Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Hayatımızın akışında hüzün, mutluluk, sıkıntı, stres gibi duyguları yaşamamız ve bu duyguların, yaşantımızda meydana gelen gelişmelere göre bir süre devam etmesi doğaldır. Örneğin, işinizle ya da ilişkilerinizle ilgili zorlu bir süreçten geçiyorsanız hüzünlü olmanız, uykularınızın kaçması, stres düzeyinizin artması normal olarak kabul edilir.

Depresyon durumunda farklı olan ise, hayatınızda olumlu gelişmeler olmasına karşın “boşluk hissi”, “bunalım” ve “hüznün” devam etmesidir. Önceki dönemlerde sizi sevindiren, teşvik eden olaylar depresyondaysanız hiç bir etki yaratmaz.

Enerji azlığı, huzursuzluk, halsizlik, aşırı ya da az uyku depresyon belirtileri arasında ilk sıralarda sayılmakla birlikte, bu belirtiler depresyonun türüne ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Depresyon Belirtileri

Kişi, normalde de depresyon belirtileri olarak kabul edilen üzüntü, mutsuzluk, yalnızlık hislerini zaman zaman yaşadığı için yaşadığının depresyon mu yoksa günlük hayatın bir parçası mı olduğunu ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir.

Bu noktada önemli olan, olaylar karşısında normalden farklı tepkiler verdiğinizi düşünüyorsanız ya da yakın çevrenizden bu konuda sorular geliyorsa bir uzmana danışmaktır. Çünkü uzun süre tedavi edilmeyen depresyon ilerleyerek kişiyi “intihar” gibi düşüncelere sürükleyebilir.

Bu konuda yapılan çalışmalar depresyonda olan insanların yaklaşık yarısının depresyonun farkında olmadan ve herhangi bir tedavi görmeden hayatlarına devam ettiklerini göstermektedir.

Tabii her depresyonda olan kişi intihara sürüklenmez ve depresyonda olsa dahi normal hayatına devam edebilir. Önemli nokta hayattan alınan zevkin ve yapıcı düşüncelerin tekrar geri kazanılabilmesi için tedaviye başlanmasıdır. Depresyon, okul ve iş performansınız üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir.

Aşağıdaki “depresyon belirtileri” genel olarak uzmanların “depresyonun ilk işaretleri” olarak gösterdiği durumlardır. Depresyonun derecesine göre bu belirtilerin biri, bir kaçı veya tamamı görülebilmektedir.

Konsantrasyon Sorunları: İş yerinde, okulda ya da yemek yaparken dahi konsantre olamama, bir kitabın veya filmin sonunu getirmekte zorlanma.

Detayları Hatırlamakta Zorlanma: Yaşanan bir olayın önemli detaylarını unutma, hatta bazen olayların kendisini unutma.

Karar Vermekte Zorlanma: Daha önceden kolaylıkla verilen kararları depresyon nedeniyle verememe, yanlış karar vereceğinden korkma.

Halsizlik ve Enerji Azlığı: Nedensiz halsizlik, hobi veya keyif alınan diğer aktiviteleri yapmakta zorlanma, ilgisizlik.

Suçluluk, Değersizlik ve/veya Beceriksizlik Hisleri: Nedensiz olarak ya da sizin kontrolünüzde olmayan olaylar nedeniyle yaşanan suçluluk hissi, günlük aktiviteler sırasında dahi beceriksizlik hissi.

Normalden Fazla veya Az Uyuma: Uykunuz olsa dahi bir türlü uykuya dalamama veya tam tersi olarak yorgun olmasanız dahi günde 9-10 saat uyuma.

Olumsuz Düşüncelerin Önüne Geçememe: Her şey yolunda olsa dahi gelecekle ilgili aşırı kaygılanma, kendinizle ya da sevdiklerinizle ilgili önüne geçemediğiniz olumsuz düşünceler.

İştah Azlığı veya Aşırı İştahlı Olmak: İştahta, uyku gibi depresyon sırasında 2 farklı uçta olabilir. Bazı kişiler olumsuz düşünceler nedeniyle iştahını kaybederken bazı kişiler bu mutsuzluk halini aşmak için daha fazla yemek yiyebilir.

Huzursuzluk Hissi, Agresif Olma Hali: Ortada bir neden yokken huzursuz hissetmek, olaylar karşısında aşırı sinirli ve agresif tepkiler vermek.

Aşırı Alkol Tüketimi: Depresyonda olan kişilerde alkol tüketiminin artması dışında aşırı hızlı araç kullanma, kumar oynama ve tehlikeli sporlar yapma gibi düşüncesiz davranışlarda artış görülebilmektedir.

Hayatın Yaşamaya Değer Olmadığı Düşüncesi: Renkli bir sosyal yaşantınız, iyi ilişkileriniz ve başarılı bir işiniz olabilir ancak depresyondaysanız bunların hayatınıza değer kattığını görmeden yaşamanın bir anlamı olmadığı düşünebilirsiniz.Depresyon Türleri

Her depresyon aynı değildir ve depresyon belirtileri depresyonun türüne göre değişebilir.

Majör Depresyon: “Majör Depresif Bozukluk” ya da “Klinik Depresyon” olarak da bilinen majör depresyon kişinin çalışma hayatını, uyku düzenini, yeme alışkanlıklarını ve bir zamanlar keyif aldığı aktiviteleri etkileyen bazı belirtilerle ortaya çıkar.

Majör depresyon, diğer depresyon türlerinden farklı olarak kişinin günlük aktivitelerini yapmasını engelleyebilir.

Bazı kişilerde hayatın bir döneminde görülmekle birlikte çeşitli dönemlerde tekrar edebilir.

Belirtiler gün içinde belirli saatlerde ya da gün boyu görülebilir ve 2 hafta kadar sürebilir.

Kronik Depresyon: Diğer adı “Distimi (Dysthymia)” olan kronik depresyon uzun dönemli (2 yıl ya da daha uzun süren) depresif ruh halidir. Bazı belirtileri majör depresyonla benzeşir ancak, kronik depresyonun belirtileri majör depresyon kadar şiddetli değildir.

Kronik depresyonu olan kişiler çevreleri tarafından genellikle “ürkek, melankolik, hüzünlü” olarak tanımlanır.

Tipik Olmayan (Atipik) Depresyon: Atipik depresyonun kilit belirtileri şu şekildedir; aşırı yemek yeme, aşırı uyuma, halsizlik, reddedilmeye karşı aşırı duyarlı olma.

Atipik depresyon genellikle “tipik” depresyondaki gibi üzüntü, iştah kaybı, uykuya dalmakta güçlük çekme gibi belirtilere neden olmaz.

Manik Depresyon: Diğer adı “Bipolar Depresyon” olan manik depresyon, klinik depresyon periyodları arasındaki karmaşık ruh hali bozukluğudur.

