Magnezyum Eksikliği

Magnezyum eksikliği belki demir eksikliği veya vitamin eksiklikleri kadar “popüler” ve sık görülen bir durum değil ancak vücudun normal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjinin üretilmesi de dahil olmak üzere 300’den fazla işlemde kullanılan bu mineral vücuda etkileri bakımından en önemli mineraller arasında yer alıyor.

Başta kalp, kaslar ve böbrekler olmak üzere her organın magnezyuma ihtiyacı var. Ayrıca diş ve kemik yapısının korunması için en önemli minerallerden biri.

Magnezyumun tek başına kullanıldığı biyokimyasal reaksiyonlar dışında vücudumuz tarafından bakır, çinko, kalsiyum mineralleriyle D vitamini düzeylerinin dengelenmesinde de kullanılıyor.

Kabızlığın giderilmesinden kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine kadar pek çok alanda ihtiyaç duyduğumuz bu mineral özellikle hamilelik döneminde fetüsün normal gelişimi için büyük önem taşıyor.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliği özel bir sağlık koşulu olmadıkça veya düzenli olarak ilaç kullanılmıyorsa sık görülen bir durum değildir. Ancak magnezyum bakımından zayıf bir yetersiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, antibiyotik ve diğer bazı ilaçların düzenli alınması, şeker hastalığı (tip 2 diyabet), kanser hastalığı, böbrek hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları gibi hastalıklar magnezyumun vücut tarafından emilimini etkileyebilir ve kronik magnezyum eksikliğine yol açabilir.

Magnezyum eksikliği belirtileri arasında ilk sırada enerji eksikliği ve aşırı halsizlik gelmektedir. Halsizliğe baş dönmesi, kas krampları, kas zayıflığı eşlik edebilir. Uzun süre devam eden şiddetli magnezyum eksikliği ise kalsiyum, potasyum seviyelerinin düşmesine yol açar ve fazla sodyumun vücuttan atılmasını önler.


Buna bağlı olarak kas spazmları (kas seğirmesi), düzensiz kalp çarpıntısı, bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir. Magnezyum seviyesi düzenlenmezse ve eksiklik şiddetlenmeye devam ederse kişi halüsinasyonlar görmeye başlayabilir veya kalp yetmezliği gibi hayati risk yarabilecek sorunlar yaşanabilir.

Magnezyum minerali gıdalar yoluyla alınan karbonhidratın işlenmesinde önemli bir rol oynadığı için uzun süre magnezyum bakımından yetersiz beslenmenin sonucunda insülin direnci artabilir.

Yapılan araştırmalar magnezyum eksikliğinin organlara ve tüm dokulara kan yoluyla oksijen taşınmasında kullanılan kırmızı kan hücrelerinin kırılganlaşmasına ve kırmızı kan hücresi seviyesinin düşmesine yol açtığını ortaya koymaktadır.

Dokulara yeterince oksijen taşınmadığında ilk olarak enerji eksikliğine bağlı halsizlik yaşanır. Bu durum uzun süre devam ederse organ fonksiyonlarında sorunlar görülebilir.

Günlük Magnezyum İhtiyacı

Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan çocuklar ve yetişkinler için önerilen günlük magnezyum miktarları şu şekildedir;

 • Doğumdan 6. aya kadar 30 mg.
 • 7-12 aylık bebekler 75 mg.
 • 1-3 yaş arası 80 mg.
 • 4-8 yaş arası 130 mg.
 • 9-13 yaş arası 240 mg.
 • 14-18 yaş arası erkek çocuklar 410 mg, kız çocuklar 360 mg.
 • 19-30 yaş arası erkek 400 mg, kadın 310 mg.
 • 31-50 yaş arası erkek 420 mg, kadın 320 mg.
 • 51 yaş üzeri erkek 420 mg kadın 320 mg.

Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar içinse günlük tavsiye edilen magnezyum tüketimi ise şöyledir;

 • 19-30 yaş arası hamile kadınlar 350 mg.
 • 18 yaşından küçük hamile kadınlar 400 mg.
 • 31 yaş üzeri hamile kadınlar 360 mg.
 • 19-30 yaş arası emziren kadınlar 310 mg.
 • 18 ve daha küçük emziren kadınlar 360 mg.
 • 31 yaş ve üzeri emziren kadınlar 320 mg.

Bu rakamlar ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bölümü’nün (U.S. Department of Health & Human Services) verdiği rakamlardır. Herkesin ihtiyaç duyduğu magnezyum miktarı sağlık durumuna ve yaşına göre değişebilir. Bu nedenle ne kadar magnezyum almanız gerektiği hakkında en doğru bilgiyi bir uzmandan alabilirsiniz.

Magnezyumun Ön Plana Çıktığı Durumlar

Magnezyum sağlımız için gerekli bir mineral ve eksikliği yukarıda bahsettiğimiz sorunlara yol açabiliyor. Ancak bazı durumlarda magnezyum seviyesinin normal değerlerde tutulması ekstra önem taşıyor.

Örneğin yapılan çalışmalar magnezyumun diyabeti olan kişilerde yaşanan depresyonun tedavisinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Bir diğer araştırmaya göre magnezyum minerali hem kadınlarda hem de erkeklerde kalp hastalıkları riskini önemli oranda azaltmaktadır.

8500 kadının katılımıyla yapılan bir başka çalışmada ise az yağlı yoğurt, sebze ve meyve gibi doğal kaynaklardan alınan magnezyum, kalsiyum ve potasyum yüksek tansiyon riskini düşürmektedir.

Magnezyum minerali bunlara ek olarak çocuklarda astım tedavisinde, osteoporoz tedavisinde, adet öncesi sendromu belirtilerinin hafifletilmesinde, huzursuz bacak sendromu tedavisinde, düzensiz kalp atışı tedavisinde ve migren tedavisinde kullanılan mineraller arasında yer almaktadır.

Doğru Beslenme ve Magnezyum

Magnezyum eksikliğini giderebilmek için doktorunuza danışmadan magnezyum takviyesi kullanmak pek iyi bir fikir değil çünkü vücudumuz magnezyum takviyesiyle gelen ani magnezyum yüklemesinden ziyade gün boyu, sabahtan akşama kadar tükettiğimiz gıdalardan alacağımız magnezyuma ihtiyaç duyar.

Bu nedenle doktor tavsiyesi dışında kalan durumlar dışında magnezyum takviyesi kullanmak yerine magnezyum bakımından zengin gıdalar tüketmeniz çok daha doğru ve sağlıklı bir seçim olacaktır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, özellikle ıspanak tam bir magnezyum deposudur. Sadece 100 gram ıspanak günlük magnezyum ihtiyacının %20’sini tek başına karşılar. Fasulye, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, mısır, lahana, enginar ve kale magnezyum bakımından zengin diğer sebzeler.

Sebzeleri pişirmek içerdikleri magnezyum ve diğer vitamin/minerallerin seviyesini düşürdüğü için çiğ tüketmeniz önerilir.

En çok magnezyum içeren meyveler ise böğürtlen, ahududu, çilek, muz, karpuz, kivi ve greyfurttur.

Bunlar dışında daha çok balık, susam, kaju, yerfıstığı, badem, kabak çekirdeği, esmer pirinç, az yağlı yoğurt, kuru incir, kuru kayısı yiyerek günlük olarak önerilen magnezyumu besinler yoluyla almanız mümkün.

Fazla Magnezyumun Bir Zararı Var mı?

Sadece gıdalar yoluyla aldığınız magnezyumun herhangi bir zararı bulunmuyor çünkü böbrekler fazla magnezyumunu süzerek idrarla birlikte vücuttan atıyor.

Ancak doktorunuza danışmadan takviye şeklinde magnezyum kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız çünkü magnezyum seviyesinin uzun süre, böbreklerin işlemeyeceği kadar yüksek seviyelerde gezmesinin bazı yan etkileri olabilir. Magnezyum fazlalığının en sık görülen belirtileri mide bulantısı, ishal ve mide kramplarıdır.

