Düşük Belirtileri Nelerdir?

Düşük, hamileliğin başlangıcı ve ilk 20 haftası arasındaki dönemde görülür. Dünya genelinde hamileliklerin yaklaşık %15’i düşükle sonuçlanmaktadır ve bunların yaklaşık %80’i 12. haftadan önce meydana gelmektedir.

Hafif veya ağır kanamalar, “lekelenme” olarak adlandırılan vajinadan akıntı gelmesi, şiddetli kramplar ve karın bölgesinde yaşanan ağrılar düşük belirtileri arasında ilk sıralarda gösterilmektedir.

Hamileliğin normal gidişatı dışında rahatsızlıklar yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz en güvenli yoldur.

Düşük Nedenleri ve Belirtileri

Düşük konusunda istatistiklerle sabitlenmiş bir gerçek, kadının yaşı ilerledikçe düşük yapma oranının arttığıdır.

20’li yaşlarda düşük oranı %12-%15 arasında iken 40 yaşında bir kadının düşük yapma riski %25’lere kadar çıkmaktadır.

İlk 3 ay içerisinde görülen düşükler büyük oranda fetüsteki kromozom anormalliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum genellikle yumurtanın veya spermin yanlış sayıda kromozoma sahip olduğu anlamına gelir. Kromozom sayısı yanlış olduğunda yumurta normal gelişimini sürdüremez.

Enfeksiyon, çalışma ortamında yüksek oranda gaza veya radyasyona maruz kalmak, rahim bozuklukları, hormonal problemler, içki ve alkol kullanımı, böbrek hastalıkları, bağışıklık sistemi sorunları, kontrol altında tutulmayan diyabet, yetersiz beslenme gibi faktörler düşük nedenleri arasında sayılmakla birlikte bazı kadınlarda tüm bu nedenlerden bağımsız olarak da düşük görülebilir.

Bu faktörler düşük riskini arttırmaktadır ancak düşüğün tam olarak neden meydana geldiği konusunda henüz net bir cevap bulunmamaktadır.


Düşük Riskini Artıran Diğer Faktörler

Daha Önce Düşük Yapmış Olmak: İstatistikler daha önce 2 veya daha fazla sayıda düşük yapmış kadınların düşük yaşama riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Genetik Sorunlar: Siz, eşiniz veya aile bireylerinizde genetik sorunlar bulunuyorsa düşük ihtimali artmaktadır.

İlaçlar: Bazı ilaçların düşükle bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle gebelik sırasında ve hatta gebe kalma sürecinde herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Obezite: Aşırı kiloların düşük riskini artırdığı yönünde bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Rahim Problemleri: Rahim ağzının aşırı geniş olması (servikal yetmezlik), rahimde doğumdan gelen anormallikler bulunması ve büyük miyomlar düşüğe neden olabilmektedir.

Babayla İlgili Faktörler: Babanın düşük üzerindeki etkisi hakkındaki mevcut bilgiler oldukça azdır. Ancak babanın yaşı arttıkça görülen düşük oranın da yükseldiği bilinmektedir.

Bu alanda yapılan araştırmalar yaşlı erkeklerde çevresel faktörlerden (hava kirliliği, endüstriyel kimyasallar, tarım ilaçları) etkilenen spermin yumurtayı döllemesine rağmen düşük riski genç erkeklerden daha yüksek olmaktadır.

Düşük Belirtileri

Vajinadan gelen akıntı nedeniyle yaşanan lekelenme veya derecesi hafifle-ağır arasında geniş bir yelpazede görülebilen kanamalar düşük belirtileri arasında ilk sırada gelmektedir.

Burada unutulmaması gereken nokta, hamile 4 kadından 1’inde bu kanamaların veya lekelenmelerin doğal olarak görülmesidir.

Yani gebeliğin ilk 3 ayında iç çamaşırınızda leke veya kan görürseniz bu %100 düşük yaptığınız anlamına gelmez. Böyle bir durumda emin olabilmek için vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.

Karın bölgesinde yaşanan ağrılar düşük belirtisi olabilir. Bu ağrılar genellikle akıntı veya kanama gerçekleştikten sonra görülmektedir.

Ağrıyla birlikte kramplar oluşabilir. Karın ağrıları uzun süreli, hafif veya keskin olabilir, sırt veya kalça bölgesine yayılabilir. Eğer kanama ve ağrılar birlikte görülüyorsa düşük yaşanma ihtimali çok yüksektir.

