Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Midenin arkasında, alta doğru yatay bir şekilde bulunan pankreasın başlıca görevleri sindirime yardımcı olan enzimlerin ve şekeri metabolize edilmesini düzenleyen hormonların salgılanmasıdır.

Pankreas kanseri erken teşhis edilse dahi, hastalığın seyrini önceden tahmin etmek oldukça zordur. Ayrıca diğer kanser türlerinden farklı olarak hızla yayılma eğilimindedir.

Pankreas kanseri belirtileri, kanserin ilerlediği ve cerrahi operasyonla organın alınamayacağı aşamaya kadar ortaya çıkmayabilir.

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas kanseri, pankreası oluşturan dokularda başlar ve iki ana kategoriye ayrılır.

İlki; insülin ve diğer hormonların üretildiği bölgede görülen kanser, ikincisi ise enzimlerin üretildiği bölgede görülen kanserdir.

Pankreasın midenin arka kısmında, omuriliğe yakın bir bölgede bulunmasından dolayı pankreas kanserinin erken dönemlerinde herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Ancak tümör büyüyüp, çevresinde bulunan dokulara ve organlara baskı yapmaya başladıkça belirtiler artabilir.

Pankreas kanserinin ilerleyen aşamalarında en sık görülen belirtiler şunlardır;

Karın Ağrıları: Pankreas kanseri vakalarının %70’inde ağrılar görülmektedir. Bu ağrılar genellikle karın bölgesinde hafif bir rahatsızlık hissi olarak başlar.

Ağrı yemekten sonra veya uzandığınızda artabilir, dik oturduğunuzda azalabilir.

İlk ağrılar gelip geçicidir ancak zamanla ağrılar daha uzun süreli ve şiddetli olabilir. Bu ağrılar kanserin çevrede bulunan sinirleri etkilemesi ve tümörün, mide veya onikiparmak bağırsağını bloke etmesi nedeniyle ortaya çıkar.

Sarılık: Pankreas kanseri vakalarının %50’sinde sarılık görülmektedir. Sarılığın başlıca belirtileri cildin ve göz aklarının sararmasıdır.

Bunlara ek olarak idrar rengi koyulaşır, cildin çeşitli bölgelerinde kaşıntı olur ve dışkı rengi soluklaşır.

Pankreas kanserinin sarılığa yol açmasının nedeni kanserli tümörün safra kanalını tıkayarak “bilirubin” adlı kimyasalın vücuttan atılmasını engellemesidir. Bu kimyasal normal olarak kanımızda bulunur ancak safra tarafından düzenli olarak atılmadığında vücutta birikmeye başlar.
Kilo Kaybı: Sindirime yardımcı olan enzimlerin salgılanmasıyla görevli pankreas, kanser nedeniyle görevini yerine getiremediğinde, vücut gıdalardan alması gereken besin öğelerini tam olarak alamaz ve buna bağlı olarak kilo kaybı görülebilir.

Kilo kaybı, kanserin özellikle pankreasın baş tarafında (enzimlerin salgılandığı bölge) olduğunun bir göstergesi olabilir.

Bağırsak Sorunları: Dışkının normalden büyük, soluk, yağlı ve aşırı kokulu olması (steatorrhoea) genellikle pankreasta bir sorun olduğunun habercisidir.

Sindirim enzimlerinin yetersiz üretimi dışkı rengini ve şeklini değiştirebilir. Tam olarak sindirilemeyen gıdalar ishale neden olabilir.

Kusma ve Mide Bulantısı: Tümörün onikiparmak bağırsağına baskı yapması mide bulantısına ve kusmaya yol açabilir.

Ayrıca kanser nedeniyle yaşanan hormon düzensizliği genel olarak kişinin kendini kötü hissetmesine ve mide bulantısı yaşamasına neden olabilir.

Pankreas Kanseri Diğer Kanser Türlerine Göre Neden Daha Hızlı Yayılıyor?

Pankreas kanseri, en ölümcül kanser türlerinden biridir ve pankreas kanseri teşhisinden sonra 5 yıldan uzun süre yaşayanların oranı sadece %5’tir.

Pankreas kanserini bu kadar tehlikeli konuma getiren başlıca sebep, kanserin kan yoluyla diğer organlara hızla yayılmasıdır.

Ayrıca pankreas kanseri belirtilerinin, kanser belirli bir aşamaya gelince görülmesi, kanserin büyümesi ve yayılmasını destekler niteliktedir.

Pankreas Kanseri Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler

Pankreas kanseri tedavisi için seçilecek yöntem ya da yöntemler kanserin lokal olarak kalıp kalmadığına göre değişebilmektedir.

