Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi, beyinde bulunan sinir hücrelerinin aktivitesini bozarak kişinin tekrar eden nöbetler yaşamasına neden olan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.

Epilepsi nöbetlerinin farklı türleri vardır ve bu nöbetler 2-3 saniye süren boş bakışlardan, kas seğirmelerine veya bilincin tamamen kaybolduğu nöbetlere kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Nöbetler hafif veya orta dereceli olsa dahi epilepsi tedavi gerektiren bir hastalıktır çünkü nöbetin ne zaman yaşanacağı belli olmadığı için (araba kullanırken, yüzerken…) hayati tehlike yaratabilir.

Epilepsi Nöbeti Belirtileri

30’dan fazla farklı epilepsi nöbeti türü ve 100’den fazla epilepsi belirtisi bulunmaktadır.

Aşağıda nispeten daha yaygın olarak görülen epilepsi belirtilerini bulabilirsiniz ancak sizin belirtileriniz nöbet sırasında beynin hangi bölgesinin etkilendiğine bağlı olarak burada yer alan belirtilerden farklı olabilir. Epilepsi şüpheniz varsa bir uzmana görünerek gerekli kontrolleri yaptırmanız en güvenli yol olacaktır.

Genele Yayılan Nöbetler

Genele yayılan epilepsi nöbetleri beynin tüm bölümlerini etkiler. Bu nöbet sırasında hasta çığlık atabilir veya bir tür ses çıkarabilir. Süresi birkaç saniye ile 1 dakika arasında değişen bir süre kaskatı kesildikten sonra bacaklarda ve kollarda ritmik (tekrar eden) hareketler görülebilir.

Genel epilepsi nöbetleri sırasında gözler çoğunlukla açıktır. Nöbet sırasında nefes kısa süreliğine durabilir ve hastanın rengi nefessizliğe bağlı olarak mavi/mora dönebilir. Bunu derin ve sesli nefesler takip eder.

Nöbet sonrası hastanın bilinci aşamalı olarak yerine gelir. Bilincin tam olarak yerine gelmesi ve zihin karışıklığının ortadan kalkması dakikalar, bazen saatler sürebilir. Nöbet sırasında idrar kaçırma sık görülür.

Genele yayılan nöbetlerin 6 türü bulunmaktadır.

Yokluk Nöbetleri: “Petit mal” nöbeti olarak da adlandırılan yokluk nöbetleri sabit bakış ve hafif vücut hareketleriyle karakterizedir. Bu nöbetler hastada kısa süreli farkındalık kaybına neden olabilir.

Tonik Nöbetler: Kasların sertleşmesine neden olan tonik nöbetler genellikle sırt, kol ve bacaklardaki kasları etkiler, nöbet sırasında hastanın düşmesine yol açabilir.

Klonik Nöbetler: Klonik epilepsi nöbeti sırasında ritmik kas seğirmeleri oluşur. Bu kas seğirmeleri çoğunlukla yüz, boyun ve kollarda görülür.

Miyoklonik Nöbetler: Kol ve bacaklarda aniden ortaya çıkan kas seğirmelerine neden olur.

Atonik Nöbetler: Damla nöbet olarak da bilinen atonik epilepsi nöbetleri kas kontrolünün kaybolmasına ve buna bağlı olarak hastanın aniden yere düşmesine/çökmesine yol açar.

Tonik-klonik nöbetler: Bir diğer adı “grand mal” nöbeti olan tonik-klonik nöbet sırasında hasta bilinç kaybı yaşar, vücutta katılaşma ve sallanma görülür. Bu nöbetler sırasında hasta dilini ısırabilir ve idrarını tutamayabilir.

Fokal Nöbetler

Beynin sadece bir bölümünü etkileyen epilepsi nöbetleri “fokal nöbetler” olarak adlandırılır. Fokal epilepsi nöbeti belirtileri beynin hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak değişebilir.

Örneğin beynin sol eli kontrol eden bölümü etkilendiyse sadece sol elde kas seğirmesi veya ritmik hareketler görülebilir.

Fokal nöbet sırasında hasta zihin karışıklığı yaşıyorsa bu “kompleks kısmi nöbettir”. Buradaki “kompleks” hastanın bilinç kaybıyla farkındalık arasında bir noktada olduğu anlamında kullanılır.

Fokal epilepsi nöbetleri 2 ana kategoriye ayrılır.

Basit Fokal Nöbetler: Bu nöbetler esnasında hasta bilinç kaybı yaşamaz. Ancak duyduğu sesleri, hislerini, aldığı kokuları veya eşyaların/kişilerin görünümlerini farklı algılayabilir. Vücudun belli kısımlarında kas seğirmeleri (genellikle kol ve bacaklar) yaşanabilir. Basit fokal nöbetler ışık patlamaları, karıncalanma, baş dönmesi gibi spontan duyusal belirtilere yol açabilir.

Dyscognitive (Bilişsel Bozulma) Nöbetleri: Bu nöbetler farkındalığı ve bilinci etkileyerek bir süreliğine bilinç kaybına yol açabilir. Dyscognitive epilepsi nöbetlerinde çiğneme, elleri ovuşturma, yutkunma veya dairesel olarak yürüme gibi nedensiz ve amaçsız hareketler sık görülür.

Status Epileptikus

Status epileptikus 30 dakikadan uzun süren epilepsi nöbetidir. 1 veya daha fazla nöbetin bir araya gelmesiyle oluşabilir ancak hasta nöbetler arasında kendine gelemez ve nöbetler birbirine bağlanarak uzun süre devam eder. Eğer hasta 5 dakikadır nöbet geçiriyorsa ambulans aranmalıdır. Türkiye’deyseniz 112 acil ambulans servisini arayabilirsiniz.
Epilepsi Nedenleri

Epilepsi hastalarının %50’sinde beyindeki sinir hücrelerinin arasındaki iletişimin neden bozulduğu bilinmemektedir. Geri kalan %50 aşağıdaki nedenlerden dolayı epilepsi nöbetleri yaşamaktadır.

