Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Hayatımızın akışında hüzün, mutluluk, sıkıntı, stres gibi duyguları yaşamamız ve bu duyguların, yaşantımızda meydana gelen gelişmelere göre bir süre devam etmesi doğaldır.

Örneğin, işinizle ya da ilişkilerinizle ilgili zorlu bir süreçten geçiyorsanız hüzünlü olmanız, uykularınızın kaçması, stres düzeyinizin artması normal olarak kabul edilir.

Depresyon durumunda farklı olan ise, hayatınızda olumlu gelişmeler olmasına karşın “boşluk hissi”, “bunalım” ve “hüznün” devam etmesidir. Önceki dönemlerde sizi sevindiren, teşvik eden olaylar depresyondaysanız hiç bir etki yaratmaz.

Enerji azlığı, huzursuzluk, halsizlik, aşırı ya da az uyku depresyon belirtileri arasında ilk sıralarda sayılmakla birlikte, bu belirtiler depresyonun türüne ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Depresyon Belirtileri

Kişi, normalde de depresyon belirtileri olarak kabul edilen üzüntü, mutsuzluk, yalnızlık hislerini zaman zaman yaşadığı için yaşadığının depresyon mu yoksa günlük hayatın bir parçası mı olduğunu ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir.

Bu noktada önemli olan, olaylar karşısında normalden farklı tepkiler verdiğinizi düşünüyorsanız ya da yakın çevrenizden bu konuda sorular geliyorsa bir uzmana danışmaktır. Çünkü uzun süre tedavi edilmeyen depresyon ilerleyerek kişiyi “intihar” gibi düşüncelere sürükleyebilir.

Bu konuda yapılan çalışmalar depresyonda olan insanların yaklaşık yarısının depresyonun farkında olmadan ve herhangi bir tedavi görmeden hayatlarına devam ettiklerini göstermektedir.

Tabii her depresyonda olan kişi intihara sürüklenmez ve depresyonda olsa dahi normal hayatına devam edebilir. Önemli nokta hayattan alınan zevkin ve yapıcı düşüncelerin tekrar geri kazanılabilmesi için tedaviye başlanmasıdır. Depresyon, okul ve iş performansınız üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir.

Aşağıdaki “depresyon belirtileri” genel olarak uzmanların “depresyonun ilk işaretleri” olarak gösterdiği durumlardır. Depresyonun derecesine göre bu belirtilerin biri, bir kaçı veya tamamı görülebilmektedir.

Konsantrasyon Sorunları: İş yerinde, okulda ya da yemek yaparken dahi konsantre olamama, bir kitabın veya filmin sonunu getirmekte zorlanma.

Detayları Hatırlamakta Zorlanma: Yaşanan bir olayın önemli detaylarını unutma, hatta bazen olayların kendisini unutma.

Karar Vermekte Zorlanma: Daha önceden kolaylıkla verilen kararları depresyon nedeniyle verememe, yanlış karar vereceğinden korkma.

Halsizlik ve Enerji Azlığı: Nedensiz halsizlik, hobi veya keyif alınan diğer aktiviteleri yapmakta zorlanma, ilgisizlik.

Suçluluk, Değersizlik ve/veya Beceriksizlik Hisleri: Nedensiz olarak ya da sizin kontrolünüzde olmayan olaylar nedeniyle yaşanan suçluluk hissi, günlük aktiviteler sırasında dahi beceriksizlik hissi.

Normalden Fazla veya Az Uyuma: Uykunuz olsa dahi bir türlü uykuya dalamama veya tam tersi olarak yorgun olmasanız dahi günde 9-10 saat uyuma.

Olumsuz Düşüncelerin Önüne Geçememe: Her şey yolunda olsa dahi gelecekle ilgili aşırı kaygılanma, kendinizle ya da sevdiklerinizle ilgili önüne geçemediğiniz olumsuz düşünceler.

İştah Azlığı veya Aşırı İştahlı Olmak: İştahta, uyku gibi depresyon sırasında 2 farklı uçta olabilir. Bazı kişiler olumsuz düşünceler nedeniyle iştahını kaybederken bazı kişiler bu mutsuzluk halini aşmak için daha fazla yemek yiyebilir.