Bipolar depresyon 2’ye ayrılmaktadır. Bipolar 1’de kişi en az 1 kez manik depresyon yaşamıştır ve bu majör depresyon’dan bağımsız olarak görülür. Bipolar 2’de ise kişi en az 1 kez majör depresyon dönemi ve 1 kez hipomani (orta dereceli mani) yaşamıştır.

Mevsimsel Depresyon: Mevsimsel depresyon yılın belirli bir döneminde, genellikle bahar aylarının bitimi ve kış aylarının başlamasıyla ortaya çıkar.

Daha nadir olarak görülen bir diğer mevsimsel depresyon ise “yaz depresyonu”dur ve ilkbahar aylarının sonuyla yazın başlangıcında görülür. Mevsimsel depresyonlar mevsim geçişiyle birlikte kendiliğinden ortadan kalkar.

Psikotik Depresyon: Psikotik depresyonda kişinin “gerçeklik”le bağı ortadan kalkar. Psikotik depresyonda olan kişilerde halüsinasyonlar ve hezeyanlar sık olarak görülür.

Doğum Sonrası Depresyon: Bebek doğduktan sonra yeni annenin hüzünlü olması durumu oldukça yaygındır ve annelerinin yaklaşık %75’inde görülmektedir. Ancak 10 yeni anneden 1’inde daha ciddi bir durum olan “doğum sonrası depresyon” görülebilir. Bu depresyon türü doğumdan 1 ay sonra, majör depresyon belirtileriyle ortaya çıkar.Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen “klinik depresyon” oldukça ciddi bir sorundur. Depresyonun tedavisi geciktikçe kişide riskli davranışlar ve alkol tüketimi artar. Ayrıca sosyal hayatta, ilişkilerde daha önce mevcut olmayan sorunlar görülür ve kişi yalnızlığa sürüklenir. Aynı şekilde okul ya da iş hayatı da olumsuz etkilenir.

Majör depresyon tedavi edilmediği taktirde haftalar, aylar hatta yıllar boyu sürebilir.

Tedavi, sadece ruh halinin gelişmesi ve yaşam kalitesinin yükselmesi için değil aynı zamanda fiziksel sağlık içinde hayati önem taşımaktadır.

Yapılan araştırmalarda, uzun süreli majör depresyonun kalp krizi ve felç riskini önemli oranlarda artırdığının altı çizilmektedir.

Gençlerde Depresyon Belirtileri

Gençlerin aralıklarla kendilerini mutsuz hissetmeleri normaldir. Ancak 2 haftadan uzun süren “mutsuzluk” hali depresyon belirtisi olabilir. Gençlerde görülen ve “ergen depresyonu” olarak adlandırılan bu depresyon türü (Amerika Birleşik Devletleri verilerine göre) her 33 çocuktan 1’ini ve her 8 ergenden 1’ini etkilemektedir.

Gençlerde görülen depresyon belirtileri, yetişkinlerde görülen belirtilerle benzeşir. Ancak gencin bu belirtileri fark etmesi daha zor olduğu için aile tarafından yakından gözlenmelidir. Arkadaşlardan uzaklaşma, artan isyankar davranışlar, hafıza kaybı, sorumsuz davranışların artması, okulda yaşanan başarısızlık, karar verme zorluğu, alkol ya da uyuşturucu kullanmaya başlaması, okula gitme isteksizliği depresyon belirtisi olabilir.

Depresyonun “Alarm Veren” Belirtileri Nelerdir?

Tedavi edilmeyen depresyon ilerleyebilir ve kişiyi intihar düşüncelerine sürükleyebilir. Her depresyon hastası kendiliğinden tedaviye yanaşmadığı için bir yakınınız da aşağıdaki belirtileri görüyorsanız mümkün olan en kısa sürede profesyonel yardım almasını sağlamalısınız.

 • Çok üzüntülü bir ruh halinden mutlu bir ruh halinde aniden geçiş.
 • Sürekli ölüm hakkında konuşma veya düşünme.
 • Derin üzüntü, ilgi kaybı, uykusuzluk ve yeme sorunları.
 • Kişinin “ölüm isteği” olması ve buna bağlı olarak tehlikeli davranışlarının artması.
 • Önceden değer verdiği şeylere karşı ilgisinin kaybolması.
 • Değersizlik, umutsuzluk, anlamsızlık hakkında yaptığı yorumların artması.
 • “Kurtulmak istiyorum”, “burada olmasam daha iyi olurdu” cümlelerini sık kullanması.
 • İntihar hakkında konuşması.

Sonuç olarak; kendinizde depresyonun belirtilerinin farkına varmak her zaman kolay olmayabilir.

Ancak genel olarak, olumlu olaylar olsa dahi hayattan zevk alamıyorsanız, insanlarla görüşmek sorun haline geliyorsa, keyif aldığınız aktiviteleri yapmak istemiyorsanız depresyonda olabilirsiniz.

Ayrıca yakın çevrenizden bu yönde gelen öneriler varsa bunlara kulak vererek bir uzmana muayene olmak en doğrusu olacaktır.

Kaynaklar


, , , , ,

Depresyon Belirtileri Nelerdir? İçin 238 Yorum Yapılmış

 1. yucel 18/02/2015 #

  Bütün depresyon çeşitlerinden var her depresyon belirtilerinin yarısı bende mevcut bu 3 yılı aştı zamanla düzelmez artık her şeyden çabuk sıkılıyorum süreklilik bunaltıyor günümün 4te 3ü boş hayaller kurmakla geçiyor.

  • gülsüm 19/07/2015 #

   Gerçekten bu bende de var. Önce psikolojik mide bulantısıyla başladı. Sonraları içime kapandım. Bu yıl sınavlara girdim. İstediğim yer gelmedi. Ailem zorla öğretmenlik okutmak istiyor. Aşırı depresyondayım. Kaç defa intihar etmeyi düşündüm. Bir gece uyandım kalkıp kendimi öldürecektim neredeyse.

   • Happy 16/09/2015 #

    Arkadaşlar umudunuzu sakın yitirmeyin ,spor veya sevdiğiniz bir aktiviteler ile kafanızı başka şeylerle meşgul edin , profesyonel uzman birine danışın. Allah hepimize sağlıklı ve mutlu bir hayat nasip etsin.

    • Mine 14/02/2016 #

     Ağzına sağlık bu söze cani gönülden katılıyorum. 45 gün oldu sigarayı bıraktım üzerimdeki farklılıklar ve ruh halimi anlatamam yasayan biliyor. Çözüm yine elimizde mi?

   • canan 09/11/2015 #

    2006 yılında manik depresyon yaşadım kendimde fark etmedim ama sürekli melankolik bir aşırı neşeli bir ağlamaklı idim. bir gece aşırı alkol aldım ve intihara kalkıştım hastaneye götürdüklerinde saniye değil salise farkıyla kurtuldum. Bir gece yoğun bakımda kaldım 3 gün kulakların duymadı kendime geldiğimde utancımdan hıçkıra hıçkıra ağladım. Uzman desteği ile atlattım şimdi çok mutluyum ne olur kendinizde olumsuz duygular hissettiğinizde uzman desteği alın.

