Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit, mide astarının iltihaplandığı veya tahriş olduğu zamanlarda görülür. Kısa dönemli olursa akut gastrit, aylara, yıllara yayılan uzun dönemde görülürse kronik gastrit adı verilir. Gastritin en yaygın nedenleri; uzun dönemli ilaç kullanımı (aspirin, ibuprofen gibi), aşırı alkol tüketimi ve midede görülen bakteriyel enfeksiyonlardır.

Gastritin daha az görülen diğer nedenleri ise, bağışıklık sistemi sorunları, uyarıcı madde kullanımı, aşırı stres, viral enfeksiyonlar ve safranın mideye (safra reflüsü) gelmesidir.

Gastrit bazı insanlarda herhangi bir belirtiye neden olmazken, bazı kişilerde iştah kaybı, mide bulantısı, kusma ve karın bölgesinde ağrılarla kendini belli edebilir.

Gastrit Riskinin Arttığı Durumlar

Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları gastrit oluşumu üzerinde önemli etkiye sahiptir.

Fazla yağlı gıdalarla beslenmek, asitli meyveleri ve içecekleri sık tüketmek, çok kahve içmek gastrit riskini yükseltir.

Ayrıca stresli bir yaşam, mide asidi üretiminin artmasına neden olarak, gastrit için uygun bir zemin oluşturabilir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve Crohn hastalığı gibi belirli bazı hastalıkları bulunanlar gastrite daha yatkındır.

Gastrit Belirtileri

Mideyi ilgilendiren bir sağlık sorunu olmasına karşın gastrit çoğunlukla herhangi bir belirtiye yol açmaz.

Çoğu gastrit teşhisi diğer bir hastalık nedeniyle, kişinin mide mukozasından örnek alındığında tespit edilmektedir. Tabii bu durum herkes için geçerli değildir ve gastrit belirtileri günlük hayatınızı etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

Gastritin en sık görülen belirtileri mide ağrıları, yanma hissi, bu ağrılara eşlik eden mide bulantısı ve/veya kusma, aralıklarla görülen ishaldir.

Kişi, belirtilerin arttığı dönemlerde iştah kaybı yaşayabilir, şişlik oluşabilir ve geğirme görülebilir. Koyu renkli, katran benzeri dışkı gastritin belirtisi olabilir.

Bu belirtilerin hepsi bir anda ortaya çıkmaz ve kronik gastrit ilerledikçe görülen belirtilerin sayısı ve şiddeti artabilir.

Gastrit Tedavisi

Gastrit teşhisi için doktorunuz tam kan sayımı isteyecektir.

Ayrıca endoskop kullanarak üst sindirim bölgesinin muayenesi (esophagogastroduodenoscopy) ve biyopsi (mideden parça alınarak laboratuvar ortamında kontrol edilmesi) teknikleri kullanılabilir.

Bu testlere ek olarak dışkıda kan bulunup bulunmadığı kontrol edilebilir.

Gastritin tedavisinde kullanılacak yöntem, nedenine bağlı olarak değişebilmektedir.

Özellikle akut gastrite neden olan ilaç kullanımı veya düzensiz, aşırı yağlı veya tuzlu, hazır gıdalarla beslenme bırakıldığında gastrit belirtileri de kendiliğinden ortadan kalkar.

Bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak gelişen kronik gastrit için antibiyotik tedavisi kullanılabilir.

Gastrit belirtilerini şiddetlendiren mide asidi üretimini kontrol altında tutabilmek için, mide asidi dengeleyici “antacid” ilaçlar kullanılabilir.

Gastriti Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Gastrit belirtileri doğru bir beslenme programıyla önemli oranda kontrol altına alınabilir.

Bunun için normalden fazla mide asidi üretimine neden olan asitli meyveler (mandalina, portakal, greyfurt, çilek gibi) tüketilmemelidir.

Gastrit şikayeti olanlara gazlı, şekerli içecekler, kahve, çay, aşırı yağlı ve baharatlı gıdalar önerilmez.

Alkol direkt olarak gastriti etkiler, bu nedenle içilmemelidir.

Aspirin gibi mide astarını etkileyen ve tahrip eden ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu ilaçların tam listesi konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Bunlar dışında yedikten sonra sizi rahatsız eden, gastrit belirtilerini şiddetlendiren gıdaları bir kenara not ederek kendinize özel bir “gastrit listesi” oluşturabilirsiniz.

Son olarak; yatmadan en az 2 saat önce yeme ve içmeyi bırakmanız geceleri yaşanabilecek olası gastrit ağrılarından korunmanıza yardımcı olur.

Gastrit İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?

 • Ateşiniz varsa,
 • Tedaviden olumlu sonuç alınamadıysa,
 • Çok şiddetli mide veya sırt ağrısı yaşıyorsanız,
 • Kustuğunuzda kan geliyorsa,
 • Dışkı çok koyu renkteyse ve kan varsa,
 • Göğüs ağrısı ve nefes darlığı yaşıyorsanız en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.

