Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması (steatosis), karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikimi neticesinde oluşur.

Her zaman olmamakla birlikte, bazı durumlarda organın kendisine zarar vererek, siroz gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Aşırı kilolu yada obez olmak, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve trigliserid düzeyleri karaciğer yağlanması riskini arttıran faktörler arasındadır.

Karaciğer yağlanması, beslenme ve yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle çoğu zaman durdurulabilir ve tersine çevrilebilir.

Yağlanma genellikle hiç bir belirtiye yol açmaz ve farkında varılmadan yıllarca, hatta on yıllarca devam edebilir. Ancak kritik düzeye gelince kilo kaybı, aşırı halsizlik, karın bölgesinde ağrı ve zihin karışıklığı gibi bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

Karaciğer Yağlanması Türleri

Sağlıklı bir karaciğeriniz varsa içinde neredeyse hiç yağ bulunmaz. Fakat bazen, trigliserid adı verilen yağ molekülleri karaciğerde toplanmaya başlar.

Az miktarda yağlanma herhangi bir probleme neden olmaz ancak yağ miktarı arttıkça bu duruma “karaciğer yağlanması” denir ve hayatı tehdit eden ciddi hastalıklara yol açmadan önce tedavi sürecinin başlatılması gerekir.

Karaciğer yağlanması, alkolle bağlantılı ve bağlantısız olarak 2 ana kategoriye ayrılmaktadır. Ayrıca hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenmenin de karaciğer yağlanmasına neden olduğu bilinmektedir.

Alkole bağlı karaciğer yağlanmasının durdurulabilmesi için tek yol vardır, alkolü bırakmak. Alkole bağlı olmayan yağlanma için fazla kilolardan kurtulmak, düzenli egzersiz yapmak ve dengeli bir beslenme programına sadık kalınması önerilmektedir.
Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması, özellikle başlangıç aşamasındaysa bir belirti göstermez. Yine de bu dönemde kendinizi halsiz hissedebilirsiniz.

Karaciğerin bulunduğu (sağ kaburgaların hemen altındaki bölge) bölgede bir rahatsızlık hissi oluşabilir.

Karaciğerde yağ birikimi arttıkça ve organ genişledikçe çevresindeki diğer organlar ve dokulara baskı yaparak ağrılara neden olabilir.

İlerlemiş vakalarda ise ani kilo kaybı, güçsüzlük ve zihin karışıklığı gibi belirtiler görülebilir.

Karaciğer yağlanmasının diğer belirtileri;

 • Mide bulantısı
 • Donuk baş ağrıları
 • Vücut ve nefes kokusu
 • Şişkinlik ve hazımsızlık
 • Hemoroid
 • Vücut ısısının yükselmesi
 • Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
 • Gözlerin kızarması
 • Hafızanın zayıflaması

Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Obezite: Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması büyük oranda obez ya da aşırı kilolu kişilerde görülmektedir. Ancak her kilolu insanın karaciğeri yağlanmayabilir veya normal kilosundan sadece 4-5 kilo fazlası olanlarda karaciğer yağlanması görülebilir.

Diyabet: Tip 2 diyabet karaciğer yağlanmasını riskini önemli oranda arttırmaktadır. Tip 1 diyabet hastaları içinse böyle bir risk artışı söz konusu değildir.

Yaş: Karaciğer yağlanması genellikle 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülür.

Hipertansiyon: Karaciğer yağlanması, yüksek tansiyonu olanlarda normal tansiyonu olanlara oranla daha yaygın olarak görülür.

Hyperlipidaemia: Kanda yüksek oranda kolesterol ve/veya trigliserid bulunması karaciğerin yağlanma riskini yükseltmektedir.

