Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Mide ülseri genellikle mide zarında meydana gelen enfeksiyonlar neticesinde oluşur. “H.pylori” adlı bakteri bu enfeksiyonların ve mide ülserinin başlıca nedenidir.

Sağlıklı bir mide zarı sindirim için üretilen mide asidine dayanıklıdır ancak, mide ülseri olan bir kişide mide zarının aside karşı koruması ortadan kalktığı için yarayla temas eden mide asidi şiddetli ağrılara neden olur. Bu ağrılar karnın üst kısmında yoğunlaşır ve aralıklarla görülebilir.

Mide ülseri erken teşhis edilirse ilaçlarla tedavisi mümkündür fakat belirtiler ciddiye alınmazsa ve ülser kanamaya başlarsa hayati tehlike yaratabilecek kadar ciddi bir sağlık sorunudur.

Ülser Belirtileri

Ülser belirtileri, ülserin hangi aşamada olduğuna göre değişebilir. Ülserin neden olduğu, mide zarındaki açık yaralar başlangıç aşamasındaysa çok ayırt edilemeyen hafif belirtiler gösterir. Ancak yara büyüdükçe belirtiler, özellikle karın ağrıları şiddetini arttırır.

Ağrı: Mide ülserinin başlıca belirtisi karnın üst kısmında görülen ağrılardır. Bu ağrılar gelip geçici olabilir (bir kaç dakikadan bir kaç saate kadar sürebilir) ve mide asidi azaltıcı tabletlerle hafifletilebilir.

Ancak bu tabletler ülseri tedavi etmez ve geçici bir rahatlama sağlar. Ağrılar yemeklerden sonra şiddetlenebilir ve gece sizi uykunuzdan uyandırabilir.

Diğer Belirtiler: Mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, şişkinlik, halsizlik, sık geğirme ve kilo kaybı mide ülserinin diğer belirtileri arasındadır.

Kanamalı Mide Ülseri Belirtileri: Mide zarındaki ülser kanamaya başladığında koyu renkli, kanlı veya katrana benzer dışkı, kan kusma, kilo kaybı, karnın orta ve üst kısmında çok şiddetli ağrılar görülür. Kanamalı ülser ciddi bir sorundur ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Mide Ülseri Ne Kadar Ciddi Bir Sorundur?

Mide ülseri çoğunlukla mide asidi düzenleyici ilaçlar ve antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Antibiyotik tedavisi genellikle ülserin tekrar etmesini önler.

Ancak ülserin belirtilerini ciddiye almazsanız ve doktora gidip ilaç tedavisine başlamazsanız ülseriniz hayati risk taşıyan kanamalı ülsere dönüşebilir.

Ülserin kanaması ve buna bağlı yaşanan ciddi komplikasyona sık rastlanmaz (50 kişiden 1’inde görülür) ancak bu “hiç risk yok” anlamına gelmemektedir.

Mide ülseri mide zarının delinmesi veya gıdaların sindirim sisteminde hareket etmesine engel olan “mide tıkanması” gibi çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

İç kanama tedavi edilmeyen mide ülserinin tehlikeli komplikasyonları arasında yer almaktadır. Özellikle 60 yaş üzerindeki yetişkinler mide ülseri tedavisine kısa sürede başlamalı ve tedavi sonrası kontrolleri aksatmamalıdır.

Mide Ülseri İçin Yapılan Testler

Endoskopi: Doktorun, ucunda kamera bulunan ince bir boru ile mideyi görüntülemesini sağlayan endoskopi mide ülserinin teşhis edilebilmesi için en sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Kamera sayesinde ülserin tam olarak midenin hangi bölgesinde bulunduğu, büyüklüğü ve hangi aşamada olduğu bu yöntemle net olarak belirlenebilmektedir.

Bakteri Testi: Mide ülserinin başlıca nedeni olarak gösterilen H.pylori bakterisinin tespiti için çeşitli testler yapılabilir. Bu testler arasında dışkı testi, nefes testi ve kan testi bulunmaktadır.

Ayrıca endoskopi sırasında mide ülserinden örnek alınarak (biyopsi) H.pylori bakterisi bulunup bulunmadığı incelenebilir.

