Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması (steatosis), karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikimi neticesinde oluşur. Her zaman olmamakla birlikte, bazı durumlarda organın kendisine zarar vererek, siroz gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Aşırı kilolu ya da obez olmak, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve trigliserid düzeyleri karaciğer yağlanması riskini arttıran faktörler arasındadır. Karaciğer yağlanması, beslenme ve yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle çoğu zaman durdurulabilir ve tersine çevrilebilir. Karaciğer yağlanması genellikle hiç bir belirtiye yol açmaz ve farkında varılmadan yıllarca, hatta on yıllarca devam edebilir. Ancak yağlanma kritik düzeye gelince kilo kaybı, aşırı halsizlik, karın bölgesinde ağrı ve zihin karışıklığı gibi bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

Karaciğer Yağlanması Türleri

Sağlıklı bir karaciğeriniz varsa içinde neredeyse hiç yağ bulunmaz. Ancak bazen, trigliserid adı verilen yağ molekülleri karaciğerde toplanmaya başlar. Az miktarda yağlanma herhangi bir probleme neden olmaz. Fakat yağ miktarı arttıkça bu duruma “karaciğer yağlanması” denir ve hayatı tehdit eden ciddi hastalıklara yol açmadan önce tedavi sürecinin başlatılması gerekir.

Karaciğer yağlanması, alkolle bağlantılı ve bağlantısız olarak 2 ana kategoriye ayrılmaktadır. Ayrıca hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenmenin de karaciğer yağlanmasına neden olduğu bilinmektedir.

Alkole bağlı karaciğer yağlanmasının durdurulabilmesi için tek yol vardır, alkolü bırakmak. Alkole bağlı olmayan yağlanma için fazla kilolardan kurtulmak, düzenli egzersiz yapmak ve dengeli bir beslenme programına sadık kalınması önerilmektedir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması, özellikle başlangıç aşamasındaysa bir belirti göstermez. Yine de bu dönemde kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Ayrıca karaciğerin bulunduğu (sağ kaburgaların hemen altındaki bölge) bölgede bir rahatsızlık hissi oluşabilir. Karaciğerde yağ birikimi arttıkça ve organ genişledikçe çevresindeki diğer organlar ve dokulara baskı yaparak ağrılara neden olabilir. İlerlemiş vakalarda ise ani kilo kaybı, güçsüzlük ve zihin karışıklığı gibi belirtiler görülebilir.

Karaciğer yağlanmasının diğer belirtileri;

 • Mide bulantısı
 • Donuk baş ağrıları
 • Vücut ve nefes kokusu
 • Şişkinlik ve hazımsızlık
 • Hemoroid
 • Vücut ısısının yükselmesi
 • Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
 • Gözlerin kızarması
 • Hafızanın zayıflaması

Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Obezite: Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması büyük oranda obez ya da aşırı kilolu kişilerde görülmektedir. Ancak her kilolu insanın karaciğeri yağlanmayabilir veya normal kilosundan sadece 4-5 kilo fazlası olanlarda karaciğer yağlanması görülebilir.

Diyabet: Tip 2 diyabet karaciğer yağlanmasını riskini önemli oranda arttırmaktadır. Tip 1 diyabet hastaları içinse böyle bir risk artışı söz konusu değildir.

Yaş: Karaciğer yağlanması genellikle 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülür.

Hipertansiyon: Karaciğer yağlanması, yüksek tansiyonu olanlarda normal tansiyonu olanlara oranla daha yaygın olarak görülür.

Hyperlipidaemia: Kanda yüksek oranda kolesterol ve/veya trigliserid bulunması karaciğerin yağlanma riskini yükseltmektedir.

Çok Hızlı Kilo Kaybı: Çok hızlı kilo vermek bazı kişilerde yağ ve kanda bulunan yağ asitlerinde değişikliğe yol açtığı için karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Diğer Nedenler: Yetersiz beslenme, bazı ilaçlar, mide bypass ameliyatı, haşere ilaçları ve benzer kimyasallar, metabolik sendrom.

Karaciğer Yağlanması Teşhisi

Karaciğer yağlanması tanısının konulabilmesi için tek bir test veya yöntem bulunmamaktadır. Doktorunuz kan testi ve karaciğer fonksiyonlarının ölçüldüğü bazı diğer testler isteyebilir. Bu testlerde karaciğerin normal olarak ürettiği bazı enzimlerin seviyeleri kontrol edilir.

