yaşadıklarımı bir bilseniz çok boş teoriler kurmaya başladım kendi kendime hayal dünyasında yaşamaya başladım ilişkim olduğu zaman yürütemedim hiç bir zaman sürekli beynimin içindeki bir ses bana komut veriyor aklımda sanki benden başka birisi var benle sürekli konuşuyor biri hakkında bi şey düşüneceğim zaman 2. ben devreye giriyor ve bana ha bire bir şeyler fısıldıyor kuşkuya sokuyor beni artık bıktım bundan en kötüsü de evdeyken bazen hayal kurduğum zaman zaman onu gerçekleştirdiğim mesela ki hayalimde birisiyle kavga ediyorsam karşımda biri varmış gibi kalkıp kavga ediyorum bazen karşımdaki kişi yerine kendime vurduğum oluyor ne yapıcağımı bilmiyorum bunla ilgili genelde bu hastalar hastalığı kabul etmezler ama ben sanırsam hastalığın daha başındayım napıcağımı bilmiyorum hastaneye gitsem ne olacağını bilmiyorum belki hastaneye kapatırlar beni diye korkuyorum belki rapor çıkartırlar resmi ve bu ileride iyi bir iş sahibi olduğum zaman beni kötü etkiler doktora bu dediklerimi anlatsam daha yazamadığım şeylerde var tabiki büyük ihtimalle benden korkarlar diye korkuyorum hele ki ailem onları hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyorum benim böyle biri olduğumu bilseler bir kaç tane psikiytrist aradım bi kaç yerden ulaştım onlar da özel çalıştıkları için çok para istiyorlar ve benim ailemin gücü oraya yetmez kimse bu konuyla ilgili hiç bir yardım da bulunmuyor ne yazik ki en kötüsü belki de ileride evlendiğim zaman çocukalrıma da yansır diye belki sadece ben de kalır bu belki de bir gün ilerlerse çok kötü bir cinnet geçirip ailemi öldürmekten korkuyorum ne yazıkki sürekli her şeyden vicdan azabı duyuyorum bunu tedavi etmezsek ileride ne olur bilinmez belki de ben çok büyütüyorum ama zor durumdayım nolacak hlim bilmiyorum bana hata yapan insanlara karşı içimde büyük bir canavar besliyorum kafamda bir sürü sıkıntı var soru var ve bunları ben çözümleyemem gündüz her şey iyi ama gece olup yanlız kaldığımda tüm sıkıntılar başlıyor genel olarak yanlız kalınca ya da insan içindeyken bıkabiliyorum her şeyden ne olur halimiz bilmiyorum iyi akşamlar

 27. burak 13/03/2017 #

  bir şey hissedeneme ragmen hep sanki hissediyomus gibi davranıyorum bu nasil bir durumdur depresyon falan olabilir mi

 28. Yagmur 04/04/2017 #

  Merhaba.Ben 18 yaşındayım.son bir yildir garip seyler yasiyorum.baslarda surekli benimle beraber olan biri oldugunu hissediyordum.izlendigimi ve elestirildigimi.kafamin icinde bir ses var ve o ses beni izleyen her kimse ona ait.geceleri uykumdan titreyerek ve garip cigliga benzer seslerle uyanmaya basladim bir sure sonra.ardindan birini nefesini her gece hissetmeye basladim.duymak degil direkt yuzumde hissesiyorum nefesinin serinligini.ardindan defalarca kez dinledigim sarkilari sanki bir baskasi sozlerini ve ritmini degistirerek soyluyormus gibi hissetmeye basladim.bununla beraber unutkanligim da artti.insanlarin yuzlerini bile hatirlayamiyorum cogu zaman.esyalar gozumde farkli sekillere burunuyor.sekil degistiriyor.cevremdeki insanlar surekli icime kapandigimi soyluyor veya neden kendi kendime gulumsedigimu goz devirdigimi soruyor ve ne yaptigim hakkinda hicbir fikrim yok.herhangi bir yerde ates gordugumde uzerine gidiyorum ve onu kontrol etmeye calisiyorum.bu cok sacma ve utanc verici.kendime bunlarin anlamsiz oldugunu soylemeye calisiyorum ama ani ruh degisimlerim beni surekli farkli bir kaliba itiyor.kafam cok karisik ve korkuyorum.ayni zamanda asla bir sizofreni hastasi olamayacagimin da farkindayim.yardimci olun lutfen