Yazının Özeti

 • Gastrit mide astarının iltihaplanması, tahriş olmasıdır.
 • Gastritin başlıca nedeni bakteriyel enfeksiyonlar ve aspirin gibi bazı ilaçların uzun süreli kullanımıdır.
 • Gastrit genellikle hiç bir belirtiye neden olmaz ancak mide yanması, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülebilir.
 • Gastritin nedeni enfeksiyonsa antibiyotik tedavisi uygulanabilir.
 • Gastrit belirtilerini kontrol altında tutabilmek için beslenme programı düzenlenmelidir.
Kaynaklar


, , , ,

Gastrit Belirtileri Nelerdir? İçin 79 Yorum Yapılmış

 1. nisaa 21/08/2014 #

  İyi aksamlar benim aşırı şişkinliğim var aksam oldu mu kendimi 5 6 aylık hamile gibi hissediyorum arada midemde yanma ve aşırı geğirti oluyor ve gazim çok oluyor ve midemin o kadar şişmesine rağmen bir şeyler yemek istiyorum lütfen beni bilgilendirin.

  • faruk 27/09/2014 #

   Cola’dan kahveden uzak durun gastroskopi veya endoskopi yaptırın (kan sayımında düşük değer gözleniyorsa) cips vb şeyler tüketmeyin. Yemeklerden sonra kekik çayı hastalığınızın tedavisi süresince rahatlatmaya yardımcı olur. Geçmiş olsun.

  • doruk 21/01/2015 #

   Gastrit açlık hissi veren bir rahatsızlık. Eğer yemek yedikten sonra mide rahatsızlıklarınızda azalma oluyorsa bu normal. Yemek yedikten sonra yatmamaya yada uzanmamaya özen gösterin.

   • ahmet 13/07/2017 #

    slm bndede bu aralar olmaya başladı yemek yediğim halde karnım aç gibi kururdamalar oluyo hataneye gitmelimiyim sizce

  • ahmet 05/04/2016 #

   Nisa hanım aynı şikayet bende de var yazınızdan ortalama 2 yıl olmuş lakin geçti mi şikayetiniz bu süre zarfı içinde izlediğiniz yolu anlatırsanız sevinirim iyi günler.

  • Emre 10/02/2017 #

   Bende de aynı şikayet var sürekli yeme isteği var ve nefes şikayetleriniz de oluyo mu?

  • eda 26/02/2017 #

   iyilesebildin mi kardesim durumun nasil

  • Aso 18/04/2017 #

   Bende de ayni sorunlar var endeskopi falan oldum migde intihabi ve gastirik cikti

  • özkan 31/07/2017 #

   benimde ayni seyler oldu doktor mideme kamerayla bakip parxa aldi gastrit cikti ilac verdi gecmedi ben kendim salatalik yedim gecici sure iyi geldi sinra bildigimiz çirayi kaynamis suyun icine ufak parcalar seklinde attim çiranin yagi suyun uzerine cikiyo sonra bekletip iliyinca 1 hafta sabah ac karnina ictim iyi geldi 1 yil bisey olmadi

 2. nevin 08/12/2014 #

  Merhabalar bir aydır yediklerimi sindiremiyorum aşırı gaz karin ve mide şişkinliği bulantı karin ağrısı yaşıyorum ne olabilir.

  • sıla 03/11/2015 #

   Ülser.

   • Aso 18/04/2017 #

    Gastirik belirtisi. Ve migde mikrobu olabilir En guzeli endoskopi olmak.

  • ismail 03/04/2016 #

   Önemli planda stres psikolojik rahatsızlık ve buna bağlı, reflü ve mide fıtığı ve gastrit belirtisi.

  • Mustafa 02/04/2017 #

   Aynı sorun bendede var bi tedavi bulabildinizmi

 3. gönül 31/12/2014 #

  Benim saframda taş var lakin benim sadece midem ve sırtım ağrıyor kronik gastrittendi hala ağrılarım devam ediyor ve ameliyat olacağım. Şimdi şüphedeyim ultrasonda tok karınla bakıldı yine de gördük taş deniyor eğer gastrit böyle şiddetli ağrıya neden se belki taş yoktur diye düşünüyorum ne yapmalıyım başka doktora daha gitmeli miyim?

 4. yasemin 24/02/2015 #

  Selam gönül hanım safranızdaki taş yapıyordur ağrıyı ve evet ameliyat olmak zorundasınız. Gerçi baya olmuş yazalı yalnız ultrasonu aç karnına bakıyorlar umarım her şey yolundadır bendede kronik gastrit var bu yüzden yazıyorum size geçmiş olsun bu arada.

 5. Hakan 17/03/2015 #

  Merhabalar benim 3 aydır sol göğsümde rahatsız edici bir ağrı var üstelik aynı zamanlarda mide de yanma var devamlı geğirme durumunda kalıyorum doktora çıktım doktor kalp ve akciğerle sorun olmadığını söyledi acaba nedendir psikolojim bozuldu resmen nedendir bilgi istiyorum lütfen.

