Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri çoğunlukla rahmin iç kısmını kaplayan astarı oluşturan hücrelerde başlar. Bu astara “endometrium” ya da uterus mukozası adı verilir bu nedenle rahim kanseri endometriyum kanseri olarak da adlandırılmaktadır. Rahim kanseri genellikle 50 yaş üzeri kadınlarda görülen bir kanser türüdür ve 50 yaş altında görülme oranı “nadir” sayılabilecek kadar azdır.

Erken dönemde teşhis edilebilen rahim kanseri için tedavi şansı oldukça yüksektir.

Rahim kanseri belirtileri arasında düzensiz kanamalar ve vajinadan kanlı, sulu akıntı gelmesi ilk sıralarda gelmektedir.

Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanserinin başlıca belirtisi menopoz sonrası yaşanan vajinal kanamalardır. Bu kanamalar, hafif kanamalar, lekelenme veya ağır kanamalar olarak kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Bazı durumlarda vajinadan çok az kanlı ancak, sulu ve kokulu akıntı gelebilir.

Cinsel ilişki sonrası kanama (postkoital kanama) görülebilir.

Henüz menopoz dönemine girmemiş kadınlarda adet dönemleri arasında yaşanan kanamalar rahim kanserine işaret ediyor olabilir.

Kanama düzensizlikleri dışında, cinsel ilişki sonrası ağrılar, karın bölgesinde hissedilen ağrılar ve yine aynı bölgede yaşanan rahatsızlık hissi rahim kanseri belirtisi olabilir.

Kanserin ilerlediği durumlarda halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilir.

Tabii, menopoz öncesi veya sonrası yaşanan akıntı ve kanamaların tamamı rahim kanserinin belirtisi değildir. Ancak bu düzensiz kanamalara neyin sebep olduğunun belirlenebilmesi için doktora görünmeniz önerilir.


Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Aşağıdaki durumlardan bir veya bir kaçını yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir doktor muayenesine gitmelisiniz.

 • Cinsel ilişki sonrası veya banyo yaptıktan sonra kanama
 • 7 günden uzun süren kanama
 • Her 21 günde veya daha sık görülen adet kanaması
 • Menopoza girdikten 1 sene veya daha uzun süre sonra meydana gelen kanamalar
 • Karnın alt kısmında ağrılar ve/veya şişlik

Rahim Kanseri Teşhisi

Doktor öncelikle vajinanın fiziksel muayenesini yapacaktır. Bu noktada kanserli hücreler nedeniyle büyüyen rahim fiziksel olarak hissedilebilir.

Teşhisin kesinleşebilmesi için aşağıdaki test ve yöntemler kullanılabilir.

Ultrason: Rahim ultrasonu rahim kanseri teşhisinde kullanılan ilk yöntemler arasındadır. Ses dalgaları kullanılarak taranan rahmin tam resmi görülebilir ve varsa tümör bu yöntemle belirlenebilir.

Örnekleme: Çok ince bir tüp aracılığıyla rahmin iç kısmından, rahim astarı adı verilen bölgeden örnek alınabilir. Bu uygulama sırasında anestezi kullanılmaz. Alınan örnekler laboratuvar ortamında incelenerek kanserli hücre bulunup bulunmadığı kontrol edilir.

Hysteroskopi: Doktor rahim boşluğunu, histeroskop (ince ve esnek bir teleskop) aracılığıyla muayene eder. Histeroskop hem rahim astarının gözle kontrolü hem de şüpheli görülen bölgelerden örnek alınmasında kullanılır. Bu muayene sırasında da anestezi kullanılmaz.

Rahim Kanserinin Kapsamı ve Yayıldığı Alanı Belirlemek İçin Yapılan Testler

Yukarıdaki kontroller sırasında rahim kanseri belirlenirse kanserin kapsamı ve yayılıp yayılmadığının belirlenebilmesi için CT taraması, MR, göğüs röntgeni, kan testi, anesteziyle yapılan rahim kontrolü, mesane ve rektum kontrolü yapılır.