Biyopsi: Endoskopi ile görüntülenen ülserden daha sonra laboratuvar ortamında test edilmek üzere bazı örnekler alınabilir ve buna biyopsi adı verilir.

Mikroskopla incelenen bu örnekler sayesinde ülserin nedeni ve kanserli olup olmadığı konusunda net bir bilgi sağlanabilmektedir.
Ülser Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Mide Asidini Dengeleyici İlaçlar: Ülser belirtilerini şiddetlendiren mide asidinin azaltılması için asit dengeleyici (azaltıcı) ilaçlar kullanılabilir.

Eğer ülser başlangıç aşamasındaysa mide asidinin azalması ile ülserin bulunduğu bölgede önemli oranda iyileşme sağlanabilir.

Ancak ülser bakteri nedeniyle oluştuysa bu tip ilaçlarla tam tedavi mümkün değildir. Önce vücudun bakteriden temizlenmesi gerekir.

Bakteri Kaynaklı Mide Ülseri: Bakterinin yol açtığı mide ülseri tedavisinde öncelikli olan enfeksiyonun temizlenmesidir. Enfeksiyon tedavisi için antibiyotik kullanılır ve bu süreçte mide asidinin azaltılması için antiasit ilaçlarında kullanılması önerilir.

İlaç Kullanımı Kaynaklı Mide Ülseri: Bazı durumlarda mide ülseri iltihap önleyici aspirin ve benzeri ilaçların sık kullanımı nedeniyle oluşmaktadır.

Bu tip ülser tedavisinde ilk olarak mide zarını tahriş eden ilaç bırakılmalıdır ve genellikle ilacın bırakılması ülserin tedavisi için yeterli olmaktadır.

Romatizmal ağrılar için veya kan inceltici olarak düzenli aspirin kullanmanız gerekiyorsa, mide asidini dengelemek için aspirinle birlikte hangi ilaçları kullanmanız gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Ameliyat: Cerrahi müdahale seçeneği geçmişte mide ülserinin tedavisinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktaydı ancak günümüzde ülsere neden olan bakteri net olarak bilindiğinden ve bu bakteriye karşı etkili özel antibiyotikler üretildiğinden ameliyatsız tedavilerde önemli bir başarı sağlandı.

Ameliyat seçeneği ülserin hayati tehlike yarattığı (kanamalı ülser veya sindirim sisteminin tıkanması) durumlar dışında tercih edilmemektedir.

Tedavi Sonrası

Mide ülseri tedavi edildikten sonra ülserin tekrar edip etmediğinin belirlenmesi için doktorunuz düzenli kontroller isteyebilir.

Bu kontrollerde bakterinin tekrar aktif olup olmadığını öğrenmek için testler yapılabilir. Bu testler genellikle tedaviden en az 4 hafta sonra yapılmaktadır. Bakteri tamamen temizlenmemişse antibiyotik tedavisi tekrar uygulanabilir.

Mide Ülseri Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Bu konuyla ilgili olarak en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz ancak ülseri olanlara genel olarak önerilen bazı beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır.

Besin lifi bakımından zengin gıdalar mevcut ülserin iyileşmesine ve ülser oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Acı ve çok baharatlı gıdalar ülser belirtilerini şiddetlendirebilir.

Alkol ve sigara kullanımı ülserin iyileşmesinin önündeki en büyük engeller arasındadır. Stres, kahve, gazlı içecekler ve çay mide ülserini tetikleyebilir.

Kaynaklar


, , , , ,

Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir? İçin 26 Yorum Yapılmış

 1. özgür 18/03/2015 #

  Mide ülseri olan kişi o zararlı yiyecek içecekleri bırakırsa ülser kendiliğinden geçebilir mi?

  • Melek Doktor 07/06/2017 #

   Hayır doktora başvurmanız lazım.

 2. olcay 22/03/2015 #

  Arkadaşlar ya klasik 3 yıldan beri mide rahatsızlığı çekiyorum kullanmadığım ilaç kalmadı bir arkadaşımın tavsiyesi ile sabahları ve aksamları aç karnına çörek otunu kullandım 10 gün kadar devam ettim 3 yıldır devam eden rahatsızlığım azaldı su an devam ediyorum size de tavsiye ederim geçmiş olsun.

  • tahsin 27/01/2016 #

   Sağ ol kardeşim çok iyi bir şey yapıyorsun. Bilgi paylaşmak sevaptır.