 29. Meltem 15/04/2017 #

  Herkes arkamdan iş çeviriyo diye düşünüyorum iki kisi konusurken benim hakkimda konusuyo diye dusunup gizlice onlari dinliyorum sokaga cikmiyorum hava karardigi zamanlar bazen cikiyorum inanlarla konusmayi sevmiyorum herkes cok itici geliyo akrabalarimi dahi sevmiyorum birilerini sürekli beni takip ettiğini düşünüyorum cinlerden korkmuyorum onları görmüyorum fakat orda olduklarini hissediyorum selam vermeden gecmiyorum iyi geceler dedigim zamanlar oluyo şizofren dediğiniz kişiler aksine bana çok zeki insnlar geliyo ve onları çok seviyorum bunun gibi bazı sorunlarım var yaşım 15 daha önceden psikolaga gittim ilaclar bi fayda etmedi ve bıraktım ciddi cevap verirmisiniz lütfen

 30. kadir 01/06/2017 #

  bana yardım edin korkuyorum her sitedeki şizorfeni berilteriyle uyuşuyorum yardım korkuyorum daha 15 yaşındayım

  • selma 02/07/2017 #

   kadir’cim, nasıl bir yardım istiyorsun? önce ailene anlat bence, onlar seni bir psikiyatriste götürsünler. eğer gerçekten hastaysan doktor sana ilaç verir, düzenli kullanınca iyileşirsin. benim annem de şizofreni hastası ama ilacı sayesinde bizden daha sağlıklı. moralini bozma canım.

  • İlayda 10/07/2017 #

   Merhaba ben de 15 yasindayim. Su son birkac gundur kendimi cok garip hissediyorum. Sık sık ağlamaya başladım. Normalde de fazla ağlarım ama sanki biraz artmış gibi. Ama geçen gün çok garip bir sey oldu ağlarken hastalıkli bir hisle guldum. Ilk kez aglarken guldum. Sizofreni belirtilerinde yaziyordu bu. Sonra sık sık halisülasyonlar görmeye başladim. Oldugum yerde hareket etmeden saatlerce durmaya basladim. Bazenleri sesler duyuyorum. Bazenleri ölü gibi hissediyorum. Sizofreni nedenlerinde cocuklukta yasanan travmalarin da etkisi varmis. Pek iyi bir cocukluk gecirmedim. Bilemiyorum. Ama sebepsizce sizofreni olsam bile bunun beni rahatsiz etmryecegini dusunuyorum. Hatta Bazenleri sizofren olursam gordugum halisulasyonlar sayesinde yalnizlik cekmem bile diyorum. Ani hareketlerim, hijyenimin azalmasi ve en önemlisi de alışkanlıklarimi kaybetmem. Resim çiziyorum. Karakalem yapiyorum ve bu iste gercekten iyiyim. Beni kurtaran tek sey karakalemdi ama su son gunlerde tek bir cizgi dahi cizmedim. Icimden hic gelmedi. Beni en cok da bu uzuyor

 31. meltem 03/07/2017 #

  selam ben kendimi şizöfreni hastası gibi görüyom

 32. ömer 06/09/2017 #

  Değerli kardeşlerim yorumları okuduğum da çoğunlukla yaşların 10-15-18 arası olduğunu görüyorum. Ve sizlerin %90’ının da birşey yok emin olun. Ergenlik nedir bilmediğiniz için ilk defa yaşadığınız için böyle duygulara kapılabilirsiniz. Ama bu zorlu dönem bittiğinde bu günlerinize güleceksiniz sadece 🙂 Abinizin tavsiyesidir..

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.