Çok Hızlı Kilo Kaybı: Çok hızlı kilo vermek bazı kişilerde yağ ve kanda bulunan yağ asitlerinde değişikliğe yol açtığı için karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Diğer Nedenler: Yetersiz beslenme, bazı ilaçlar, mide bypass ameliyatı, haşere ilaçları ve benzer kimyasallar, metabolik sendrom.Karaciğer Yağlanması Teşhisi

Karaciğer yağlanması tanısının konulabilmesi için tek bir test veya yöntem bulunmamaktadır. Doktorunuz kan testi ve karaciğer fonksiyonlarının ölçüldüğü bazı diğer testler isteyebilir. Bu testlerde karaciğerin normal olarak ürettiği bazı enzimlerin seviyeleri kontrol edilir.

Karaciğer filmi yağlanmanın belirlenmesi için yardımcı olabilir. CT taraması, ultrason veya MR istenebilir.

Filmler karaciğerin normal büyüklüğünde olup olmadığını görmek adına oldukça kullanışlıdır ancak tek başına yağlanma olup olmadığını söylemek için yetersiz kalabilir.

Yağlanmanın tanısı yukarıda belirtilen testler ve filmlerle yapılamıyorsa doktorunuz karaciğer biyopsisi isteyebilir. Karaciğer biyopsisi çok sık kullanılan bir yöntem değildir ancak tanı için şüphe duyulan durumlarda başvurulabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer yağlanması tedavisinde ilk hedef hastanın fazla kilolarından kurtulmasıdır. Bir uzman tarafından size özel oluşturulan beslenme programı ve düzenli egzersizle fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Kilolar atıldıkça, karaciğerde biriken yağda azalmaya başlar. Bu sayede yağlanmanın neden olabileceği siroz gibi hastalıkların görülme riski önemli oranda azaltılabilmektedir.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının -adı üstünde- alkolle bir ilgisi yoktur ancak yağlanma görülen kişilere alkol tüketimini bırakmaları önerilir. Çünkü alkol kullanımı, alkole bağlı olsun olmasın herhangi bir karaciğer yağlanması türünü kötüleştirebilir.

Etkinliği tartışılmakla birlikte karaciğer yağlanması tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar mevcuttur.

Uyarılar ve Rakamlar

Karaciğer yağlanması çoğunlukla daha ciddi bir hastalığa neden olmadan kontrol altına alınabilmektedir. Ancak çağımızda obezite çok yaygın olduğundan karaciğer yağlanması sorunu her geçen yıl artmaktadır.

 • Karaciğer yağlanması bulunan her 100 kişiden 2’sinde 15-20 içerisinde siroz görülmektedir.
 • Karaciğer yağlanması bulunan her 100 kişiden 12’sinde 8 yıl içerisinde siroz görülmektedir.

80’li yıllarda daha çok alkol tüketenlerde görülen karaciğer yağlanması günümüzde normal dışı karaciğer fonksiyonunun başlıca nedenidir. ABD, İngiltere ve Avustralya’da yapılan bir çalışmaya göre her 5 kişiden 1’inde karaciğer yağlanması görülmektedir.

Neler Yapılabilir?

Uzmanların karaciğer yağlanmasından korunma ve karaciğer sağlığını koruma adına ilk önerisi aşırı şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmasıdır. Pastane işleri, tuzlu ve yağlı atıştırmalıklar, konserve gıdalar ve şekerli içecekler yerine daha fazla çiğ sebze, farklı renklerde meyve tüketilmesi önerilmektedir.

Sağlıklı protein kaynaklarının (balık ve protein içeren sebzeler) sağlıklı karbonhidrat (tam tahıllı gıdalar) kaynaklarıyla dengelendiği bir diyet karaciğerin sağlığının korunması bakımından oldukça önemlidir.

Galeri
Kaynaklar


, , , , ,

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir? İçin 42 Yorum Yapılmış

 1. erdal 21/04/2014 #

  Selam anlamadığım konu kilolu kişiler mi karaciğer yağlanması yaşıyor sadece. Mesela ben 60-63.58 kilo arasında kilom 170 boyum %16 karaciğer yağlanması var. Alkol yok kilo yok sigara var bunun nedeni ne olabilir?

  • serap 29/05/2014 #

   Genetiktir belki.

  • Doktor 11/06/2014 #

   Şeker tüketimin ne durumda.