Karaciğer filmi yağlanmanın belirlenmesi için yardımcı olabilir. CT taraması, ultrason veya MR istenebilir. Filmler karaciğerin normal büyüklüğünde olup olmadığını görmek adına oldukça kullanışlıdır ancak tek başına yağlanma olup olmadığını söylemek için yetersiz kalabilir.

Yağlanmanın tanısı yukarıda belirtilen testler ve filmlerle yapılamıyorsa doktorunuz karaciğer biyopsisi isteyebilir. Karaciğer biyopsisi çok sık kullanılan bir yöntem değildir ancak tanı için şüphe duyulan durumlarda başvurulabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer yağlanması tedavisinde ilk hedef hastanın fazla kilolarından kurtulmasıdır. Bir uzman tarafından size özel oluşturulan beslenme programı ve düzenli egzersizle fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Kilolar atıldıkça, karaciğerde biriken yağda azalmaya başlar. Bu sayede yağlanmanın neden olabileceği siroz gibi hastalıkların görülme riski önemli oranda azaltılabilmektedir.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının -adı üstünde- alkolle bir ilgisi yoktur ancak yağlanma görülen kişilere alkol tüketimini bırakmaları önerilir. Çünkü alkol kullanımı, alkole bağlı olsun olmasın herhangi bir karaciğer yağlanması türünü kötüleştirebilir.

Etkinliği tartışılmakla birlikte karaciğer yağlanması tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar mevcuttur.

Uyarılar ve Rakamlar

Karaciğer yağlanması çoğunlukla daha ciddi bir hastalığa neden olmadan kontrol altına alınabilmektedir. Ancak çağımızda obezite çok yaygın olduğundan karaciğer yağlanması sorunu her geçen yıl artmaktadır.

 • Karaciğer yağlanması bulunan her 100 kişiden 2′sinde 15-20 içerisinde siroz görülmektedir.
 • Karaciğer yağlanması bulunan her 100 kişiden 12′sinde 8 yıl içerisinde siroz görülmektedir.

80′li yıllarda daha çok alkol tüketenlerde görülen karaciğer yağlanması günümüzde normal dışı karaciğer fonksiyonunun başlıca nedenidir. ABD, İngiltere ve Avustralya’da yapılan bir çalışmaya göre her 5 kişiden 1′inde karaciğer yağlanması görülmektedir.

Neler Yapılabilir?

Uzmanların karaciğer yağlanmasından korunma ve karaciğer sağlığını koruma adına ilk önerisi aşırı şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmasıdır. Pastane işleri, tuzlu ve yağlı atıştırmalıklar, konserve gıdalar ve şekerli içecekler yerine daha fazla çiğ sebze, farklı renklerde meyve tüketilmesi önerilmektedir.

Sağlıklı protein kaynaklarının (balık ve protein içeren sebzeler) sağlıklı karbonhidrat (tam tahıllı gıdalar) kaynaklarıyla dengelendiği bir diyet karaciğerin sağlığının korunması bakımından oldukça önemlidir.

Kaynaklar, , , , ,

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir? İçin 15 Yorum Yapılmış

 1. erdal 21/04/2014 #

  Selam anlamadığım konu kilolu kişiler mi karaciğer yağlanması yaşıyor sadece. Mesela ben 60-63.58 kilo arasında kilom 170 boyum %16 karaciğer yağlanması var. Alkol yok kilo yok sigara var bunun nedeni ne olabilir?

  • serap 29/05/2014 #

   Genetiktir belki.

  • Doktor 11/06/2014 #

   Şeker tüketimin ne durumda.

 2. engin 05/06/2014 #

  Trigliserid yüksektir. Bu nedenle karaciğerde yağ birikiyor. İlaç kullanmana gerek yok. Günde 2 saat kardiyo yap 2 ayda hiçbir şeyin kalmaz. Ayrıca hdl ldl’ye de baktır. Geçmiş olsun.