Huzursuzluk Hissi, Agresif Olma Hali: Ortada bir neden yokken huzursuz hissetmek, olaylar karşısında aşırı sinirli ve agresif tepkiler vermek.

Aşırı Alkol Tüketimi: Depresyonda olan kişilerde alkol tüketiminin artması dışında aşırı hızlı araç kullanma, kumar oynama ve tehlikeli sporlar yapma gibi düşüncesiz davranışlarda artış görülebilmektedir.

Hayatın Yaşamaya Değer Olmadığı Düşüncesi: Renkli bir sosyal yaşantınız, iyi ilişkileriniz ve başarılı bir işiniz olabilir ancak depresyondaysanız bunların hayatınıza değer kattığını görmeden yaşamanın bir anlamı olmadığı düşünebilirsiniz.Depresyon Türleri

Her depresyon aynı değildir ve depresyon belirtileri depresyonun türüne göre değişebilir.

Majör Depresyon: “Majör Depresif Bozukluk” ya da “Klinik Depresyon” olarak da bilinen majör depresyon kişinin çalışma hayatını, uyku düzenini, yeme alışkanlıklarını ve bir zamanlar keyif aldığı aktiviteleri etkileyen bazı belirtilerle ortaya çıkar.

Majör depresyon, diğer depresyon türlerinden farklı olarak kişinin günlük aktivitelerini yapmasını engelleyebilir.

Bazı kişilerde hayatın bir döneminde görülmekle birlikte çeşitli dönemlerde tekrar edebilir.

Belirtiler gün içinde belirli saatlerde ya da gün boyu görülebilir ve 2 hafta kadar sürebilir.

Kronik Depresyon: Diğer adı “Distimi (Dysthymia)” olan kronik depresyon uzun dönemli (2 yıl ya da daha uzun süren) depresif ruh halidir. Bazı belirtileri majör depresyonla benzeşir ancak, kronik depresyonun belirtileri majör depresyon kadar şiddetli değildir.

Kronik depresyonu olan kişiler çevreleri tarafından genellikle “ürkek, melankolik, hüzünlü” olarak tanımlanır.

Tipik Olmayan (Atipik) Depresyon: Atipik depresyonun kilit belirtileri şu şekildedir; aşırı yemek yeme, aşırı uyuma, halsizlik, reddedilmeye karşı aşırı duyarlı olma.

Atipik depresyon genellikle “tipik” depresyondaki gibi üzüntü, iştah kaybı, uykuya dalmakta güçlük çekme gibi belirtilere neden olmaz.

Manik Depresyon: Diğer adı “Bipolar Depresyon” olan manik depresyon, klinik depresyon periyodları arasındaki karmaşık ruh hali bozukluğudur.

Bipolar depresyon 2’ye ayrılmaktadır. Bipolar 1’de kişi en az 1 kez manik depresyon yaşamıştır ve bu majör depresyon’dan bağımsız olarak görülür. Bipolar 2’de ise kişi en az 1 kez majör depresyon dönemi ve 1 kez hipomani (orta dereceli mani) yaşamıştır.

Mevsimsel Depresyon: Mevsimsel depresyon yılın belirli bir döneminde, genellikle bahar aylarının bitimi ve kış aylarının başlamasıyla ortaya çıkar.

Daha nadir olarak görülen bir diğer mevsimsel depresyon ise “yaz depresyonu”dur ve ilkbahar aylarının sonuyla yazın başlangıcında görülür. Mevsimsel depresyonlar mevsim geçişiyle birlikte kendiliğinden ortadan kalkar.

Psikotik Depresyon: Psikotik depresyonda kişinin “gerçeklik”le bağı ortadan kalkar. Psikotik depresyonda olan kişilerde halüsinasyonlar ve hezeyanlar sık olarak görülür.

Doğum Sonrası Depresyon: Bebek doğduktan sonra yeni annenin hüzünlü olması durumu oldukça yaygındır ve annelerinin yaklaşık %75’inde görülmektedir. Ancak 10 yeni anneden 1’inde daha ciddi bir durum olan “doğum sonrası depresyon” görülebilir. Bu depresyon türü doğumdan 1 ay sonra, majör depresyon belirtileriyle ortaya çıkar.Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen “klinik depresyon” oldukça ciddi bir sorundur. Depresyonun tedavisi geciktikçe kişide riskli davranışlar ve alkol tüketimi artar. Ayrıca sosyal hayatta, ilişkilerde daha önce mevcut olmayan sorunlar görülür ve kişi yalnızlığa sürüklenir. Aynı şekilde okul ya da iş hayatı da olumsuz etkilenir.