  • Dr. Gürkay Can 22/10/2014 #

   Yukarıda 7 (yedi) tane sebep sayılmışken, tek nedenin kilo olduğunu nasıl çıkardınız acaba? Bir kez daha okuyun, okuduğunuzu anlamaya çalışın.

  • ibrahim 30/12/2014 #

   Arkadaşım devamlı kullandığın ilaçtır mutlaka bak doktor tanıdığın varsa benim dediğimin aynısını diyecek veya kortizon içeren ilaçlar.

  • opuz 23/01/2015 #

   Tip 2 diyabet.

 2. engin 05/06/2014 #

  Trigliserid yüksektir. Bu nedenle karaciğerde yağ birikiyor. İlaç kullanmana gerek yok. Günde 2 saat kardiyo yap 2 ayda hiçbir şeyin kalmaz. Ayrıca hdl ldl’ye de baktır. Geçmiş olsun.

 3. Halil 06/06/2014 #

  Yaşım 20 ilaç için hastaneye gittim ve doktor bu ilaç için gerekli olan kan tahlilini verdi sonuç ise karaciğer yağlanması olduğu için ilacı veremeyeceğini söyledi. Normal değer 0-41 arasıymış benimki 48 çıktı. Kilom 68 çok yemek yiyen biriside değilim bu yağlanmayı nasıl azaltırım?

 4. gulden 17/06/2014 #

  Ben 28 yaşındayım doğuştan kiloluyum. Yazın 8 kilo veririm kışın tekrar alırım. Yıllardır böyle ama göbeğim hiç olmazdı. Bu sene bir gecede karnim hamile gibi şişti. Bastırınca ağrıyor. Doktor ultrason verdi karaciğer yağlanması dedi. Diyete başladım ama bu karnım ne zaman gidecek ya :(

  • yaşam danışmanı 16/09/2014 #

   Kışın hareketsiz kaldığınız için kilo alıyorsunuz. Az yiyin gece erken yatın yatsıdan hemen sonra. Gündüz çok uyumayın. Sürekli uyku ihtiyacı olanlarda karaciğer yağlanması kesin vardır. gündüz 2 saatten fazla uyumayın. Sabah erken kalkın. Ama kanepede akşama kadar oturmayın, otururken bacak, bacak üstüne atmayın. Yemekten önce 3 bardak su için. Yine yemekten önce nar ekşili bol salata yiyin. Ev kadınıysanız ev işini sabah erken yapın bu sabah sporunuz olsun. Şekerli meyveyi fazla yemeyin. Şekerli sıcak-soğuk içeceklerden uzak durun.

 5. kübra 18/06/2014 #

  Bende karaciğer yağlanması mı var bilmiyorum ama aşırı derecede terlemem var kışın bile terliyorum vücudum ateş gibi yanıyor ve kafam çok dönüyor. Ne yapacağımı unutuyorum bazen. Kilom 57 boyumda 165 sigara kullanmıyorum içki yok bunun için ne yapmam gerekiyor? Bu aşırı terlemekten nasıl kurtulurum? Aşırı terlemekten kurtulmak istiyorum bana yardımcı olur musunuz? Kıyafetlerime ter çıkıyor bende utanıyorum. Açık renkli giysi giyemiyorum sürekli siyah giyiniyorum yada hırka giymek zorunda kalıyorum bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

  • yaşam danışmanı 16/09/2014 #

   Merhaba Kübra, bol elbise giyinin ve yüzünüzdeki terlerinizi dakika başı silmeyin. Gece erken yatın yatsı ezanında sonra uyumaya çalışın. Sabah ezanıyla da uyanın spor yapın. Gündüz 10 la 15 arası 2 saat kestirme uyku uyuyabilirsiniz. Şekerli çay, şekerli kahve meyve suyu ve tatlı içeceklerin, tatlı yiyeceklerin hepsinden uzak durun. Sebzeyi bol tüketin. Köy yoğurdundan yapılmış cacık, ayran için. Normal yoğurt ayranda tüketebilirsiniz. Günde 2 adetten fazla meyve yemeyin kesinlikle. Domates, havuç, salatalık ve olmamış taze kelek yiyin. Asansör, yürüyen merdiven kullanmayın. Sabah aç karnına ılık su için sabah 06 da bol, bol yürüyüş yapın. Akşam spor yapmayın. Yemekten önce nar ekşili bir tabak dolusu salata yiyin Yine yemekten yarım saat önce bol su için en az üç bardak.