Sadece pankreası etkileyen tümör için kemoterapi ve radyasyon terapisi kullanılabilir. Her iki yöntemde tümörün büyümesini ve yayılmasını önlemeye yöneliktir.

Bu tedavilerin ne kadar süreyle uygulanacağı hastanın durumuna göre değişmektedir ancak radyasyon terapisi ortalama 5 hafta sürer. Kemoterapi ise daha uzun sürebilir.

Pankreas dışında diğer organ ve dokuları etkileyen (metastatik) kanser içinse genellikle kemoterapi yöntemi tercih edilir. Bunun nedeni ilacın kan yoluyla etkilenen her organa daha kolay ulaşabilmesidir. Tedavinin ne kadar süreyle ve hangi derecede uygulanacağı doktor tarafından belirlenir.

Kanserli tümörün alınması için başvurulan diğer bir yöntem ise cerrahi operasyondur. Ancak her pankreas kanseri hastası ameliyat için uygun olmayabilir ve pankreas kanseri vakalarının sadece %20’sine operasyon yapılabilmektedir.

Bunun başlıca nedenleri kanserin pankreas dışında başka bölgelere de yayılması, tümörün ana kan damalarına çok yakın olması ve hastanın genel sağlık durumunun ameliyatı kaldıracak kadar güçlü olmamasıdır.

Cerrahi müdahale ile tümörün alınması yöntemi genel olarak az uygulanabilir bir tedavi yöntemi olmasına karşın kanserden tamamen kurtulmak için en etkili yöntemdir.Pankreas Kanseri Hakkında Diğer Bilgiler

Pankreas kanseri her yaştan insanda görülmekle birlikte 50-80 yaş arasındaki yetişkinlerde daha sık görülen bir kanser türüdür. Pankreas kanseri teşhisi konan vakaların %63’ü 70 yaş üzerindedir.

Pankreas kanseri erkeklerde, sigara içenlerde, hareketsiz bir yaşam sürenlerde, sigara tiryakilerinde, aşırı kilolularda, diyabet hastalarında, kronik pankreas iltihaplanması olanlarda, aşırı kırmızı et ve az sebze tüketenlerde daha çok görülmektedir.

Ayrıca düzenli olarak alkol tüketimi pankreas kanserine yakalanma riskini arttıran faktörler arasında sayılmaktadır.

Pankreas kanseri, kanser teşhisi konduktan sonraki yaşam süresinde iyileşme sağlanamayan (40 yıldır) nadir kanser türlerinin başında gelmektedir.

Pankreas kanseri tüm kanser türleri arasında en ölümcül olanı ve kanser teşhisinden sonra 5 yıldan uzun süre yaşayanların oranı sadece %6.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş bir istatistik yok, ancak ABD verilerine göre şu anda ABD’de yaklaşık 50 bin kişinin pankreas kanseriyle yaşadığı biliniyor.

Sonuç olarak pankreas kanserinin yavaş ilerleyişi, özel olarak bu organ incelenmedikçe kanserin fark edilememesi, kanseri ancak ilerlediğinde teşhis edilebilmesine yol açmaktadır. Bu nedenle pankreas kanserinden tamamen kurtulan hasta sayısı oldukça azdır.

Ayrıca pankreasın enzim ve hormon salgılama görevi nedeniyle kan dolaşımını yakından ilgilendiren bir organ olması, bu organda oluşan kanser hücrelerinin daha çabuk diğer doku ve organlara yayılmasına neden olmaktadır.

Pankreas kanseri belirtileri, diğer kanser türlerinin çoğunda olduğu gibi, ilk aşamalarda oldukça hafif olabilir veya normal yaşantıyı etkileyecek bir soruna yol açmayabilir. Fakat tümör büyüdükçe başta karın bölgesi olmak üzere çeşitli belirtiler görülebilir.

Pankreas kanserini erken dönemde teşhis edebilmenin tek yolu düzenli olarak yaptırılacak kontrollerdir.

Galeri
Kaynaklar


, , , , , , , ,

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir? İçin 17 Yorum Yapılmış

 1. Ayşe 27/10/2014 #

  Merhaba benim babamda ishal ve aşırı kilo kaybından doktora gidiyor ve bizlere söylenen bu durumda çok geç kalınmış olması. Pankreas ve karaciğer metastaz cerrahi durumu geçmiş aşama 4 evre kemikler tüm vücudu sarmış şimdi bir radyoloji onkoloji doktorumuz işin tedavisi dedi ama babam günden güne düştü nasıl vücuduna daha fazla acı vereyim diye düşünmekten kafayı yiyorum sizce ne yapmamız lazım. Yemeden kesildi mama verdiler yürütmeyi sadece lavabo ihtiyacını karşılayabilir durumda 5 vakit namaz kılarken artık dermanı bile yok kılmaya bilgilendirirseniz ne yapmam gerektiğini teşekkür ederim.