Genetik Özellikler: Epilepsi nedenleri üzerine yapılan araştırmalarda yaklaşık 500 genin bu hastalıkla ilgili olduğu belirlenmiştir. Bazı genetik özelliklerin kişinin çevre koşullarına daha duyarlı olmasına yol açtığı ve bunun epilepsi nöbetini tetiklediği bilinmektedir.

Kafa Travması: Kaza veya diğer nedenlerden dolayı başa alınan darbeler epilepsiye yol açabilir.

Beyin Koşulları: Felç, beyin tümörü gibi beyni direkt olarak ilgilendiren sağlık sorunları epilepsiye neden olabilir. İnme 35 yaş üzeri yetişkinlerde ortaya çıkan epilepsinin başlıca nedenidir.

Bulaşıcı Hastalıklar: Menenjit, AIDS gibi bulaşıcı hastalıklar epilepsi nedenleri arasındadır.

Doğum Öncesi Hastalıklar: Anne karnındaki bebeğin beyni annenin yetersiz beslenmesi, enfeksiyonel bir hastalık yaşaması veya oksijen eksikliğine bağlı olarak hasar görürse epilepsi görülebilir.

Gelişimsel Bozukluklar: Epilepsi bazen otizm ve nörofibromatözis gibi gelişimsel bozukluklar ile ilişkili olabilir.

Tetikleyiciler

Epilepsi olan birçok kişi belirli koşullar veya maddeler ile tetiklenen nöbetler yaşayabilir.

Bu tetikleyicilerden bazıları şunlardır;

 • Uyku eksikliği
 • Stres
 • Yetersiz beslenme
 • Düşük kan şekeri
 • Bazı ilaçlar
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Yasadışı uyarıcı maddeler
 • Yasadışı uyuşturucu maddeler
 • Ateşli hastalıklar
 • Flaş veya yanıp sönen ışıklar

Bazı kadınlar adet dönemi sırasında veya sonrasında epilepsi nöbetlerine daha yatkın olabilir. Bunun nedeni adet sırasında değişen hormon dengesinin beyindeki kimyasal hareketleri etkilemesidir.

Epilepsi Tedavisi

Kişinin yaşadığı epilepsi türünün doğru olarak belirlenmesi etkili tedavi için son derece önemlidir.

Epilepsi tedavisinde doktorların ilk tercihi genellikle anti-epileptik ilaçlardır. Bu ilaçlar epilepsi hastalarının %70’inde (ABD verileri) nöbetlerin kontrol altına alınabilmesini sağlamaktadır.

İlaç kullanımına çoğunlukla 2. epilepsi nöbeti yaşanmadan başlanmaz. Ancak MR filmiyle beyin hasarı belirlenmişse veya inme gibi beyin hasarına yol açan bir durum varsa ilaç kullanımı 1. nöbet sonrasında başlatılabilir.

Bazı hastalar için cerrahi operasyon seçeneği düşünülebilir. Epilepsi ameliyatında hedef beynin epilepsi nöbetlerine neden olan bölümünün beynin diğer fonksiyonlarında hasara yol açmayacak şekilde alınmasıdır.

Epilepsi tedavisinde ameliyat seçeneği ameliyat sonrası komplikasyon riski yüksek olduğu için başka hiçbir alternatif kalmadığında tercih edilir. Ameliyat mümkün değilse göğüs bölgesine elektriksel mesajlar gönderen bir cihaz takılabilir. Bu tedavi yönteminin adı “vagus sinir stimülasyonu”dur.

Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyım?

Nöbet Tamamen Bitene Kadar Hastanın Yanında Kalın: Ne zaman olacağı önceden kestirilemeyen epilepsi nöbeti tamamen bitinceye ve kişi nöbet sırasında bilincini kaybetmişse bilinci yerine gelinceye kadar yanından ayrılmayın.

Nöbetin Süresine Dikkat Edin: Epilepsi nöbeti başladığında saatinize bakın ve kişinin nöbete girmesiyle tamamen kendine gelmesi arasında ne kadar süre geçtiğini belirleyin. Nöbet hastanın diğer nöbetlerinden uzun sürüyorsa 112 acil ambulans servisini arayın. 5 dakika ve üzeri süren nöbetlerde mutlaka ambulans çağrılmalıdır.

Sakin Olun: Hastanın yakını olarak sizin sakin kalmanız çevrede bulunan diğer insanların da sakin kalmasını sağlayacaktır.

Yaralanmalara Karşı Önlem Alın: Nöbet sırasında meydana gelen düşme, bayılma, kas titremeleri ve kontrolsüz hareketler nedeniyle hasta çevrede bulunan sivri uçlu eşyalardan korunmalıdır. Yere düşüşü yavaşlatmak için hastayı tutun ve başını yavaşça yere koyun.

Hava Alacağı Bir Ortam Yaratın: Kişinin çevresinde kalabalık toplandıysa mümkün olduğu kadar açılmalarını ve hastanın hava almasını sağlayın. Gerekirse çevrenizde bulunanlardan yardım isteyebilirsiniz.

Hastanın Hareketlerini Engellemeyin: Nöbet sırasında meydana gelen istemsiz hareketleri hastayı tutarak engellemeye çalışmak nöbetin daha kısa sürmesini sağlamaz. Aksine zorlanma nedeniyle yaralanmalara ve hastanın daha agresif olmasına neden olabilir.