Ateş, halsizlik, bulantı ve kusma, sırt ağrıları düşüğün diğer belirtileri arasındadır.

Düşük Şüpheniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Düşük şüphesi yaşıyorsanız yapılacak en doğru şey doktorunuzu ziyaret etmektir.

Doktorunuz kanama ve akıntılar hakkımda sizden detaylı bilgi aldıktan ve fiziksel muayene yapacaktır ve gebelik hormonu ölçümü isteyecektir.

Hormon ölçüm testi, seviyelerin olması gerektiği gibi yükselip yükselmediğinin belirlenmesi için 2-3 gün sonra tekrar yapılabilir.

Doktorunuz dış gebelik olasılığını elemek için ultrason isteyebilir. Ultrasonda bir şey çıkmazsa ancak dış gebelik şüphesi devam ediyorsa kontrol için 7 hafta sonra tekrar ultrason çekilebilir.

Son olarak sonografi ile embriyo görülüp, normal kalp atışı tespit edilerek düşük olasılığı tamamen elenir.

Bazı durumlarda gebelik normalden daha yavaş ilerleyebilir ve sonografi sırasında kalp atışı olması gerekenden daha zayıf duyulabilir. Bu durumda doktorunuz ultrasonu ve kan testini 2 hafta sonra tekrar isteyebilir.

Düşük Sonrası Dokunun Vücuttan Alınması

Düşük sonrası embriyodan geriye kalan dokunun vücuttan atılması için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrası belirlenebilir.

Ortada herhangi bir sağlık riski yoksa dokunun vücuttan doğal yolla atılması için beklenebilir. Bu süreç bazı ilaçlarla hızlandırılabilmektedir ancak bu ilaçlar herkes için uygun olmayabilir.

Ayrıca dokunun atılmasını hızlandıran ilaçların mide bulantısı, ishal ve kusma gibi yan etkileri görülebilir.

Dokunun vücuttan atılması anne adayı için hem duygusal hem de fiziksel olarak ıstırap verici olduğunda cerrahi müdahale yöntemi kullanılabilir.

Düşük sonrası duygusal dalgalanmalar yaşanması, öfke ve üzüntü duygularının artması, anne adayının derin bir suçluluk hissetmesi normaldir. Bu dönemde depresyon sık görülür. Duygusal sorunlarla daha kolay başa çıkmak için bir uzmana görünebilirsiniz.

Tüm bu yöntemler hakkında doktorunuzdan bilgi alınız. Doktorunuz fiziksel ve psikolojik durumunuz için en uygun seçenekler hakkında sizi bilgilendirecektir.

Düşük Sonrası Neler Yaşanır?

Düşük yaptıktan ve doku vücuttan atıldıktan (veya alındıktan) sonra 1-2 gün adet kramplarına benzer kramplar yaşanabilir.

Bu kramplara hafif kanama eşlik edebilir ve bu kanama 1-2 hafta sürebilir. Bu dönemde tampon yerine ped kullanılması önerilir. Kramplar için nasıl bir ağrı kesici kullanmanız gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Düşük sonrası dönemde ağır kanama yaşıyorsanız (her 1-2 saatte bir pedinizi değiştirmek ihtiyacı hissediyorsanız), ateş, kas ağrıları ve kokulu akıntı gibi enfeksiyon belirtileri varsa hemen bir sağlık kuruluşuna veya acil servise başvurun.

Kanamanız çok ağırsa, kan kaybına bağlı olarak baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda bayılma görülebileceğinden 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Düşükle İlgili Diğer Bilgiler

Gebelik sırasında sigara kullanımı genetik olarak normal bir bebeğin kaybedilmesine yol açabilir. Ayrıca yapılan araştırmalar gebelik öncesinde sigara kullanımının düşük riskini arttırdığını ortaya koymaktadır.

Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre günde 10 adet veya daha fazla sigara içen kadınların içmeyenlere oranla düşük riski 2 kat fazladır.

Gebelik döneminde alkol kullanmayın. Günde 2 veya daha fazla miktarda alkol tüketen kadınların düşük riski 2 kat artar. Aynı şekilde kafein içeren içecekler (kahve, kola) düşük riskini artırır.