   • Isimsiz 28/12/2016 #

    Yer yüzünü umudu sevinci bizi yaratan bir yaradan var asla kötü düşünmeyin dua edin kalpten Allaha sesinizi duyar elbet.. dualarınız kabul olması dileğiyle geçmiş olsun..

  • Sezer 10/08/2016 #

   Benim de öyle oluyor hep hayal kuruyorum ruhum içim daralıyor.

 2. dilek 10/07/2015 #

  Hastanede çalışan biri olarak yardım almak istesem de alamıyorum cesaretim mi yok yoksa korkuyor muyum anlatmaya bilmiyorum. Bildiğim tek şey antidepresan bile iyi etmeye yetmiyor beni. Yücel bey hayat aslında güzel ama biz çözemiyoruz.

  • ümit 20/07/2015 #

   Son zamanlarda fazlasıyla duygu karmaşası yaşıyorum ve gerçekten bu hayattan sıkıldım. İntihar etme düşüncesini kafamdan atamıyorum umarım doktora gidecek cesareti kendimde bulurum. Hayatımda her şey normal gitmesine rağmen üstümde fazla bir tedirginlik ve kötü his var. Üstelik bu belirtilerin hemen hemen hepsi bende mevcut.

   • admin 20/07/2015 #

    Lütfen kendinizi daha fazla yormadan ve hırpalamadan bir uzmana danışın.

 3. serce 18/07/2015 #

  3 yıldır bambaşka biriyim sanki. Hiçbir şeyden zevk almıyorum, insanlara güvenmiyorum, konuştuğum her insanın sözlerinde yalan sayıyorum, hiç kimsenin benden hoşlanmadığını düşünüyorum, alakasız davranışlarda bulunduğumu düşünüyorum, sevdiklerimi kırıyorum, sürekli kötü şeyler düşünüyorum. 22 yaşım var zamanın çabuk akıp gitmesinden, yaşlanmaktan korkuyorum. Boş-boş yaşadığımı düşünüyorum. Zaman geçtikçe annem babam yaşlanıyor diye her gün ağlıyorum, çok olumsuz şeyler düşünüyorum. Hiç arkadaşım yok, sevgilim yok, insanlarla konuşmaktan korkuyorum. İntihar etmeye cesaretim yok, ailemi incitir diye hiç düşünmedim. Yok olmayı çok istiyorum ama. Keşke biri sadece beni dinleyerek bir iyilikte bulunsa.

  • Furkan 22/08/2015 #

   Kısmen çoğu aynı şekilde bende de var hayatım boyunca hiç sevgilim olmadı arkadaşlarımı da uzun zamandır görmüyorum tamamen hissizleştim ne seviyorum ne mutlu oluyorum konuşup beni anlayabilecek de kimse yok. Şu anda tek korktuğum şey ailemi üzmek.ne ölmekten nede öldürmekten korkar hake geldim eskisinden farklı olarak aşırı soğuk kanlı agresif bencil ve umursamaz oldum eski kişiliğim bunun tam zıttı. Tabii ki bunlar durduk yere olmadı.sanırım en iyisi bir psikoloğa gidip uzun uzun konuşmak.

   • Gaye 08/09/2015 #

    Hepimiz deliriyoruz 😟

    • Tugay 23/09/2015 #

     Furkan, Gaye, Serce yazdıklarınız bende de var. Ayrıca Gaye’nin teşhisi kesinlikle doğru.

  • latife 07/10/2015 #

   Reikiyi bir deneyin bir uzmana da başvurun ben de aynı durumdayım.

  • Yuuuuui 04/08/2016 #

   Meraba acaba hala aynı durumda mısınız? Çok merak ediyorum. Benim de size yakın sorunlarım var.

  • Engin 04/06/2017 #

   Sen emin ol bir sinavdan geciosun surekli ailemi kaybetme korkusu bendede vardi zamanla atlattim sende atlatcaksin allahin izniyle zamanla bu dusuncelerin hepsi kaybolcak merak etme bana guven

 4. serce 18/07/2015 #

  Kendim kurtulabilir miyim depresyondan? Nasıl? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkür.

  • admin 20/07/2015 #

   Sayın Serce depresyonun çeşitli dereceleri, aşamaları vardır. Hafif dereceli depresyonda çeşitli meditasyon, yoga, nefes teknikleri, spor yapmak, bir hobi ile uğraşmak, çalışmak, çeşitli kişisel yardım kitapları, hatta yakınlarınızla dertleşmek yardımcı olabilir. Ancak daha ağır bir depresyon söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana danışmak gerekir.

   • selin 22/07/2015 #

    Offf iki saattir cevap bekliyorum cevap vermeyecekseniz bu siteyi niye yaptınız hadi yaptınız niye yorum sayfası açtınız insanlar bu şekilde bile kandırılıyor. Her şey yalan dünyada.

    • admin 27/07/2015 #

     Selin Hanım yorum bölümümüz kişilerin rahatsızlıklarıyla ilgili olarak kendi aralarında paylaşımda bulunmaları içindir. Danışmanlık hizmeti vermediğimiz yine yorumlar bölümünde açıkça belirtilmiştir. Bazen baktığımız yerde sadece kendi görmek istediğimizi görürüz. Yalan ve aldatmaca görmek istemeniz üzücü.

 5. Seda 20/07/2015 #

  Bazen çok bunalıyorum uyuyamıyorum ertesi gün kalkamıyorum erken yatıyorum yine kalkamıyorum sürekli bir halsizlik içindeyim kendi kendime çok konuşuyorum kendimi ifade edemiyorum. Bir ara antidepresan kullanmıştım 2 sene önce falan ama doktora da anlatamıyorum derdimi kendimi ifade edemiyorum. Bu da beni çok rahatsız ediyor yazarsam her şey iyi ama konuşarak hiçbir şey ifade edemiyorum. Sürekli ağlayasım geliyor. Sinirlenince intihar edesim geliyor n’apmam gerekiyor ?

 6. bayan mutsuzluk 22/07/2015 #

  hep yalnız kalmak istiyorum, alkol eğilimim arttı, gitmek istiyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, şüphe içime sindiriyor beni. Yaptıklarıma anlam veremiyorum sonradan düşündüğümde bazı davranışlarımı; acaba acındırma psikolojisi içinde miyim diyorum enerjim yok ve halsizim. Hiçbir şey hoş gelmiyor
  her şeye yeniden başlamak istiyorum.

  • hadi canım 30/07/2015 #

   Bunun için önce bir doktora görün ve söyledikleri şeylere olumlu yönlerini kabul edip olumsuzlukları etmezsen şüphen daha çok artar.

 7. bayan mutsuzluk 22/07/2015 #

  Kendimi çok çirkin ve değersiz hissediyorum, sürekli trip atıyorum.

