Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Bu yazının devamında kalp krizi belirtileri hakkında geniş bilgiler bulabilirsiniz. Ancak şu anda kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız Alo Sağlık Danışma Hattı Telefon Numarası 184‘ü ya da 112 Acil Hattı‘nı arayın.

Acil durumlarda kullanabileceğiniz bu kısa bilgiden sonra “kalp krizi belirtileri nelerdir” sorusuna cevap vereceğimiz yazımıza devam edelim.

Kalp krizinin en yaygın olarak görülen belirtileri; yoğun bir halsizlik, kalbin çok hızlı çarpması ya da düzensiz kalp çarpıntısı, nefes darlığı, kalbe yetersiz kan gelmesi sonucu oluşan göğüs ağrısıdır. Eğer bunları normal günlük aktiviteleriniz sırasında yaşarsanız bu kalp krizi belirtisi olabilir.

Kalp krizi sırasında göğüste yaşanan baskı, doluluk hissi ve göğüs sanki eziliyormuş gibi yaşanan ağrı genellikle bir kaç dakikadan uzun sürer. Ağrının derecesi, krizin şiddetine göre orta dereceliden şiddetliye doğru farklılık gösterebilir.

Bu ağrılar göğüs bölgesinde olabileceği gibi karnın üst kısmında, boyun ve çene bölgesinde, her iki kolda veya omuzlarda ortaya çıkabilir.

Göğüs ağrısına baş dönmesi, gözlerin kararması, ani terleme mide bulantısı eşlik edebilir. Vücut ısısı düşerek cilt soğuyabilir ve kişiye kaygı ve sinirlilik hakim olabilir.

Kalp Krizi Belirtileri ve Kısa Açıklamaları

Göğüs Bölgesinde Rahatsızlık ve Ağrı: Kalp krizinin neden olduğu göğüs ağrısı bıçak gibi giren bir ağrıya benzetilebilir. Sanki göğsün ortası sıkılıyor ya da üzerine baskı uygulanıyor gibi hissedebilirsiniz. Bu ağrı 3-4 dakika sürebilir, ara ara geçip tekrar geri gelebilir.

Vücudun Üst Kısmında Ağrılar: Göğüste yaşanan ağrılar vücudun üst kısmında herhangi bir bölgeyi etkisi altına alabilir. Omuzlar, kollar, sırtın üst kısmı, dişler ya da çene ağrılarının tümü kalp krizinin belirtisi olabilir.

Karın Ağrısı: Kriz anında yaşanan ağrılar mideye inebilir ve mide yanmasına, reflü belirtisine benzer ağrılar yaşanabilir.

Solunum Güçlüğü: Derin nefes almaya çalıştığınız zaman bunu yapmak mümkün olmayabilir. Bu durum genellikle göğüs ağrısından önce gelir.

Kaygı: Herhangi bir neden olmaksızın aniden kaygılı bir ruh hali yaşanabilir.

Baş Dönmesi: Göğüs ağrısıyla birlikte bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz ve başınız dönmeye başlayabilir.

Terleme: Aniden terleme başlar ve cilt ısısı düşer.

Mide Bulantısı ve Kusma: Mideniz aşırı derecede bulanabilir ve kusma ihtiyacı hissedebilirsiniz.
Kalp Krizi “Geliyorum” Der Mi?

Her kalp krizinde yukarıdaki belirtiler görülmeyebilir. Bazı durumlarda, krizin belirtisi olan ve kalpte bir sorun olduğunun alarmı niteliğindeki belirtiler, aşırı bir yemek sonrası yaşanan gaz sorunlarına veya gündelik kaygılara bağlanabilmektedir.

Yukarıda listelenen belirtilerden birini veya bir kaçını yaşıyorsanız 5 dakikayı geçmeden acil yardım servisini aramalısınız.

Kalp kriziyle ilgili en önemli nokta, krize ne kadar çabuk müdahalede edilirse yarattığı hasarın o kadar az olmasıdır.

Kalp krizi, bazı belirtilerle birlikte ortaya çıksa bile aslında kendisi, kalbe ve kan damarlarına ait olan, her ikisini de ilgilendiren başka bir hastalığın belirtisidir.

Yani kalp krizinden zararsız olarak kurtulmanız, altında yatan asıl nedenin tedavisi gerçekleşmedikçe bir şey ifade etmeyecektir.