Çok yüksek miktarlarda alınan magnezyum (günlük ihtiyacın 10-15 katı, günlük 5000 mg üzerinde) magnezyum zehirlenmesine yol açabilir.

Magnezyum zehirlenmesi kendini tansiyonun aşırı düşmesi, mide bulantısı, kusma, nefes darlığı, depresyon, ödem, kas zayıflaması, çarpıntı gibi belirtilerle belli eder. Çok yüksek miktarda kalsiyum tüketimi nadir olmakla birlikte hayati tehlike yaratabilir.

Magnezyum takviyesi kullanıyorsanız idrar söktürücü ilaçları ve mide asidini düzenleyen antasit ilaçları kullanırken dikkatli olmalısınız çünkü bu tip ilaçlarda belirli miktarlarda magnezyum içermektedir.

Bazı ilaçlar magnezyum takviyeleri ile etkileşime geçerek olumsuz sonuçlar doğurabilir. Antibiyotik, aminoglikozit, tansiyon ilacı, kalsiyum bloker, diyabet ilacı, hormon düzenleyici ilaçlar, digoksin, florokinolon, penicillamine gibi ilaçlar kullanıyorsanız magnezyum takviyesi kullanmaya başlamadan önce olası yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Herhangi bir kalp, karaciğer veya böbrek rahatsızlığınız varsa ve bu organların normal fonksiyonlarında sıkıntılar yaşanıyorsa magnezyum takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kaynaklar


, , , , ,

Magnezyum Eksikliği İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. Mustafa Tosun 29/04/2015 #

  Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, Koah’ım var. Kullandığım bir ilaç bacaklarımda ve ellerimde kramp oluşturuyordu. Magnezyum almamla birlikte azaldı.

 2. kadir 29/07/2015 #

  Acil servislerde şimdi kan tahlillerinde magnezyum çalışılmıyor çok büyük eksiklik.

 3. Metin cetin 04/01/2016 #

  Bende bel fıtığı var sol ayağıma vuruyor vücudumda magnezyum eksildiğinden ayağımda ani kramplar oluyor ve kaslarımda sürekli bir kıpırdanmalar oluyor doktorun tavsiyesiyle takviye olarak magnezyum hapı verdi bu ilacı kullandıkça kasılmalarım yavaş yavaş azaldı.

  • Veysi 05/01/2017 #

   Aynı problem bendede var. Sol ayağımın kilitlenmesiyle ameliyat olma zorunda kaldım. Ameliyat öncesin dede kramp yoğun olarak gördüğüm vaka idi.Ama ameliyat sonrası biraz daha yoğun olmaya başladı. Öyle ki hafif bir gersem vücudumu hemen şiddetli kramp girmesine sebep oluyor. Ellerim ayaklarım hemen hemen her gün krampla savaşıyorum. Siz azaldı demişsiniz. Allah şifanızı versin şu an daha mı iyisiniz. Magnezyum ölçümü nasıl yapılır. Bunu bir araştırmam gerekiyor. teşekkürler

 4. Deniz 24/07/2017 #

  Basit bir kan tahliiyle bakılabiliyor veysi magnezyuma.Allah şifamızı versin. dediğine benzer olayları bende yaşadım bir senedir hafif bir stresten gene tutulup kalıyorum ameliyattan sonra olduğu benim.sakın spinal anestezi olmayın bana iyi gelmedi.tarif edilemeyecek kadar şiddetli tutulma ve ele ayakta sallaması.titreme ve seyirme değil bu 3 4 gün yaşadım bir tane epilepsi ilacını kullandım sallantılı geçti ama küçük bir stresten tutulması, ağrı ve seyirme kaldı.magnezyum kullanınca hafifliyor.sürekli kullanırsan daha da rahatlıyor insan

 5. Pinar 14/08/2017 #

  Bende hamileyim uykuda kollarima uyusma geliyo ilac olarak takviye almak istemiyorum en dogal ne yapabilirim😔

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.