  • abdullah 21/03/2015 #

   Hakan kardeşim aynı şikayetler bendede vardı. Hatta iki kere siyami ersek hastanesine gittim. Kalpte sorun olmadığını söylediler. Sonra gastroloji uzmanı iyi bir doktorla tanıştım. Tomografi ve endoskopi çekildim. Sonuçta gastrit çıktı. Tabi bunlar uzun bir süreçte oldu. Bu süreç benimde psikolojimi bozdu. Hatta panik atağa kadar götürdü beni. Ama telaşlanma. Ve mümkün mertebe kendini dinleme. Bence en kısa zamanda bir gastroloji doktoruna git.

   • serkan 01/04/2015 #

    Merhaba Abdullah Bey. Benim babam bütün testleri yaptırdı. Gastrit dediler ama babam çok fazla yemeklerine dikkat etmez. Şuan şiddetli kan ağrısı sırt ağrısı ve kabızlık var. Lavabo ihtiyacını yapamıyor. acaba size de böyle bir belirtiler oldu mu tomografi çektirdik sonuçları bekliyoruz.

   • ismail 03/04/2016 #

    Abdullah’a katılıyorum, aynı sendromlardan bende geçtim. Psikolojim bozuldu resmen. Kardiyolojiye ilk olarak git, bir şey çıkmazsa, endoskopiye ve en önemli psikiyatri servisine git. Son olarak geçmiş olsun.

   • seher 26/07/2016 #

    Hangi doktora gittiniz iyileştiniz mi?

  • halit 31/10/2016 #

   kardeşim geçen sene yazmışsın umarım geçmiştir aynı şikayetler bende de var senin sonuç ne oldu ?

 6. serdar 04/06/2015 #

  Merhabalar dilimin üzerinde beyaz bir tabaka var midemde yanma oluyor ve iştahsızlık var ayrıca bir şeyler yemek istesem modem bulanıyor vücutta halsizliğe ayrı bir sebep ve geceleri ağız kuruluğu oluyor sizce gastrit başlangıcı olabilir mi?

  • muhammed 24/07/2015 #

   merhaba dostum bende de uzun zamandır devam eden böyle şikayetler var kimi zaman geliyor 15 20 gün hiç iştahım olmuyor dilimin üstünde beyaz bir tabaka bulantı midemden gelen bir yanma ağzımda ekşi bir tat yani tatlı bir yiyecek bile yesem ağzımda yine ekşi tat oluyor yıllardır geçmiyor.

  • Emre 29/12/2016 #

   Aynen bende de var aynı şeyler.

  • murat 17/07/2017 #

   Merhaba serdar bey öncelikle geçmiş olsun umarım iyileşmissinizdir.yazıyı yazalı bay olmus.Serdar bey bende de aynı şikayetler var.zaten dilimin üstü sürekli çimen gibi bir türlü gecmiyor.buda benim psikolojimi bozdu.siz ne yaptınız umarım gecmiştir.bilgilendirirseniz sevinirim.

 7. muhammed 24/07/2015 #

  Bende de uzun zamandır devam eden bu şikayetler var.

 8. Esra 21/08/2015 #

  Merhaba. Ben o kadar yediğim içtiğim şeylere dikkat ediyorum midem aç kalınca bu aralar hep ağrım oluyor ilaç içiyorum akşama yine ağrıyor ne yapacağım bilmiyorum reflüm olduğunu söylediler ilaç içtim bir faydasını görmedim ne yapacağım bilmiyorum.

 9. seyfullah 07/09/2015 #

  Benim de karın şişliği dışkıda aşırı koku doktora gittim gastrit reflu dedi midemde geğirme kazınma oluyor bu nedir beni bilgilendirin.

 10. fatma 11/09/2015 #

  Merhabalar benim yaklaşık 20 gündür karın şişligi ve mide şişkinliği var 3 defa doktora gittim ama ilaçlar fayda etmiyor yardımcı olur musunuz?

 11. Ergin 14/09/2015 #

  İyi günler, iyi çalışmalar 21 yaşındayım yaklaşık 13. ayın içerisindeyim ve rahatsızım 7 ay kadar sırt bel ağrısı geçirdim sonuç olarak bel fıtığı çıktı onun ağrısı benim psikolojimi bozmaya yetmişti 6 aya yakındır da karın ağrısı çekiyorum 2 ay özelde tedavi gördüm ilk olarak büyük tuvaletimde çok kan geldi siyaha yakındı o şikayet ile gittim kolon grafiği çekildi kolonoskopiye girdim orası temi çıktı 1 haftaya kadar şiddetli karın ağrım başladı önce kum düşürüyorsun dediler sonra gaz var dediler bu süreç içerisinde bir çok ilaçla kendimi heba ettim ağrım halen devam ediyor gastrit teşhisi konuldu endoskopi den sonra bir aya yakındır verilen ilaçları kullanıyorum fakat pek düzelme olmadı şu an bu satırları yazarken dahi felaket bir ağrım var bu benim sırtıma da vuruyor bel fıtığı sıkıntısı geçirdiğim içinde bu daha bir moralimi bozuyor . Yürürken adım atarken karnımın sağ tarafı çok ağrıyor ve kıtırtı gibi şeyler geliyor sol elim ile sol karnıma vurduğumda ses normal aynı şekilde sağ tarafa vurduğumda ses daha bir değişik geliyor orası dolu gibi ilaç yetersiz kalıyor gibi hissediyorum bir ara koca karı ilaçları dahi kullandım fakat nafile sağlık çok önemliymiş fakat birden bire böyle olunca canı sıkılıyor insanın bir önerisi olan var mı bir bilirkişi. Teşekkürler. İyi günler.