Ağzına Bir Şey Koymayın: Nöbet sırasında kasılan çene ve yüz kasları nedeniyle hastanın ağzına bir şey koyulmamalıdır. Dişlerini sıkıyorsa açmaya çalışmayın, su vermeyin.

Nefes Alıp Verişine Dikkat Edin: Hasta nöbet sırasında yerde uzanma pozisyonundaysa ağızda biriken salyanın nefes alıp verişini etkilememesi için yana çevirin. Daha rahat nefes alması için varsa gömleğini, kravatını gevşetin. Soğan, kolonya, limon..vb. şeyler koklatmayın.

Ambulans Aranması Gereken Durumlar: Nöbet 5 dakikadan uzun sürdüyse, ilk nöbet biter bitmez 2. nöbet başladıysa, nöbet suda meydana geldiyse, yaralanma varsa, kişi hamile veya şeker hastasıysa, kasılmalar bittikten sonra kişinin bilinci açılmıyorsa, kasılmaların epilepsi nöbeti nedeniyle olup olmadığını bilmiyorsanız vakit kaybetmeden ambulansı arayın.

Kaynaklar


, , , ,

Epilepsi Belirtileri Nelerdir? İçin 58 Yorum Yapılmış

 1. zeynep sever 13/12/2014 #

  Bende 12 yaşında başladı baş dönmesi var fakat ne olduğu ortaya çıkmadı ne yapacağımı bilmiyorum aynı çamaşır makinası gibi dönmekte acillik oluyorum bilincim yerinde fakat çok acı çekiyorum bana yardımcı olun lütfen yüzümde ağrı fazla dişlerim burnum beyne doğru şiddetli ağrım var dönme 2 ay sürdü yatakta yattım kalkamadım tuvalete bile gidemedim o kadar kötü başkaları baktı banyo dahi yapamadım kullandığım ilaç antidepresan ayakta onla geziyorum yine de devam ediyor bana yardımcı olun teşekkürler.

  • Mehmet 19/01/2015 #

   Doktora gittiniz mi? Kesin bir teşhis konuldu mu Zeynep.

  • burcu 08/02/2015 #

   Vertigo da olabilir ilerlemiş seviyedeyse dediğiniz gibi olur kontrol ettirin.

  • sevil 22/02/2015 #

   Aynı şikayet bende de vardı vertigo teşhisi konuldu ilaçları düzenli kullanınca rahatlarsın.

  • kübra 01/04/2015 #

   Aynı şikayetlerden bende doktora gittim önce vertigo dediler 2 hafta ilaç kullandım eeg istediler eeg sonucunda epilepsi bulgularının olduğunu söylediler bir nöroloji uzmanına gitmenizde fayda var.

  • Vildan 28/05/2015 #

   Merhaba. Bu tip krizleri direk epilepsi dememek lazım kulakta kristaller oluyormuş onlar oynadığında bir sorun olduğunda da bu tip baş dönmesi vs gibi şeyler olabiliyormuş bir de kulak kristallerini araştırın gerekirse iyi bir kulak doktoruna görünün. Allah şifa versin.

  • Ezgi 11/07/2015 #

   Zeynep bende senin gibiyim 6 yaşımda epilepsi tedavisi görmeye başladım. Ama yerimden kalkabiliyordum bazen başım dönüyor ve bayılıyordum. Ailem beni doktora götürdü hepsi bir şey yok diyorlardı ama bayılmalarım devam etti en son doktora gittim o bana epilepsisin dedi. Şimdi 13 yaşımdayım bir şeyim yok ama hala kontrole gidiyorum artık ilacı bıraktım ve iyiyim. Geçmiş olsun.

   • yasemin 15/06/2017 #

    hangi ilaci kullandiniz

  • NUR 02/08/2015 #

   Epilepsi olabilir 17 kez felç geçiren yani epileptik felç geçiren biri olarak diyorum eğer Türkiye de ve İstanbul’daysanız Bakırköy’de bu konuda uzmanları var ben onlar sayesinde atlattım.

 2. resul 16/02/2015 #

  Yaşım 28 ilk nöbetimi bir hafta önce geçirdim 10 saatlik bilinç kaybı ve sonrasında konuşma bozukluğu oldu doktor pek ilgilenmedi. Küçük bir ilçede yaşıyorum çok fazla alternatifim yok ama sürekli bas ağrısı oluyor ve bas dönmesi de var ne yapacağımı şaşırdım ilk nöbetten sonra ilaç verdi bas dönmesi ilaçtan mı onu da bilmiyorum kafam karıştı.

 3. Ayşegül 16/02/2015 #

  Merhaba, iki senede bir olan ve gittikçe süresi azalan ani baygınlıklarım oluyor. Ekg, mr, tomografi yapıldı ancak bir şey çıkmadı stres dediler. İki gün önce yine ani bir şekilde düştüm gözlerim açık kasılmışım bir iki dakika sonra kendime geldim ve bir şey hatırlamıyorum. Geçen sene üst üste 3 kez bayılmıştım onda da bir süre gözlerim görmemişti. Epilepsi dışında başka bir şey olabilir mi bu?

  • Duru 19/08/2015 #

   Epilepsi olma ihtimali yüksek ben bir nöroloji sekreteri olarak söylüyorum iyi bir nöroloji uzmanına girmenizi tavsiye ederim.

 4. koray menci 17/03/2015 #

  Benimde 2 yaşında yeğenim var ve bir hafta önce düşüp bayıldı doktora götürüp muayene yaptırdık epilepsi hastalığından şüpheleniyor şimdi tahlil yaptırıp sonuca ulaşacağız. Umarım böyle bir şey yoktur ve de teşhis konulursa bu hastalığı tedavi ile yenebilir miyiz?

