Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Hayatımızın akışında hüzün, mutluluk, sıkıntı, stres gibi duyguları yaşamamız ve bu duygu duyguların, yaşantımızda meydana gelen gelişmelere göre bir süre devam etmesi doğaldır. Örneğin, işinizle ya da ilişkilerinizle ilgili zorlu bir süreçten geçiyorsanız hüzünlü olmanız, uykularınızın kaçması, stres düzeyinizin artması normal olarak kabul edilir. Depresyon durumunda farklı olan ise, hayatınızda olumlu gelişmeler olmasına karşın “boşluk hissi”, “bunalım” ve “hüznün” devam etmesidir. Önceki dönemlerde sizi sevindiren, teşvik eden olaylar depresyondaysanız hiç bir etki yaratmaz. Enerji azlığı, huzursuzluk, halsizlik, aşırı ya da az uyku depresyon belirtileri arasında ilk sıralarda sayılmakla birlikte, bu belirtiler depresyonun türüne ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Depresyon Belirtileri

Kişi, normalde de depresyon belirtileri olarak kabul edilen üzüntü, mutsuzluk, yalnızlık hislerini zaman zaman yaşadığı için yaşadığının depresyon mu yoksa günlük hayatın bir parçası mı olduğunu ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir. Bu noktada önemli olan, olaylar karşısında normalden farklı tepkiler verdiğinizi düşünüyorsanız ya da yakın çevrenizden bu konuda sorular geliyorsa bir uzmana danışmaktır. Çünkü uzun süre tedavi edilmeyen depresyon ilerleyerek kişiyi “intihar” gibi düşüncelere sürükleyebilir. Bu konuda yapılan çalışmalar depresyonda olan insanların yaklaşık yarısının depresyonun farkında olmadan ve herhangi bir tedavi görmeden hayatlarına devam ettiklerini göstermektedir.

Tabii her depresyonda olan kişi intihara sürüklenmez ve depresyonda olsa dahi normal hayatına devam edebilir. Önemli nokta hayattan alınan zevkin ve yapıcı düşüncelerin tekrar geri kazanılabilmesi için tedaviye başlanmasıdır. Depresyon, okul ve iş performansınız üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir.

Aşağıdaki “depresyon belirtileri” genel olarak uzmanların “depresyonun ilk işaretleri” olarak gösterdiği durumlardır. Depresyonun derecesine göre bu belirtilerin biri, bir kaçı veya tamamı görülebilmektedir.

Konsantrasyon Sorunları: İş yerinde, okulda ya da yemek yaparken dahi konsantre olamama, bir kitabın veya filmin sonunu getirmekte zorlanma.

Detayları Hatırlamakta Zorlanma: Yaşanan bir olayın önemli detaylarını unutma, hatta bazen olayların kendisini unutma.

Karar Vermekte Zorlanma: Daha önceden kolaylıkla verilen kararları depresyon nedeniyle verememe, yanlış karar vereceğinden korkma.

Halsizlik ve Enerji Azlığı: Nedensiz halsizlik, hobi veya keyif alınan diğer aktiviteleri yapmakta zorlanma, ilgisizlik.

Suçluluk, Değersizlik ve/veya Beceriksizlik Hisleri: Nedensiz olarak ya da sizin kontrolünüzde olmayan olaylar nedeniyle yaşanan suçluluk hissi, günlük aktiviteler sırasında dahi beceriksizlik hissi.

Normalden Fazla veya Az Uyuma: Uykunuz olsa dahi bir türlü uykuya dalamama veya tam tersi olarak yorgun olmasanız dahi günde 9-10 saat uyuma.

Olumsuz Düşüncelerin Önüne Geçememe: Her şey yolunda olsa dahi gelecekle ilgili aşırı kaygılanma, kendinizle ya da sevdiklerinizle ilgili önüne geçemediğiniz olumsuz düşünceler.

İştah Azlığı veya Aşırı İştahlı Olmak: İştahta, uyku gibi depresyon sırasında 2 farklı uçta olabilir. Bazı kişiler olumsuz düşünceler nedeniyle iştahını kaybederken bazı kişiler bu mutsuzluk halini aşmak için daha fazla yemek yiyebilir.

Huzursuzluk Hissi, Agresif Olma Hali: Ortada bir neden yokken huzursuz hissetmek, olaylar karşısında aşırı sinirli ve agresif tepkiler vermek.

Aşırı Alkol Tüketimi: Depresyonda olan kişilerde alkol tüketiminin artması dışında aşırı hızlı araç kullanma, kumar oynama ve tehlikeli sporlar yapma gibi düşüncesiz davranışlarda artış görülebilmektedir.

