Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B vücutta enfeksiyona neden olan, HBV virüsüyle bulaşan ciddi bir hastalıktır. Virüs başta karaciğer olmak üzere tüm organları etkileyebilir. Hepatit B’nin “sessiz enfeksiyon” olarak anılmasının nedeni virüsün vücuda girdiğinde genellikle belirtiye yol açmamasıdır.

Hepatit B virüsü taşıyan hastaların %70’inde belirti görülmez.

Yani hepatit B virüsü taşıyan biri uzun bir süre bu virüsün organlara verdiği hasardan haberdar olmadan yaşamını sürdürebilir.

Hepatit B virüsü taşıyan hastaların %30’unda ise ateş, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler görülebilir.

Hepatit B virüsü taşıdığınızdan şüpheleniyorsanız mutlaka test yaptırın. Hepatit B virüsü çeşitli ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir ve siroz, karaciğer yetmezliği gibi ölümcül hastalıklara yol açması önlenebilmektedir.

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B akut ve kronik olmak üzere 2’ye ayrılır.

Akut hepatit B’de virüs 1-3 ay arası etkindir ve genellikle vücut kendi kendini temizleyerek bu virüsten kurtulur.Kronik hepatit B ise 6 aydan uzun süren enfeksiyonlardır.

Kronik hepatit B’nin belirtileri akut hepatit B belirtilerine oranla daha hafiftir ve belirtiler bazen ortaya çıkıp daha sonra kaybolabilir. Kronik hepatit B belirtileri kişinin sağlığında bir sorun olduğunu anlamasını sağlayacak kadar belirgin olmayabilir.

Yorgunluk, vücut genelinde ağrılar, baş ağrısı, ateş gibi grip benzeri belirtiler hepatit B’nin en sık görülen belirtileridir.

Bu belirtilere genel olarak hasta hissetmek, ishal, karnın sağ üst tarafında ağrılar, cildin ve gözlerin sararması gibi diğer belirtiler eşlik edebilir.

Kronik hepatit B’de ise hafif karın ağrıları, kusma, mide bulantısı, kas ve eklem ağrısı, iştah kaybı yaşanabilir. Bazı durumlarda ciltte kaşıntı ve halsizlik görülebilir.

Hepatit B hastalarında dışkı genellikle açık renktedir.

Başta da belirttiğim gibi hepatit B çoğunlukla fark edilebilecek kadar belirtiye yol açmaz. Bu nedenle hepatit B olup olmadığınızı öğrenmenin en güvenli ve en kesin yolu basit bir kan testi yaptırmanızdır.


Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B virüsü genellikle kan ve diğer vücut sıvılarıyla (vajina akıntısı, sperm, salya, anne sütü) bulaşır.

Ayrıca diş fırçası ve jilet gibi kişisel aksesuarların ortak kullanımı hepatit B virüsünün bir kişiden diğerine taşınmasına yol açabilir. Genel kanının aksine ten teması, gıda ve sudan bulaşmamaktadır.

Cinsel ilişki dünya genelinde hepatit B virüsünün en çok yayıldığı yoldur. Ek olarak steril olmayan ortamlarda yapılan dövme, piercing hepatit B virüsünün bulaşmasına neden olabilir.

Afrika ülkeleri başta olmak üzere yoksul ülkelerde hepatit B virüsü taşıyan anneden bebeğe bulaşma oranı oldukça yüksektir.

Nadir olmakla birlikte kan nakli veya organ nakliyle hepatit B virüsü bulaşabilir. Ancak kan ve organlar hepatit A,B,C ve diğer virüsler için test edildiğinden bu yolla bulaşma riski oldukça düşüktür.

Hepatit A,B ve C Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hepatit A, hepatit B ve hepatit C farklı virüslerin neden olduğu enfeksiyonlardır.

Tüm hepatit türlerinin belirtileri aşağı yukarı aynıdır ancak bulaşma ve karaciğere etkileri ile birbirlerinden ayrılırlar.

Hepatit A sadece akut olarak görünen bir hastalıktır ve kronik bir hastalığa dönüşmez. Hepatit A hastaları genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz.

Hepatit B ve C ise akut olarak başlar ve bazı kişilerde kronik bir hastalığa dönüşerek uzun dönemli karaciğer sorunlarına neden olabilir.