 5. merve 27/03/2015 #

  Merhaba bilen bir kişi varsa cevaplarsa sevinirim bu epilepsi tahlillerde belli oluyor mu birde benim bir tanıdığımda da epilepsi şüphesi var bir türlü teşhis koyulamıyor ve sadece geceleri oluyor sizce nasıl teşhis koyulabilir.

  • nur 22/07/2015 #

   Epilepsi teşhisinde klinik önemlidir eğer hastanın baygınlıkları nöbet tarzında ise bir yılda iki veya daha fazla olmuşsa bayılmalar tahlillerde hiçbir şey çıkmasa bile epilepsi kabul edilip tedavi başlanır.

  • Duru 19/08/2015 #

   EEG çektirirseniz belli olur ama özel doktora girmenizi tavsiye ederim çünkü ssk hastaneleri bu hastalığı çok fazla önemsemiyor.

  • Mustafa 30/11/2015 #

   Sevgili Merve öncelikle geçmiş olsun epilepsi (sara) hastalığı tahlillerde belli olmaz bunun için çok iyi bir nöroloji uzmanına görünmeni tavsiye ederim ben kendim 9 yıldır epilepsi hastasıyım ve ilaçlarımı uyku düzenimi ve en önemlisi hiç stres yapmayarak 4 yıldır nöbet geçirmiyorum geçmiş olsun.

 6. esra 30/03/2015 #

  Merhaba ben Esra. 19 yaşındayım ilk kez 11 yaşımda düştüğümü hatırlıyorum daha sonra pek olmadı 16 yaşımda da iki kez nöbet geçirdim okuldaydım ambulansla hastaneye götürüldüm küçük bir yerde yaşadığım için şeker düşmesi denildi. 3 senedir sık sık nöbet geçiriyorum ama tam olarak baş dönmesi değil gözlerim kararıyor ve naptığımı unutuyorum. O an tamamen hayat duruyor. Bu bir kere elimde çaydanlık varken oldu ve üzerime döküldü bazen çok tehlikeli olabiliyor ve düştükten 1 kaç dakika sonra kollarımın ve bacaklarımın yoğun bir şekilde titrediğini fark ediyorum artık her saat başı olmaya başladı ne yapmalıyım.

  • derya 05/04/2015 #

   Acilen bir nöroloğa görünmelisin ayni şeyleri yaşadım su anda tedavi görüyorum Rabbim şifa versin.

 7. Fatma ö. 22/04/2015 #

  Merhaba 30 yaşındayım 12 yıldır epilepsiyle mücadele ediyorum atonik nöbet geçiriyordum artık tonik-klonik nöbetler geçiriyorum. Altı ay önce ağır baş ağrılarım vardı sınava hazırlandığım için gözlük numaramın arttığını düşündüm sonuç numara aynı ama sol gözümde ileri derecede ödem varmış. MR lp yapıldı ayrıca beyin damarında genişleme vardı epilepsiyle yada depakin le alakalı mıdır bu durum üstelik on iki yılda aldığım kilolardan bahsetmiyorum bile.

  • hlme 17/09/2015 #

   Ben de kullanyorum d*****ni yaklaşık 2 senedir bende de aynı yan etki 15 kiloya yakın aldım bir bu ilaç iyi geliyor birkaç kez başka ilaca başlamak istedik onlar da iyi gelmedi tekrar d*****ne devam ediyoruz.

 8. Ali 22/04/2015 #

  Merhaba bazı yerlerde çok sıklıkla (günde 2 bazen 3 kere) dejavu olmanın da epilepsinin belirtirlerinden olabileceğini okudum bir bilginiz var mı ? Şimdiden teşekkürler.

 9. dilara 26/04/2015 #

  Merhaba ben Dilara, 3 yıldır baş dönmesi bayılma ve titreme oluyor bunun için 3 gün önce hastaneye gittim MR, EEG, EKG istendi sonuçlarımı çarşamba günü alacağım. 2 hafta önce nöbet gibi bir şey geçirdim bayılma esnasında kendimde değildim 5 dakika sonra kendime geldim sol bacağım ve sol ayağımda titreme ve kasılmalar oldu ama acile gitmedim. Evde düşüp bayıldığımda bir kere idrar kaçırma olmuştu. Doktor epilepsi olabilir dendi ama inşallah çıkmaz.

 10. Samed 26/05/2015 #

  Merhaba 2 gün önce 24 yaşındaki erkek kardeşim bir kriz geçirdi ilk defa oldu böyle bir şey. Yatağında yatarken ilk kulakta uğultu ve çınlama ile başlamış bunu bize söylemeye gelirken odasının kapısında yere düşüyor ve sanırım dili geri kaçmıştı. Nefes almaya çalışırken tuhaf bir ses çıkardı sese koştuk yerde yatıyordu. ağızı açıp dilini çıkarmaya çalıştık bir ara açtık ama krizde kasıldığı için çok güçlüydü. Başarısız olduk bir an nefes almadı morardı gözleri döndü buz gibi oldu. Sarstık su doktuk nefes aldı ağzını açıp dilini çektik. Kendine gelirken ambulans geldi kriz 5-10 dakika surdu. Kendine gelmesi falan 1 saati buldu. 1 saat sonra tamamen kendine gelmişti hiç bir şey olmamış gibiydi. Ama epilepsimi yada ne daha tesis konmadı.