Majör depresyon tedavi edilmediği taktirde haftalar, aylar hatta yıllar boyu sürebilir.

Tedavi, sadece ruh halinin gelişmesi ve yaşam kalitesinin yükselmesi için değil aynı zamanda fiziksel sağlık içinde hayati önem taşımaktadır.

Yapılan araştırmalarda, uzun süreli majör depresyonun kalp krizi ve felç riskini önemli oranlarda artırdığının altı çizilmektedir.

Gençlerde Depresyon Belirtileri

Gençlerin aralıklarla kendilerini mutsuz hissetmeleri normaldir. Ancak 2 haftadan uzun süren “mutsuzluk” hali depresyon belirtisi olabilir. Gençlerde görülen ve “ergen depresyonu” olarak adlandırılan bu depresyon türü (Amerika Birleşik Devletleri verilerine göre) her 33 çocuktan 1’ini ve her 8 ergenden 1’ini etkilemektedir.

Gençlerde görülen depresyon belirtileri, yetişkinlerde görülen belirtilerle benzeşir. Ancak gencin bu belirtileri fark etmesi daha zor olduğu için aile tarafından yakından gözlenmelidir. Arkadaşlardan uzaklaşma, artan isyankar davranışlar, hafıza kaybı, sorumsuz davranışların artması, okulda yaşanan başarısızlık, karar verme zorluğu, alkol ya da uyuşturucu kullanmaya başlaması, okula gitme isteksizliği depresyon belirtisi olabilir.

Depresyonun “Alarm Veren” Belirtileri Nelerdir?

Tedavi edilmeyen depresyon ilerleyebilir ve kişiyi intihar düşüncelerine sürükleyebilir. Her depresyon hastası kendiliğinden tedaviye yanaşmadığı için bir yakınınız da aşağıdaki belirtileri görüyorsanız mümkün olan en kısa sürede profesyonel yardım almasını sağlamalısınız.

 • Çok üzüntülü bir ruh halinden mutlu bir ruh halinde aniden geçiş.
 • Sürekli ölüm hakkında konuşma veya düşünme.
 • Derin üzüntü, ilgi kaybı, uykusuzluk ve yeme sorunları.
 • Kişinin “ölüm isteği” olması ve buna bağlı olarak tehlikeli davranışlarının artması.
 • Önceden değer verdiği şeylere karşı ilgisinin kaybolması.
 • Değersizlik, umutsuzluk, anlamsızlık hakkında yaptığı yorumların artması.
 • “Kurtulmak istiyorum”, “burada olmasam daha iyi olurdu” cümlelerini sık kullanması.
 • İntihar hakkında konuşması.

Sonuç olarak; kendinizde depresyonun belirtilerinin farkına varmak her zaman kolay olmayabilir. Ancak genel olarak, olumlu olaylar olsa dahi hayattan zevk alamıyorsanız, insanlarla görüşmek sorun haline geliyorsa, keyif aldığınız aktiviteleri yapmak istemiyorsanız depresyonda olabilirsiniz. Ayrıca yakın çevrenizden bu yönde gelen öneriler varsa bunlara kulak vererek bir uzmana muayene olmak en doğrusu olacaktır.

Depresyon Belirtileri Galerisi
Kaynaklar


, , , , ,

Depresyon Belirtileri Nelerdir? İçin 181 Yorum Yapılmış

 1. yucel 18/02/2015 #

  Bütün depresyon çeşitlerinden var her depresyon belirtilerinin yarısı bende mevcut bu 3 yılı aştı zamanla düzelmez artık her şeyden çabuk sıkılıyorum süreklilik bunaltıyor günümün 4te 3ü boş hayaller kurmakla geçiyor.