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi, kalbe kan taşıyan damarlardan birinin (çoğunlukla koroner arterin) tıkanması sonucu oluşur.

Damar tıkandığında kalp fonksiyonunu yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu oksijeni alamaz ve çalışması yavaşlar ya da durur. Bu zamana yayılan bir süreçtir ve damar tıkanıklığına bağlı olarak kalbin zarar görmesi yıllar sürebilir.

Damar tıkanıklığı genellikle, damarlarda biriken ve zaman içinde damarı tıkayacak kadar hacim kazanan plaklar nedeniyle meydana gelir.

Kalp kasının, tıkanan damarın bulunduğu bölgesi ölmeye ve kas dokusunun yerini ölü doku almaya başlar. İşte bu noktada damar tıkanıklığına zamanında müdahale edilmesi hayati önem taşımaktadır. Çünkü damar ne kadar çabuk temizlenirse, kalbin oksijensizlik nedeniyle işlevini kaybeden bölgesi o kadar sınırlı kalır.

Kalp krizinin daha az görülen bir diğer nedeni ise koroner arterde meydana gelen ani kasılmalardır. Bu ani kasılmalar, damarı tıkayan plağa bağlı olmaksızın yaşanabilir. Damar kasıldığında kalbe kan akışı durur ve bunun sonucunda kalp krizi yaşanabilir.

Her iki durumda da kalp çalışamaz hale gelir ve vücudun ihtiyaç duyduğu kirli kanı toplama, temizleme ve temiz kanı vücuda pompalama görevini yerine getiremez.

Kimler Risk Altında?

Belirli faktörler damar tıkanıklığı ve dolayısıyla kalp krizi riskini yükseltmektedir. Bu risk faktörlerinin çoğu kontrol altına alınabilir.

 • Sigara kullanımı
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Aşırı kilo ve obezite
 • Sağlıksız beslenme
 • Fiziksel aktivite eksikliği
 • Yüksek kan şekeri

Bu risk faktörlerinden bazıları (yüksek tansiyon, aşırı kilo ve yüksek kan şekeri) genellikle bir arada görülür ve buna “metabolik sendrom” denir. Metabolik sendrom yaşayanlar diğer kişilere göre 5 kat daha fazla kalp krizi riski altındadır.

Yukarıdaki faktörler doğru beslenme, düzenli egzersiz, kilo kaybı ve sigarayı bırakma ile kontrol altına alınabilir. Ancak yaş (erkeklerde 45, kadınlarda ise 55 yaş sonrası kalp krizi riski yükselmektedir), aile geçmişinde görülen kalp krizleri gibi kontrol altına alınamayacak bazı faktörler de kalp krizi riskini yükseltmektedir.Kalp Krizinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı beslenme, kalp ve damar sağlığının korunması için çok önemlidir. Hazır, konserve gıdalar ve trans yağ içeren fast-food yerine daha çok meyve, sebze tüketmelisiniz.

Satın aldığınız süt ve süt ürünlerinin yağsız ya da az yağlı olmasına özen gösterin.

Aşırı kiloluysanız bir uzman kontrolünde, size uygun olarak hazırlanmış diyet programı uygulayarak bu kilolardan kurtulmak, kalp krizinden korunmak için atacağınız ilk adım olmalıdır.

Mümkün olduğunca hareket edin. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler kalbinizi güçlendirir ve kan dolaşımını düzenler.

Sigara içiyorsanız, bırakın. Ayrıca ikinci el sigara dumanı solunan ortamlardan uzak durun. Sigarayı bırakmak için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Yüksek tansiyon, şeker ve yüksek kolesterol gibi sorunlarınız bulunuyorsa bunları ihmal etmeyin ve doktorunuzun önerilerine kulak verin.

Diğer Bilgiler

Kalp krizi, dünyada tüm diğer hastalıklardan daha fazla can almaktadır. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu can kayıplarının 7 milyonu kalp krizi nedeniyle yaşanmaktadır.

Kalp ve damar hastalığı bulunanların %80’i düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşamaktadır. Bu ülkelerde görülen kalp krizi oranı kadın ve erkekler arasında eşit olarak bölünmektedir.