Hepatit A ve B’den korunmak için aşı bulunmaktadır ancak hepatit C için aşı yoktur. Bir hepatit türüne yakalanan bir kişi diğer hepatit türlerine de yakalanabilir.

Hepatit B Yaygın Bir Hastalık mıdır?

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın hepatit B virüsünün yaygınlığı ile ilgili yayınladığı bir istatistik bulunmuyor.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Korunma Merkezi’nin (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) yayınladığı rakamlara göre sadece ABD’de heptatit B virüsü ile yaşayan kişi sayısı 1.250.000’dir.

Yine istatistiklere göre hepatit B virüsüne yakalanan yetişkinlerin ve 5 yaş üstü çocukların %5-%10’unda hastalık kronik enfeksiyona dönüşmektedir.

Enfeksiyon en yoğun 20 ile 49 yaşındaki yetişkinlerde görülmektedir.

Hepatit B ve Alkol İlişkisi

Hepatit B virüsü karaciğere hasar veren bir virüs olduğu için hepatit B hastalarının alkol kullanması hastalığın karaciğerde yarattığı tahribatın boyutunun büyümesine ve ciddi komplikasyonlar görülmesine yol açmaktadır.

Bu nedenle hepatit B virüsü bulunan kişiler alkol tüketmemeli ve karaciğeri yoracak diğer yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıdır.

Hepatit B Tedavisi

Hepatit B tedavisinde izlenecek yöntem hastanın virüsle ne zaman temas ettiğine, akut enfeksiyon belirtileri gösterip göstermediğine ve kronik enfeksiyonu olup olmadığına göre değişebilmektedir.

Eğer virüs cinsel temasla bulaştıysa 2 hafta, diğer yollarla bulaştıysa 7 gün sonra HBIG aşısı ve ilk 3 doz hepatit B aşısıyla hasta koruma altına alınabilir.

Virüsle temastan ne kadar kısa süre sonra tedavi süreci başlarsa virüsün vücuttan temizlenme ihtimali o kadar yükselir.

Hepatit B aşısı ülkemizde risk grubundaki hastalara ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hepatit B testi ve aşısıyla ilgili detaylı bilgileri aile hekiminizden alabilirsiniz.

Hastada akut enfeksiyon belirtileri görülüyorsa genellikle ilaç tedavisi uygulanmaz. Hastaya sıvı tüketimini arttırması, alkol kullanımını bırakması ve sağlıklı beslenmesi önerilir.

Kronik enfeksiyonlu hastalarda ise önce virüsün vücutta ne kadar aktif olduğuna ve karaciğerde yarattığı tahribata bakılır.

Uzun dönemli tedavinin temel amacı virüsün çoğalmasını ve karaciğerde yarattığı tahribatın ilerlemesini önlemektedir.

Doktorunuz virüsün etkisini azaltmak için antiviral ilaçlar yazabilir ancak, her kronik hepatit B hastası ilaç tedavisi görür diye bir kural yoktur.

Doktorunuz ilaç verse de vermese de düzenli olarak test yaptırmanızı isteyecektir. Kan testleriyle hepatit B virüsünün ne kadar aktif olduğu belirlenebilmektedir.

Hepatit B nedeniyle karaciğer geri dönülemez oranda hasar gördüyse ve fonksiyonlarını yerine getiremiyorsa karaciğer nakli düşünülebilir. Ancak karaciğer nakli her hastada %100 başarı sağlanan bir uygulama değildir.

Hepatit B’den Korunmak İçin Bazı Önlemler

Ellerinizi gün içinde en az 3-4 kez anti bakteriyel sabunla yıkayın. Virüsle temas ettiğinizi düşündüğünüz anda ellerinizi yıkayın.

Cinsel ilişkilerinizde korunun.

Kan lekelerini suyla inceltilmiş çamaşır suyuyla temizleyin. Kanla sürekli temas halindeki sağlık çalışanları mutlaka koruyucu eldiven kullanmalı.

Cilt yüzeyinde meydana gelen kesikleri yara bandı veya gazlı bezle mutlaka kapatın.

Tırnak makası, jilet, diş fırçası, küpe gibi kişisel aksesuarları ortak kullanmayın.

Dövme veya piercing gibi vücut aksesuarlarını mutlaka steril olduğundan emin olduğunuz yerlerde yaptırın. Aynı durum diş doktoru muayenehanesi ve akupunktur tedavisi içinde geçerlidir.

Kaynaklar


, , , , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.