  • fevzi 14/02/2017 #

   Engin kardeşim ben otuz yıldır Midemden çekiyorum hala de çekeceğime benziyor. Ben şu anda kudret narı kullanıyorum. Bana çok iyi geldi bence denemenden yarar var.

 12. Bilge 30/09/2015 #

  Ben de aynı sıkıntıları 1 aydır çekiyorum her yediğim dokunuyor mideme ağrı yapıyor sırtım çok ağrıyor kabızlık sorunu var büyük ihtimalle gastritim var endoskopiye giricem ilaç kullandım bir suru hiçbir şekilde geçmedi valla bir bilgisi olan varsa bize önersin bıktım artık 😞

  • sema 25/12/2015 #

   Mide için meyan kokü midem senelerdir ağrıyordu sabah akşam içiyorum şükür iyiyim araştırın için.

  • fevzi 14/02/2017 #

   Bilge hanım; Ben otuz yıldır midemden çekiyorum hala de çekeceğime benziyor. Kullanmadığım ilaç kalmadı hiç birinin faydası yok tek çare kendine iyi bakmak.Ben şu anda kudret narı kullanıyorum. Bana çok iyi geldi bence denemenizde yarar var.

 13. peker 13/10/2015 #

  Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Ben de aynı dertten mustaribim sürekli midede yanma, ekşime ve batma hissi oluyor. Antibiyotik tedavisinden sonuç alamadım ama ilaçları da düzenli kullanmadım. Alkol tüketimini ve stresi kontrol altına almak gerekiyor.

 14. ayse 22/10/2015 #

  Arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun. Ben de 1,5 aydır aynı şikayetleri çekiyorum. Doktor doktor gezdim. Geçmeyen mide bağırsak ağrıları dilinin üzerinde bir sarı tabaka… Bu arada neyim var diye düşünmekten psikolojinin iyice bozuluyor. Kullanılan ilaçlar sadece bir rahatlama sağlıyor ama fakat geçirmiyor. En son Gastroenteroloji uzmanı endoskopi yapalım dedi. Sonuç olarak midemde bakteriyel bağlı antral gastrit çıktı. Helicobakteri arkadaşlar bu mikrobun adı. Beni hayatımdan bezdirdi. Ve dünya nüfusunun yarısı bu mikrobu taşıyormuş. Sonuç olarak yoğun antibiyotik tedavisine başladık. Bugün 3. günü tamamladık. Günde 10 tane ilaç içmek zor olsa da çabalıyorum iyileşmek için. Ve bu çok inatçı bir mikropmuş. Özetle diyeceğim o ki bu bakteri vücudunuzda var mı onu kontrol ettirin ve sigarayı bırakın kesinlikle. Paylaşmak istedim. Herkese sağlıklı günler dilerim. ..

 15. resul 31/10/2015 #

  Merhaba arkadaşlar bende de 3 ay önce istifra ettim ondan beridir bir şey yiyemiyorum çok kilo kaybım oldu su bile içsem midem bulanıyor doktor endoskopi dedi. Acaba endoskopi zor mu ne yapmam gerekiyor?

  • Kemal 20/11/2015 #

   Selamlar bende de bu mide yanma şikayetleri var ayrıca bu durumda yüzümde kıpkırmızı oluyor alerji gibi geçmiyor hiç bu gastrit böyle bir şey yapar mı?

   • Dogukan 30/03/2016 #

    Geçmiş olsun bende de senin sıkıntıların aynısı var kıpkırmızı oluyor antral gastrit çıktı.

  • nurhan 06/03/2016 #

   Resul kardeş hiç korkma, ben de çok bekledim. Boşuna beklemişim senelerce. Git yaptır ilerlemeden çok basit.

  • tuncay 13/03/2016 #

   Resul kardeş endoskopi çok basit. Sana bir iğne vuruluyor, uyuyorsun. Uyandıgında ne olduğunu bile hatırlamıyorum. Korkulacak bir şey yok.

