Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinin belirtilerinin neler olduğuna geçmeden önce şunun altını çizmek gerekiyor; meme kanseri genellikle göğüs bölgesinde görülen bir yumru ile kendini belli eder ancak, bu bölgede ortaya çıkan kitlelerin %90’ı kanserli olmayan, iyi huylu tümörlerdir.

Kanserli olmayan bu kitleler 35 yaş üzeri kadınlarda daha sık görülür. Eğer göğüs bölgenizde böyle bir yumru keşfettiyseniz panik yapmadan önce doktorunuza muayene olmalı ve bu yumrunun kanserli olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Memenin şeklinin değişmesi, belli bölgesinde doku yoğunlaşması veya yumru, deri üzerinde ufak çukurlaşmalar, göğüsten kanlı akıntı gelmesi ise meme kanserinin sık görülen belirtileri arasında yer almaktadır. Belirtiler tek başına veya birlikte görülebilir.

Meme kanserinin başlangıç aşamasında, tümör henüz dikkat çeken bir boyuta erişmeden ve çevresindeki dokuları etkilemeye başlamadan önce herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Bu nedenle kanserin erken teşhisi için 20 yaşından sonra yılda bir kez doktorda meme muayenesi, 40 yaşından sonra ise ayda bir kendi kendine meme muayenesi, yılda bir doktor muayenesi, 50 yaşından sonra ise diğer kontrollere ek olarak 2 yılda bir mamografi çekilmesini önerilmektedir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumru: Meme bölgesinde ya da kol altında oluşan kalıcı yumru meme kanseri belirtisi olabilir. Bu yumrular özellikle 35 yaş ve üzeri kadınlarda adet dönemi öncesi ve sırasında yaygın olarak görülmektedir.

Ancak adet döneminiz geçmesine rağmen yumru hala geçmediyse kontrol ettirmenizde fayda var. Meme kanserine bağlı olarak görülen yumrular genellikle ağrıya neden olmaz.

Bazen bu yumruya hafif bir baskı uygulandığında “iğne batması” benzeri bir his oluşabilir.


Düzenli olarak mamografi ile bölgenin filminin çekilmesi meme kanserinin teşhisi adına kritik önem taşımaktadır. Çünkü kanser belirtisi olan bu yumrular elle hissedilecek büyüklüğe ulaşmadan çok önce mamografi cihazı ile tespit edilebilmektedir.

Doktorunuz elle muayene sonrası gerekli gördüğü takdirde mamografi filmi isteyebilir. Röntgen sayesinde yumrunun sebebinin ne olduğu, su dolu bir kist mi yoksa katı bir kitle mi olduğu belirlenebilir. Eğer katı bir kitleyse bir iğne aracılığıyla kitleden örnek alınarak laboratuvar ortamında incelenir.

Bazı kadınlar gelecekte oluşabilecek kanserli tümörlerden veya iyi huylu tümörün kanserli tümöre dönüşebileceğinden endişe ettikleri için iyi huylu tümörleri de cerrahi müdahale ile aldırmaktadır.

Ancak bu bölgedeki iyi huylu tümörün sonradan kanserli tümöre dönüşme oranı çok düşük olduğu bu konuda doktorunuza danışarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Meme Ağrısı: Meme kanserine bağlı olarak ortaya çıkan tümörün ağrıya neden olması oldukça az görülen bir durum olmasına rağmen bu tip belirtiler gösteren vakalar bulunmaktadır.

Fakat bu bölgedeki ağrılar ve hassasiyet adet dönemine bağlı olarak da oluşabilir. Adet dönemi geçmesine rağmen göğsünüzde ağrı ve hassasiyet hissediyorsanız doktorunuza muayene olun.

Diğer Belirtiler: Koltuk altı bölgesinde şişlik, göğüs üzerinde çukurluk (gamze benzeri) veya düz bir alanın oluşması, göğsün dokusunda, sıcaklığında veya görünümünde meydana gelen herhangi bir değişim.

