İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonunun en çok görülen belirtisi, idrar sırasında ve sonrasında ortaya çıkan yanma hissidir. Yanma hissi hafif olabilir ya da ağrıyla birlikte görülebilir.

İdrar yolu enfeksiyonunun diğer belirtileri; sık idrara çıkma (veya idrara çıkma isteği), karnın alt kısmında rahatsızlık ve şişlik hissi, bulanık ve ağır kokulu idrardır.

Bunlara ek olarak kadınlarda pelvik bölgede, erkeklerde ise rektum bölgesinde ağrılar görülebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle (tüm idrar yolu enfeksiyonlarının yaklaşık %95’i), idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin (çoğunlukla E.Coli bakterisi) neden olduğu bir enfeksiyondur.

Enfeksiyonun sadece mesanede görülmesine “sistit” adı verilir. Ancak, idrar yolu enfeksiyonu bazen üriner sisteme bağlı böbrekleri ve üst idrar kanalını etkileyebilir.

Eğer enfeksiyon böbreklere ve üst idrar kanalına yayılırsa bu duruma “piyelonefrit” denilir. Alt idrar yolu enfeksiyonu yolu olan sistit, üst idrar yolu enfeksiyonu olan piyelonefrite göre daha az risk taşır.

İdrar yolu enfeskyionu kadınlarda daha sık görülen ve tekrar eden bir sağlık sorunudur. Bunun nedeni, kadınlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın erkeklere göre daha kısa olmasıdır.

Ayrıca menopozla birlikte düşen östrojen seviyesi idrar yolunun astarını inceltir ve bölge bakteriyel enfeksiyonlara karşı hassaslaşır.

Hamilelik, idrar yolu enfeksiyonu riskini arttıran bir durum değildir ancak, bu dönemde yaşanan enfeksiyonlar daha kolay yayılabilir ve anneye, dolayısıyla fetüse zarar verebilir. Bu nedenle hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel organın bakterilere maruz kalması ve bu bakterilerin idrar yoluyla birlikte mesaneye ulaşmasıyla oluşur.

Bu bakteriler, dışarıda kullandığınız bir tuvaletten gelebileceği gibi aşağıdaki durumlar idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırmaktadır.

İdrar Yolu Anormallikleri: İdrar yolu anormallikleri ile doğan bebeklerde, idrarın, idrar yolunda birikmesi nedeniyle idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülür.

İdrar Yolunun Tıkanması: Prostat büyümesi ve böbrek taşı idrar yolunu tıkayarak, idrarın mesanede kalmasına yol açabilir. Bu durum idrar yolu enfeksiyonu riskini yükseltmektedir.

Baskılanmış Bağışıklık Sistemi: Şeker hastalığı gibi bağışıklık sistemini baskılayarak, vücudun bakterilere karşı korunma sistemini zayıflatan bazı hastalıkların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimalini arttırdığı bilinmektedir.

İdrar İçin Sonda Kullanma: Hastalık nedeniyle, kendi kendine idrar yapamayan ve bu nedenle sonda kullanan hastalarda idrar yolu enfeksiyonları normal kişilere oranla daha sık görülür.

Bazı Doğum Kontrol Yöntemleri: Doğum kontrolü için “diyafram” ve spermatisid (sperm öldürücü) ajanlar kullanan kadınların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskleri daha yüksektir.

Cinsel Olarak Aktif Olmak: Cinsel olarak aktif kadın ve erkeklerin idrar yolu enfeksiyonu yaşama oranı aktif olmayan kadın ve erkeklere oranla daha yüksektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Aşağıdaki belirtiler idrar yolu enfeksiyonun yaygın olarak görülen belirtileri, , , , ,

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? İçin 11 Yorum Yapılmış

 1. reyhan ay 17/05/2014 #

  Merhaba hocam. Benim rahatsızlığım şu.benim nedensizce ansızın bir böğürme başlayıp midem bulanıyor akabinde nefesim kesilip kalp atışı hızlanıyor. Bu durum yıllardır devam ediyor. Defalaca doktora gitmeme rağmen derdimden kurtulamadım. En son gittiğim doktor vücudumun aşırı kan ürettiğini söyledi buna bağlı ilaçlar verdi ama hala bir düzelme söz konusu değil. Lütfen beni bu konuda bilgilendirir misiniz? Teşekkür ederim.