Her yıl ABD’de 600.000, İngiltere’de ise 74.000 kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Önlemler

Kalp krizinin bu kadar yaygın ve tehlikeli bir sorun olduğu düşünülürse bir “acil eylem planı” oluşturmak, krizin kalbe verebileceği zararı azaltmak ya da “hayatta kalabilmek” adına oldukça önemlidir.

Acil durumda yapılacak müdahale sırasında sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına kullandığınız tüm ilaçların ve varsa alerjiniz bulunan ilaçların bir listesini hazırlayın ve bu listeyi sürekli cebinizde taşıyın.

Yaşadığınız bölgedeki en yakın hastanelerin ve ambulans servislerinin telefonlarını yanınızda bulundurun. Yakınlarınızı kriz sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirin.

Kalp krizi sırasında aranabilecek yakınlarınızın telefonlarını cebinizde, kolay bulunabilecek bir noktada tutun.

Galeri
Kaynaklar


, , , ,

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? İçin 17 Yorum Yapılmış

 1. Hakkı İlhan Gencay 25/02/2014 #

  Uyarılarınız için teşekkür eder çok kişiye yardımcı olacağın inanıyorum.

 2. sıdıka 06/09/2014 #

  İyi geceler benim sizden öğrenmek istedim kalp krizinin belirtileri bende mevcut ama acile gidiyorum kan tahlili alıyorlar bir şey çıkmıyor ben anlamadım. Ne biçim bir kalp krizi ki anlamıyorlar hiç bir belirti çıkmıyor. Ne olabilir ağrı kesici içtiğim zaman kalbimin ağrısı geçiyor bana bir bilgi verin lütfen kalbimin neyi var.

  • ali 21/11/2014 #

   Hanımefendi 100/100 panik ataksınız.

  • samet 21/02/2015 #

   Büyük ihtimalle kalp kapakçığınla ilgili bir rahatsızlığın olabilir normal ağrısız bir gününde kalp doktoruna görünmende fayda var. Çünkü bende de kalp ağrısı gibi kalp krizi geçirmenin belirtileri oluyor fakat doktora gittiğimde bir şeyin yok diyor. Kalp kapakçığınla ilgili bir problem kalbinin ağrımasına sebep olur.

 3. sena 04/10/2014 #

  İyi geceler. Ben griptim aniden diş etlerimde ağrı başladı. 2 gündür şiddetli ağrı çekiyorum ve konuşmakta güçlük çekiyorum. Araştırmalarım sonucu iskemi olabilirmiş. Ama bir uzmana ihtiyacım var. Acil soruma cevap verir misiniz? Teşekkürler.

 4. mehmet 08/11/2014 #

  (Sıdıka) aynısı bende de oldu nabzım dakikada 200atıyodu ve tansiyonun 20 ye çıkmıştı ve kriz belirtilerim vardı acile gittim tahlillerim temiz çıktı doktor stresten olabilir dedi. Ne olur ne olmaz diye bir kaç gün yatırdılar kimse neyim olduğunu anlayamadı. Kardiyolojisi damar yolumdan uç şırınga bir şey verdi ve aynı anda boynumun sol tarafına bastırdı çarpıntılarım geçti Erzurum’a sevk ettiler onlarda neden olduğunu anlayamadı holter cihazı taktılar o da normal çıktı ama şu an bir şeyim yok muhtemelen seninki de fazla strestendir.

 5. Pelinsu 11/11/2014 #

  Bundan 45 gün önce babam kalp krizi geçirerek vefat etti ama bu kalp krizini hiç bir doktor anlamadı kusma ve göğüs ağrısıyla gittik hastaneye zatürre başlangıcı dendi serum verildi ekg çekildi hiçbir şey çıkmadı ve eve gönderdiler bir sonraki akşam yine gittik serum verdiler sağ kolu uyuşuktu ama ertesi sabah kalktı koltukta kestiriyordu daha sonra başım dönüyor dedi ve kalp krizi geçirerek vefat etti böyle olur mu anlaşılmaz mı?

 6. tuba 04/12/2014 #

  Benimde üç ay önce başlayan göğüs ağrılarım vardı. Kalpte de sıkışma oluyordu, sürekli sırt ağrısı, ellerimde uyuşma ağrı vs. Kardiyolojiye bakıldım kalp romatizması olduğunu söyledi Şimdi her ay iğne vuruluyorum Bir haftadır ağrılarım biraz arttı. Su sıralar biraz stresli günler geçiriyorum ve karnimim üst kısmında bıçak kesiyor gibi ağrılar yaşıyorum ama anlık oluyor Acaba romatizmanın bir verdiği ağrılar yoksa kalp krizi belirtileri mi?