 6. sadullah 19/06/2014 #

  Selam bende karaciğer yağlanması olduğunu söyledi doktorum uyurken eğildiğim zaman karnimin sağ tarafında kaburgamın altına doğru bıçak saplanıyor gibi ağrı ve acı hissi oluyor bu herkeste oluyor mu yoksa. Benim yağlanmam çok mu ciğerimde cevap yazarsanız sevinirim.

 7. hacer 20/06/2014 #

  Benim ALT değerim 100 yüksek / AST değerim ise 242 çok yüksek bir de LDH 568 çok yüksek nedenini bilmiyorum. Kilom 51 daha 19 yasındayım deride kızarıklık ve kaşıntım var ve unutkanlığım çok var. Nedeni karaciğer yağlanması mıdır? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

 8. Dr Nisan 02/07/2014 #

  Karaciğerin sağlıklı kalabilmesi için beslenme çok önemli. Bol bol b vitamini kaynaklı gıdalar (ciğer, balık vb ) tüketilmeli. Ancak genetik rahatsızlıklar dışında, eğer işlenmiş özellikle şekerli gıdaları çok tüketiyorsanız karaciğerin emilim gücünü zayıflayacaktır ve b vitamin kaynaklı gıdalar bile bir süre sonra etkisiz kalacaktır. Her zaman az az yemek, düzenli beslenmek ve su içmek sağlığımızı koruyacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 9. zeynep 17/07/2014 #

  Ben 32 yaşındayım kilom 67 boy 1.65 karaciğer yağlanması olduğunu söyledi doktorum ve acil biyopsi yapılması gerektiğini ilave etti değerlerim 200-250’lere çıkıyor aşrı kaşıntım, kafa bulanıklığı, şişkinlik, halsizliğim var ne yapabilirim ve neler iyi gelir ilgilenirseniz sevinirim?

 10. Ramazan 24/07/2014 #

  Ben 27 yaşındayım. 1.85 boyundayım benim kanımda karaciğer değerleri fazla yüksek çıktı doktorlar karaciğer yağlanması diyorlar. Ben yaklaşık 100 kiloyum bu durumda ne yapmam gerekir? Saygılar lütfen yardımcı olur musunuz?

 11. durali demirel 10/08/2014 #

  Ben 61 yaşında 84 kg ağırlığında karaciğer hastasıyım 15 kg fazlam var nasıl diyet yapmalıyım. Not: Sabah kahvaltısını çok severim.

 12. nur 18/08/2014 #

  Sivilce oluyor mu acaba bir bilginiz var mı?

 13. musa 01/09/2014 #

  Benim doktorum sende karaciğer yağlanması var dedi buda sivilce oluşumunu tetikler dedi sizce de öyle midir?

 14. fuat 04/09/2014 #

  Dengeli beslenmek çok çok önemli. Beyaz ekmek karbonhidratlı yiyecekler azaltılmalı. Beyaz ekmek sabah 1 dilim harici yenmemeli. Unlu mamuller içinde geçerli. Tahıllı ürünler azaltılmalı, b12 vitamin desteği sağlanmalı. Yağsız kırmızı ette çokça bulunur. Seker kesilmeli tuz azaltılmalı. En önemlisi kilo, bol bol yürüyüş yapılmalı hareketsiz yaşamdan uzak durulmalıdır. Yemeği ye yat durumu olmamalı. Kilonun birinci nedeni hareketsiz yasamdır. Yemek yemeden duramıyorsanız ayni oranda hareket etmelisiniz. Günlük kaloriyi tüketmelisiniz. Diyet ile 1 ay gibi bir sürede yağlanma önemli ölçüde azalacaktır.