 3. tugay 26/03/2015 #

  Bende bir haftadan beri durmak bilmeyen mide ağrısı başladı. Aşırı şiddetlendiğinde acil servise gidiyordum üç tane hastanenin aciline gittim yapılmayan tetkik kalmadı ultrason, mide filmi, ilaçlı tomografi, kan, idrar vs testler. Hiçbir şey çıkmadı bir şeyin yok diyorlardı. En sonunda gastrolojiye randevu aldım ve acil olarak endoskopi verdi. Mideme hortumla kamera saldılar bayıltmadılar resmen çırpınıp böğürüyordum. Allah kimseye yaşatmasın. Sonuç olarak midemde birkaç tane yara çıktı parça aldılar ve o hortumu midemden çıkardılar. Simdi ben ülser miyim? Aldıkları parça sonucu 15 gün sonra gelecek. Bu süre zarfında da kullanmam için ilaç verdiler umarım sancılarım biraz olsun durur. Çok kilo kaybettim kusmaktan midem altüst oldu.

  • Sezgin us 03/06/2015 #

   Geçmiş olsun mideniz de inşallah bir sorun yoktur. Benimde 3 gündür fena bir şekilde midem ağrıyor yapılan tahlilinde mideden kaynaklanan bakteri nedeniyle kanda enfeksiyon tespit edildi ve antibiyotik tedavisine başladım. Antibiyotik bittiğinde de gastrolojiden randevu alacağım. Bana aktaracağınız bilgiler varsa bekliyorum tekrar geçmiş olsun.

  • burak 21/02/2016 #

   Tugay şimdi nasıl olduğunu merak ediyorum.

 4. kuzeykeskinn35 04/04/2015 #

  Uyutularak endoskopi çekilirseniz hiç bir şey anlamazsınız acil şifalar.

  • busra 22/05/2015 #

   Uyutularak endoskopi yapılıyor mu ki? Benimde midemde ağrıyla karışık kazınma oluyor, bir şeyler atıştırınca hafifliyor. Bazen geceleri bu yüzden uyanıyorum.

   • Selçuk 03/07/2015 #

    Merhaba geçmiş olsun öncelikle. Teknoloji ilerledi artık ben bugün aynı şikayetlerden bayıltılarak endoskopiye girdim ve hiçbir şey hissetmedim. Güzel bir uyku gibi kesinlikle uyutularak girin derim.

   • Neslihan 24/08/2015 #

    Devlet hastaneleri uyutmuyor.

    • Arzu 02/12/2015 #

     Sarıyer İsmail Akgün devlet hastanesinde endoskopi yapıldı uyutularak. Devlet hastanesi uyutmuyor diye bir şey yok.

   • Sn 27/10/2015 #

    Ben uyutularak kolonoskopi oldum. Çok şükür bir şey çıkmadı. Devlet hastanesinde oldum yaşım genç olduğu için doktorum etkilenirim diye uyuttu. Devlet yapmıyorsa ve imkanınız varsa böyle şeyleri özelde olun ben son ana kadar uyutulacağımı bilmiyordum psikolojisi gerçekten çok kötü, ameliyathaneye giriyorsunuz. Dediğim gibi doktorunuzla şartları konusun.

   • DeniZ 10/01/2016 #

    Evet uyutularak yapılıyor hiçbir şey anlamıyorsun boğazında acıma bile olmuyor.

 5. Gizem 17/06/2015 #

  Yaklaşık olarak 2 buçuk yıldır mide rahatsızlığı yaşıyorum 2 sene önce anestezili endoskopi yaptırdım hiç bir acı hissetmedim ancak endoskopiden çıktıktan sonra yaklaşık 1 saat civarı yataktan kalkmamam söylendi ama canım sıkıldığı için 20 dakika kalktığımda anestezinin etkisi geçmediği için sarhoş gibi yürüyordum bayılacağım sandım. Anestezi yaparak endoskopi yaptırırsanız hiçbir şey hissetmiyorsunuz ablam anestezisiz yaptırdı ondan bildiğim için anesteziyle olmasını istedim baygın halde olmanıza rağmen kusma riski olduğu için ağzınızın altına bir kap koyuyorlar çok kısa sürüyor maksimum yarım saat diye hatırlıyorum. Bu ara mide ağrılarım tekrardan artmaya başladığı için tekrar endoskopi yaptırıcam ilaçlarımı düzenli olarak kullanmadım bir mide hastası olarak söyleyebileceğim tek ve en önemli şey tedavinizi yarıda kesip midenizi ihmal etmeyin gerçekten zamanla gastritten reflüye ülsere dönüşme riskleri var o yüzden ihmal etmeyin ve tedavinizi uygulayın. Hepinize geçmiş olsun.