   • Dinçer 11/06/2017 #

    Bana igne yapmadan parca aldilar midemde

  • Dinçer 11/06/2017 #

   Kardeşim bendende var sen havuç kaynat sabahlari birer bardak havuç suyu ıç ac karinla ve bulabilirsen bol bol isirgan otu ye geçer inşalalh bunu deneyen ve iyi sonuçlar alan çok oldu geçmiş olsun

 16. mehmet 28/11/2015 #

  Herkese ALLAH acil şifa versin yaklaşık bir yıldır bendede aşırı geğirme var ve karnımda aşırı guruldamalar oluyor aynı zamanda sürekli sırtımda uyuşma ve ağrı var ve de bir yıl öncede tüberküloz tedavisi gördüm bildiğiniz gibi tüberküloz tedavisinde yüksek dozda antibiyotik kullanılıyor nedeni bu olabilir mi, acaba bilgisi olan varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

 17. sureyya 08/12/2015 #

  Selam arkadaşlar bende de sürekli geğirti bulantı ve şişkinlik vardı. Safra kesemde tas vardı aldırdım. Bugün 5 gün ameliyat olalı ama bulantım ve geğirtim devam ediyor. Lütfen aynı sorunları olan varsa yardımcı olabilir misiniz yazar mısınız?

 18. turgay 12/12/2015 #

  Aman ihmal etmeyin, amcam hastanenin acil servisine gidip geliyordu reflü diyordu doktorlar sonra bir dikkatli doktor sayesinde kalın bağırsak kanseri olduğu anlaşıldı Allah’tan erken teşhisle hayata tutundu. Hele bir de kilo kaybı varsa.

 19. Esmer 28/12/2015 #

  Bende de bir haftadır ayni sorunlar var ama öncelerde de baharatlı şeyler yiyince acı yiyince cay kahve tüketince midemde yanma ve bulanma oluyordu geçiyordu ama su an gaz geğirme ve mide bulantısı var kramp giriyor mideme ne olduğunu anlamış değilim.

 20. burak 25/02/2016 #

  Merhabalar bende yaklaşık 2 senedir bu ağrılar var ve hiç doktora gitmedim. Bu aralar ağrılar biraz ağırlaştı midede yanma midemin sol üst tarafında ağrı var nefes darlığı ve ağzım öyle bir sulanıyor ki yutkunduğumda değişik bir tadı var ve yutkunduğumda midem bulanıyor ama hiç kusmadım kendimi sıkıyordum kusmamak için genellikle uykudan uyandıktan sonra oluyor ve gün içinde devam ediyor. Rahatsızlık arttığında beni uyutmuyor uzanamıyorum oturamıyorum ayakta durduğumda biraz rahatlıyorum kapalı alanda duramıyorum rahatsızlık yüzünden. Acaba bu ne hastalığı gastrit mi reflü mü ?

  • birol 19/03/2016 #

   burak arkadaşım bende 4 yıl önce aynı rahatsızlığı yasadım 2 yıl boyunca hic doktora gitmedim abim uzman doktor olmasına rağmen tembellik iste.. kısacası sikayetin adı kronik gastrit sabah ac karnına lansaprol ic yarım saat sonra 3 tane ceviz ile 5 adet siyah kuru kayısı ve 3 dilim ekmek üzerine tere yagı ile bal ye kahvaltı ve yemek lerden sonra 1 su bardağı kefir ic (hazır market kefiri değil) asitli içecek, narinceyenin tüm cesitleri ve cilek yeme sigara kullanıyorsan tok karnına günde en fazla 10 dal hatta hic içme ALLAH’ın izniyle 2 ayda hicbirseyin kalmaz.. geçmiş olsun..

 21. oktay 06/03/2016 #

  Arkadaşlar ben de 2 yıldır gastritim ve geçmiyor, acaba antibiyotik tedavisi fayda verir mi ve antibiyotik tedavisinin ne gibi zararları olabilir?

 22. tuncay 13/03/2016 #

  Arkadaşlar bende de gastrit var. Dayanılmaz acılar ve ağrılar çıkıyorum. Çarpıntı, yanma, mide ağrısı, hazımsızlık, sırta ve kola vuran ağrılar. Dayanılmayacak kadar kötü. En kötüsü sabah 3 ile 7 arası çarpıntı ve mide ağrısı. çarpıntı için nörolojiye gittim. Mide sinirsel olaylardan çabuk etkilenir. Durumu ona anlattım. Bana did***l ve p**il yazdı.3 gün olacak did***l çarpıntıyı geçirdi, p**il uyumamı sağladı ama gastritin ağır olması yanı kronik olmasından ağrıların devam ediyor. gastrologa gidip ilaçları değiştirmesini isteyeceğim. L*****razol ve g****con işe yaramadı. Allah hepinize şifa versin. Böyle paylaşımlarla bulunursak birbirimize yardımcı oluruz. Çünkü bizim gibi çok çaresiz insanlar var. İlaçlar her insana aynı etkiyi yapmıyor. Kimi benimkisi gibi kronik, kimi akut, yani geçici gastrit. Tekrar Allahtan herkese şifalar diliyorum.

 23. özlem 11/04/2016 #

  Merhaba benim gastritim var gaita testi istediler veremedim. ilaç yazdı doktor bir faydası yok karnımda şişlik geğirti ve göbek deliğimin üstünde kalp atışı gibi bir şey var ne yapmam gerek? ALLAH HERKESE ŞİFA VERSİN.