  • gülsüm 19/07/2015 #

   Gerçekten bu bende de var. Önce psikolojik mide bulantısıyla başladı. Sonraları içime kapandım. Bu yıl sınavlara girdim. İstediğim yer gelmedi. Ailem zorla öğretmenlik okutmak istiyor. Aşırı depresyondayım. Kaç defa intihar etmeyi düşündüm. Bir gece uyandım kalkıp kendimi öldürecektim neredeyse.

 2. dilek 10/07/2015 #

  Hastanede çalışan biri olarak yardım almak istesem de alamıyorum cesaretim mi yok yoksa korkuyor muyum anlatmaya bilmiyorum. Bildiğim tek şey antidepresan bile iyi etmeye yetmiyor beni. Yücel bey hayat aslında güzel ama biz çözemiyoruz.

  • ümit 20/07/2015 #

   Son zamanlarda fazlasıyla duygu karmaşası yaşıyorum ve gerçekten bu hayattan sıkıldım. İntihar etme düşüncesini kafamdan atamıyorum umarım doktora gidecek cesareti kendimde bulurum. Hayatımda her şey normal gitmesine rağmen üstümde fazla bir tedirginlik ve kötü his var. Üstelik bu belirtilerin hemen hemen hepsi bende mevcut.

   • admin 20/07/2015 #

    Lütfen kendinizi daha fazla yormadan ve hırpalamadan bir uzmana danışın.

 3. serce 18/07/2015 #

  3 yıldır bambaşka biriyim sanki. Hiçbir şeyden zevk almıyorum, insanlara güvenmiyorum, konuştuğum her insanın sözlerinde yalan sayıyorum, hiç kimsenin benden hoşlanmadığını düşünüyorum, alakasız davranışlarda bulunduğumu düşünüyorum, sevdiklerimi kırıyorum, sürekli kötü şeyler düşünüyorum. 22 yaşım var zamanın çabuk akıp gitmesinden, yaşlanmaktan korkuyorum. Boş-boş yaşadığımı düşünüyorum. Zaman geçtikçe annem babam yaşlanıyor diye her gün ağlıyorum, çok olumsuz şeyler düşünüyorum. Hiç arkadaşım yok, sevgilim yok, insanlarla konuşmaktan korkuyorum. İntihar etmeye cesaretim yok, ailemi incitir diye hiç düşünmedim. Yok olmayı çok istiyorum ama. Keşke biri sadece beni dinleyerek bir iyilikte bulunsa.

  • Furkan 22/08/2015 #

   Kısmen çoğu aynı şekilde bende de var hayatım boyunca hiç sevgilim olmadı arkadaşlarımı da uzun zamandır görmüyorum tamamen hissizleştim ne seviyorum ne mutlu oluyorum konuşup beni anlayabilecek de kimse yok. Şu anda tek korktuğum şey ailemi üzmek.ne ölmekten nede öldürmekten korkar hake geldim eskisinden farklı olarak aşırı soğuk kanlı agresif bencil ve umursamaz oldum eski kişiliğim bunun tam zıttı. Tabii ki bunlar durduk yere olmadı.sanırım en iyisi bir psikoloğa gidip uzun uzun konuşmak.

 4. serce 18/07/2015 #

  Kendim kurtulabilir miyim depresyondan? Nasıl? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkür.

  • admin 20/07/2015 #

   Sayın Serce depresyonun çeşitli dereceleri, aşamaları vardır. Hafif dereceli depresyonda çeşitli meditasyon, yoga, nefes teknikleri, spor yapmak, bir hobi ile uğraşmak, çalışmak, çeşitli kişisel yardım kitapları, hatta yakınlarınızla dertleşmek yardımcı olabilir. Ancak daha ağır bir depresyon söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana danışmak gerekir.

   • selin 22/07/2015 #

    Offf iki saattir cevap bekliyorum cevap vermeyecekseniz bu siteyi niye yaptınız hadi yaptınız niye yorum sayfası açtınız insanlar bu şekilde bile kandırılıyor. Her şey yalan dünyada.

    • admin 27/07/2015 #

     Selin Hanım yorum bölümümüz kişilerin rahatsızlıklarıyla ilgili olarak kendi aralarında paylaşımda bulunmaları içindir. Danışmanlık hizmeti vermediğimiz yine yorumlar bölümünde açıkça belirtilmiştir. Bazen baktığımız yerde sadece kendi görmek istediğimizi görürüz. Yalan ve aldatmaca görmek istemeniz üzücü.