Hayatın Yaşamaya Değer Olmadığı Düşüncesi: Renkli bir sosyal yaşantınız, iyi ilişkileriniz ve başarılı bir işiniz olabilir ancak depresyondaysanız bunların hayatınıza değer kattığını görmeden yaşamanın bir anlamı olmadığı düşünebilirsiniz.

Depresyon Türleri

Yazının başında da belirttiğim gibi her depresyon aynı değildir ve depresyon belirtileri depresyonun türüne göre değişebilir.

Majör Depresyon: “Majör Depresif Bozukluk” ya da “Klinik Depresyon” olarak da bilinen majör depresyon kişinin çalışma hayatını, uyku düzenini, yeme alışkanlıklarını ve bir zamanlar keyif aldığı aktiviteleri etkileyen bazı belirtilerle ortaya çıkar.

Majör depresyon, diğer depresyon türlerinden farklı olarak kişinin günlük aktivitelerini yapmasını engelleyebilir. Bazı kişilerde hayatın bir döneminde görülmekle birlikte çeşitli dönemlerde tekrar edebilir. Belirtiler gün içinde belirli saatlerde ya da gün boyu görülebilir ve 2 hafta kadar sürebilir.

Kronik Depresyon: Diğer adı “Distimi (Dysthymia)” olan kronik depresyon uzun dönemli (2 yıl ya da daha uzun süren) depresif ruh halidir. Bazı belirtileri majör depresyonla benzeşir ancak, kronik depresyonun belirtileri majör depresyon kadar şiddetli değildir. Kronik depresyonu olan kişiler çevreleri tarafından genellikle “ürkek, melankolik, hüzünlü” olarak tanımlanır.

Tipik Olmayan (Atipik) Depresyon: Atipik depresyonun kilit belirtileri şu şekildedir; aşırı yemek yeme, aşırı uyuma, halsizlik, reddedilmeye karşı aşırı duyarlı olma. Atipik depresyon genellikle “tipik” depresyondaki gibi üzüntü, iştah kaybı, uykuya dalmakta güçlük çekme gibi belirtilere neden olmaz.

Manik Depresyon: Diğer adı “Bipolar Depresyon” olan manik depresyon, klinik depresyon periyodları arasındaki karmaşık ruh hali bozukluğudur. Bipolar depresyon 2′ye ayrılmaktadır. Bipolar 1′de kişi en az 1 kez manik depresyon yaşamıştır ve bu majör depresyon’dan bağımsız olarak görülür. Bipolar 2′de ise kişi en az 1 kez majör depresyon dönemi ve 1 kez hipomani (orta dereceli mani) yaşamıştır.

Mevsimsel Depresyon: Mevsimsel depresyon yılın belirli bir döneminde, genellikle bahar aylarının bitimi ve kış aylarının başlamasıyla ortaya çıkar. Daha nadir olarak görülen bir diğer mevsimsel depresyon ise “yaz depresyonu”dur ve ilkbahar aylarının sonuyla yazın başlangıcında görülür. Mevsimsel depresyonlar mevsim geçişiyle birlikte kendiliğinden ortadan kalkar.

Psikotik Depresyon: Psikotik depresyonda kişinin “gerçeklik”le bağı ortadan kalkar. Psikotik depresyonda olan kişilerde halüsinasyonlar ve hezeyanlar sık olarak görülür.

Doğum Sonrası Depresyon: Bebek doğduktan sonra yeni annenin hüzünlü olması durumu oldukça yaygındır ve annelerinin yaklaşık %75′inde görülmektedir. Ancak 10 yeni anneden 1′inde daha ciddi bir durum olan “doğum sonrası depresyon” görülebilir. Bu depresyon türü doğumdan 1 ay sonra, majör depresyon belirtileriyle ortaya çıkar.

Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen “klinik depresyon” oldukça ciddi bir sorundur. Depresyonun tedavisi geciktikçe kişide riskli davranışlar ve alkol tüketimi artar. Ayrıca sosyal hayatta, ilişkilerde daha önce mevcut olmayan sorunlar görülür ve kişi yalnızlığa sürüklenir. Aynı şekilde okul ya da iş hayatı da olumsuz etkilenir.

Majör depresyon tedavi edilmediği taktirde haftalar, aylar hatta yıllar boyu sürebilir. Tedavi, sadece ruh halinin gelişmesi ve yaşam kalitesinin yükselmesi için değil aynı zamanda fiziksel sağlık içinde hayati önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalarda, uzun süreli majör depresyonun kalp krizi ve felç riskini önemli oranlarda artırdığının altı çizilmektedir.