 2. ..... 28/05/2014 #

  Ben aradan 2 hafta geçmeden tekrar idrar yolu enfeksiyonu oluyorum ve gelen akıntıda ve idrarda kan görüyorum idrar yaparken bitmeye yakın sanık bıçak saplanıyor 2 yıldır böyleyim bıktım artık doktora da gittim ilaç veriyor 3 güne düzeliyorum ama 2 hafta sonra tekrar oluyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

  • meriç 06/01/2015 #

   Soruna cevap bulabildin mi bilmiyorum yine de cevaplamak isterim. Moralini bozmak istemem ama ben 10 yaşlarımdaydım aynı belirtiler bende görüldü. özellikle idrarda koyu kıvamlı kan gördüğümde çok korktum. Annem beni apar topar doktora götürdü ve sonuç? Böbreklerim iflas derecesine gelmiş uzun bir tedaviden sonra çok şükür atlattım. ama ihmal etseydim Allah korusun düşünmek bile istemiyorum neyse sakın ihmal etmeyesin. Hemen gitmediysen bir nefroloji ve ürolojiye git. Umarım ciddi bir şey değildir.

 3. ayse 15/07/2014 #

  İdrar yolu enfeksiyonu oldum 3 gündür ilaç alıyorum iki kere idrar verdim çok kötüyüm karın deliği üstündeki yer sancıyor idrara çıkarken yanma yok bu sancı beni uyutmuyor kaç gündür hayattan soğudum ne zaman geçer bu ağrı kötüyüm.

 4. Atıf 29/07/2014 #

  İdrardan sonra hafif bir yanma hissi max 30 dk. Sürmekte sancı kan görme gibi bir durum yok sanırım idrar yolu enfeksiyonu ise antibiyotik verecekler yılda nadir olarak karşılaşsam da rahatsız edici bir durum özellikle insan içinde 18 yaşında erkeğim.

 5. smyy 17/08/2014 #

  Benim karnımın alt tarafında şişlik var sanki sarkmış gibi. İdrarımı yapıyorum fakat yine geliyor hiç yapmamış gibi oluyorum ve bu 1 senedir var napcam bilmiyorum çok zor bir durum.

  • elfs 21/08/2014 #

   Bu daha çok psikolojik bir şey mesela şuan bu yorumları okudum ve sadece bir idrar yanması oldu ama şimdi karın ağrısı sık sık idrar ve hepsi bunları okuyunca oldu kusma korkusu var bunun için hastalık hastası olunuyor.

 6. aşkın son nefesi 27/08/2014 #

  Merhabalar ben idrara çıkarken yanma oluyor idrar tam biterken sanki bıçakla içimden bir şey kesiyorlar gibi acıyor bittikten sonrada bu ağrı devam ediyor karın bölgesinde hafif ağrı var ne yapmalıyım.

 7. muratt 29/11/2014 #

  Hocam 20 yaşındayım genellikle soğuk günlerde karnımın altında şişlik oluyor ve ağrı organımın altında derinin altında küçük küçük taşlar var dağınık şekilde ne yapmam gerekir doktora gitmeden utanıyorum lütfen bir çaresini söyleyin.

 8. yoncaz 08/12/2014 #

  Merhaba hocam benim sorunum mide bulantısı olması ve baş ağrısı iştahsızlık ayaklarımın ateş basıp soğuması.

 9. Tansel 24/12/2014 #

  1 Aralıkta ilçemiz hastanesinde üroloji doktoruna gittim. İdrardan kan gelmesi şikayetiyle. Doktor kan idrar ve film ile ultrason. İstedi. Bunları götürdüğümde sağ böbreğimde 1.65 cm büyüklüğünde taş var ve sağ böbreğimde genişleme olduğunu ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bunun ilaç ile tedavisi yok mu?


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.