  • Murat 18/11/2015 #

   Büyük ihtimal sara (epilepsi). Bende 15 yaşında başladı ve 18 yıldır ilaç tedavisini sürdürüyorum. Tedavinin ilk 5 yılında 2 yıldan biraz fazla nöbet geçirmeyince ilaç kullanımını doktora danışmadan kendim bıraktım, fakat 2 ay sonra tekrar nöbetlerim tekrar başladı, sakın doktor kontrolü harici kendiniz ilacınızı bırakmayın! 3 yıl önce geçirdiğim nöbetten sonra 3 ay içerisinde yıllardır sabit 112 kilo iken birden 83 kiloya düştüm ve bu bende açlık kan şekeri düşüklüğüne neden oldu. Kan şekeri düşüklüğü sara nöbetini tetikler bilginiz olsun. Rahatsızlığım devam ediyor ama kilo kaybından dolayı yaşadığım kan şekeri düşüklüğünden sonra nöbet sertliği yumuşadı fakat biraz sıklaştı. Araştırdım doktor da öneriyor sakın açlık kan şekerinizi düşük bırakmayın.

 11. Çilem 10/06/2015 #

  Merhaba bana 16 yaşında epilepsi nöbeti geçirdim. Birçok doktordan sonra teşhis konuldu ama ergenlik döneminde geçirdiğim için sadece ilaçlarla kontrol altına alıyorlar ve ileri derecede ağır nöbetler geçiriyorum. Çocukluk döneminde başlayan epileptik nöbetler tedavi edilebiliyor. Hastalığımı kabullenebilmem yıllarımı aldı. Eğer endişe duyduğunuz bir vücutsal tepkileriniz varsa mutlaka doktora başvurun. Zaten çekilen EEG de epilepsi hastası olup olmadığınız ortaya çıkıyor. Şuan 29 yaşındayım. Unutmayın tedavi edilmeyen epileptik nöbetler kötü sonuçlar doğurup yaşam kalitenizi düşürebilir herkese acil şifalar diliyorum.

 12. selen 05/07/2015 #

  Kompleks parsiyel epilepsi olan var mı? Bu ameliyat gerektirir mi?

 13. Deniz 06/07/2015 #

  Ben yaklaşık 4 senedir bir tür sinir nöbetleri geçiriyorum. Bir sene önce doktora gittiğimde depresif nöbet dedi. Benim her nöbetim öncekinden daha ağır oluyor. İlaç olarak bir damla verdi kullanmadım. Doktor pek ilgilenmedi çünkü benimle konuşmaya başladığımda lafımı keserek sınav öğrencisisin depresif nöbet dedi. Fakat ben sınava hazırlanmadan öncede olan şeylerdi bunlar. Bir ay önce en şiddetlisiyle karşılaştım. Hastahanede oldu nöbetim. Ben nöbet geçirirken ellerim kitleniyor kımıldayamıyorum. İstemsiz bazen çene titremeleri veya vücut titremeleriyle başlıyor. Sonra kasılmalar geliyor nefesim daralıyor nefes almakta güçlük çekiyorum. O yüzden garip garip ses çıkarıyorum. Sonra titremeler bitiyor vücudum kas katı oluyor. Dişlerim açılmıyor. Ve ellerim kasılmaktan dönmeye başlıyor. Çok oynatamamakla beraber sadece bir nebze başımı oynatabiliyorum. Konuşmakta güçlük çekiyorum mırıldanabiliyorum. O da çoğu zaman değil. Vücudum kasılırken acı çektiğimden dolayı ağlıyorum. Ve düşünmekte güçlük çekiyorum. Gözlerim açık oluyor ama görmem net olmuyor. Ve en son nöbetim yarım saat 45 dakika sürdü. Diyazen vurdular ve vurduklarından 1 saat sonra tam anlamıyla kendime gelebilmiştim. Bu sene 20 dan fazla çoğu ağır olmamakla birlikte nöbet geçirdim. Ve nöbet anında yürüyemiyorum bacaklarım benim değilmiş gibi oluyor. Ayaktaysam yere düşüyorum. Bunun ne olduğu hakkında bir bilgisi olan var mı? Cidden sadece sinir nöbetimi yoksa başka bir şey mi merak ediyorum. Hiç beklenmedik anlarda geliyor. Derste yolda eğlenirken her yerde olabiliyor.

  • Murat 18/11/2015 #

   Ben de teşhis konmadan önce nöbet sırasında ağızda köpürme, yanak ve dil ısırması, aşırı titreme, bazende dengesiz saldırganlık oluyordu. Nöbet kısa (3-5 en fazla 10 dak) sürede kendime geliyorum ama geldiğimde sanki uzun bir nöbet geçirdim sanıyorum ağır bir göz ve baş ağrısı, kalp atışım beyin damarlarında oluyor. Konulan teşhis epilepsi, yani sara…

  • Duygu 02/12/2016 #

   Deniz hanim aynisi bnde de var kac sefer ambulanslik oldum hepsinde de sinirsel strese bagli dediler en son gecirdigim krizde 4 igne ile sakinlesmisim sikayetlerimi soyluyorum nöroloji diyolar gidiyorum sinirsel deyip antidepresan veriyor napicam bilmiyorum simdi burdaki yorumlari okudum ne yapmalıyım sizce gerçekten sinirsel mi yoksa baska bi sey mi bilmiyorum bazen ufak ufak geliyor ellerimde bacaklarimda uyusma ile basliyor sonra kendimi kaybediyorum buna bi cozum aroyorum ama bulamıyorum:(

 14. sumeyye 10/07/2015 #

  Babamın eegsinde sonuç kısmında düşük amplitüdlü hızlı aktiviteyi göstermektedir yazıyor acaba burada epilepsi varlığından söz edebilir miyiz?