Gençlerde Depresyon Belirtileri

Gençlerin aralıklarla kendilerini mutsuz hissetmeleri normaldir. Ancak 2 haftadan uzun süren “mutsuzluk” hali depresyon belirtisi olabilir. Gençlerde görülen ve “ergen depresyonu” olarak adlandırılan bu depresyon türü (Amerika Birleşik Devletleri verilerine göre) her 33 çocuktan 1′ini ve her 8 ergenden 1′ini etkilemektedir.

Gençlerde görülen depresyon belirtileri, yetişkinlerde görülen belirtilerle benzeşir. Ancak gencin bu belirtileri fark etmesi daha zor olduğu için aile tarafından yakından gözlenmelidir. Arkadaşlardan uzaklaşma, artan isyankar davranışlar, hafıza kaybı, sorumsuz davranışların artması, okulda yaşanan başarısızlık, karar verme zorluğu, alkol ya da uyuşturucu kullanmaya başlaması, okula gitme isteksizliği depresyon belirtisi olabilir.

Depresyonun “Alarm Veren” Belirtileri Nelerdir?

Tedavi edilmeyen depresyon ilerleyebilir ve kişiyi intihar düşüncelerine sürükleyebilir. Her depresyon hastası kendiliğinden tedaviye yanaşmadığı için bir yakınınız da aşağıdaki belirtileri görüyorsanız mümkün olan en kısa sürede profesyonel yardım almasını sağlamalısınız.

 • Çok üzüntülü bir ruh halinden mutlu bir ruh halinde aniden geçiş.
 • Sürekli ölüm hakkında konuşma veya düşünme.
 • Derin üzüntü, ilgi kaybı, uykusuzluk ve yeme sorunları.
 • Kişinin “ölüm isteği” olması ve buna bağlı olarak tehlikeli davranışlarının artması.
 • Önceden değer verdiği şeylere karşı ilgisinin kaybolması.
 • Değersizlik, umutsuzluk, anlamsızlık hakkında yaptığı yorumların artması.
 • “Kurtulmak istiyorum”, “burada olmasam daha iyi olurdu” cümlelerini sık kullanması.
 • İntihar hakkında konuşması.

Sonuç olarak; kendinizde depresyonun belirtilerinin farkına varmak her zaman kolay olmayabilir. Ancak genel olarak, olumlu olaylar olsa dahi hayattan zevk alamıyorsanız, insanlarla görüşmek sorun haline geliyorsa, keyif aldığınız aktiviteleri yapmak istemiyorsanız depresyonda olabilirsiniz. Ayrıca yakın çevrenizden bu yönde gelen öneriler varsa bunlara kulak vererek bir uzmana muayene olmak en doğrusu olacaktır.

Kaynaklar

, , , , ,

Depresyon Belirtileri Nelerdir? İçin 13 Yorum Yapılmış

 1. elif 21/03/2014 #

  Ben hiç hayatımdan zevk almıyorum sanki herkes üstüme geliyor. Bazen yaşamaktan korkuyorum yapmak istediğim hiç bir şey yolunda gitmiyor çok bunalıyorum intihar edip şu yalan dünyadan kurtulmak istiyorum ama beceremiyorum işte. Ben depresyon ilaçları da kullandım faydasını gördüm ama tekrar yaşadığım evlilikten sonra bende depresyona girdiğimi düşünüyorum. Ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ben artık çok bunalıyorum. Bazen yeter artık deyip bağırmak istiyorum. Lütfen bana yardım edin.

  • potter 24/03/2014 #

   Bende aynı durumdayım. ilgisizlik hissediyorum en basit şeyleri bile dibine kadar düşünüyorum aşırı sıradan bir hayatım mı var diyorum? Güzel bir olay olduğunda bile anında karamsarlaştırıyorum engelleyemediğim bir tembelliğim ve yorgunluğum var. Herşey bitmiş gibi geliyor. Hayal kurmak bile zevk vermiyor. Kimsenin en değerlisi değilim gibi geliyor. Kimse yardım edemiyor.

  • metehan 14/04/2014 #

   Sakin olun zamanla her şey düzeliyor.

 2. Anonim 28/03/2014 #

  Ben depresyondayım. Bunu biliyorum. Yukarıdaki semptomların hepsi bende mevcut. Yaşım 16. Uzun zamandır depresyondayım ama ailem o kadar ilgililer ki rehber öğretmenimin aksine psikiyatriye gitmemin gerekli olmadığını düşünüyorlar. Cehenneme kadar yolunuz var. Kötü günler.