Bu testler tümörün büyüklüğü, lokal lenf bezlerini etkileyip etkilemediği ve vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığının net bir şekilde belirlenmesi için yapılmaktadır.

Bu testlerin sonucuna göre rahim kanserinin tedavisinde kullanılacak yöntem belirlenir.

Rahim Kanseri Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Cerrahi müdahale ile tümörün ve dolayısıyla rahmin alınması ana tedavi yöntemidir.

Bazı durumlarda kemoterapi ve radyoterapi kullanılabilir.

Rahim kanseri için seçilecek tedavi yöntemi kanserin hangi aşamada olduğuna göre değişebilir. Bu nedenle her rahim kanseri vakası için kullanılan tedavi yöntemi veya yöntemleri farklılık göstermektedir.

Rahim kanseri genellikle erken dönemde teşhis edilmektedir ve erken teşhis edilen rahim kanserinde hastanın tamamen tedavi edilebilmesi ve kanserden kurtulması yüksek olasılıktır.

Ancak kanser çok ilerlemiş ve vücudun diğer bölgelerine yayılmış ise ameliyat, radyasyon ve ilaç tedavisi seçenekleri bir yana bırakılarak kanserin neden olduğu belirtilerin hafifletilmesi hedeflenebilir.

Rahim Kanseri Riskini Artıran Durumlar

Rahim kanserinin kesin nedeni, diğer pek çok kanser türünde olduğu gibi bilinmemektedir. Ancak bazı özel koşulların rahim kanseri riskini arttırdığını söyleyebiliriz. Örneğin yüksek östrojen seviyesinin rahim kanserinde önemli bir rol oynadığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Aşağıdaki durumlar rahim kanseri riskini yükselten nedenler arasında sayılmaktadır.

 • Diyabet
 • Progesteron kullanmadan Östrojen replasman tedavisi
 • Endometrial polipler
 • Kısırlık
 • Düzensiz (seyrek) adet görme
 • Göğüs kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Hiç hamile kalmamış olmak
 • Obezite
 • Polikistik over sendromu
 • (12 yaşından önce) erken yaşta adet kanamasının başlaması
 • 50 yaşından sonra menopoz başlangıcı
 • Kolon veya meme kanseri
 • Safra kesesi hastalıkları
 • Yüksek kan basıncı

Rahim Kanserinden Korunmak Mümkün mü?

Rahim kanserinden korunmak için bilinen ve uzmanlar tarafından kabul görmüş belirli bir yöntem bulunmamaktadır.

Ailenizde rahim kanseri vakası varsa veya yukarıda listelenen kanser riskini artıran durumlardan birini veya bir kaçını yaşıyorsanız düzenli olarak rahim kanseri teşhisi için gereken testleri yaptırmak en etkili korunma yolu olacaktır.

Rahim Kanseriyle İlgili Bazı Rakamlar

Ülkemizde rahim kanseri görülen vaka sayısı, tedavi oranı ve rahim kanseriyle ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış bir istatistik verisi bulunmuyor.

Birleşik Krallık Kanser Araştırma Derneği tarafından yayınlanan rakamlar ise şu şekilde;

 • Rahim kanseri Birleşik Krallık’ta, kadınlarda en çok görülen 4. kanser türü.
 • 2010 yılında yeni rahim kanseri vakası sayısı 8.300. Yani her gün 23 kadına rahim kanseri teşhisi konuyor.
 • 1990’ların başından günümüze rahim kanseri vakalarında %50 artış meydana gelmiş.
 • 2008 yılında Avrupa genelinde 57.000, dünya genelinde ise 288.000 kadına rahim kanseri teşhisi konmuş.
 • İngiltere’de rahim kanseri teşhisinden sonra 5 yıl yaşayan kadınların oranı %77.3 (ABD’de %81), 10 yıl yaşayanların oranı ise %74.5.
Kaynaklar