 24. Yusuf 29/04/2016 #

  Merhaba bende bulantı falan olmuyor uzun uzun anlatayım;
  Sabahları kalktığımda sanki midemi sıkıyorlarmış gibi bi rrahatsızlık hissediyorum, soğan pırasa sarımsak gibi bir şey yediğimde ertesi gün midem dahada kötü oluyor, sürekli gaz çıkartıyorum ve hatta bazen çok afedersiniz şişkinlikten dolayı zorlamayla geğiriyorum, karnım açken midemde ağrılar oluyor bunun sebebi nedir gastrit midir ? Herhangi kusma durumunda falan kan olmadı. 18 Yaşındayım.

 25. cansever 17/05/2016 #

  Gastrit nefes darlığı yapar mı bende varda acaba sebebi o mu?

 26. ayşe 21/05/2016 #

  Yurtdışında yaşıyorum. Doktor gastrit diyor ama bilmiyorum. 2 haftadır okula gidemiyorum. Hep midem bulanıyor. Ağrım yok ama. Gece yatarken yanma hissi Var. Uyuyamıyorum. Psikolojim bozuldu. 3 oldu doktora gidiyorum sadece kan testi o testi bu testi. Mideme bakmadılar bir türlü. İlacın bir faydası yok. 2 hafta daha kullan diyorlar, dozunu yükselt diyorlar, bunun bir oluru yok mu, gecmicek gibi. Her şeye kusuyorum. Dua ediyorum, Allah yardımcımız olsun 🙂

 27. Ali 23/06/2016 #

  Merhaba, bende bir şey paylaşmak istiyorum.
  Annem için, annem her yediği şey üzerine yani o gün içinde gece gündüz farketmiyor aşırı derecede geğiriyor. Ve midesinde yani karın bölgesinde topak bir şeyin olduğunu ve kalp gibi tık tık attığını söylüyor. 2 sene önce Konya Selçuklu hastanesinde endoskopi oldu ama bir şey çıkmadı. Bir iki ilaç yazdılar ama yine şikayeti devam ediyor. İşin aksiliği şu ramazan ayında bile sahurda az bi su içiyor ve biraz bir şeyler yiyor. O bile o gün mahvediyor. Sürekli bi geğirme. Suyu ne kadar içerse geğirmede artıyor. Netten biraz araştırdım da istediğim şeyi bulamadım. Aranızda yakınınızda böyle bir şey olan var mı acaba ya da bilen?

  • harun 27/01/2017 #

   gastiritten öte annendeki şikayet safra taşına benziyor gegirmeyi o yapar gastirit olanlarda gegirme zorluğu yaşanır. bi filim çektirsin

  • fevzi 14/02/2017 #

   Geçmiş olsun büyük ihtimalle reflü dür ama gene de başka bir doktora gidin.

 28. tuba 01/08/2016 #

  wallahi illallah ettirdi gece mıde yanmalarına uyan sabah sarı sular kus yemek ye yediğini kus otur sırtına koluna ağrı girsin gögsnde yanmalar hiç hayatımda geğirmeyen ben aniden geğirmeler şişlik çok yok cok sukur oda kılomdan kaynaklı heralde tawsıyem zencefıl_bal meyan kökü ilaç olarakta lansor tabi bunlar yeterlı mı hayr yıne ağrı oluyo daha ıyı taktıqı olanlar lutfen paylasın 🙁

  • fevzi 14/02/2017 #

   Tuba hanım; ben otuz yıldır midemden çekiyorum hala de çekeceğime benziyor. Ben şu anda kudret narı kullanıyorum. Bana çok iyi geldi bence denemenizde yarar var. İlaçların hiç bir faydası yok gibi çünkü kullanmadığım ilaç kalmadı. En mantıklısı kendine dikkat etmek zararlı yiyeceklerden uzak durmak. Başka çare yok .geçmiş olsun

 29. Hacer 13/08/2016 #

  Merhaba ben troit papiller ca hastasiyim, her gun 100 mg lik iki buçuk adet ilaç içiyorum, ve bana hiç bir faydası olmuyor, tsh çok yüksek çıkıyor, doktorum Midemde emilimi azaltan bir sorun olduğunu düşünüp, beni gastroenteroloji uzmanına yönlendirdi, ayrıca bende altı ay kadar ağız kokusu da meydana geldi, neyse endoskopi yaptılar, midemden parça aldılar biyopsi ,doktor Midemde yoğun derecede iltihap gastrit olduğunu söyledi, patoloji sonucuna göre tedavi uygulayacak , Midemde hücre ölmesi var mı ona bakacakmış, teşhis ise antral gastrit çıktı, biyopsi sonucum gelmedi daha, şimdi ben size şunu sormak istiyorum hücre ölmesi varsa bu rahatsızlık mide kanserine yol açar mı? şimdiden çok sağ olun hakkınızı helal edin.