Göğüs ucunda kaşıntı veya yanma hissi, göğüs ucunun pullanması, göğüsten kanla karışık veya berrak akıntı gelmesi (bu akıntılar bazı durumlarda kanserli olmayan tümörler nedeniyle de görülmektedir), göğüste diğer bölgelerden görünüm ve doku olarak farklılaşan bir bölgenin oluşması göğüs kanserinin diğer belirtileri arasındadır.

Kendi Kendine Meme Kontrolü Nasıl Yapılır?

Uzmanlar özellikle 40 yaşından sonra ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapılmasını öneriyor.

Evde yapılan meme muayenesi için kesin bir formül yok ancak göğüs, koltuk altı, göğüs ucunda ortaya çıkabilecek değişimlere dikkat etmelisiniz.

Öncelikle ayna karşısında göğüslerinizi gözle muayene edin. Bu muayene sırasında göğüs ölçüsünde veya şeklinde herhangi bir değişim olup olmadığına, cilt üzerinde kırmızı yada portakal kabuğu görünümlü alanlar ve çukurlaşmalar olup olmadığına bakın.

Göğüs ucunun şeklinin değişip değişmediğini veya çevresinde kızarık, kaşıntılı alanlar oluşup oluşmadığını kontrol edin. Göğüs bölgesinde diğer alanlardan gözle görülür bir şekilde farklılaşan bölümler olup olmadığına bakın.

Meme Kanseri Belirtileri Resimli

Gözle kontrolden sonra göğüste, köprücük kemiği çevresinde veya koltuk altında herhangi bir kitle bulunup bulunmadığı parmaklarınızla, fazla baskı uygulamadan kontrol edebilirsiniz.

Kendi kendine meme muayenesi tamamen kişinin kendi gözlemleri, göğüste daha önceden fark etmediği bir değişiklik olup olmadığını araştırmasıyla yapılır. Bu nedenle sakin olun, acele etmeyin ve rutininizi oluşturarak kontrollerinizi düzenli olarak yapın.

Eğer göğüste akıntı varsa (berrak, kanlı veya farklı renklerde), göğüste veya koltukaltında sürekli ağrı yaşıyorsanız yukarıdaki kontrollerden bağımsız olarak bir doktora gitmeniz önerilir.

Bir Değişiklik Fark Edersem Ne Yapmalıyım?

Kendi kendine muayene sırasında bir değişiklik fark ederseniz bir sağlık kuruluşuna giderek doktor muayenesi olun.

Halsizlik, ağrı, göğüste akıntı, kaşıntı, kilo kaybı gibi şikayetleriniz varsa bunları muayene sırasında dile getirin.

Doktorunuz fiziksel muayene sonrası gerekli gördüğü taktirde ultrason veya mamografi isteyebilir. Eğer sert bir kitle varsa bundan örnek alınarak hücre incelemesi yapılabilir.

Meme Kanseri Riskini Artıran Faktörler

Cinsiyet: Meme kanseri vakalarının büyük çoğunluğu kadınlarda görülmektedir.

Yaş: Meme kanseri riski ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır.

 • 29 yaşına kadar görülme oranı 2000’de 1
 • 39 yaşına kadar görülme oranı 215’te 1
 • 49 yaşına kadar görülme oranı 50’de 1
 • 59 yaşına kadar görülme oranı 22’de 1
 • 69 yaşına kadar görülme oranı 13’te 1
 • Yaşam boyu görülme oranı 8’de 1

* Birleşik Krallık Verilerine Göre

Tekrarlama: Daha önce meme kanseri yaşamış kadınların diğer göğsünde de kanser görülme olasılığı yüksektir.

Kalıtım: Meme kanseri görülen kadınların çoğunluğunun ailesinde herhangi bir meme kanseri vakası olmamasına karşın annesi veya kız kardeşinde meme kanseri görülenlerin riski daha yüksektir.

Gen Mutasyonları: BRCA1 ve BRCA2 olarak bilinen gen mutasyonlarının meme kanseri riskini yükselttiği bilinmektedir.