 5. Seda 20/07/2015 #

  Bazen çok bunalıyorum uyuyamıyorum ertesi gün kalkamıyorum erken yatıyorum yine kalkamıyorum sürekli bir halsizlik içindeyim kendi kendime çok konuşuyorum kendimi ifade edemiyorum. Bir ara antidepresan kullanmıştım 2 sene önce falan ama doktora da anlatamıyorum derdimi kendimi ifade edemiyorum. Bu da beni çok rahatsız ediyor yazarsam her şey iyi ama konuşarak hiçbir şey ifade edemiyorum. Sürekli ağlayasım geliyor. Sinirlenince intihar edesim geliyor n’apmam gerekiyor ?

 6. bayan mutsuzluk 22/07/2015 #

  hep yalnız kalmak istiyorum, alkol eğilimim arttı, gitmek istiyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, şüphe içime sindiriyor beni. Yaptıklarıma anlam veremiyorum sonradan düşündüğümde bazı davranışlarımı; acaba acındırma psikolojisi içinde miyim diyorum enerjim yok ve halsizim. Hiçbir şey hoş gelmiyor
  her şeye yeniden başlamak istiyorum.

  • hadi canım 30/07/2015 #

   Bunun için önce bir doktora görün ve söyledikleri şeylere olumlu yönlerini kabul edip olumsuzlukları etmezsen şüphen daha çok artar.

 7. bayan mutsuzluk 22/07/2015 #

  Kendimi çok çirkin ve değersiz hissediyorum, sürekli trip atıyorum.

 8. bok cuvali 29/07/2015 #

  tatilden döner dönmez aile hekimine gidicem (uzmanlık alanı farklı old.nu biliyorum) ve önerdiği psikiyatr doktora gidicem reçete yazdırıcam belirtiler hat safhada, ulan derdimizi bile parayla anlatmak zorundayız.

 9. hadi canım 30/07/2015 #

  Ya arkadaş insan bu kadar mı takıntılı bir dönem geçirir sürekli kafamda kuruyorum artık sıkıldım beynimi başka bir beyin ele geçirmiş gibi hissediyorum bazen.

 10. humeyra 16/08/2015 #

  Kendimi çok güçsüz yorgun ve yalnız hissediyorum yaşamaktan bıktım.

 11. Mutsuz kadın 20/08/2015 #

  Merhaba ben üniversite okumak için ailemin yanından başka bir şehre yerleştim.yolculuk sırasında ailemden ayrıldığım için mi bilmiyorum artık her yolculuk yapışımda içimde mutsuzluk ve korku var. Hayatımda her şey iyi gitmesine rağmen hayattan zevk almıyorum mutlu olmak gereksiz geliyor. Sürekli korku tedirginlik karamsarlık yalnız kalma korkusu içindeyim. Ve ben zaten çocukluğumdan beri çok fazla hayal kurardım ama artık hayal kurmaktan hayatımı doğru düzgün yaşayamıyorum. Cevap verirseniz sevinirim.

  • admin 21/08/2015 #

   Sayın Mutsuz kadın, kaygı bozukluğu sorununuz olabilir. Bu şekilde sıkıntı çekmektense bir psikiyatr ile konuşmanız bu sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.

 12. Büşra 22/08/2015 #

  Kendimde bu belirtileri görüyorum. Kesin bir şey var mı yok mu bilmiyorum ama yoksa bile en azından içimin rahat olması için bir doktora gitmek istiyorum. Ama annemle nasıl konuşacağımı, bu konuyu ona nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz lütfen.

  • admin 27/08/2015 #

   Büşra anneler elbette çocuklarını koruma iç güdüsüyle bazen olumsuzlukları duymak istemez. Annenle yumuşak şekilde, konuyu ne abartarak ne eksik bırakarak konuşabilirsin. Dilersen önce makaleyi okut. Ardından tıpkı burada söylediğin gibi bir uzmanla görüşmek istediğini, annenin desteğinin senin için önemli olduğunu belirt. Eminim biraz düşününce sana hak verecektir.