  • ferda 23/12/2014 #

   Bende babamı 15 gün önce pankreas kanserinden dolayı kaybettim. Benim babamın durumu da sizin anlattığınız gibiydi 12 kemoterapi tedavisi gördü ama ise yaramadı babam sadece 9 ay yaşadı.

  • LaterBuddy 25/12/2014 #

   Vücudun ph oranının 8 üzerine çıkması halinde kanser kendiliğinden bir süre sonra yok olacaktır. Bunun için sodyum bikarbonat almalı. Suya karıştırıp suyu alkali hale getirip babanıza bütün gün 2-3 litre kadar su şeklinde içirin. Mümkünse bir tatlı kaşığı kadar koyun 2-3 litre içerisine. Bir de D vitaminini ölçtürün muhtemelen düşük çıkacaktır. D vitamini iğnesi olsun mümkünse her ay. Çok geçmiş olsun.

  • asal 31/01/2015 #

   Merhaba umarım babanız hayattadır babanız yani 4 evre kurtuldu mu çünkü benim babamda pankreas kanseri eve gidin ölecek dediler 4 evre son günler diyorlar ne yapmamız gerekiyor.

 2. havva 20/11/2014 #

  Allah şifalar versin. Annemin de başından böyle bir olay geçti doktorlar 3 ay ömrü var dediler. Ama ameliyat oldu almışlardı test sonuçları düzgündü. Şimdilerde ağrıları artmaya başladı doktor pankreastan şüphelendi. Umarım temiz çıkar. Ama ne kadar kotu bir şey olduğunu yaşayanlar bilir. Allah yardımcınız olsun. Dua edeceğim sizin için.

 3. ali güneş 29/12/2014 #

  Öncelikle çok geçmiş olsun benim babam da pankreas kanseri oldu ve çok uzun yaşayamadı maalesef 2 ay içerisinde gelişti her şey. Bunun belirtileri babam ilk önce kaşıntıyla başladı daha sonra ciddi bir şekilde kilo vermeye başladı ardından vücutta ve göz içlerinde ciddi sararmalar başladı ve doktora gittik babamla bütün tahliller sonucu ameliyat oldu ama yaşayamadı. Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah ben kısaca anlattım ve o acıyı yaşadım.

 4. ibrahim 11/01/2015 #

  Benim babamda pankreas kanseri karin arisi kilo kaybı hastalık ilerlemeye başladı şuan babam yürüyemiyor kan temizleyici iğne yapılıyor sürekli ne yapılması gerekiyor tedavisi daha iyi nerde yapılır.

 5. mustafa 17/01/2015 #

  Amcamı 6 gün önce pankreas kanserinden kaybettik. İlk başta idrarda kan görüldü ondan sora süreç başladı karın ağrısı sarılık ve kaşıntıya başladı ağrılar sora pankreas stent takıldı. Sonra 2 ay kadar normal ağrısız bir yaşam sürdü vücuttaki sarılık kaşıntı gitti her şey normale döndü sevindik. Ama 2 ay sonra ağrılar yeniden başladı ve vücut sarmaya başladı tekrardan doktorunuza gidince stent tıkandığını ve artık yapılabilecek bir şey olmadığını öğrendik ve amcamı eve götürdük. Sonra çok hızlı bir şekilde kilo kaybı ve günden güne halsizlik ve güç kaybı oldu günden güne kötüye gitti. Ölümden son 2 ay önce kanser kitlesi bütün vücudu sarmış ve beyine sıçramıştı artık hafıza kaybı da görünmeye başladı ne dediğini bilmiyordu anlamsız şeyler söylemeye başladı ölüme son 1 hafta kala tamamen yatacak ve kendi işini yapamayacak duruma geldi konuşurken dili dolandı ve ne dediği belli olmuyordu.

 6. Büşra 11/02/2015 #

  Arkadaşlar Bende annemi kaybettim. Pankreas kanserinden. Size 4.evrede olan kişi için ne yaparsanız yapın yardımcı olamazsınız tam bir sene oldu ve hala etkisinden kurtulamıyorum. Rabbim yardımcı olsun tüm hastalara hala atlatamadım ve biz çok çok iyi duyulmuş bilinmiş doktorları bilmemize rağmen kurtaramadık annemizi hala nasıl bıraktı bizi anlayamıyorum. Rabbim yardımcımız olsun ama iyi bakın çok iyi bakın elinizden geleni esirgemeyin herkes kaybettikten sonra anlaşılıyor. Lütfen yorum yerine bir Fatiha okursanız çok sevinirim Rabbim yardımcınız olsun.