, , , , ,

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir? İçin 41 Yorum Yapılmış

 1. çaresiz 06/04/2014 #

  Merhabalar. Ben 23 yaşındayım evliyim. 2 yaşında kızım var. Aşırı derecede akıntım geliyor nasıl tabir edilir süt kesiği gibi pis kokulu ve yaklaşık 6 aydır aşırı adet düzensizliği çekmekteyim. 10 gün adetliyim 2-5 gün arası adet görmüyorum sonra yine adet görüyorum ve adetim hep 7-12 gün arası sürmekte. Şu 1 aydır da ilişkiden sonra kanamalarım başladı ama o da adet gibi uzun sürüyor. Bunun için 4-5 ay önce simir testine girdim temiz dediler. Onla kalmadım doktora şikayetimi anlattım her gittiğimde kan testi falan yaptırdı sonra adetinin 3. günü gel hormon tahlili yapalım dedi yaptırdım temiz çıktı. Ama normal bir adet günüm yok ki anlatamıyorum insanlara her şeye temiz diyor çıldırıcam doktorum da kadın doğumcu ve prof sözde. Şimdi başka bir doktor arayışı içindeyim tekrar muayene olmak için. Acaba bende de kanser riski var mıdır. Doktora ne demeliyim beni ciddiye alsınlar ne gibi uygulamalar yapılmalı. Kısaca ne demeliyim doktora ne istemeliyim. Çok çıkmazda kaldım. Acil cevap yazarsanız sevinirim. İlginiz için teşekkürler.

  • aslıhan 12/05/2014 #

   Aynı durumda benim de bir arkadaşım vardı. En son rahminde polip teşhisi koyuldu. Ancak daha önce polipten ameliyat olmuştu el yordamıyla. İkinci ameliyatı kamera yardımı ile oldu çok şükür şu an çok iyi. Geçmiş olsun acil şifalar.

   • Pınar 04/08/2015 #

    Aynısı annemde var polip arkadaşınızın kanseri ilerlemiş miydi yoksa erken teşhis mi?

  • grejuva 04/02/2015 #

   Öncelikle herkese geçmiş olsun Allahım acilen şifanızı versin inşallah. Goji berry adında küçük uzak doğu meyvesi var arkadaşlar aktarlarda bulabilirsiniz, birçok vakada inanılmaz sonuçlar alındı hiçbir zararı yok, bazen 2. gün kanamalar normale döndü.

   • Snn 11/07/2015 #

    İletişime geçeceğimiz birileri var mı?

  • Sezin 19/02/2015 #

   Aynı sıkıntıları bende çekiyorum şuan Maltepe drogos gülen tıp merkezi Bülent Kars doktor çok iyi randevu al bir gözük derim çok ilgilendi. Diğer doktorlar hiçbir şey yok dedi meğer rahim duvarım kalınlaşmış ve polikistik overler varmış ihmal etme derim geçmiş olsun.

  • Sema 07/10/2016 #

   Inşallah öyle bisey yoktur kadın doğum doktoruna git ve rahim agzi kanseri için test yaptırmak istiyorum de onlar hemen yapıyor zaten iki dakika sürmüyor sonucu onbeş günde çıkıyor geçmiş olsun

  • Hülya 11/11/2016 #

   candida mantar testi yaptırın

  • aznaz 15/11/2016 #

   benim annemdede ayni sikayetler vardi surekli adet goruyordu rahimde kanser oldugunu ogrendik rahmi alinacak ve bu sikayet en onemli olaniymis hemen iyi bi doktora basvur

  • Meliha 05/04/2017 #

   Benimde rahimde cok buyuk yara vardı cok akıntı da vardı onu yaptırdım simir destek yaptım kanser başlangıcı var dedi erken geldin için şanslısın dedi o yarayı hemen yaktılar her yerimde sancim oluyor

 2. lsaral 08/04/2014 #

  Enfeksiyonunuz var mutlaka kadın doğum uzmanına başvurun.