 3. Halil 06/06/2014 #

  Yaşım 20 ilaç için hastaneye gittim ve doktor bu ilaç için gerekli olan kan tahlilini verdi sonuç ise karaciğer yağlanması olduğu için ilacı veremeyeceğini söyledi. Normal değer 0-41 arasıymış benimki 48 çıktı. Kilom 68 çok yemek yiyen biriside değilim bu yağlanmayı nasıl azaltırım?

 4. gulden 17/06/2014 #

  Ben 28 yaşındayım doğuştan kiloluyum. Yazın 8 kilo veririm kışın tekrar alırım. Yıllardır böyle ama göbeğim hiç olmazdı. Bu sene bir gecede karnim hamile gibi şişti. Bastırınca ağrıyor. Doktor ultrason verdi karaciğer yağlanması dedi. Diyete başladım ama bu karnım ne zaman gidecek ya :(

 5. kübra 18/06/2014 #

  Bende karaciğer yağlanması mı var bilmiyorum ama aşırı derecede terlemem var kışın bile terliyorum vücudum ateş gibi yanıyor ve kafam çok dönüyor. Ne yapacağımı unutuyorum bazen. Kilom 57 boyumda 165 sigara kullanmıyorum içki yok bunun için ne yapmam gerekiyor? Bu aşırı terlemekten nasıl kurtulurum? Aşırı terlemekten kurtulmak istiyorum bana yardımcı olur musunuz? Kıyafetlerime ter çıkıyor bende utanıyorum. Açık renkli giysi giyemiyorum sürekli siyah giyiniyorum yada hırka giymek zorunda kalıyorum bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

 6. sadullah 19/06/2014 #

  Selam bende karaciğer yağlanması olduğunu söyledi doktorum uyurken eğildiğim zaman karnimin sağ tarafında kaburgamın altına doğru bıçak saplanıyor gibi ağrı ve acı hissi oluyor bu herkeste oluyor mu yoksa. Benim yağlanmam çok mu ciğerimde cevap yazarsanız sevinirim.

 7. hacer 20/06/2014 #

  Benim ALT değerim 100 yüksek / AST değerim ise 242 çok yüksek bir de LDH 568 çok yüksek nedenini bilmiyorum. Kilom 51 daha 19 yasındayım deride kızarıklık ve kaşıntım var ve unutkanlığım çok var. Nedeni karaciğer yağlanması mıdır? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

 8. Dr Nisan 02/07/2014 #

  Karaciğerin sağlıklı kalabilmesi için beslenme çok önemli. Bol bol b vitamini kaynaklı gıdalar (ciğer, balık vb ) tüketilmeli. Ancak genetik rahatsızlıklar dışında, eğer işlenmiş özellikle şekerli gıdaları çok tüketiyorsanız karaciğerin emilim gücünü zayıflayacaktır ve b vitamin kaynaklı gıdalar bile bir süre sonra etkisiz kalacaktır. Her zaman az az yemek, düzenli beslenmek ve su içmek sağlığımızı koruyacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 9. zeynep 17/07/2014 #

  Ben 32 yaşındayım kilom 67 boy 1.65 karaciğer yağlanması olduğunu söyledi doktorum ve acil biyopsi yapılması gerektiğini ilave etti değerlerim 200-250’lere çıkıyor aşrı kaşıntım, kafa bulanıklığı, şişkinlik, halsizliğim var ne yapabilirim ve neler iyi gelir ilgilenirseniz sevinirim?

 10. Ramazan 24/07/2014 #

  Ben 27 yaşındayım. 1.85 boyundayım benim kanımda karaciğer değerleri fazla yüksek çıktı doktorlar karaciğer yağlanması diyorlar. Ben yaklaşık 100 kiloyum bu durumda ne yapmam gerekir? Saygılar lütfen yardımcı olur musunuz?

 11. durali demirel 10/08/2014 #

  Ben 61 yaşında 84 kg ağırlığında karaciğer hastasıyım 15 kg fazlam var nasıl diyet yapmalıyım. Not: Sabah kahvaltısını çok severim.

 12. nur 18/08/2014 #

  Sivilce oluyor mu acaba bir bilginiz var mı?

 13. musa 01/09/2014 #

  Benim doktorum sende karaciğer yağlanması var dedi buda sivilce oluşumunu tetikler dedi sizce de öyle midir?

Bir Cevap Yazın