  • eda 26/02/2017 #

   ozele mi gittin yoksa devlete mi . ayrica sordugun soru hakkinda bilgim yok o yuzden cevaplamadim

 30. Abbas 24/08/2016 #

  Oncelikle butun hasta arkadaslara allahtan sifa diliyorum ben tam tamina 1 yildir bu skintiyi yasiyorum. Gitmedigim doktor kalmadi 4defa endoskopi yapildi devlet hasteneleri gastrit dedi ozel hastane reflu teshisi koydu bosuna reflu ameliyati oldum sikintilar gecmedi .36yasindayim.sigata icen biriydim.sigarayi biraktim 4 ay gecti yemeklere de dikkat ediyordum gastrit tamamen kayboldu rahatlik batti 1 haftadir tekrar sigaraya basladim belirtileri kendini gosterdi hemen sigara icenlere tavsiyem birakin bu illet gecer hepinize gecmis olsun

 31. hakan 15/09/2016 #

  Arkadaşlar aynısafa bitkisi kullanın hergün aç karnına 2 kere kesin sonuç. aynı safa bitkisi aktarlarda var. kaynayan bir bardak suya bir yemek kaşığı atın 2 dk kaynatın süzün için 2 ay sonra şikayetler sona erecek. bağırsaklarınızda olabilecek yaralarada mutlaka iyi geliyor. yanlız sigara ve çay içme olayını bu süreçte çoooook azaltın

 32. turkan 11/10/2016 #

  Herkese geçmiş olsun yaa bu mide agrisi yanmasi bendede var 2 sefer doktora gittim bißry yok dedi ama hala ağriyor ve birsey yemeye korkar oldum acaba neden çok rahatsizim ve korkuyorumda cevaplarsaniz sevinirim

 33. halit 31/10/2016 #

  merhaba arkadaşlar. ben yaklaşık 15 gündür mide ağrısı göğüste ağrı midenin üst kısmnda yanma ve sırtta ağrı hissediyorm psikolojim bozuldu düşünmekten doktora gittim reflü olabilir ilaç verdi iç geçmezse gel dedi içtim bitti hepsi geçmedi bi fikri olan var mı ?

 34. asya 27/11/2016 #

  40. Gun boyunca ac karnina bir yemek kaşiği zeytinyaginda bir ay güneşte bekletilmis kudretnari yiyin bir saat bisey yemeyin 41. Gun iyileşiceksiniz ben tecrúbe ettim.cam kapta bekletin metal bişey kullanmayin.

 35. Yasin 20/12/2016 #

  Merhaba arkadaşlar ben de sizlerin rahatsızlıklarınizin hemen hemen hepsini yaşadım oncelikle endoskopi sonucu pangastrit çıktı kalbe basınç yapan şişkinlik sırta vuran ağrı durmaksızın sabaha kadar geğirme 2-3 saatlik uykularla işe gittim kardiyoloji kalp ve damar cerrahisi uzmanı na da gittim dahiliye uzmanı na da gittim 3 ay içinde 3000 liraya yakın sağlık masrafım oldu bu arada da ilaçlara devam ettim en sonunda gastroenteroloji uzmanı Dr bey psikolojik stresten dolayı agresif kişiler de daha hızlı ilerleyen rahatsızlıktır dedi ve ben 10 farklı doktora derdimi anlatmıştım bu doktorda somatizasyon bozukluğuna yol açabilir (panik ataklar sonrası ilerlemiş hali ) rahatla dinlen yat uzan müzik dinle sinemaya git bir kursa yazıl sıkıntı lari unutma ya çalış zamanını sevmediğin yorucu stresli işler değil sevdiğin şeylere önem ver hakikaten ben bu rahatsızlığı araştırdım ve tüm beslenme tavsiyelerine uymama ilaçlara ve tedavilere devam etmeme rağmen doktorun tavsiyelerini dinleyip KPSS sınavından sonra hakikaten kursa yazıldım ve araba aldım kendime ve gezmeye başladım sıkıntılarım yüzde 80-85 oranında gün geçtikçe daha da azaldı arkadaşlar ve çevremde bu rahatsızlık iki üç kişi de var onlarda benim gibi kps sınav stresi iş stresi AÖF stresi herşeyi kafaya takan kişiler LÜTFEN SİZDE STRES İLE BAŞA ÇIKIP KENDİNİZE YAPMAYI İSTEDİĞİNİZ KEYİFLİ ŞEYLERİ YAPİN VE BU BELADAN UZAKLAŞIN BEN KAPLİCADA TATİL DAHİL YAPTİM KENDİ CANINIZIN DEGERONİ İYİ BİLİN BİLMEYENLERİN HASTALIĞI BU GASTRİT BELASI!!!!!!!!!¡..………..

  • ibrahim 03/02/2017 #

   stresten kaynaklı mide şikayetleriniz varsa önce onu kaldırmanız gerekir.sarıkantoron yağı.melisa.kedi otu sakinleştiricidir.bunlardan birini kullanın.sarıkantoron yağıve iğde yağı karışımı yüzde 99 mide ile ilgili şikayetleri yok eder.portakal nergisi (aynısefa)de çok etkilidir.birde meyan kökü kullanabilirsiniz.mide koruyucu ilaca alternatif,zeytin yağı ve sarıkantoron yağı en güzel mide koruyucudur.yanmaya karşı bir iki yudum süt için.her yanma olduğunda mutlaka için.