 3. alara 24/04/2014 #

  Merhaba 14 yaşındayım hiç ilişkiye girmedim ama rahimden gelen akıntılar var ve rahim de sislik oluştu ne yapmalıyım? Korkuyorum lütfen cevap verin.

 4. sevgi 04/05/2014 #

  Merhaba. Ben 26 yaşındayım. Ara ara karın bölgemde ağrılarım oluyor ve pis kokuyla birlikte kanlı gibi akıntılar geliyor. Bu son iki aydır var diyebilirim. 2 kızım var. Bu akıntılar ilk zamanlar açık renkti daha sonra kırmızı bir renk aldı. Lütfen cevap verir misiniz.

 5. yagmur 25/07/2014 #

  Merhabalar ben 18 yaşında bakire bir kızım yaklaşık 1 yıl hiç adet olmadım daha önceleri düzenliydi 5.sinifta adet görmeye başladım simdi ise 9 aydır adetim düzensiz ve banyodan sonra kanama oluyor normalde de yumurta beyazı gibi kırmızıya yakın pembemsi bir akıntım var ve ben aşırı kiloluyum annemde de rahim kanseri vardı acaba bende de var mıdır korkuyorum.

 6. nurgul 16/10/2014 #

  Gencecik kızlar bu kadar korkmayın kanserden ve akıntıdan her kadında akıntılar olur. Sebepleri; genital bölgeyi sabunla yıkarsanız iyi ve bu bölgede dengeyi sağlayan bakteriler ölür ve mikrop kapar, idrarınızı yaptıktan sonra biraz daha bekleyin, idrar tamamen boşalsın, taharet alın bu çok önemli, kadın hastalıkları testi yaptırın, kimseyle korunmasız birlikte olmayın, evlenince de kocanız da test olsun.

  Yaşınız genç hastalıkları düşünecek yaşta değilsiniz. Ayrıca stresten de bayanlarda akıntı olabiliyor. Ve bazı bayanlarda aybaşından bir kaç hafta önce başlar aybaşı olana kadar akıntılar oluşur bu da normal. Her kadında akıntı var yeter ki genital bölgenizi temiz tutun ama sabun sürmeyin sade suyla yıkayın.

 7. havva 30/10/2014 #

  Merhaba bende 20 yaşındayım ve bakireyim 4 senedir adet düzensizliği çekiyorum gitmediğim doktor ve kullanmadığım İlaç kalmadı ve hala 3 ay boyunca adet görebiliyorum ve kanamam aşırı derecede çok hiç bir tedavisini bulamıyorum verdikleri ilaç en fazla bir ay düzeltiyor. Beni ve anemi hastasıyım demirimde çok düşük korkuyorum ama elimden de hiçbir şey gelmiyor Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • Nesrin 28/09/2016 #

   Slm cnm bende evlenmeden önce 6 ayda bir adet görüyordum bir çok doktora gittim hiç düzelmedi hatta 3 ta lne doktor bana çocuğun olmaz dedi ve evlendim iki ay sonra hamile kaldım ve 18 ay sonrada ikinci oğluma hamile kaldım yani korkma bir çok kız aynı şeyleri yaşıyor geçmiş olsun

 8. duygu 31/10/2014 #

  Merhaba ben duygu 24 yaşındayım. 3 yaşında bir oğlum var? Bende de çok kötü akıntı var pis kan geliyor çok kötü koku yapıyor ve rahmim de bazen şişme oluyor. Bazen iltihap gibi bazen de çamur renginde akıntı oluyor ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz?

 9. demet 14/11/2014 #

  Ben 18 yaşındayım ve sevgilimle ilişkiye giriyorum 1 senedir. 5 aydır adet görmüyorum. Ama hamilede değilim. İlişki sırasında iltihap ve kan geliyor ve ilişkiden sonra 5 6 gün çok acı çekiyorum özellikle de idrarımı yaparken çok acı çekiyorum. Neden olabilir bir cevap verir misiniz?

  • behiye 06/03/2015 #

   Üzülme hormonların yerine oturur erken yasta ilişki yasadığın için harmanların şaşırmış sıkıntı yapma.