 8. bok cuvali 29/07/2015 #

  tatilden döner dönmez aile hekimine gidicem (uzmanlık alanı farklı old.nu biliyorum) ve önerdiği psikiyatr doktora gidicem reçete yazdırıcam belirtiler hat safhada, ulan derdimizi bile parayla anlatmak zorundayız.

 9. hadi canım 30/07/2015 #

  Ya arkadaş insan bu kadar mı takıntılı bir dönem geçirir sürekli kafamda kuruyorum artık sıkıldım beynimi başka bir beyin ele geçirmiş gibi hissediyorum bazen.

 10. humeyra 16/08/2015 #

  Kendimi çok güçsüz yorgun ve yalnız hissediyorum yaşamaktan bıktım.

  • Harun 25/10/2015 #

   Aynı durumdayım. 🙁

 11. Mutsuz kadın 20/08/2015 #

  Merhaba ben üniversite okumak için ailemin yanından başka bir şehre yerleştim.yolculuk sırasında ailemden ayrıldığım için mi bilmiyorum artık her yolculuk yapışımda içimde mutsuzluk ve korku var. Hayatımda her şey iyi gitmesine rağmen hayattan zevk almıyorum mutlu olmak gereksiz geliyor. Sürekli korku tedirginlik karamsarlık yalnız kalma korkusu içindeyim. Ve ben zaten çocukluğumdan beri çok fazla hayal kurardım ama artık hayal kurmaktan hayatımı doğru düzgün yaşayamıyorum. Cevap verirseniz sevinirim.

  • admin 21/08/2015 #

   Sayın Mutsuz kadın, kaygı bozukluğu sorununuz olabilir. Bu şekilde sıkıntı çekmektense bir psikiyatr ile konuşmanız bu sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.

 12. Büşra 22/08/2015 #

  Kendimde bu belirtileri görüyorum. Kesin bir şey var mı yok mu bilmiyorum ama yoksa bile en azından içimin rahat olması için bir doktora gitmek istiyorum. Ama annemle nasıl konuşacağımı, bu konuyu ona nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz lütfen.

  • admin 27/08/2015 #

   Büşra anneler elbette çocuklarını koruma iç güdüsüyle bazen olumsuzlukları duymak istemez. Annenle yumuşak şekilde, konuyu ne abartarak ne eksik bırakarak konuşabilirsin. Dilersen önce makaleyi okut. Ardından tıpkı burada söylediğin gibi bir uzmanla görüşmek istediğini, annenin desteğinin senin için önemli olduğunu belirt. Eminim biraz düşününce sana hak verecektir.

   • Hissiz 03/10/2015 #

    Daha 16 yaşındayım. Sabahları baş ağrısıyla uyanıyorum. Okula gitme isteği gelmiyor içimden ve sürekli kafamda bir şeyler kurcalıyorum. Karşımdaki insan bir şeyler anlattığında tepkisiz kalıyorum ve sürekli kaygı içindeyim pozitif ve enerjik olamıyorum. Spor yapıyorum azda olsa kendimi bu durumdan kurtarmak için çaba sarf ediyorum. Sorun ailemle ilgili sevgilim yok bu zamana kadar da olmadı. Yaşım gereği her şeyden bıkmış olmam üzüyor beni.

    • Gefradah 24/04/2016 #

     Bir insan bu kadar mı bana benzer :). Bu işin içinden nasıl çıkarım bilemiyorum. Her gün daha yorgun halsiz ve karamsar oluyorum. Psikoloğa gitmiştim ama hiçbir işe yaramadı tam tersine kendi sorunlarımla daha fazla yüzleşip daha çok depresyona girdim.Umarım hayata daha pozitif baktığım eski günlerdeki gibi mutlu, neşeli, iyimser, gelecekten ümitli bir genç olabilirim…

    • aptal 07/08/2016 #

     Kesinlikle hem yaşımız ayni hem de yaşadıklarımız aynı.

 13. Pişmanlık 23/08/2015 #

  Geceleri hiç uyuyamıyorum bu yüzden hep sabahlıyorum. Rüyalarımda hep ağlıyorum. Her an geçmişi düşünüyorum ve üzülüyorum. Buradan gitmek istiyorum. Geçmişi unutamadığım için kendimi zavallı görüyorum. Sevgilim ağladığımı öğrenince yeter artık diyor ve bu beni çok üzüyor. Bilerek yapmıyorum ama o beni hiç anlamıyor.

  • admin 27/08/2015 #

   Sevgili Pişmanlık, sevgilinin seni anlaması bu noktada senin sorunlarının çözümü değil. Elbette destek olması iyi olur ancak onun destek olabilmesi için önce senin yardım almayı istemen ve bir uzmanla görüşmek gibi bu sorunu çözme yolunda adım atman gerekir.

 14. Melike 24/08/2015 #

  Uzun bir zamandır hayat enerjim yok. Yaptığım neredeyse hiçbir şeyden zevk alamıyorum. Zaman zaman insan gördükçe midem bulanıyor. Sürekli uyumak istiyorum. Yaşayan ben degilmişim gibi geliyor. Çoğu şeyi hatırlayamıyorum. Kendimden de tiksiniyorum. Her şey yanlış geliyor. Bir şeyler hissedemiyorum bomboşum. Bazen hissetmek için kendime engel olamadan zarar vermiş oluyorum. Ailemden uzaklaşınca aşağı bile insem onlara bir şey olacak korkusu yaşıyorum. Kimseye kendimi anlatamıyorum. Aileme konuyu açamıyorum. Ne yapmam gerek?

 15. Mert can 26/08/2015 #

  Ailemi ölmüş gibi canlandırıyorum hep kafamda onlar ölmeden alıştırıyorum kendimi sanki çok unutkanım bazen ruhum bedenimden ayrılıyor sanki ayrılırken her yerim karınca anıyor başım donuyor uçuyor gibi oluyorum sigara içki madde hiç kullanmadım doğal tedavi istiyorum 34 yaşındayım.

 16. Merve Semerci 26/08/2015 #

  Benim sorunum annem, şu an çok ağır bir depresyon geçirdiğini düşünüyorum.Neden diyeceksiniz annem deli dolu biriydi.Sürekli arkadaş gibi konuşurduk. Bazı sorunlar oldu babam vs ile ilgili. Annem donuklaşmaya başladı. Okul ile ilgili sorularım olduğunda, normal sorunlarım olduğunda ilgilenirdi. Şimdi öyle değil. Hissediyorum. Anneme soruyorum anne ne oldu neden böylesin bana her derdini anlatan annem seni aşar karışma diyor. Anne okul işimi böyle böyle yapayım diyorum n’aparsan yap diyor. Keşke hiç doğmasaydım niye doğdum ki gibi şeyler söylüyor. Geceleri zor uyuyor. Korkuyorum kendine zarar verecek diye bir ara yine böyle oldu ama o zaman antideprasan ilacı kullandı birden kesti. Doktora gitmek istemiyor götüreceğim ama kızacak çok kavga ediyoruz. Hiç kavga etmezdik. Biz ailece vakit geçirmek için bir yere çıkalım diyorum gelmeyeceğim diyor üsteleyince de karışma bana sana ne diyor. Korkuyorum ağlıyorum her gece yardım edin ne olur.

