Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanseri, diğer adıyla kolorektal, kalın bağırsakta ya da kolonun bitiş kısmı olan rektumda görülen kanser türüdür. Lenfoma, karsinoid tümörler, melanom ve sarkomlar gibi diğer kanser türleri de kolon bölgesini etkileyebilir, ancak bu durum daha nadir olarak görülmektedir.

Kolon kanseri belirtileri, diğer kanser belirtileri gibi kanserin ilk aşamalarında, kişiye rahatsızlık verecek kadar güçlü olmayabilir. Kanser ilerledikçe mide ağrısı, dışkıda kan, ishal veya kabızlık, ince dışkı ve belirli bir neden olmadan yaşanan kilo kaybı gibi bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

Kolon Kanseri

Bağırsakların, ince bağırsaktan rektuma kadar olan bölümüne “kolon” adı verilir. Yaklaşık 2 metre uzunluğundaki bu bölüm kısım “kalın bağırsak” olarak anılır.

Kolon kanseri çoğunlukla, bu bölgede oluşan, kanserli olmayan, iyi huylu adenomatöz poliplerle (iyi huylu tümör) başlar. Bu aşamadaki kontroller sırasında belirlenen polipler kansere dönüşme ihtimaline karşı kontrol altına alınır.

Poliplerin belirlenmesi ve kanser riskinin kontrol altına alınabilmesi için kolonun ve tüm bağırsakların düzenli olarak kontrolü kritik önem taşımaktadır. Çünkü daha sonra kolon kanserine dönüşebilen polipler, küçük olabilir ve neden olduğu belirtiler (eğer varsa) fark edilmeyebilir.

Kolon Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Kolon kanseri ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde sık görülen kanser türleri arasındadır. Kolon kanseri genellikle, bağırsak ve rektumun çeperinde bulunan salgı bezlerinde başlar.

Kolon kanserinin tek bir nedeni yoktur ve bağırsaklarda ortaya çıkan iyi huylu tümörler, aşağıdaki durum ve koşullar nedeniyle kanserli tümörlere dönüşebilmektedir.

 • 50 yaşından büyük olmak (yaşlandıkça kolon kanseri riski artar)
 • Kırmızı ve işlenmiş et ağırlıklı beslenmek
 • Kolon ve rektumda oluşan polipler
 • İltihaplı bağırsak hastalığı
 • Aile geçmişinde kolon kanseri bulunmak
 • Aile geçmişinde meme kanseri bulunmak
 • Sigara kullanmak
 • Aşırı alkol tüketimi

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğim gibi, kolon kanseri herhangi bir belirtiye neden olmadan ilerleyebilir. Kanserli hücrelerin sayısı arttıkça sindirim sistemini ilgilendiren bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

Bağırsak Hareketlerinde Yaşanan Değişim: Kolon kanseri, tuvalete normalden daha az veya daha sık çıkmanıza neden olabilir.

Kabızlık: Düzenli olarak yaşanan kabızlık ve tuvalete çıktığınızda ıkınma ihtiyacı duymak kolon kanseri belirtisi olabilir.

İshal: Kabızlık gibi sık görülen ishal, dışkının gevşek olması gibi durumlar ilerleyen kolon kanserinin habercisi olabilir.

Dışkı Rengi: Dışkının koyu renkli ya da parlak kırmızı görünmesine neden olan kan kolon kanseri belirtileri arasındadır. Dışkı normalden daha koyu olabilir ve katrana (koyu renkli, yoğun bir sıvı şeklinde) benzeyebilir.

Normalden İnce Dışkı: Dışkı normal kalınlığından daha ince, sadece bir kalem kalınlığında olabilir. Ayrıca tuvalete çıktıktan sonra bağırsaklarınızın tam olarak boşalmadığını hissedebilirsiniz.

Diğer Belirtiler: Karnın orta kısmında yoğunlaşan rahatsızlık hissi, şişlik, sık görülen gaz ağrıları ve kramplar kolon kanseri belirtisi olabilir.

Sindirim sistemini ilgilendiren bu belirtilere ek olarak vücut genelinde “sistemik” kolon kanseri belirtileri görülebilir.

Kolon kanseriyle ilişkili sistemik belirtiler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

Kilo Kaybı: Diyet yapmamanıza ve kilo vermeye çalışmamanıza rağmen yaşanan nedensiz kilo kaybı.

İştah Kaybı: Belirli bir nedene bağlı olmadan görülen iştah kaybı kolon kanseri belirtileri arasında gösterilmektedir.

Kusma: Mide bulantısı, kusma ve nedensiz yaşanan aşırı yorgunluk kolon kanserinin sistemik belirtisi olabilir.

Anemi: Dışkıyla birlikte kaybedilen kan, kırmızı kan hücrelerinin azalmasına ve anemiye neden olabilir.

Sarılık: Kolon kanserine bağlı olarak cilt geneli ve gözlerin beyaz bölümü sarı renk alabilir.

Yukarıdaki belirtiler dikkatle takip edilmelidir ve 2-3 gün içerisinde geçmeyen belirtiler için mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Kolon Kanseri Önlenebilir mi?

Kolon kanserinin önlenebilmesi için en güvenli yol düzenli olarak yapılan kontrollerdir. Bu kontroller sırasında bağırsakta herhangi bir polip belirlenirse, bu polipler takibe alınır ve düzenli olarak yapılan kontroller ile kolon kanserine dönüşüp dönüşmedikleri takip edilir. Kolon kanseri ancak bu şekilde, erken teşhis ile önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Uzmanlar, özellikle yakın aile bireylerinde kolon kanseri, sindirim sistemi ile ilgili kanser türleri ve meme kanseri bulunanların düzenli kontrol yaptırmalarını önermektedir.