 3. Anonim 01/04/2014 #

  Ben 11 yaşında bir kızım. Yaşım küçük ama buradaki belirtilerden neredeyse hepsi var. Sorunlarım çok. Aşırı ağlama isteği geliyor içimden. Aile sorunlarımda var. Bıkmış durumdayım. İntihar etmeyi düşünüyorum hep. Ne yapmalıyım yalvarırım yardım edin.

 4. gülay 03/04/2014 #

  Ben 20 yaşındayım ve nişanlıyım severek ve isteyerek oldu ama şu son 5 aydır ben ben değilim artık önceleri fark etmiyordum ama artık fark ediyorum aşırı mutsuzum enerjim hiç yok denilebilecek kadar az. Yaşamak istemiyorum hem de hiç bazen yeri geliyor yolda yürürken kendimi bir anda arabanın altına atmak istiyorum bazen de balkondan bakarken aşağı atlamak. Ama korkuyorum ölmekten değil günah olduğu için ölümü çok istiyorum hemen şuan şu saniye gelse diyorum daha fazla kalmak istemiyorum bu hayatta. Her şey iyi aslında her şey yolunda nişanlımla ailemle sorunum yok ama o eski cıvıl cıvıl gülay gitti yerine karamsar mutsuz hayattan zevk almayan her an ölümü bekleyen biri geldi. Sürekli uyumak bu hayatta olmamak istiyorum ölene kadar uyumak istiyorum insanlarla konuşamıyorum artık sanki konuşurken onları da sıkıyormuş gibi oluyor ve hemen susuyorum. Kendime güvenim gitti en küçük bir şeyi bile yapamaz gibi görüyorum öylede zaten yani sonuç şu ki benden artık bir cacık olmaz ölsem gitsem en iyisi nişanlıma bile üzülüyorum beni böyle tanımadı cıvıl cıvıl tanıdı ama artık hayatını böyle biriyle birleştirecek diye üzülüyorum onu mutlu edemeyeceğim için bir kat daha üzülüyorum sonuç bu sadece ölümü bekliyorum.

  • eda 06/04/2014 #

   Gülay aynı şeyleri bende yaşıyorum.

  • cafer 07/04/2014 #

   Sakin ol kardeşim zamanla hepsi geçiyor sadece sakin ol ve doktora git. Geçmiş olsun.

  • Resul 10/04/2014 #

   Gülay kardeşim aynı olayları şu an ben de yaşıyorum. Sorunlarla baş etmeye çalışman inançlı biri olduğunu gösteriyor. Namaz kıl huzur bul, çok faydası var.

 5. erol 11/04/2014 #

  14 yaşındayım yukarıda gösterilen belirtilerin hepsine sahibim. Her tür depresyon belirtileri var bende.

 6. seda 13/04/2014 #

  Selam ben de boşandıktan sonra güçlü, ayakları üstünde duran, çocuğuna tek başına bakan biriydim. 7 yıllık işimden çıkarıldım ve sorunlarım başladı. İşsizim evim kira, çocuk var ve bana erkek arkadaşım bakıyor, bu da bana eziklik veriyor. İş bulamıyorum, hep yorgun hep bitkinim, sonsuza kadar uyumak istiyorum hiç yataktan kalkmak istemiyorum. Sinirliyim, her şeye öfkeleniyorum, hiç bir şeyden mutlu olmuyorum. Bana bakan erkek arkadaşımı düşman gibi, şeytan gibi görüyorum. Kimseyi görmek istemiyorum, hep gece olsun istiyorum, sokağa çıkmak istemiyorum. Ki ben hayat dolu esprili, herkesin imrendiği biri iken şimdi böyleyim. Bu işsizlik erkek arkadaşa gebe kalma durumu, çaresizlikten bir şey yapamama beni yok ediyor. Her gün eriyorum. Sadece çocuğum önemli, kendimi unuttum. Hep içim sıkılıyor hep içmek istiyorum. Ben bittim bunu hissediyorum.

 7. emine 15/04/2014 #

  Ben 3 kere Bakırköy’de ruh hastanesinde yattım yine kurtulamadım bu depresyondan en sonunda hepten delireceğim herhalde :(

 8. Ozan 19/04/2014 #

  21 yaşındayım, askerim, 2 kere günlerce uyudum ve hafızamı kaybettim. İkisinde de uyuşturucu madde kullandıktan sonra kendime geldim. Uyuşturucu maddenin beni kendime getirdiğini düşünüyorum lakin depresyonun sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum. Yada askerde olduğum için memleketim, gerçek toprağım olan İstanbul’u özlediğimden de olabilir.

Bir Cevap Yazın