 36. harun 27/01/2017 #

  gastiriti olan arkadasşar çiğ patates suyu için havuç suyu aç karnına yemeklerden önce bide keçiboynuzu pekmezini deneyin bir diğeri aç karnına mümkünse uyuyp uyanıp kuru incir 2-3 adet bunları denyin faydasını göreceksiniz. ha geçermi gastirit hastalık bitmez ama rahatlatır agıyı dindirir

 37. mercan 28/01/2017 #

  Merhaba arkadaşlar herkese geçmiş olsun bendede aynı sorunlar var semt poliklinigine gittim sadece gastrit dedi size önerim ilaç yanında çam sakızını dövüp un gibi oluncaya kadar balla karıştırıp aç tok yemeniz faydalı oluyor bire kudret narı denilen karışım aktardan alın için oda çok faydalı….

 38. eda 26/02/2017 #

  merabalar. benimde midemde agri , asiri bulanti oluyor. yemeklerden sonra cok rahatsiz oluyorum. su bile icsem midem sisiyor. ayrica aylardir karnimisin üst ve alt kisminda inmeyen bi siskinlik var . gaz siskinligi de degil . kac tane gaz ilaci kullandim doktor tavsiyesiyle . yine de gecmedi . artik beni cok rahatsiz etmeye basladi . cok zayif olmama ragmen gobegim varmis gibi duruyor . mide bulantilarim mide rahatsizligim 2 haftada bir siddetleniyor sizce endoskopi yaptirmalimiyim doktorum endoskopi yapalim diyor acil beni bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

 39. Demir 20/03/2017 #

  Selamun Aleykum,
  Arkadaslar, gece uyumadan once, patates suyunu cikarin ve 1 su bardagi icin. ALLAH’in izniyle sifa olur.

 40. Fatih 03/04/2017 #

  Bende kabızlık yemek yiyene kadar mide yanması afedersiniz gegirme zaman zaman agrılarım kilo kaybım bar trio paketi kullandim bi ise yaramadi aksine 5 kilo verdim dilimin arkası pütürpütür adeta yara olmus gibi 1 aydır kabızım bunu yazarken bile midem agriyo gegirti var kramp giriyo mideme bende kilo kaybi yasiyorum kendimi fitness’a kendi kendimi teselli ediyorum hic bisey dusunmemeye kafamdan bu algiyi atmaya calisiyom bi nevi kendime terapi uyguluyom ama mide yanması bitiriyo beni midemin içi kaşiniyo bazen endoskobi yapiltim anti santral gaztrit +hipo kinetik mide cikti kabızlık bitircek bide basur var of diyorum bu arada yaşım 23

 41. Semiha 19/04/2017 #

  Reflu gastirit midede hücreler değişmiş dediler yine endoskobi istendi karnın modem sis ağrılar midemde ve sırtının sol tarafında psikolojik bozuldu ağzında yaralar hastanın biri çölyak olabilir dedi testi verdim sonuç bekliyorum

 42. Savaş 04/08/2017 #

  Benim mide de yanma var safram da mikrop kapmış son mide 1 aydır ağrıyor kendimi çok tuhaf hissediyorum her şey çok tuhaf ima geliyor bu nasıl olacak

 43. Akg 17/08/2017 #

  Benim 6 aydır gecmeyen mide ve karın ağrılarım vardı. Midemden karnıma karnımdan sırtıma ve boğazıma doğru yayılan yemek yerken yutma problemi yaşamama neden olan. Bazen kalp krizi geçiriyorum hissi veren şiddetli ağrılarım vardı. Haftada bi kere çok şiddetli mide ve karın spazmı ile acillik oluyor orada gaz sıkışması teşhisi ile serum alıp eve dönüyordum. Defalarca dahiliye bölümüne gittim kutularda ilaç kullandım geçmedi. Tabi bu arada pskolojik bozuldu İnternet’e araştırma yapmaktan. Kesin mide kanseri olduğumu düşünüyordum. En sonunda gastrolojiye gittim endeskopi yapindim. Çok kısa kolay bir işlem. Uyutularak istedim öyle yaptılar. Sonuç strese bağlı gastrit başlangıcı. Şu an iyiyim çünkü ilaç değil kudret narı kullanıyorum aktaran aldım ve bana şifa oldu sizlerde deneyin. Birde sakın İnternet’e ağrılarınızi araştırmayın. Ben geçirdiğim bu zor günler ver süreçten sonra tüm kanser belirtilerini yaşıyordum. Ne okusam o bende var diye sıkıntı ediyordum. Sonuç ağır depresyon😑

 44. Gülay 02/09/2017 #

  Slm arkadaşlar aynı şikayetler bendede vardı gastrite reflü 3 ay sabahları kalkar kalkmaz aç karnına 1 tatlı kaşığı kantaron yağı içtim şimdi çok şükür çok iyiyim kantaronun tedavi etme özelliği var bu yüzden tavsiye ederim kullanın hepinize geçmiş olsun Allah şifa versin

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.