  • admin 27/08/2015 #

   Sevgili Merve, depresyon sık görülür ve bu hemen kişilerin kendilerine zarar vereceği anlamını taşımaz. Konuyla ilgili sen elinden geleni yapıyorsun ama unutma ki anneni tedavi etmek senin görevin ya da halledebileceğin bir şey değil. Bu konuyu danışabileceğin, konuşabileceğin bir yetişkin, annenin bir kardeşi, yakın akrabası varsa ona da danışabilirsin. Annene onun yanında olduğunu hissettir, senin ona ihtiyacın olduğunu hatırlat ama her şeyin hemen düzelmesini bekleme. Bu üzüntülü dönemi yaşamaya da ihtiyacı olabilir. Biraz zamana ihtiyacı olabilir.

 17. hatice 28/08/2015 #

  Merhaba majör dep. okb panik atak tedavisi için ilaç kullanıyordum. Hamile kalınca bıraktım hiç problemim yoktu gayet iyiydim ta ki bebeğim 6,5 aylık olana kadar. İş yerimden ayrılacağım gün gözümü kaynak aldı veya ben öyle zannettim ve gözlerime bir şey olacak diye çok korktum sürekli araştırdım ve derinlemesine düşünmeye başladım tabi üç hafta kadar sallantılı bir şekilde geçti. Sonra ter basmaları bunalmalar ve kendimi garip hissetmeye başladım. Korktum ve dr aradım ilerlemeden tedavi olmak istedim. ilaç tedavisine başladık ve ben bir hafta içinde daha kötü oldum ruhum bedenimde değil hissi gerçek dışı hisler yaşamaya başladım duygusuzlaştım eşime ve çocuğuma hiç bir şey hissetmemeye başladım her geçen gün daha kötü oluyordum ben kimim n’apıyorum gibi yabancılaşmalar da başladı tabi kullandığım ilaç da pek fayda etmiyordu. Bir de yan etki yaptığını düşündüm düzenli kullanamadım üzerine hamilelik daha çok sorumluluk. Saydığım rahatsızlıklar bende 7/24 devam ediyor ve ben her gün ağlıyorum kızım var bir de onunla da ilgilenemiyorum bir şey de hissedemiyorum o da bunun farkında ve çok sinirli bu yüzden odadan dışarı çıkmak istemiyorum dışarı çıkınca uçuyor gibiyim zaten. Yazacak daha çok şey var ama bir haftadır şizofren miyim diye düşünüyorum bu belirtilerden sonra araştırmaktan kendimi alamıyorum.

  • admin 08/09/2015 #

   Hatice Hanım sorunların farkında birisiniz, elbette daha iyi olmak istiyorsunuz ama unutmayın ki bazen yardım şarttır. Sadece ilaç kullanmayı değil terapiyi de düşünebilirsiniz. Kendi kendinize lütfen teşhis koymaya çalışmayın. Bunu yapmanız hem imkansız hem de belirttiğiniz gibi size zarar veriyor. Bu süreci mutlaka profesyonel uzmanlarla birlikte atlatmayı düşünmenizi öneririm.

 18. Yunus emre 30/08/2015 #

  Okul zamanlarında genelde çok fazla hissetmesem de özellikle son 1-2 senedir böyle yaptığım hiçbir şeyden haz duyamıyorum. Kimse aramıyor 1-2 arkadaşım dışında. Diğer arkadaşlarım da hayırsız niye aramıyorsun diye atar yapmaya çalışıyorlar. Sevgilim de yok. Böyle kafam hiç yerinde değil moralim yanımda birileri olmayınca 0 yani. Hep böyle hata yapmaktan korkar hale geldim. İçimdeki eskiden olmayan cesaretten daha fazlası var ama ne bilim bir şeyler eksik yani. Yardımcı olun lütfen.

 19. mutsuzum 30/08/2015 #

  fiziksel açıdan kendimi hiç beğenmiyorum. güzel bulmamak veya normal bulmak değil. ciddi anlamda çok çirkinmişim gibi geliyor. aslında başkalarının dış görünüşüne pek önem veren birisi değilim. hatta hiç değilim. ama kendimde niyeyse tam tersi her zaman güzel olmak zorundaymışım gibi hissediyorum. kendimi kötü hissettiğim zamanlar sosyalleşemiyorum. çünkü biliyorum ben önem vermesem bile başka insanların tek kriteri tip. yardım edin bunu nasıl aşabilirim?

 20. Havva 03/09/2015 #

  Arkadaşlar yazılanları okuyunca size işe yarayan bir tavsiyede bulunmak istedim. Dr david burns isimli bir psikoloğun iyi hissetmek isimli bir kitabı var özellikle okumayı sevenler bu kitabı alın okuyun. Araştırmalara göre bir çok insan bu kitap sayesinde tedavi olmuş kaybedecek bir şey yok deneyin belkide çözümü çok kolaydır. Ben okudum çok faydasını gördüm bakış açımı değiştirdi.

  • basak001 17/09/2015 #

   Sağ olun.

 21. Wisne34 03/09/2015 #

  Yaklaşık 30 yıllık evli olan ailemin kendimi bildim bileli birbirlerine olan nefretiyle büyüdüm. Sürekli aşağılayan hor gören bazen fiziksel şiddet çoğu zaman da psikolojik şiddet uygulayan bir baba ve bunlara maruz kalmayı çocuklarımın geleceği diye açıklayan mağdur bir anneye sahibim. Bir de bizi düşman gibi göstermeye çalışan amca babaanne gibi dış faktörlerim var. Bunlar yetmezmiş gibi 9 aylık yaşadığım saçma sapan bir ilişki de yaklaşık 6 aydır ilişkiye devam etmem için tehdit eden bir eski sevgilim var. Telefonlarına çıkmadığımda soluğu kapımın önünde alan ne istemiyorum seni sevmiyorum dememe aldırış eden ne de hırs yapmış olmasını kabullenen tam bir serseri. Sanırım kafayı yemek üzereyim uzun zamandır bir kliniğe yatırılsam telefonumu alsalar elimden kimseyle görüşmesem kimseyle konuşmasam verseler ilacı sessiz sedasız uyusam ya da ölsem de bunların hepsinden kurtulsam diye düşünmedim değil. Ailemle olan sorunlarım hep vardı annemi alır çeker giderim diye düşünerek kendimi telkin ederdim ancak bunlarla uğraşmam gerektiği yerde saçma sapan bitmek bilmeyen gurursuz bi insanın baskısında olmak bütün hayat enerjimi somuruyor. Yaklaşık 3aydir zaruri durumlar dışında evden çıkmıyor kimseyle konuşmak istemiyorum tek dünyam odam ve birkaç kitabim. Sizce yapmam gereken tek şey bir uzmana başvurmak mı?