Radyasyon: Genç yaşlarda göğüs bölgesinde radyasyon terapisi görenlerde meme kanseri daha sık ortaya çıkmaktadır.

Obezite: İstatistiklere göre obezite meme kanseri riskini artırmaktadır.

Adet Görme Yaşı: 12 yaşından önce adet görmeye başlamış kadınlarda meme kanseri daha sık görülmektedir.

Geç Menopoz: Meme kanseri geç menopoza (52 yaş sonrası) giren kadınlarda daha sık görülür.

Geç Çocuk Sahibi Olma: 35 yaşından sonra (bazı kaynaklarda 30 olarak belirtiliyor) çocuk sahibi olmak meme kanseri riskini artırmaktadır.

Hiç Hamilelik Yaşamamış Olma: Meme kanseri hiç hamilelik yaşamamış kadınlarda, bir veya daha fazla hamilelik yaşamış kadınlara oranla daha yaygındır.

Menopoz Sonrası Hormon Tedavisi: Menopoz belirtilerini hafifletmek için uygulanan östrojen ve progesteron hormonlarını içeren hormon tedavisinin meme kanseri riskini yükselttiği bilinmektedir.

Alkol: Düzenli alkol kullanımı meme kanseri riskini artıran faktörler arasındadır.

Meme Kanseri İle İlgili Bazı Rakamlar

 • Her 8 kadından 1’i hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanmaktadır.
 • TÜİK verilerine göre ülkemizde her 100 kadından 22’si meme kanserine yakalanıyor.
 • Yine TÜİK verilerine göre meme kanseri olan 100.000 kadından 10’u kansere bağlı olarak hayatını kaybediyor.
 • Meme kanseri, kadın ölümleri nedenleri arasında kalp hastalıklarından sonra 2. sırada yer alıyor.
 • Dünya genelinde meme kanseri vakalarının %1’i erkekler oluşturuyor.
 • Her yıl sadece ABD’de meme kanseri teşhisi konan hasta sayısı 220.000 (İngiltere’de 38.000).
 • Meme kanseri sadece belirli bir yaştan sonra değil her yaşta görülebiliyor.
Kaynaklar


, , ,

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. hakan 25/02/2015 #

  Allah razı olsun bilginiz için bütün yazdıklarını okudum.

 2. Sevilay bicersen 31/05/2016 #

  Ben de okudum çok sağ olun bilgiler çok güzel ve tam anlayabileceğimiz şekilde yazılmış tekrar teşekkür ederiz rabbim nerede varsa tüm hastalara şifa versin inşallah.

 3. Nuriye Yerlikaya 02/07/2016 #

  Açıklamalar açık ve net teşekkürler ediyorum. Allah kimseyi korktuğuna uğratmasın. Yakalananlara da acil şifalar diliyorum.

 4. sukran 15/10/2016 #

  ben daha genc yastaym.ve cok korkuyorum
  belirtileri okudum ve gerckten ck korkuyorum.dua edin ne olur

 5. sümeyye 16/11/2016 #

  Merhaba bir şey diyeceğim geri dönüş yaparsaniz cok sevinirim. Ben 19 yaşındayım. Sol göğsümde şekil olarak diğerine göre tamda resimdeki gibi şekli daha farklı ve baya bi belli şekilde büyüklük farkı var. Ve surekli o göğsüme bıçak saplanır tarzda ağrı giriyor. Kimzaman fazla kimi zaman az. Ve halamda meme kanseriydi. İater istemez aklima bişey geliyor ama yaşım da ufak diye düşünüyorum. Ne yapmaliyim

 6. Yüsra 19/11/2016 #

  Cok saolun bu bilirtilerin bi cogu var bnde

 7. Funda Demir 05/02/2017 #

  Ben 21 yaşındayım ve Temmuz ayından bu yana sağ göğsümden şeffaf renkli bi akıntı geliyor.
  Ayrıca akıntı gelen göğsüm diğerine göre daha şişkin ve büyük. Yaşıma göre kanser riski çok az ama kitle olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.