  • mehmet 21/02/2015 #

   Allah rahmet eylesin fatiha ile ruhu şad olur. Annem şu an aynı durumda dualarınızı bekliyorum.

 7. mehtap 13/02/2015 #

  Bu ameliyatı Türkiye’de en iyisiyle yapabilen üç doktor olduğunu duyuyorum. Ankara Üniversitesi hastanesi öğretim üyelerinden Salim Demirci. Yine Hilmi Kocaoğlu çok başarılı. birde Cerrahpaşa’da bir doktorumuz varmış.

 8. Fırat 15/02/2015 #

  Kaybettiklerimize Allahtan rahmet, hastalara da şifa diliyorum. Benim babam da maalesef pankreas kanseri. Karın ağrıları şikayeti ile hastaneye gittik teşhis konulduğunda 3. evredeydi. Üzerinden tam bir yıl geçti, 6 ay kemoterapi gördü, daha da uğraşıyoruz ama ne yazık ki artık gücü kalmadı. Babam 40 kiloya düştü ve artık zor ayağa kalkıyor. Allah herkesin yardımcısı olsun. Varsa tavsiyeniz yazınız lütfen

  • kenan 17/03/2015 #

   İlk önce acil şifalar diliyorum. Allahtan umut kesilmez. Ben de babamı pankreas kanserinden 10 gün önce kaybettim gitmediğimiz doktor kalmadı 17 ay yaşadı tedavisi yok sadece kemoterapi ile ağrıları ve yaşam standartlarını artırıyorlar. Son 3 ay çok kötü geçti. Kendinizi yavaş yavaş alıştırmaya bakın.

 9. yasemin 28/02/2015 #

  Benim Teyzem 20 gündür gastroloji bölümünde pankreas iltihaplanması teşhisi üzerine hastanede yatıyor. Önce safra köşesinde taş vardı onu aldılar. Şuanda pankreas iltihabı kurumaya çalıştıklarını söylediler. Şiddetli karın ağrısı geldi daha sonra sarılık oldu. Şuanda ağrıları hafifliği doktorlar kanser diye bir şey demedi ama hastalığın bu seyri beni korkutuyor.

 10. Ebru Kaptanoğlu 17/03/2015 #

  Ben aşırı kilo kaybıyla bir buçuk yıl önce doktora gittim. Endoskopi yapıldı strese bağlı denildi ve gönderdiler kilo alamadım. Simdi iki aydır midemin üst tarafında önce hafif şimdilerde ise şiddetlenen sırtıma vuran ağrılarım var. Aşırı bitkinim ve sürekli alerji olup kaşınıyorum yemek pek yiyemiyorum ama yediğimde karnim şişiyor. İshal gibiyim ve kokusu çok kötüleşti. Okuduğum belirtilerden sonra korkmaya başladım randevu aldım haftaya gideceğim 27 yahşindeyim umarım ki başka bir şeydir allah herkesin yardımcısı olsun.

 11. Hakan 30/03/2015 #

  Rabbim herkesin yardımcısı olsun arkadaşlar ben babamı 21 gün önce kaybettim sağ kolu ağrısı ile başladı kolundan biyopsi yapıldı patoloji sonucu ile pankreas kanseri teşhisi kondu. karaciğer böbrek yayılmış 4.evreydi 5 gün ışın tedavisi 1 sefer kemoterapi aldı. Kemoterapi den 3 gün sonra rahmetli oldu. Rabbim kimseye yaşatmasın çaresizlik çok zor ve hastalık çok sinsi öğrendikten sonra 2 ay içinde çok hızlı yayıldı yürüyemedi oturarak uyuyabiliyordu başını yastığa koyamıyordu ağrılarından dolayı.

 12. Leyla 30/03/2015 #

  Okurken içim acıdı. Ne kadar güçlü ve sabırlısınız. Rabbim aynı sabrı ve gücü her isteyene nasip etsin. Benimde bir senedir sürekli mide rahatsızlığım var. 48 kg’dan 41kiloya düştüm. Yaşım 24. Doktorlar strestendir dedi. Haplar yazdı. Mide yanması, sislik ve kabızlığa karsı sürekli ilaç verdi. Hortum atmak sakıncalı diyerek hiç bir şekilde ilgilenmedi. Teşhisi nasıl koyuyorlar doktorlar? Kan değerlerinde hangi değerlerime baktırmalıyım? Burada bakmadan, dinleyip hap yazıyorlar. Hepinize sağlık ve sabırlar diliyorum. Okurken benim canim yandı. Rabbim sevdiklerimizin acısını göstermesin.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.