  • admin 08/09/2015 #

   Sayın Wisne34, sorunlar karşısında çıkış yolu aramak çok normaldir. Bazen kaçma, uzaklaşma fikri rahatlatıcı olur ama aslında sorun çözmez. Bir uzmana başvurmak stresle baş etme konusunda veya üretmek, çalışmak, başkasına faydalı olmak gibi sizi hayata bağlayacak konulara yönelebilmeniz için enerjinizi toplamanızda yardımcı olabilir.

 22. gaye 21/09/2015 #

  Merhaba. Ben buyük ihtimalle depresyon geçirdim ve aşamıyorum galiba. Üstümde sürekli baskı hissediyorum. Ağlamaklıyım genelde. Herkesten uzak olmak istiyorum. Beni anlamadıklarını düşünüyorum. Yaşama isteğim kalmadı. Ama hayata tutunmaya çalışıyorum. Sahip olduğum güzel şeyleri düşünüyorum. Bazen mutlu ediyor. Ama çoğu zaman mutlu etmeye yetmiyor. Eşim benim en büyük mutluluğumdu. Çok büyük bir sorun olmasa da süregiden ve bitmek bilmeyen sorunlar ondan nefret etmeme ve ayrılmama neden oldu. Hayat bitmiş bomboş gibi geldi. Yardım almalı mıyım diye düşündüm ama iradem güçlüdür. Biraz mutluluk oyunu gibi olsa da çabalıyorum. İki senedir iniş çıkışlar ile geçiyor. Bazen en dipte hissediyorum. Ama yine toparlanıp hayatıma devam ediyorum. Yardım almalı mıyım hala düşünüyorum.

 23. Ne yapmayalım 24/09/2015 #

  Bilmiyorum yukarıda söylenen bütün belirtileri yaşıyorum ne yapacağımı bilmiyorum hani bildiğiniz gibi insan çekiniyor birilerine anlatmak benim hayatım mahvoluyor yaşamak istemiyorum üniversite okuyorum ama bir hayalim yok doğru dürüst bir arkadaşım yok zamanın da sevgilimde oldu ya çok yakışıklı değilim yani yeterince iyiyim ama bilmiyom kendimi salak gibi hissediyorum sanki herkes beni salak yerine koyuyor sanki benle dalga geçiyorlar benim özgüvenim hiç yok ailemin bana sahip bile çıkmadığını düşünüyorum tutunacak bir dalım yok kısacası.

  • Hersey gececek 30/09/2015 #

   Aynısını ben de yaşıyorum.

 24. fatih 02/10/2015 #

  5 sene boyunca ilişkinin bitmesi is saatleri izinlerde sıkıntı durumundan sebep çıktı kronik depresyona girdiğimi düşünüyorum. Güven sorunu uykusuzluk suskunluk sinir iş yaparken başka şeylerle oyalanıp isi 1 saat kadar oyalama, bunların düzelmesi için su anda artık pes ettiğim beni bu hale sokan iş yerinden ayrılarak başlıyorum. Gerçekten kapitalist düzende kendimden odun verip kendi psikolojimi zorlayıp hiç karşılığını görmemek bunu düşündükçe bile kendime çok kızıyorum unutamıyorum. Kendi iç sesimle yaşıyormuş gibi kimsenin bana doğruya yönlendirdiğini bile inanmadan kendimce yasamaktan sıkılıyorum.

 25. serpil 03/10/2015 #

  Bendeki mutsuzluk korku nefes bel ağrısı vücudumdaki ağrılar bazen dilim katlanır gibi hissediyorum korkuyorum berbat durumdayım antidepresan kullanıyorum işe yaramıyormuş gibi geliyor sanki yan etkiler geliyor gibi oluyorum doktor doktor gezmekten bıktım.

  • Halil 06/10/2015 #

   Aynı durum bende de var muayene okuyorum psikiyatri diyorlar kullandıkça daha kötü oluyorum 2.5 aydır bıraktım rahatım ama bazen acile gidiyorum çarpıntı kalp sıkışması falan filan başta araştırıyor bir şey çıkmıyor psikiyatri deyip gönderiyorlar.

 26. kemalkacmaz 04/10/2015 #

  Depresyon ve kaygı spor egzersiz geçer mi acaba yapsam?

 27. Yokbirşey3456 14/10/2015 #

  Liseye yeni başladım ve 7-8 yıllık arkadaşlarımdan ayrıldım bunun üzüntüsünü neyseki ilk hafta atlattım fakat hâlâ içimde bir eksiklik, huzursuzluk hissi var sürekli sevdiğim kişileri ölmüş olarak düşünüyorum kendimi de ailemide üzüyorum. Derslerden korkuyorum, hep kendime “ya yapamazsam?” diye sorup daha da huzursuzlanıyorum. Durup duruken ağlamaya başlıyorum birkaç dakika sonra hiçbir şey olmamış gibi gülüyorum. Depresyoda mıyım değil miyim bilmiyorum ama bir an önce bu hissettiklerimden kurtulmak istiyorum.

 28. ömer 25/10/2015 #

  Merhaba arkadaşlar. Yukarıda yazılanların hepsini okudum. Öncelikle bu durumdan ivedilikle kurtulmanız için dua ediyorum. Çünkü kimse mutsuz olmak istemez. Yukarıda yazılanları doğrudan değil ama dolaylı yoldan ben de yasıyorum. Kız arkadaşım depresyonda. Elinde olmayan sebeplerden dolayı sürekli agresif ve mutsuz. Arada onu bu düşüncelerden uzaklaştırabiliyorum o zaman dilimi içerisinde mutlu olduğunu görüyorum. Beni de üzmüyor değil. Hatta üzdüğünü o da söylüyor yeri geldikçe. Hiçbir zaman ondan uzaklaşmayı düşünmedim. Bu kötu zamanların bir gün geçeceğine inancımı kaybetmedim çünkü.
  Depresyonda olan arkadaşlara tavsiyem, yanınızda sizlere yardım etmek isteyen insan illa ki vardır. Onların işini kolaylaştırmanız. Emin olun siz ona bir adım atarsanız o size koşa koşa gelecektir
  Güzel günler çokta uzakta değil.

 29. sahra 09/11/2015 #

  Bende ayni durumdayım çok yalnız hissediyorum kendimi ve çok bunaldım hayattan artık çocuğumun ağlamasına bile tahammül edemiyorum bitkin durumdayım. Geceleri uyuyamıyorum ve bu boşluktan kurtulmak istiyorum.