 15. elmas 14/07/2015 #

  Ben ilk kez 11. sınıftaydım eeg çekindiğim de ve sadece ellerimin titremesi için gitmiştim ve bana epilepsi dediğinde şaşırdım araştırdım hiç düşünmemiştim sonra zamanla öğrendim ki meğersem ben kendimi sakar bilirdim yere düşmelerim, beynimin elektriklenmesi ellerimin yüzümün ve ayaklarımın karıncalanması sol tarafımın kaskatı kasılması gözlerimin kararması, kulağıma tuhaf bir melodi çalması hepsi bir epilepsi belirtisiymiş son zamanlarda arttı insan ilk zamanlarda kabullenmek istemiyor hayalini gerçekleştirmek istiyor ama artık mecbur kalıyor…

  • yuksel 03/12/2015 #

   Ben de 18 yaşında lise son sınıf öğrencisiyim ve m******e denilen ilacı kullanıyorum ama pek de bir işe yaramıyor ve bazen 1 ay hiçbir şey olmuyor ama bazen de haftada 3 ila 4 kere oluyor. Beynimin içinde sanki bir müziği parçalıyormuş gibi oluyorum ve hastalanacağımı anladığım halde bir şey yapamıyorum ve durduğum yerde donup kalıyorum. 1 kaç dakika ve ne zaman nöbet geçirsem tişörtümün ıslandığını fark ediyorum ama alıştım bu hastalığa ama inşallah kurtulacağım ve hep öyle ümit ettim. İlaçlarım düzenli bir şekilde kullanıyorum ve herkese Allah sağlık versin diyorum ve bilmeyen arkadaşlarınız varsa onlarda söyleyin çünkü onlarda sizle dalga geçmez neyin ne olduğu bilip yardım ederler teşekkürler.

 16. seyit 02/08/2015 #

  Arkadaşlar nöbetlerimden bahsetmek istiyorum ve 26 yasında başladı şuan 28 yasındayım. İlk baslarda nöbetlerim sizin anlatmış olduğunuz gibiydi kasılmalar kendini sıkmalar falan. Son zamanlarda yüksek derecede bilinç kaybı yasıyorum bu nöbetim esnasında ne yaptığımı ne ettiğimi bilmiyorum ve kendime geldikten sonra hiçbir şey hatırlamıyorum. Bu nöbetim başlangıcı kafamdan bir çeşit bir ses geçer gibi oluyor sonrası bu nöbet başlıyor.

 17. tuğçe 26/08/2015 #

  Ben çocukken 7 yaşlarında falan uykumda nöbet geçiriyordum gözlerim açılıp kapanıyor bacaklarım kollarım kasılıyordu. Ritmik hareketler yapıyormuşum bunun farkında değildim tabi ki sonrasında 5 yıl boyunca ilaç kullandım gittiğim profesör bile vefat etmişti. Şimdi 18 yaşındayım vücudumda kasılmalarla zaman zaman uyanıyorum sürekli dejavu yaşıyorum ve karabasanlar kötü rüyalar görüyorum. Tekrar nöbet geçiriyor olmaktan ve hastaneye gitmekten korkuyorum bıktım yoruldum yıprandım. Allah herkesin şifasını versin.

 18. Kıymet 21/09/2015 #

  Aranızda epilepsi hastası olup hamilelik geçiren var mı? Eğer varsa hamilelik döneminde nasıl geçiyor acaba bilgi alabilir miyim?

 19. Tuba 01/10/2015 #

  4 senedir sürekli kas titremeleri yaşıyorum. Her sene gittikçe daha kotu oluyor hastanede geçti hayatim ama kimse ne olduğunu hala bulamadı. Saniyelik bilinç kaybı yaşıyorum bazen değişik sesler çıkartıyorum nöbetlerim oluyor ve ben görmüyorum arkadaşlarımın anlattığına göre felç insanlar gibi ölüyormuşum. İnsanlar sürekli korkuyor ve bu çok kotu bu durum beyin mr temiz kalbim temiz bütün raporlarım temiz ama ben hala hastayım. Epilepsi olduğumu düşünüyorum fakat doktor olsan fark ederdik dedi.

 20. emine 19/10/2015 #

  Ani gelişen baş dönmeleri şikâyetiyle kbb uzmanına göründüm vertigo olabilir diye düşünerek. Yaklaşık 2 ay önce işyerinde küçük bir bilinç bulanıklığı, bayılma benzeri bir durum yaşamış o sırada altıma büyük abdestimi kaçırmışım kendime geldiğimde fark ettim. Beni muayene eden kbb dr u nörolojiye gitmem gerektiğini, anlattıklarımın epilepsiyle çok benzeştiğini söyledi. 39 yaşındayım ve bu yaşta epilepsi olur mu yani yeni oluşur mu bunu merak ediyorum. Çevremde tanıdıklarım içinde epilepsi tedavisi olanlarda var ama genellikle genetik olarak biliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 11/11/2015 #

   Emine Hanım epilepsi genetik olmak zorunda değildir. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıksa da her yaşta görülebilir.

 21. seher 15/11/2015 #

  Yaklaşık 8 aydır bilinç kaybıyla beraber nöbetler geçiriyorum hastanede her şey temiz çıkıyor epilepsi teşhisi konamıyor nöbet esnasını hiçbir şekilde hatırlamıyorum ve benim hayatımda da çok şeyi unuttuğumu zamanla fark ediyorum kısmi hafıza kaybı gibi korkuyorum ve etrafımdakileri de korkutuyorum depresyon dediler ama epilepsi tedavisinde kullanılan bir ilaç alıyorum k…ra ilaca başladıktan sonra dün ilk kez nöbet geçirdim hafif bir nöbetti ama beni korkutuyor doktorlar yanılıyor olabilir mi ben epilepsi olabilir miyim?