  • Sultan 13/09/2016 #

   Vajina duvarında bir yara olabilir. Doktora git derim

  • Hülya 11/11/2016 #

   bel soğuku testi yaptırın bence

 10. Songül 14/11/2014 #

  Merhabalar ben 37 yaşındayım bir kızım var 9 yaşında sonra ikizlerim oldu onlarda 4 yaşında geçen Ocak ayında rahim duvarında kalınlaşma var diye kürtaj oldum. Patoloji sonucu temiz gelmişti bu ayda çok fazla kanamam oldu yine kürtaj oldum. Sonucu henüz almadım kanser olmaktan korkuyorum bu testin sonucu temiz bile gelse kanser olma riski taşıyor muyum?

 11. Nur 19/11/2014 #

  Arkadaşlar ben 23 yaşında bir yıllık evli biriyim hayatim hpv virüsü ile kabusa döndü bir yılım hastanelerde geçti simdi biraz iyiyim derken ilişki sonrası kanlı akıntım başladı jinekoloğum muayene etti bir şey yok dedi ama içim rahat değil lakin düşünüyorum da kötü bile olsa sonuç korkmayın araştırın ama netteki yazılara aldırmayın bazı siteler abartıyor olayı gidin muhakkak muayene olun hatta smer testi verin utanmayın bu muayenelerden onlar doktor ve bizim onlara ihtiyacımız var hasta olarak.

 12. Telt 15/02/2015 #

  1 ay önce miyom ameliyatı oldum.11 cm ve 9 cm patates büyüklüğünde Çok sayıda miyom çıkardılar. Doktor rahîmin içinde çok sayıda miyom olduğunu söyledi. Ameliyattan 1 ay sonra kontrole gittiğimde rahmin ağzındaki miyom büyüdüğünü söyledi. Çok Sayıda olduğunu alınamayacağını söyledi. Poliple miyom aynı şeyler mi? Rahmin içindekiler de çok büyük boyuta ulaşınca rahim mi alınır? 35 yaşındayım ve hiç evlenmedim.

  • iys 05/03/2015 #

   Merhaba telt yazını okudum Prof. Dr. Saim Yılmaz miyomla ilgili size yardımcı olacaktır mutlaka. İyi bir doktor rahmin alınmıyor çok iyi bilgilendirecek bir görüş derim geçmiş olsun.

   • Sabriye 16/04/2016 #

    Merhaba acaba bu Dr. nasil ulasabilieiz nerde tesekkürler

 13. yzn 21/03/2015 #

  Merhaba öncelikle. Annem 44 yaşında ve 2 çocuk annesi. Yazın regl döneminde kanaması 2 hafta kadar sürdü. Şimdi aynı durum tekrar oluyor. Yaklaşık 2 haftadır kanaması var. Karın ve bel kısmında ağrı şikayeti var. Ben de kanserden şüphelendim. Kendisi doktora gitmeye korkuyor. Ben onun adına korkuyorum. Ne yapmamız gerektiğini de bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 14. Özdennn 06/07/2015 #

  Merhaba ben 25 yaşındayım 4 çocuğum var gecen hafta doktorum rahimde yara olduğunu söyledi şiddetli kasık ve bel ağrısı haddinden fazla koyu akıntı yaşıyorum. Bu günlerde smear testi yaptırıcam rahim kanseri olabilirsin dedi ilişkiyi fln yasakladı bu konuda bir bilgisi olan var mı?

 15. yalansiz aşk 14/10/2015 #

  27 yaşındayım 2 aylık evliyim 1 aydır 4 defa adet oluyorum tahlil yaptım temiz çıktı kanamam neden oluyor acaba rahim kanseri olabilir mi lütfen bilgilendirin beni çok korkuyorum.

 16. nimet 02/11/2015 #

  43 yaşındayım 5 çocuk annesiyim. 2 seneden beri adet dönemine 10 gün kala kabız olup olmayayım ıkındığım zaman rahimden pembemsi kan geliyor bundan dolayı çok gittim doktora simir yaptırdım ama sonuç temiz çıktı. Her zaman aynı sorunla karşılaşmaktan korkuyorum artık. Bana yardım eder misiniz?