 15. ercan 05/09/2014 #

  Yaşım 26 boyum 1.68 kilom 74 şeker tansiyon vb hastalığım yok. Karaciğerimdeki yağ oranı üç kat fazlaymış. Tahlil sonuçlarına göre 111 seviyesinde. Sizce durumun bir aciliyeti var mı?

 16. erhan 07/09/2014 #

  Selam benim yıllardır sivilce var cildiyeye gittiğimde doktor karaciğer yağlanması var dedi yaş 25 180 boyundayım ne yemememiz neyi bol yememiz gerekiyor ne yapmamız lazım.

 17. resulyilmaz 12/09/2014 #

  Vücudumda yaralar çıkıyor ve kaşınıyor her an yaşın 22 kilomda 85 nasıl beslenmeliyim ben doktora gittim test yapıyor ve hiçbir şeyin yok diyor araştırmalarım karaciğer yağlanmasını gösteriyor ne yapmalıyım bana bilgi verebilir misiniz?

 18. yusuf 06/10/2014 #

  Merhabalar bana yardımcı olabilir misiniz babamın karaciğerinde kenarlarında çok az miktarda siroz varmış kan değerleri çok iyi çıktı ama bu kenarlarında olan siroz ilerler mi ilaç verdi doktor bana açıklayabilir misiniz çok korkuyorum.

 19. eleysa 10/10/2014 #

  Bende de var karaciğer yağlanması maydanoz limon kürünü uyguluyorum ağrım azaldı. Bu kür karaciğer yağlanmasına %100 iyi geliyor hem de bir ay gibi kısa sürede.

  • asli 10/11/2014 #

   Maydanoz limon kürünü anlatabilir misiniz? Bende lavantayı duymuştum iyi geliyor diye. Lavantayı kaynar suya at 4 dk kaynat hiçbir şey katmadan iç.

 20. senanur yıldız 14/10/2014 #

  Selam bendede karaciğer yağlanması var. 33 yaşındayım boyum 1.61 kilom 67. Safra kesesi duvar kalınlığı 6,5 mm dir kontraktedir. Her iki böbrek pelvisinde mesanenin belirgin globe olmasına bağlı belirginleşme mevcuttur. Kanımda düşük. Ne yapmam gerekiyor bana da yardımcı olur musunuz?

 21. betul 10/11/2014 #

  Merhaba ben 18 yasındayım boyum 1.60 kilom 44 cildimde sivilce ve kızarıklıklar ne kullandıysam fayda vermedi yukarıdaki belirtilerden bazıları var acaba karaciğer yağlanması yüzünden cildim böyle olabilir mi?

 22. ekrem 17/11/2014 #

  Merhabalar. Geçen gün karın ağrısı şikayetiyle doktora gittim ve ultrasonda trigliserid oranı yüksek çıktı. Doktor gece yemek yeme dedi ama ben gece çalışıyorum ne yapmalıyım?

 23. Akif 04/12/2014 #

  İyi günler 40 yaşındayım bas dönmesi sağ tarafta ağrı halsizlik denge bozukluk. Vücutta kızarıklık ve yara ya da sivilce yerleri iyileştikten sonra lekelerin yerleri gitmiyor. Öneriniz var mı?

 24. nargül aydemir 23/12/2014 #

  Selam bende 48 yaşında kanda aşırı yağlanma görünen hastalardanım bir yetmiş boyunda 39 kiloda ömründe içki kullanmamış biriyim kilo yok içki yok sigara kullanıyorum. Bilinç bulanıklığı eğilmeyle gelen denge bozukluğu aşırı güçsüzlük halsizlik yutkunma güçlüğü çekiyorum.