Karın bölgesine alınan darbeler, emniyet kemerinin vücuda baskı yaptığı hafif kazalar özellikle hamileliğin ilk 3 ayında düşük riskini yükselten faktörlerdir.

Düşük yaptıktan sonra karamsarlığa kapılarak bir daha bebek sahibi olamayacağınızı düşünmeyin. Düşük sonrası tekrar hamile kalarak sağlıklı bir bebek dünyaya getiren annelerin oranı %70-%80 arasındadır.

Gebelik sırasında yediklerinize dikkat edin. Nadir olarak görülmekle birlikte özellikle az pişmiş veya çiğ etin neden olabileceği enfeksiyonlar düşük riskini artırabilir.

Epilepsi, lupus, tiroit gibi kronik hastalıklar düşük riskini yükseltir. Eğer bu tip bir rahatsızlığınız varsa hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında mutlaka doktorunuzla konuşun. Aile bireylerinizde kısırlık, kan pıhtılaşması sorunları varsa bunlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin.

Hamilelik sırasında hafif egzersizler önerilmekle birlikte, özellikle karın bölgesine darbe alma riski bulunan sporlardan ve vücut ısısını yükselterek fetüse doğru olan kan akışını azaltan ağır egzersizlerden uzak durun.

Kaynaklar


, , , , ,

Düşük Belirtileri Nelerdir? İçin 40 Yorum Yapılmış

 1. zeynep sanayir 06/02/2015 #

  Düşük yaptığımı kanamamın ve karin bölgeme şiddetli bir ağrının ve ani krampların girdiğini gördüm doktorumla görüştüğümde oda muayene esnasında hamile olduğumu ve düşük yaptığımı söyledi ve ben gerçekten hamile olduğumu bilmiyorum adetim 1 ay 10 gün olmuştu geçtiğini biliyordum ama hamilelik testi yapmamıştım zaten.

 2. esme 09/04/2015 #

  Merhaba genetiğimde düşük oranlı mozaizm var poliskisitk overimde olduğu için normal yoldan hamile kalamıyorum aşılama ve tüp bebek denemelerim oldu hepsi düşükle sonuçlandı yukarıda da yazıldığı gibi hiç biri 1 ayı tamamlayamadı. Sadece 1 tanesinde kese göründü yapabiliceğim bir şey var mı?

 3. Gönül 31/05/2015 #

  Ben Gönül. Doktorum bende çift rahim olduğunu söyledi. 6 aydır evliyim. 2 kez düşük yapmışım.Ama bilmiyordum.Sebep olarak çift rahim giriyor mu acaba?

 4. rabia 26/07/2015 #

  merhaba ben iki kez düşük yaptım 22 temmuz ikinci düşüğüm oldu benim ne yapmam gerekli artık çok korkuyorum psikolojim altüst oldu yol gösterin bana :((((

  • Şeker 12/06/2017 #

   Korkma dua et ve bekle bide benim bildiğim araya en az 6 ay 1 yıl zaman koymam gerektiği. Tabi korunmadan 6 ay 1 yıl. Sonra benim doktorum bana bazı horman hapları versi düşük olmasın diye. Yanlız o hapları alınca aşırı sancın oluyor en azından bende öyle oldu. Gerisi zaten takdiri ilahi

  • Seyma salkim 06/07/2017 #

   Kac gun icinde gerceklesti acaba dusugunuz ogreneblirmym

 5. esma 13/08/2015 #

  Ben 8 aylık evliyim 2 kez düşük yaptım doktorum sen de bir problem yok yumurtan çatlamak üzere dedi daha sonra 10 gün adetim gelmedi sonra ise bir sinirlenmeyle bebeği düşürdüm diye hissediyorum adetimde ağrıyla çok az geldi.

 6. Esra 21/09/2015 #

  Slm benim 1 ay 10 gün geçti adetim gebelik testi yaptım evde hamilelik çıktı doktora gittim kan tahlilinde de çıktı gebelik spiralim var 15 gün sonra gel çekelim dedi doktor şimdi de aşırı karın ağrım kalçamda ağrım belim ağrım bir de aşırı ishalim kan gibi akıntım var bana bir yol gösterirseniz sevinirim.