 30. Eda 12/11/2015 #

  Merhaba arkadaşlar, ben de ailemden uzaklaştım. Okumak için başka bir ülkeye geldim. Buradaki herkes bana yabancı olduğu için çok sıkıntılar yaşadım. O sıkıntılı zamanlarımda sevgilim de beni terk etti. Ailevi durumlar da pek iyi değil. Annem ve babam ayrılar. Kardeşlerim ve annem hayata tutunmaya çalışıyoruz. Annemi her düşündüğümde sanki gittikçe yaşlanıyormuş gibi hissettim ve ortada hiçbir neden yokken oturup kendi kendime ağladım. Çok fazla yalnız kaldım artık kendi kendime konuşmaya başlamıştım. Birkaç ay sonra kendimde olan bu değişiklikleri fark ettim ve depresyon belirtileri olabilir diye internetten araştırmaya başladım. Şimdi beni soracak olursanız çok iyiyim. Çünkü insanın tedavisi kesinlikle kendi kafasında bitiyor. Şimdi siz size iyi gelen birisi bulun ve iyi ki o var deyin. İlla biri olmasına bile gerek yok. Dışarı çıkıp oksijeni iyice çekin içinize. Hiç durmadan yoldan geçenlere gülümseyip selam verin. Konuşmaktan sakın korkmayın çünkü hiç kimse dört dörtlük değil. Umarım bu yazdıklarım benim gibi birinin daha hayatını değiştirir. Hepiniz kendinize çok iyi bakın. Çünkü sizden bir tane daha yok.

  • unhappy 04/02/2016 #

   Eda yazdıklarını gözlerim dolu dolu okudum. Söylediklerini yapmaya çalışacağım umarım bende de işe yarar. Güzel tavsiyelerin için çok teşekkürler. Ayrıca benden çok daha kötü durumda olanları bilmek beni korkutuyor. Güzel günleri düşünüp yaşama tutunmalıyız.” Mutluluk nasıl geçiciyse, mutsuzlukta geçici.” Umarım hepimiz bu kötü günleri atlatırız.

 31. Ahmet 14/11/2015 #

  Merhabalar,

  Özel bir şirkette mühendis olarak çalışıyorum. İşlerim genelde şehir dışında oluyor ve 3-5 ay şehir dışında yaşıyorum. İşin yetiştirilmesi, planlama konularında çok hassas olmak zorundayım. Uzun zamandır inanılmaz üşengeçlik, inanılmaz derecede kararsızlık yaşıyorum. En ufak bir işi yapacağım zaman bile şöyle yaparsam böyle öyle yaparsam böyle olur tarzında zincirleme şekilde durumlar düşünüyorum ve kafam karışıyor. Bazı şeyleri erteliyorum ve ertelediğim şeyleri sürekli kafama takıyorum ve aklımda dolaştırıp duruyorum. Hiçbir şeyden zevk almamaya başladım ve evden çıkarken ütünün fişini çektiğimi bile bile tekrar kontrol ediyorum. Bir uzmana görünmeyi düşünüyorum ama bunu bile erteliyorum. Depresyonda mıyım, paranoyak mıyım henüz anlayamadım?

 32. Emine 14/11/2015 #

  Sanırım çağımızın en sinsi hastalığı depresyon. Çoğu insanın konuşmalarına espri malzemesi yaptığı kimi zamanda çok basit görünen bir konu. Hâlbuki bana kalırsa bedeni hastalıklardan daha tehlikeli. Nitekim insan bedensel rahatsızlıklarına bir şekilde çare buluyor ilaçla veya başka şeylerle fakat ruhumuz hastalanınca bu umurumuzda bile olmuyor. Gidişatın daha kötü olmasından korkuyorum birine ve topluma yabancılaşan bireyler ve konuşacak bir dostu bile olmadığı için psikologlarda oluşan kuyruklar artıyor. Sözü daha fazla uzatmak istemem demem o ki arkadaşlar bende bazen bu süreçlerden geçtim ve vardığım sonuç şu oldu insanın bu hayatta en temel gereksinimi sevgi ihtiyacı… Sizi dünyalar kadar sevecek insana gerek yok bir insan sizi dünyalar kadar seviyorsa kafi.. Bu insan anne baba kardeş hiç fark etmez herkes olabilir yeter ki sizi gerçekten sevsin. Tabi sizde sevin hayatınızdaki insanları sevmezseniz hayat hiç çekilmiyor inanın. Saygılar !!

 33. Rüzgar 15/11/2015 #

  21 yaşındayım hayattan tat alacak hiç bir duygu barınmıyor içimde :((((

 34. mazes 03/12/2015 #

  Merhaba, Depresyondayım bunun farkındayım devlet hastanesinden yardım almaya çalışıyorum ama verdikleri ilaçlar sonuç vermiyor 2 yıl kullandım ilaç bıraktıktan sonra bir süre iyiydim ama şu an daha kötüyüm nereye gidelim özele gidemiyoruz tavsiye lütfen lütfen artık yaşayamıyorum.

 35. tlay 07/12/2015 #

  Çok mutsuzum 7 aydır sürekli beynimde ağrı var bıçak gibi girip çıkıyor evliyim 1 kızım var küçük ama her şeyden bıktım mutsuzum n’apsam mutlu olamıyorum. bu ağrılar beni mahvetti ölmekten korkuyorum hep panik oluyorum ağrılarım olunca sürekli 24 saat ağrım var beynimde 5-10 dakikada bir giriyor 2 ciye hamileyim ilaç da kullanmıyorum cvp yazın benim gibi olan var mı?

 36. tlay 07/12/2015 #

  Acaba depresyonda olduğum için mi ağrılarım oluyor sürekli? Anlamadım gitti beynimde de bir şey yokmuş ama her gün ağrı her gün ağrı bıktım.

  • balon 28/12/2015 #

   tlay aynısı bende de var tam 10 senedir geçmeyen bir baş ağrısı.

   • Mert 23/04/2016 #

    Gizli tansiyon olabilir.

 37. ayşe 27/12/2015 #

  Kendinizi daha fazla üzmeyin bir doktora baş vurun depresyonun tedavisi var ben de geçirdim ve çok iyiyim demir, D vitamini eksikliyi veya B vitaminlerin eksikliği olabilir ben kullandım ve halen daha kullanıyorum siz de kanınızı kontrol ettirin.

 38. Pınar 07/01/2016 #

  Bütün yorumları okudum. Herkesten bir parça almış gibi ruhum. Senelerdir psikolog, psikiyatrist kalmadı gitmediğim. Hala da çekiyorum aynı şeyleri. Bunca senede tek anladığım şey, önce kendimizi sevip affetmemiz gerektiği oldu. Kimse tutmuyorsa elinden,sen seni tut. Başka neyin var ki.

 39. Ali 18/02/2016 #

  Çoğu yorumu okudum çoğunda kendimi buldum. Hayattan hiç zevk almıyorum yaptığım her şeyden pişmanlık duyuyorum çok uzun süreli uyuyorum insanlara yaklaşımım çok uzak asosyal birisiyim hiçbir yere gidesim gelmiyor hiçbir şey yapasım gelmiyor her şeyde çok pasif kalıyorum bunların düzelmesini istiyorum ve ben depresyonda mıyım?