 6. Yeşim 07/09/2015 #

  Benim de midem çok yanıyor sanki sertlik var aynı olan var mı?

 7. seloni 05/10/2015 #

  Merhaba arkadaşlar herkese geçmiş olsun bendede çok şiddetli mide ağrısı bulantı kilo kaybı hepsi var geçen sene özel hastanede endoskopi yaptırmıştım. Gastrit reflü yemek borusundaki kaslarda gevşeme çıktı ben bu ağrıyı 1,5 senedir çekiyorum doğru dürüst tedavi olamadım bir türlü ağrılarım her gün biraz daha artıyor tekrar doktora gideceğim. özel hastaneler uyutarak endoskopi yapıyor İstanbul’da Sarıyer devlette uyutuyormuş giden tanıdığım var hiçbir şey anlamıyorsunuz kısa sürüyor uyandığınızda biraz sersem oluyorsunuz ama ağrı falan yok inşallah en kısa sürede şifa verir herkese Rabbim.

 8. Betül 20/10/2015 #

  Arkadaşlar hiçbir yan etkisi olmayan kudret narı bitkisini netten araştırmanızı tavsiye ediyorum.

  • sedat 28/01/2016 #

   Betül hanım size gerçekten çok teşekkür ediyorum yorumunuzu okuduktan sonra kudret narını araştırdım ve denemeye karar verdim acil serviste 2 serum ve iğnelerin kesemediği ağrılarımı 10 dakika içerisinde kesti ve düzenli kullandığımda ağrı problemini ortadan kaldırdı kullanmaya devam ediyorum (yağda hazırlanmış olanı tercih edin).

   • Ayfer 28/06/2016 #

    Ben yağlı olanını kullanamadım attım çöpe benim çok kötü ağrılarım var endeskopi yaptırmayı düşünüyorum ama korkuyorum.

  • Murat 28/06/2017 #

   Kudret narı sadece mide için değil birçok hastalık ve yaraların tedavisinde kullanılıyor.Mucizevi birşey.her sabah düzenli aksatmadan kullanırsanız midenizin rahatladığını göreceksiniz çok kısa sürede sonuç verecek arkadaşımıza teşekkğr ederiz bu bilgiyi hatırlattığı için

 9. nurettişn 28/02/2016 #

  Arkadaşlar bende helikobakteri çıktı antibiyotik aldım sonra mide koruyucu geçmişti ama son 4 gündür ağrılar arttı uyuyamıyorum ne yapacağımı bilemiyorum.

 10. Cenk 15/06/2016 #

  Arkadaşlar sığla yağı diye bir şey var Muğla da çıkan bir ağacın yağı bunu mutlaka deneyin balla karıştırılıyor.

 11. Tarık 07/08/2016 #

  Arkadaşlar bende de ağız boğaz kuruluğu var kan testlerinde bir şey çıkmadı sonradan mide yanmasıyla karşılaştım mide ülseri vardı bende. Bundan dolayı olabilir mi ağız kuruması ?

 12. Gamze aslan 13/12/2016 #

  Slm ben kolon kanseriyim ama su bir kaç gündür midemde yanma siskinlik ağızda su gelmesi mide asiri derece şişmesi ve mide bulantısı yaşıyorum midemin şişkinliği ve tok verici yuzunden aclik hissetmiyorum sürekli tokluk hissi yaratıyor ama sürekli de sık agrilarim oluyor.

 13. ibrahimbhalil 03/06/2017 #

  Arkadaşlar size tavsiyem kudret narini kullanım kesinlikle kudret nari mide ülser gastrit ve refluyu yaklaştırıyor.tavsiyelerime uyum arkadaşlar.özellikle zeytinyağli kudret narini kullanin.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.