 25. elif 05/01/2015 #

  Merhaba 2 gündür tüm vücudumda deli gibi kaşınmalar kızıl kabarıklar ve kaşıdığım yerde sinek ısırmışçasına şişmeler baş gösterdi. Kızarıklıklar eklemlerimin üzerindeki yağlı bölgelerde oluşuyor kaslı bölgelerde yok. Şüphelendim. Üstte yazan belirtilerin çoğu mevcut. Hızlı bir kilo kaybı yaşıyorum depresyondayım. Odamdan hiç çıkmıyorum dolayısıyla hareket de etmiyorum. Karın bölgemde ciddi ağrılar oluşuyor yaklaşık bir haftadır. Sanki kemiğim orda durup dururken kırılacakmış gibime geliyor üstelik bir yıldır var olan ve hiç ağrımayan hemoroid vardı oda şiddetle ağrıyor.

 26. care 18/01/2015 #

  Millet size Karatay diyeti derim başka bir şey demem 0 kalori ile 2 ay önce 180 olan yağlanmam 40 a düştü ekmek yok seker yok. Tereyağı zeytinyağı ama hakikisi yumurta günde en az 2 tane kırmızı et doyasıya fındık fıstık ceviz badem bol bol yedim. Sadece ekmek pirinç makarna şekeri kestim sonuç bu 180 den 40 a düştü 2ayda Karatay bu isin uzmanı.

 27. önder 20/01/2015 #

  Yemek yeme-kilo ver, bütün gün oturma hiç bir şeyin kalmaz. Bunlara rağmen yağlanma var ise doktor bilir. Allah şifa versin.

 28. nevin özerbil 26/01/2015 #

  Bir arkadaşım karaciğer yağlanmasına karşı şunu yapmamı önerdi. Soğanı fırında közleyin her gün 2 adet közlenmiş soğanı öğle yemeğinde üzerine tuz kırmızıbiber sumak dökerek yiyin. 15 gün bu küre devam devam edin. Ben bu gün başladım. Yapacağım.

 29. isilay 09/02/2015 #

  Merhaba. Karaciğer yağlanması sivilcelere de neden oluyor mu?

 30. Fatih 06/03/2015 #

  Ana düşman şeker, her türlü şekerli şeyden mümkün olduğu kadar kaçın, mümkünse hiç şeker kullanmayın. Alkolden bahsetmiyorum bile.

 31. aysel 09/03/2015 #

  İnternetteki uzun araştırmalarım sonucu benimde mustarip olduğum bir konuya denk geldim. Bağırsaklara yerleşen mantarlar şekerli, karbonhidratlı, mayalı (peynir) yiyecekler tüketildiğinde alkol üretiyormuş. Böylelikle karaciğerde yağlanıyormuş. Dilinizde beyaz tabaka varsa, dilin etrafında diş izi varsa mutlaka doktora gidilmeliymiş. Ancak hangi bölüme gidilecek onu bilmiyorum.

 32. irfan 20/03/2015 #

  Her gün sabah üzüm pekmezi aç karnına 3 yemek kaşığı yiyin (ev pekmezi şekersiz) kahvaltıyı 15-20 dakika sonra yapın, gün içerisinde muhakkak enginar yiyin. 3 ay içerisinde sıfır km. karaciğere sahip olursunuz. Doktorlarına danışın yüzde 90 faydasını görürsünüz. Siroza kadar ilerlemiş durumlarda yine muhakkak doktoruna başvurun.

 33. nur 21/03/2015 #

  Ben 18 yaşındayım karaciğer yağlanması var ve ne yaptıysam geçmedi. Değerler düşüyor bazen de yükseliyor. Kilomda çok az alkol de yok sarılık olduğumu söylediler. karaciğer yağlanmasından dolayı ve o kadar çaresizim ki her an bunu yesem midem bulanır mı diye düşünürüm karnımın şişmesi sabahlara kadar kustuğum günler napacağımı şaşırdım.

 34. cyln 23/03/2015 #

  Bende karaciğer yağlanması nedeniyle yüzümde ve burnumda yaralar çıkmaya başladı kılcal damarlarım tıkanmış yalnız çare bulamıyorum bu yaralar doktorlarda bir şey yapamıyor.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.