 40. hüsna 23/05/2016 #

  Dünyada her şey bizim için var, kainat bizim için dönüyor, dünyada tek akıllı varlık sadece bizleriz Allah düşünmemizi istiyor. Hepimiz çok özeliz ve hiçbirimiz yalnız değiliz…

 41. Sema 06/06/2016 #

  Küçük bir sıkıntı yaşasam içimde büyütüyorum sürekli yaşadığım sıkıntıyı düşünüp kendimi suçluyorum ve strese sıkıntıya giriyorum. Biriyle tanışsam gelecek yönlü düşünmek istesem içimi korku sarıyor ne tanıştığım biriyle gelecek düşünebiliyorum ne de evlilik. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum bu sorun gittikçe büyüyor içimde yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 02/07/2016 #

   Sema Hanım çalışmayı, üretmeyi, sporu, hobilerinizi, doğayı da düşünebilirsiniz. Neden gelecek deyince aklınıza sadece evlenmek gelsin ki, bu haksızlık.

 42. suat 18/06/2016 #

  Aynen bendede var ama dün ayaklarımda bacaklarımda uyuşma halsizlik şikayetiyle fizik tedaviye danıştım sonuçlardan sonra b12 vitamin eksikliği çıktı ve bunun eksikliğinin en önemli belirtisi depresyonmuş araştırın bence.

 43. halil 04/12/2016 #

  Bu sene üniversite sınavında ispartayi kazandım ve bu şehre geldiğimden beri kendimi çok yalnız hissediyorum sınıfta hazırlık okuyanlar var ve onlarindan geçen seneden muhabbetleri var.sinifta 4 5 kişiyle biraz samimiydim ama bir gün bunlar bi arkadaşın evinde toplanmışlar ve beni cagirmadilar daha ilk seneden boyleyim 4 sene nasıl geçecek belki daha fazla bilemiyorum..

 44. Wertyu 11/12/2016 #

  Son birkaç gündür ben de. Öyleyim. Gece yatmaya korkuyorum. Uykum da ölmekten korkuyorum. Ders çalışasım, hareket edesim, bir şeyler yapasım yok. Aklım hep başka yerlerde. Vücudumu beğenmiyorum. Sanki herkes beni küçümsüyor, benden tiksiniyor gibi bakıyor. Aileme sinir oluyorum. Sinirimi eşyalardan çıkarıyorum. Hiç kimse beni anlamıyor gibi geliyor. Herkes aptal gibi. Ölsem nasıl pişman olacaklarını düşünüyorum ve bundan zevk alıyorum. Hayali kişiler yaratıp, onlarla konuşuyorum. Kendimi başka biri gibi hayal ediyorum. Hiç uyumadığım kadar fazla uyuyorum. Yorgunum. Kendime güvenim azaldı. Hiç kimseye güvenmiyorum. Tek sırdaşım kendim
  Sinirimi içimde biriktirip en sonunda küçük şeylere ağlıyorum. En iyi arkadaşım yok. Sinir mutsuzluk yorgunluk hüzün umarım dediğiniz gibi sadece geçici bir süreçtir.

 45. Tinie 15/12/2016 #

  Semptomlarin hepsi var neredeyse fakat bunları kabullenmek istemiyorum. Çünkü kabullenirsem beynimi bu kavrama alistirmis olacağım. Her ne kadar disarida yaptıgım aktivitelerden, insanlarla konuşmaktan zevk almasam da beni tek yasama tutan amacimi on planda tutmaya calisiyorum. Çok basarili olmak, yüksek yerlere gelmek, kendimden bir seyler yapabilmek. Su sıralar o amaç da okul ve bölümün azizliğine uğrayıp sendeledi. Bu yuzden siradisi bur mutsuzluk hissediyorum. Umarim gecer..

 46. Üzgün 18/05/2017 #

  1 senedir kendimi hic iyi hissetmiyorum.Sürekli sucluluk duygusu,kaygı,korku,beceriksizlik,bir işe yaramayan ahmak gibi hissediyorum kendimi.Tek istediğim ölmek ve bu yasadiklarimdan kurtulmak.Kimseyle konuşmak görüşmek istemiyorum.Önceden böyle değildim.Güler güldürür cevreme hep pozitif enerji verirdim ama şimdi tam tersi.Uzmana baş vurmayı düşünüyormuyum bilmiyorum.
  Kendimden nefret eder oldum.Bildiğim tek gerçek şu ki Allah derdimin tek dermani ama ona ulaşamıyorum.

 47. N 29/05/2017 #

  Sanki büyük doldurulamaz bir boşluk var içimde.4 yaşimdan bu yana hep vardi bu huzursuzluk.Tabi o zamanlar boyutu küçüktü.Gittikçe büyüyordu.Sonra aniden kayboldu.Ya da ben öyle sandim bilmiyorum.2 yil musmutlu yaşadim.Aslinda mutlu olmamak için hiç bir nedenim yok bana sunulan imkanlardan gayet memmunum.Belki de bu elindekilerin kiymetini bilmeme sendromu.Bazi konularda gerçekten şansli olduğumun farkindayim.Özgüvensizim de. Bu özgüvenle nereye gideceğimi bilmiyorum; sonumun kötü olmasindan korkuyorum.Intihari defalarca düşündüm ama bu neyi değiştirir ki? Zaman anlamsizca akip gidiyor ve ben bu boşluktan nasil kurtulacagimi daha çözemedim.Bunlari anlatacak kimsem yok beni tam olarak anlamiyorlar.Ben de içimden geçenleri buraya yazdim işte. :/

 48. sıla 09/06/2017 #

  ölüm hisi daha çok aklım banbaşka yerlerde

 49. esinn 12/06/2017 #

  Kaybetme korkusu mutsuzluk hic biseyden keyif alamiyorum hic bisey bana farkli gelmiyo kendimi yanliz hissediyorum halim yok sürekli canım sıkılıyo uyudukca uyuyasim geliyor napcam bilmiyorum düzgün giden iliskilerimi bi bahane edip ayriliyorum yanliz kalmak istiyorum sonrada biri olsun istiyorum

 50. Nihal 21/06/2017 #

  Mrb ben 14 yaşındayım sanırım mevsimlik ve ergenlik deprasyonlardayım hiç bişe yapmak istemiyorum hayattan zevk almıyorum yaşamak çok saçma insanlar hep aynı her sözleri yalan hep kendilerini büyük görme çabası icindeller korkuyorum aslında her şeyden ailemden , arkadaşlarımdan okul bitti bı ara canım sıkılıyor diye böyle diye düşünmüştüm ama sonra nefes darlığı çekmeye başladım etrafta beni seven insanlar var ama ben yinede korkuyorum yalnız kalmaktan aslında yaşamak istemiyrm ölmek istiyorum. Ben ne yapacağım i bilmiyrm çaresiz hissediyorum ağlamak istiyorum hemde hıçkıra hıçkıra ama korkuyorum insanların bana deli durup dururken ağlıyor demesinden aslında tam anlamıyla ölmek istiyorum

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.