  • Esra buglem 15/09/2016 #

   çok önce yazmışsınız. şu an aynı sizin durumunuzdayim sonuç ne oldu lütfen yazarmisiniz

 7. Hülya 28/11/2015 #

  6 haftalık hamileyim. Kese oluşmuş. Ama hafif ağrım var. 5 gündür leke geliyor. Kanamam var. Bebek yok. Çok üzüldüm. Düşük tehlikesi var. Allahtan ümit kesilmez. İlaç verdi. Cumartesi gününü zor bekliyorum. Saygılar.

  • Burcu 11/05/2016 #

   Ben de senin gibiyim su an 6 haftalık hamileyim dün kanamam oldu peçeteyle sildim siyah kandı bugün de az az geldi ara sıra adet sancım oluyor çok korkuyorum düşmesinden 3 yıldır çocuğum olmuyor 3 yıldan sonra oldu çok şükür ama simdi düşerse çok üzülüyorum…

   • Zeynep Yılmaz 17/10/2016 #

    Selam aynı şey bana da oldu kahverengı bi leke hafıf kasıklarımda sancı var ne oldu pekı simdi bebegin ve sen nasılsin

 8. Böcük 28/12/2015 #

  Mrb 8 senelik evliyim 2 kere aşılama yaptırdım tutmadı sonra da normal yollardan oldu gebeliğin 5-6. haftasında kürtaj oldum, şimdi ise adetim 10 gün geçiyor dünden beri kahverengi Leke geliyor cesaret edemiyorum test yapmaya yine hayal kırıklığı olacak diye bu lekelenme eğer hamile isem yerleşme kanaması mı yoksa adet olma belirtisi mi yoksa düşük belirtisi mi bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 9. ceycey 09/08/2016 #

  Ben 18 haftalık hamileyim ve iki gündür sağ kasığımda sürekli bir ağrı var geceleri uyutmuyor normal mi …

 10. Neslihan 10/08/2016 #

  Ben 6 senelik evliyim. 1 tane 3 yaşında Oglum var 2 tane dusugum var ve 1 sene aradan sonra 6 haftalık hamileyim. Korkuyorum tekrar dusuk olacak diye ama ağrım sizin yok ne yapmalıyım yardım istiyorum 😦😦😦😦

  • admin 12/08/2016 #

   Neslihan Hanım doktorunuzla işbirliği içerisinde olun, kontrolleri aksatmayın, size en iyi tavsiyeleri yine durumunuzu takip edecek olan doktorunuz verecektir.

 11. Sibel 18/08/2016 #

  Suan sidetli karin agrisi yasiyorum 21 haftalik hamileyim vede ishal oldum bir anda acaba bunlar düşük belirtisimi ne yapmaliyim

 12. eses 09/09/2016 #

  Merhaba ben 7 haftalik hamileyim doktoruma gittim keseyi gördü ama kalp atışı yoktu ilk etapta 2 gün sonra bidaha gel yine olmazsa kalp atışı kürtaj yapıcam dedi ama kanama falan yok kendim gayet iyiyim ama oan saskinliktan neyapacagimi bilemedim sonra biraz kendimi topladım tekrar konuştum sonra vajinal ulturosonla bakti bebeği gördü şekli düzgün dedi ama kalp atışı yine yok 10gün sonra gel dedi bidaha bakicaz yine olmazsa alicam dedi bende çok üzüldüm şaşırdım şimdi karar verdim başka doktora gidicem inşallah bana iyi haberler verir böle durumda olan varmidir acaba çok merak ediyorum daha sonradan duyulur mu kalp atışı anvamibgelisiyoki😔😔

 13. Ceylan 11/09/2016 #

  6 haftalik hamileyim kasiklarimda agri oldu sonra kanamambu dusuk mu anlamadim sugibi kan akiyo

 14. Hatice 16/09/2016 #

  1 yıllık evliyim 6 ay önce beş buçuk haftalık düşüğüm oldu şuan yine beş buçuk haftalık hamileyim ve kanamam yine başladı. Karnımın sol tarafında ilk düşüğümde olduğu gibi hafif kramp var. Allahtan ümit kesilmez ama çok korkuyorum

 15. Kübra 27/09/2016 #

  Merhaba oncelikle herkese geçmiş olsun Allah hayırlı evlatlar nasip etsin . Ben 4 haftalık hamileydim ama doktorlar düşük yaptığımı yada yapmak üzere olduğumu söylediler beta hcg ilk 211di sonra 69.4 ve aynı gün akşam 52 düştü seviyesi ama kanamam falan hicbiseyim yok ne olduğunu bilmiyorim

 16. Leyla 08/11/2016 #

  Ben 4 aydır evliyim 15 haftalık hamileyim ve doktorum geçen hafta düşük tehlikem olduğunu söyledi şuan sırtımda çok. Ağrı var herhangi bi kanamam yok.ama bu sırt ağrısı düşük belirtisi olabilir mi ?