 17. Pınar 20/01/2016 #

  Merhaba pınar ben 35 yaşındayım rahimden hiçbir sıkıntım yok ama sıvı testi yaptılar ve temiz çıkmadı çok korkuyorum lütfen yorumlarınızla yardımcı olun.

  • Fatma 19/09/2016 #

   Benimde ayni simir testim bozuk cikti ve barca almak istiyorlar cok korkuyorum 🙁

 18. Elis 25/01/2016 #

  Merhaba benim yaklaşık 1 ay kadar evvel genital siğil ol denen şeyler ortaya çıktı ben boşanmış bir bayanım ve hiç ilişkim yok çok uzun yıllardır doktor en çok cinsel yolla bulasan bir şey dedi, bir defasında ilaç sürdü yakan bir ilaç ikinciye regl olduğum için gidemedim muayeneye, korkuyorum rahim ağzı kanseri başlangıcı olabilir mi simir yaptırdım. Henüz sonucu alamadım.

  • Birsen 08/04/2017 #

   Enis mutlaka dr tekrar ben bir ilaç kullandım. I.L.33 asit gibi bişey 7 sene oldu hiç tekrarlamadı Allah’a şükür.

 19. tülin 13/02/2016 #

  gebeligin 4.ayinda yapilan gebelik testi dogru cikarmi lutfen cevaplarmisiniz

 20. Merve 14/06/2016 #

  Merhaba 26 yaşında 4 yıllık evli 2 çocuk annesiyim kasık ağrısı beni öldürecek sağ kasığıma yumruk gibi bir şey toplanıyor ve kitlenip kalıyorum. Dakikalarca kımıldayamıyorum ve beni çok kusturuyor. Akıntı kanama hiç kesilmiyor buz gibi terliyorum. Kasık ağrısı yüzünden ilişki sırasında ağlıyorum resmen 😔

 21. songül 14/07/2016 #

  Mrblar benim adim songul ben 40 yasindayım evlenip ayrildim 1 yilda adetim birden azaldı simdi ize 1 hafta aralikla adet göruyorum 2 gun yada 4 gun gibi suruyor belimde cok agrı oluyor bel agrım hiç gecmiyor koltuk altimda da agrı oluyor sebebi ne olabilir

 22. Kübra 09/09/2016 #

  Benimde idrarımda çok kan varmış rahmimde yara varmış korkuyorum acil cvp ltfen neyin nesi

 23. Yasemin 29/12/2016 #

  Merhaba ben 42 yaşındayım. 1 çocuğum var. Dulum. Yaklaşık 2 sene yüksek dozda ağır antidepresan ilaç kullandım. Yaklasik 7 aydir ilaç kullanmıyorum. Gelelim sorunuma; Son 2 aydır regl bittikten 15 gun sonra 10 gün süren kanamalarım olmaya başladı. Ve bu 1 ay içersinde 2 sefer oldu. Bu arada kaşık bölgemde inanılmaz agrilarim olmaya başladı. Doktora gitmeye korkuyorum. Çünkü psikolojimin tekrar bozulmasindan endişe ediyorum. Ancak bir konuyu daha söylemek istiyorum. Bu regl harici olan kanama cok stresli olduğum bir günden sonra oldu. Ve devami geldi. Bu konuda yardiminiza bilginize ihtiyacım var. Saygilar…

 24. Seher 28/07/2017 #

  Merhaba 19 yaşındayım
  Her ay olduğu gibi düzenli şekilde adet dönemimi geçirdim 7 gün.
  Ardından akintim beyazladi normale döndü 1 hafta sonra akıntı rengim bulaniklasti ardından 1 haftadir siyaha döndü halada devam ediyor . Normal diye dikkate almadım ama hala devam ediyor
  Sebebi ne olabilir ?
  Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.