 22. Buse 28/11/2015 #

  Bana da epilepsi teşhisi bugün konuldu. Evet, kabullenmesi çok zor bir durum. İlk bayılmam 10 yaşında evde oldu. Bilinç kaybı dışında başka hiç bir şikâyetim yoktu. Bir sene sonra tekrar oldu yine sadece bilinç kaybı dışında bir şey yoktu. Baş dönmesinin gelmesiyle olduğum yere yığılmam bir oluyordu. 1er sene aralıklarla bayılmalarım olmaya başladı. Her seferinde bir öncekinden daha uzun sürmeye başladı bayılmalarım.
  Lise 2deyken sınıfta bayıldım. Önce geri geri yürümüşüm sonra olduğum yere yığılmışım. Yüzüm bembeyaz, gözlerimin altı mosmor kesilmiş. Gözlerim tavana bakıyormuş. Yere düşerken başımı pencere eşiğine çarpmışım bu daha ağrılı hasarlar bırakıyor. Ayni şekilde 1er sene aralıklarla bayılmalarım oldu doktorlar hiçbir teşhis koyamadılar ama mr ve eeg çektirmediler hiç. En son da 1 ay önce nöbet geçirdim. Bu sefer oturduğum yerde geldi nöbet. Önce başım döndü gözüm karardı kalp çarpıntım başladı. Kulaklarımda çınlama sesi 10 saniye falan karşıya bakmışım bana çağırmışlar hiçbir tepki vermemişim duymamışım onları. Sonra ben kotuyum demişim ve oturduğum yerde gitmişim gözlerim yine tavana bakmış. Yüzüm bembeyaz, gözaltlarım mosmor. Soğuk soğuk terlemeler. Sonra biraz kendime geldim gibi oldum midemin bulandığını hissettim ve doğru lavaboya koştum. Nasıl koştuğumu inan ki hiç bilmiyorum. Biraz istifra ettikten sonra tekrar bayılmışım daha sonra kendime geldim ve elimi yüzümü yıkadım. Yaklaşık 10 dk surdu nöbet.
  Hemen nörolojiye gittim benden mr ve eeg testi istedi. Mr temiz ama eeg sonucum epilepsi olduğumu söyledi. O an sanki dünyam başıma yıkılmış gibi hissetim. Doktorum K****a diye bir ilaçla başladı tedavime. Hastalık tamamen geçmiyor ama ilaçlar nöbeti engelliyormuş. Yani ilaçları düzenli kullanmak gerek. Allah herkese sabır ve sağlık versin.

 23. Merve 04/12/2015 #

  Arkadaşlar benim kardeşim gece uyandı biraz ağladıktan sonra nefesi gitti ve belli bir süre sonra gözleri kayar gibi oldu el ve ayak hareketleri normaldi 2 dakika filan sürdü doktora götürdük epilepsiye benzemiyor fakat yine de nörolojiye gösterin dedi demir eksikliği ve kanında mikrop çıktı epilepsi olabilir mi yoksa başka bi hastalık mıdır?

 24. ersin 08/12/2015 #

  Merhaba benim oğlum 4.5 yaşında ve 5 kez ateşli havale veya nöbet geçirdi eeg istediler fakat temiz çıktı bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi? En son doktora gittiğimizde nörolojiye gitmemizi söylediler fakat randevu sistemi hep dolu.

  • Şerife çiçek 17/12/2015 #

   Biz bugün Kayseri’de bir devlet hastanesine randevu aldık götürücez sizde zaman kaybetmeyin oğlunuz normal mi konuşuyor mu benim kızımda 2 yaşında epilepsi çıktı eegde pek konuşmuyor normal çocuk gibi mi sizinki?

 25. Buse 24/12/2015 #

  Bende de aynı şikayetler vardı ve gittikçe arttı sürekli her şey olup bittiğinde kendime geliyordum ve beni görenler anlattığında şaşırıyordum bunları ben mi yaptım diye. en sonki nöbette hocamın parmaklarını ısırmışım artık tecrübe oldu nöbet geldiğinde hissediyorum anlıyorum ve kendimi daha güvenli bir yere alıyorum sırf bu hastalık yüzünden okulu bıraktım ve doktor bana hamile kalamazsın hamile kalırsan çocuğun sakat olur dedi bizim ailede ırsi her amcamın 1 tane çocuğunda var bu hastalık, inşallah atlatırım hepinize geçmiş olsun.

 26. Beyza 26/12/2015 #

  Merhaba, bir kaç ay önce sabahleyin kahvaltıdan sonra yatağıma uzandım. Sonra birdenbire el ve kol kaslarım kendiliğinden hareket etmeye ve seyirmeye başladı. Bilincim kapandı, baygınken dilimi ısırmışım. Ve yataktan düşmüşüm, bir şey hatırlamıyorum. Epilepsi olabilir mi?

 27. nazlim cicek 21/01/2016 #

  Esim bir hafta önce uyurken nöbet geçirdi vücudu kaskatı dilini parçaladı ve horlamayla birlikte titreme başladı ne olduğunu çok merak ediyorum.

 28. caner 25/01/2016 #

  Allah hepimize şifa versin.

 29. Nergis 06/03/2016 #

  20 yaşındayım epilepsi olduğumu geçen yil üniversitedeyken öğrendim. Banyoda bayılma sonrası ön dişlerimi kirdim çenem yarıldı dudağım patladı memlekete dönüp soluğu hastanede aldık meğer uzun zamandır hastaymışım. Şimdi kas seğirmeleri donuklaşma bir anda başka bir yerdeymişsin gibi hisler tuhaf kokular inanılmaz baş ağrılarıyla savaşıyorum. Bir de bu durumlar yüzünden panikataka yakalandım. Çocukluğumdan beri tuhaf sesler duyma baş ağrıları dejavular kâbuslarla büyüdüm en son uykuyla uyanıklık arası bir evrede rüyamı kontrol edebiliyor uykudayken dış sesleri duyuyordum. Delirdiğimi düşündüğüm bile olmuştur ama bu nöbetten sonra eeg oldukça bozuk çıktı uyku eegsi de öyle. Demek istediğim kişide belirtisi çok enteresan olabiliyor o yüzden insanlar ne der nasıl anlatırım diye çekinmeyin geç olabiliyor Allah şifa versin.