 13. Pişmanlık 23/08/2015 #

  Geceleri hiç uyuyamıyorum bu yüzden hep sabahlıyorum. Rüyalarımda hep ağlıyorum. Her an geçmişi düşünüyorum ve üzülüyorum. Buradan gitmek istiyorum. Geçmişi unutamadığım için kendimi zavallı görüyorum. Sevgilim ağladığımı öğrenince yeter artık diyor ve bu beni çok üzüyor. Bilerek yapmıyorum ama o beni hiç anlamıyor.

  • admin 27/08/2015 #

   Sevgili Pişmanlık, sevgilinin seni anlaması bu noktada senin sorunlarının çözümü değil. Elbette destek olması iyi olur ancak onun destek olabilmesi için önce senin yardım almayı istemen ve bir uzmanla görüşmek gibi bu sorunu çözme yolunda adım atman gerekir.

 14. Melike 24/08/2015 #

  Uzun bir zamandır hayat enerjim yok. Yaptığım neredeyse hiçbir şeyden zevk alamıyorum. Zaman zaman insan gördükçe midem bulanıyor. Sürekli uyumak istiyorum. Yaşayan ben degilmişim gibi geliyor. Çoğu şeyi hatırlayamıyorum. Kendimden de tiksiniyorum. Her şey yanlış geliyor. Bir şeyler hissedemiyorum bomboşum. Bazen hissetmek için kendime engel olamadan zarar vermiş oluyorum. Ailemden uzaklaşınca aşağı bile insem onlara bir şey olacak korkusu yaşıyorum. Kimseye kendimi anlatamıyorum. Aileme konuyu açamıyorum. Ne yapmam gerek?

 15. Mert can 26/08/2015 #

  Ailemi ölmüş gibi canlandırıyorum hep kafamda onlar ölmeden alıştırıyorum kendimi sanki çok unutkanım bazen ruhum bedenimden ayrılıyor sanki ayrılırken her yerim karınca anıyor başım donuyor uçuyor gibi oluyorum sigara içki madde hiç kullanmadım doğal tedavi istiyorum 34 yaşındayım.

 16. Merve Semerci 26/08/2015 #

  Benim sorunum annem, şu an çok ağır bir depresyon geçirdiğini düşünüyorum.Neden diyeceksiniz annem deli dolu biriydi.Sürekli arkadaş gibi konuşurduk. Bazı sorunlar oldu babam vs ile ilgili. Annem donuklaşmaya başladı. Okul ile ilgili sorularım olduğunda, normal sorunlarım olduğunda ilgilenirdi. Şimdi öyle değil. Hissediyorum. Anneme soruyorum anne ne oldu neden böylesin bana her derdini anlatan annem seni aşar karışma diyor. Anne okul işimi böyle böyle yapayım diyorum n’aparsan yap diyor. Keşke hiç doğmasaydım niye doğdum ki gibi şeyler söylüyor. Geceleri zor uyuyor. Korkuyorum kendine zarar verecek diye bir ara yine böyle oldu ama o zaman antideprasan ilacı kullandı birden kesti. Doktora gitmek istemiyor götüreceğim ama kızacak çok kavga ediyoruz. Hiç kavga etmezdik. Biz ailece vakit geçirmek için bir yere çıkalım diyorum gelmeyeceğim diyor üsteleyince de karışma bana sana ne diyor. Korkuyorum ağlıyorum her gece yardım edin ne olur.

  • admin 27/08/2015 #

   Sevgili Merve, depresyon sık görülür ve bu hemen kişilerin kendilerine zarar vereceği anlamını taşımaz. Konuyla ilgili sen elinden geleni yapıyorsun ama unutma ki anneni tedavi etmek senin görevin ya da halledebileceğin bir şey değil. Bu konuyu danışabileceğin, konuşabileceğin bir yetişkin, annenin bir kardeşi, yakın akrabası varsa ona da danışabilirsin. Annene onun yanında olduğunu hissettir, senin ona ihtiyacın olduğunu hatırlat ama her şeyin hemen düzelmesini bekleme. Bu üzüntülü dönemi yaşamaya da ihtiyacı olabilir. Biraz zamana ihtiyacı olabilir.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.