Diğer Önlemler: Yapılan araştırmalar fazla kilonun diğer kanser türleri gibi kolon kanseri riskini de yükselttiğini ortaya koymaktadır. Özellikle bel çevresinde görülen aşırı yağlanma kolon kanseri ile yakından ilgilidir.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek kolon kanseri riskini düşürebilirsiniz. Kırmızı eti azaltmanın ve işlenmiş et (salam, sosis, kavurma, konserve et) tüketmemenin olumlu etkileri olduğu biliniyor.

Ayrıca meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalar bakımından zengin bir beslenme programı kolon kanseri riskini azaltabilir.

Fast-food gıdaları azaltmak, protein kaynağı olarak et yerine bitkisel gıdalara yönelmek, alkolü sınırlamak, margarin yerine yağ kaynağı olarak balık ve zeytinyağı tüketmek, kızartma yerine haşlanmış ve fırında hazırlanmış yemekler yemek, gdo’lu gıdalar yerine organik gıdalar tüketmek uzmanların kolon kanserinden korunmak için tavsiye ettiği diğer beslenme değişiklikleri arasında sayılabilir.

Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda, fiziksel olarak aktif olmanın, bağırsaklarda polip oluşumu ve dolayısıyla kolon kanseri riskini azalttığının altı çiziliyor.

Amerikan Kanser Derneği’nin “kolon kanserinden korunma yolları” başlıklı yazısında D vitamininin kolon kanseri riskini azalttığı belirtiliyor. En iyi D vitamini kaynakları, güneş ışığı ve yağlı deniz balıkları.

Aynı makalede, magnezyum mineralinin özellikle kadınlarda kolon kanseri riskini azalttığı yönünde bazı çalışmaların bulunduğu belirtilmiş.

Kolon Kanseri İle İlgili Yanlış Bilinenler

Kolon kanseri sadece erkeklerde görülür

Amerikan Kanser Topluluğu rakamlarına göre, kolon kanseri görülme oranı erkek ve kadınlarda aynıdır.

Kolon kanseri sadece 50 yaş üzeri insanlarda görülür

Kolon kanseri genellikle 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülmesine karşın her yaştan insanda görülebilen bir kanser türüdür. Özellikle aile bireylerinde kolon kanseri vakası bulunanların riski önemli oranda yükselmektedir.

Kolon kanseri çok hızlı yayılır

Kolon kanseri oldukça yavaş ilerleyen bir kanser türüdür ve erken teşhis ile vakaların %95’i tedavi edilebilmektedir.

Herhangi bir belirti yoksa kolon kanseri değilim

Kolon kanserinin ilk aşamaları belirtisiz geçilebilir. Belirtiler genellikle kanserin ilerlediği aşamalarda ortaya çıkar.

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri tedavisinde izlenecek yol kanserin hangi aşamada olduğuna göre değişebilir.

Bağırsakta tümörlerin bulunduğu bölümün alınmasına yönelik kolon ameliyatı, kanserli hücreleri temizlemeye yönelik radyoterapi, yine kanserli hücreleri temizlemeye ve kanserin yayılmasını durdurmaya yönelik kemoterapi en çok kullanılan tedavi yöntemleridir.

Kanserin durumuna, kişinin sağlık koşullarına ve yaşına bağlı olarak bu tedavi yöntemleri ayrı ayrı yada birlikte kullanılabilir.

Sonuç olarak; kolon kanseri yaş aldıkça artan, ancak her yaş grubundan insanı etkileyen bir kanser türüdür. Başlangıcı büyük oranda bağırsak polipleri ile olur.

Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ile görülme riski azaltılabilir.

Başlangıç aşamasında genellikle bir belirti görülmediği için düzenli kontrol yaptırmak etken teşhis için önemlidir. Erken teşhis edilen kolon kanseri hastalarının %95’i (ABD verilerine göre) tedavi edilebilmektedir.

Kaynaklar


, , , , , ,

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir? İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. kenan 11/10/2014 #

  Benim zaman zaman karnim bazen ser bazen hafif bir şekilde ağrır ve bazen de büyük dışkıda rengi değişik örneğin koyu yeşil ve dışkının sonunda da sıvı seklinde gelir sebepleri nelerdir.

  • Hakan 07/10/2015 #

   Selamlar Kenan bey, şikayetlerinizin aynısı bende de mevcut. 1,5 yıldır gastroenteroloji bölümlerinde mekik dokuyorum. İBS deyip baştan savıyorlar. İBS diyorlar ve İBS nin belirtileri ile kolon kanseri belirtileri neredeyse 1 e 1 aynı. Ne yapacağımı şaşırdım.

 2. ismhn 02/11/2015 #

  Selam.. bende birkaç aydır karnim sağ tarafında ağrı var doktorlar apandisten şüphelendiler ama yokmuş ishal bazen kabızlık aşırı şişkinlik falan yaşıyorum echo ile karnıma baktılar kalın bağırsakta iltihap var dediler bir de kolonoscopie yapıldı sağ tarafta kalın bağırsakta hafif incelme var dediler hap tedavisi oldum ama bende bir düzelme olmadı ağrım hala var ve aşırı tuvalete gidiyorum diskim çok ince bazen boşalmamış hissi yaşıyorum tekrar wc ye gitmek zorunda kalıyorum acaba bunların sebebi nedir?

 3. trr 25/01/2017 #

  Doktora gidip İyileşen, bir tek SindirimHastası yok. Bu konuda aaaaacil İstatistik yapılmalı. 12milyon sindirim hastası var. hastaneye gidenler defalarca gitmiş sonuç hiçbişey, herkes başının çaresine bakıyor. Gastrologlar Toptan İstifa etmeli.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.