 30. hazal 14/03/2016 #

  Merhaba ben 20 yaşındayım, unutkanlık için hastaneye gittiğimde eeg istemişlerdi epilepsi başlangıcından şüphelendiklerini söylediler ve emar istediler ama bayılmıyorum ben sizce olabilir mi?

 31. Ayten 08/06/2016 #

  Öncelikle merhaba benim iki oğlum da epilepsi hastası biri absans nöbeti diğeri de gece uykuda geçiriyor ben kahroluyorum içim parçalanıyor elimden bir şey gelmiyor ağlamaktan başka dilerim yer yüzünden bu hastalık siline mucize olsun. Rabbim benim paşalarım ve onun gibi amansız hastalıkla uğraşan her kes şifa olsun amin.

 32. Hatice 12/08/2016 #

  Ben düşerken ellerimi kullanamıyorum kendimi koruyamıyorum bu yüzden vücudum kaskatı oluyor bu esnada. Her düştüğümde hep hastanelik oluyorum bu yüzden. Çok canım acıyor çok korkuyorum düşmekten. Hastalığım ne olabilir acaba? Benim durumumda olan var mı?

 33. Necla 01/11/2016 #

  Meraba benim 7 yasinda oglum var. 3 yildir bas agrisi ve kusma var çocuk kustuktan sonra bir kaç saat icinde normale dönüyor ve doktorlar migren ve epilepsi teşhisi konuldu ilac tedavisine basladik ama oğlumun bas agirlari ayni haftada 3 ya da 4 kez agrilari oluyor epilepsi belirtileri böyle olan varmi? Ben inanmıyorum oğlumun epilepsi olduguna boşuna ilaç alıyor.

 34. gül 27/12/2016 #

  Bende ne olduğunu çözemediğim seyler yaşıyorum son iki ayda dün 3. Defa oldu. Genelde tam uykuya dalış sırasında oluyor uykuya daldığım an kasılmaya başlıyorum görüntüler değişiyor sesler değişiyor tüm vücudumda karıncalanma ve titreme oluyor duyarlılık oluyor bu şekilde devam ettikten sonra en son önüne gecemeyecegim sekilde özellikle bacaklarımda şiddetli kasılma oluyor ve tuhaf sesler cikarmaya basliyorum kendimi kaybediyorum. Kendime geldigimde goz bebeklerim buyuyor isiga bakamıyorum eşyaları şekilleri farkli görüyorum. Ve uyku tamamıyla olmuyor o gece tekrar ya daldigimda hafif titremeler devam ediyor butun gece bilincim açik halde bir suru karışık ruya goruyorum. Tum gecem kabus oluyor. Gecmiste uyusturucu tedavisi görmüştüm bazi uyaricilar kalici olarak boyle hasarlar verebiliyormuş yoksa sara mı bilmiyorum bilgisi olan cevaplarsa cok sevinirim..

 35. eren 04/01/2017 #

  Arkadaslar 2gun önce deneme sınavında bayıldım eeg ye girdim bugün sonuc bekliyorum bayildigimda dişlerimi sıkmışım ağızda kopuk idrar kaçırma vs olmamış yaşım 19 ilk defa bayıldım epilepsi olmaktan cok korkuyorum hastalıktan degil aslında ehliyetimi alırlar diye cok endişeliyim epilepsi dışında bayılmamın başka sebebi var midir sizce epilepsi çıkmaz insallah.

  • Tuğba 06/05/2017 #

   Epilepsi çok ilginç bir hastalıktır yani hiçbir hastalığa benzemiyor ve teşhisi çok zor konuluyr her bayılma titreme dil ısırma kasılma epilepsi olacak diye bşy yok tavsiyem çok iyi bir epilepsi doktoruna görünün ayrıca bir epilepsi hastası olarak şöyle söyleyeyim korkmayın her ne olursa olsn çünkü korku heyecan mutluluk vs her duygunun aşırısı epilepsiyi etkiliyor tabi nöbetten nöbete değişiyor bu ama zor bir hastalık öncelikle kabullenmek lazım …çapa tıp Merkez’de Erses Bebek var çok iyi doktordur görünmenizi tavsiye ederim .Allah şifa versin

 36. yasemin 15/06/2017 #

  benim kizim 11 yasinda 2 aydir bas donmesiyle mucadele ediyoruz tahliller temiz cikiyo eeg bile.gece 1sefer nobet gecirdi ve ilac basladik epilepsi icin.once duzelir gibi oldh ama bas donmeleri tekrarlamaya basladi acaba ilacin etkisi daha baslamadimi cunku 1haftadir kullaniyoruz.

 37. BÜNYAMİN KARTAL 25/06/2017 #

  Bende genelde az uyuduğum günlerde kollarım da ve bacaklarımda titreme ve sarsılma oluyor çok nadir de kendimi yerden yere vuruyorum anlık bir bilinç kaybı oluyor gün içinde bir kaç kez tekrarladıktan sonra normale dönüyorum. Hastaneye de gittim epilepsi olabilir dediler mr ve bir kaç tektik yapıldı hiç bir şey çıkmadı 3 aylık bir ilaç kullanımı oldu fakat rahatsızlığım geçmedi

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.