 7. serap 09/12/2014 #

  Ben 1 Kasımda ayak ağrısı şikayetiyle hastaneye ambulans ile kendim yürüyerek gitmişim acilde ekg çekilirken kalp krizi geçirmişim ve nabzım 5 dk durmuş. Doktorun yüksek çabasıyla tekrar hayata dönmüşüm ve anjiyo oldum simdi iyi sayılırım. Ağrılarım var ama benim korkum tekrarlama olasılığı var mı yeniden kalp krizi yasar mıyım simdi yeniden doğmuş gibi hissediyorum kendimi ama hayatim yasadığım 8 günü hatırlamıyorum korkularım çoğaldı.

  • simalll 30/12/2014 #

   Geçmiş olsun bizim bir yakınımızda kalp krizi geçirmişti. Kendinizi yormayın bildiğim kadarıyla. Çok kafayı takarsanız psikolojik bir tekrarlama olabilir siz doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. Tekrar geçmişler olsun.

 8. ayhan 10/12/2014 #

  Bir şey danışmak istiyorum kalbimin üstüne doğru sanki bir ağırlık bağlamışlar hep orada duruyor bazen geçiyor ama genelde sanki hep orada yemeklerden sonra fazla belli ediyor kendini sadece sol kolda uyuşma yapıyor ve ağırlık hissi çoğaldığında hafif çarpıntı oluyor.

 9. hazal 23/12/2014 #

  Merhabalar ben 16 yaşındayım kalbime arada bir şey saplanıyor gibi hissediyorum çok sık olmuyor olunca da 10 15 saniye sonra geçiyor. Ama hafiften kalbimde ağrı var birde yaklaşık 2 aydır başım dönüyor midem bulanıyor, başlarda çok kötüydüm okula gidip eve geliyordum sürekli ama sonralara doğru hafifledi, biliyorum çok yanlış yapıyorum tahlil yaptırmamakla yaptırmadım aşıdan korktuğum için ama ne yapacağımı da bilmiyorum bana bir şey söyleyebilir misiniz.

 10. kursat 12/01/2015 #

  Merhabalar ben 33 yaşındayım kalbimde ağrılar ve sol omuzumdan parmak uçlarıma kadar ağrı ve karıncalanma oluyor sebebi nedir şimdiden teşekkürler.

 11. hanife 15/02/2015 #

  Merhaba, ben 15 yaşındayım ama kalbim hep ağrıyor. Bas ağrısı da çok oluyor. Kalbim sıkışıyor sizce ne yapmalıyım.

 12. serkan öz 27/02/2015 #

  25.02.2015 günü saat 13:30 sularında arabamla tek başıma Kemalpaşa İzmir arası yolculuk ederken maalesef kalp krizi geçirdim. Yaşım 40 ellerinizden öper 2 tane evladım var. Benim bu yazdığımı okuyanlar lütfen ama lütfen bu arkadaşların uyarılarına harfiyen uysunlar tek hedefimiz sağlıklı yaşam olsun. Ayrıca bunlara ilaveten yapacağınız en önemli şey de stres ve sinirden uzak durun Allah kimseye nasip etmesin kriz çok kötü bir şey.

 13. petek 01/03/2015 #

  Merhaba dokuz şubatta babamın bilinen bir hastalığı yoktu gece saat bir gibi midesinin ağrıdığını anneme söylemiş ardından babamın bilinci gitmiş yanına gittiğimde hırıltı sesi geliyordu ve dili dışardaydı hem en ambulansı aradık. Yarım saat uğraştılar ve ardından kalp krizi hastayı kaybettik dediler kalp krizi bu kadar sinsi bir hastalık mıdır?

 14. fatma 02/03/2015 #

  24/02/2015 tarihinde göğüs ağrısı midemde bulantı boynumda çok şiddetli bir ağrıyla hastaneye gittim. Kalp krizi geçirdiğim söylendi ve müşahede altına alındım. Ve ertesi günü yine olduğunu söyleyerek bana anjiyo yapıldı. Damarlarım temiz çıktı bunu tetikleyen boynumdaki fıtıkların olduğun söyledi doktor yapar mı ve yine tekrarlar mı?

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.