 17. Tülay 17/11/2016 #

  Benim ilk gebeligimde bir problem yoktu 3 yil once bos gebelik gecirip dusuk yaptim suan yine hamileyim ve buda bos gebelik kanamam var heran dusuk yapabilirim neden iki seferdir bos gebelik geciriyorum artik iyice endiselenmeye basladim

 18. Cennet ceylan 27/11/2016 #

  17 kasım da adetim bitti şu anda sol kasığımda şiddetli bir ağrı var ve kanama gelmiş adet kanı gibi yapışkan değil arada küçük pıhtılar vardı şu anda kan kesildi napmalıyım sabah doktora gidicem ama acile mi gitsem

 19. Kubra tetik 15/12/2016 #

  Merhaba bende yeni evliyim 2 ay olucak ve 6 haftalık hamileyim bugün doktora gittim kanamam herhangi biseyim yok ama doktor dikkat etmek gerektiğini söyledi ve ben çok korkuyorum kalp atışlarını dinlicektik 4 milimken 8 milim olmuş yavaş ilerliyoruz bebek neden peki

 20. melikenur 04/01/2017 #

  Ben iki bucuk yıldır evliyim 8 haftasını doldurmuş bir gebeliğim vardı ama bebegimin kalbi durdu ve ben 18 ekimde kürtaj olmak zorunda kaldım.2 adet dönemi geçirdim.en son adet gününden 9 gün oldu geceli. Iki gün önce kahverengi lekeler halinde akıntım vardı dün geceden beri kan geliyor ve bu şikayetlerime kasik ve sol alt karin ağrılarım eşlik ediyor. Bir önceki gebeliğimde de bu şekil ağrım ve lekelenmeler olmuştu aradaki tek fark kanamamın ve agrilarimin artması.doktoruma gittim ultrasona baktı kanamamı kesmesi için ilaç yazdı ama ben suphede kaldim ya hamileyken ilaç zarar vermez mi bebeğime ya da yerleşemediği için düşük yapiyo olabilir miyim. Doktor şüphemden dolayı bebek olsa bile bir iki haftalıkken anlayamayız dedi. Ne olur bana yol gösterin ne yapmalıyım ve bir daha aynı üzüntüyü yaşamak istemiyorum bir bebeğim olsun çok istiyorum.

 21. Isil 15/01/2017 #

  Iyi aksamlar bende birsey soracaktim benim adetim normalde 5 gun surer fakat bu ay 2 gun surdu dusuk tehlikesi gibi cok agrim olmadi fakat kanamam eskisinden farkliydi pihti dahi yoktu hamile olabilirmiyim dusmusmudur hic birsey anlamadim karnimda cok az agri var hamilemiydim degilmiydim hic bilmiyorum

 22. Esra 17/01/2017 #

  Ben 2 hafta önce cumartesi acile kan tahlili verdim ve degerim 121 di pazartesi gittiğimde 205.70 di bir hafta geçti aradan bugün çok kötü karin ağrım vardı ve acile gittim tekrar 270 degerin dediler ve dusuk riski varmış doktorun yanından çıktıktan sonra kahve rengimsi Kanamam oldu bu gerçekten dusuk mu diye çok korkuyorum lütfen bi yol gosterin

 23. Kübra 21/01/2017 #

  6 haftalık hamileyim 1 aydır kanama ve karnımda aşırı ağrı çekiyorum gitmediğim.doktor kalmadı düşük tehliken var diyip gönderdiler pazartesi tekrar gidicem böyle hamilelik olurmu çektiğimi ben bilirim düştüğünden şüpheleniyorum

 24. Aslı 11/02/2017 #

  Merhabalar öncelikle hepinize geçmiş olsun
  Bende 6 haftalık hamileyim doktora gittim keseyi cok saglıklı görmuyorum geç döllenme olabilir 5 haftalık dedi . Bugun ayın 11.02 i pazartesinden beri kahverengi kanamalarım var bu durumu yaşayan varmı ilk gebeliğim

  • defne 26/02/2017 #

   Asli hanim ben de ayni durumu yasiyorum.ilk hamileligim.4 subat tarihinde 6 haftalikken gittim doktora kese gorunmedigi icin ya dis gebelik ya da gec yumurtlama olmus dedi.uc gun sonra tekrar gittim sadece kese gorundu.gec yumurtlama olduguna karar verdi .8haftalikken (doktora gore 6hafta+3gun) kalp atisini duyduk cok sukur. Ama hala dusuk tehlikesi devam ediyor benim de bes gundur falan kahverengi akintim var muayene oldum bebegin kalbi atiyor ama elim yuregimde bekliyorum:(

  • Duygu 06/05/2017 #

   Merhaba bende aynı durumu yaşıyorum. Düşük yapacaksınız büyük ihtimal dedi doktorum. Salı günü kontrolüm var, sizde sonuc ne oldu

  • Ayse 24/08/2017 #

   Sonuç ne oldu acaba annemde sizin gibi suan 6. haftasında ve doktor kese pek sağlıklı değil dedi

 25. menekseee 18/02/2017 #

  Ben 4 haftalık hamileydim ağrısız kanamam geldi doktoruma söyledim normal dedi sonra düşük yaptım ikinci düşük yaptim artik korkuyorum bebek yapmaktan akraba evliliği yaptık esimle ondan mi bilmiyorum muanemi olacam sonuç ne çıkar bilmem.şimdide çok kanamam var çok aşırı bas dönmem oluyo ve agrilarm çoğaldı korkuyorum

 26. Seyna 07/03/2017 #

  5 aylik gebeyim ve siyah hafif bir akinti geliyor bi zarari varmidir

 27. Esra 10/03/2017 #

  Ben 4 haftalik hamileyim hafif bi ağrı ve ardından kan geldi adet kanaması gibi 1 gün sonra koyu kahve yoğun bir şekilde akıntı geldi bıkac gun devam etti sizce düşük mu yaptım Dr gitmedim

 28. Helin 16/03/2017 #

  Gecen hafta hamile olduğumu ogrendim fakat azar azar kanamalarim oluyordu kese olmuş 2.3mm embiyo izlendi dedile bugun biraz kanamam fazla oldu gene gittim bu seferde dusuk tehlikesi cok yuksek dedi fta ile fetus izlenmedi dedi kafam cok karisti yardim edebilirmisin

 29. Selin 07/04/2017 #

  Slm ben fatma e ben altı hafta lik hamileyim kalbi atıyor dedi ama iç de kanama varmış ne yapabilirim

 30. Nil 27/05/2017 #

  Merhabalar, hamile olduğumu düşüyordum. Iki hatadan fazla kasık ağrılarım var göğüslerimde şişkinlik ve hassasiyet karın bölgesinde kaşıntı, hafif baş dönmem ve mide bulantısı oluyor adetim 5 gun gecikti fakat (hamilelik testi için doktora gittiğimde 3 haftayı tamamlaması gerekir ilişkiden sonra?) 6. gun yani bugün kanamam oldu (önce koyu kahve rengi sonra pembe şeklinde) kasik agrilarimla beraber ama bel agrim yok. Acaba düşük mü yapıyorum şişkinliğimde gitti bir rahatlama geldi. Bana yardımcı olur musunuz? 37 yaşındayım daha önce hiç hamilelik geçirmedim. Stresten olabilir mi? Agir bir sey yapmadım çünkü

 31. Esil 04/07/2017 #

  Merhabalar, oncelikle ALLAH her isteyene hayirli evlatlar nasip etsin. Bence testte 2.ci cizgi belirgin olmadan cok umutlanmayin derim. Benim her renkte akintim oldu ama test yapmadim, gecikme olmadigi icin, 10gun gecikmem oldugunda yaptim 2.ci cizgi belirgin degildi. Bi hafta sonra kanamam basladi doktor bebek yok miyomun var dedi. Dier doktor dusuk yapmissin dedi. Ama kendiliginden kurtaj olmadan temizlendim cok sukur. Simdi insallah kanamam da durunca calismalara devam. Umudumuzu kesmiyoruz.. 🙂

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.