Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Omurgamızda dengeyi sağlayabilmek için pek çok kıvrım bulunur. Bu kıvrımlar bel ve boyun bölgesinde dışarıdan da görülecek kadar belirgindir. Boyun bölgesindeki kıvrım başın, bel bölgesindeki ise vücudun üst kısmının dengede kalmasını sağlar.

Boyun bölgesinde bulunan kıvrımı geniş bir “C” harfi olarak gözünüzde canlandırabilirsiniz. C’nin alt kuyruğu sırt bölgesinden başlar, üst kuyruğu ise başın arkasına kadar uzanır.

Boyun düzleşmesi işte bu bölgenin zamanla kıvrımını kaybederek düz bir hat haline gelmesidir.

Düzleşme kalıtımsal olarak oluşabileceği gibi boyun bölgesine alınan darbeler, travma, baskı, yanlış duruş ve boynun zorlanması boyun düzleşmesine neden olabilir. Ayrıca aşırı kilo vücudun dengede duruş pozisyonunu değiştirdiği için omurganın düzleşmesine yol açabilir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Duruş Bozukluğu: Normal duruş sırasında başın öne doğru olması boyun düzleşmesinin en sık görülen belirtisidir. Düzleşme dışarıdan görülecek kadar belirgin olabilir.

Ağrılar: Boyun düzleşmesi her zaman ağrıya neden olmayabilir veya ağrılar düzleşme ileri bir aşamaya gelip sinirlere baskı yapıncaya kadar ortaya çıkmayabilir.

Ancak ağrı varsa bu ağrılar genellikle boynun sırtla birleştiği noktada veya biraz altında görülebilir. Baş geriye doğru yatırıldığında ağrı şiddetlenebilir. Aynı zamanda boynu tutan kaslarda ağrılar yaşanabilir.

Boyun Hareketlerinin Kısıtlanması: Omurganın boyun bölgesinde düzleşmesi boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir. Bu, boynu sağa veya sola tam olarak çevirememe ve ileri doğru sabit bir şekilde ağrı yaşamadan uzun süre bakamama anlamına gelebilir.

Şiddetli Belirtiler: İlerlemiş boyun düzleşmesi sinir köklerinin ve omuriliğin baskıya maruz kalmasına neden olabilir. Baskıya maruz kalan sinirlerin vücudun hangi kısmını ilgilendirdiğine bağlı olarak çeşitli bölgelerde uyuşma, karıncalanma yaşanabilir. Bu durum genellikle kol ve bacaklarda güç kaybı, uyuşma ve karıncalanma olarak kendini belli eder.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Boyun düzleşmesi röntgen veya MR filmiyle çok net olarak teşhis edilebilmektedir. Ancak doktorunuz film öncesinde fiziksel muayene yapacaktır.

Fiziksel muayene sırasında;

Başınızı öne, arkaya ne kadar yatırabildiğinize, sağa ve sola ne kadar çevirebildiğinize,

Boyun ve çevresinde hassasiyet olup olmadığına,

Boyun ve omuz kaslarında kas spazmı olup olmadığına,

Ellerde ve kollarda hissizlik olup olmadığına,

Ellerde güç kaybı olup olmadığına bakılır.

Doktorunuz düzleşmenin derecesini tam olarak öğrenmek ve sinirlere baskı olup olmadığını belirleyebilmek için fiziksel muayene sonrası boyun röntgeni veya MR filmi isteyebilir.

Normal Boyun ve Düzleşen Boyun

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisinde izlenecek yol omuriliğe ve sinir köklerine baskı olup olmadığına göre değişmektedir. Eğer sinirlere baskı yoksa doktorunuz boyun kaslarını güçlendirmek için boyun egzersizleri yapmanızı, ağrıları hafifletmek için boyunluk veya ağrı kesici kullanmanızı önerebilir. Yine omuriliğin ve disklerin durumuna göre fizik tedavi uzmanına gitmenizi tavsiye edebilir.

Düzleşme sabitlendiyse (zamanla ilerlemiyorsa) ve herhangi bir nörolojik soruna yol açmıyorsa cerrahi operasyon yapılmaz.
Ancak düzleşme nedeniyle omuriliğe baskı varsa ve buna bağlı olarak vücudun çeşitli noktalarda güç kaybı görülüyorsa ameliyat seçeneği düşünülebilir. Boyun bölgesine yapılacak ameliyatlar bu bölgede pek çok sinir bulunması nedeniyle oldukça riskidir. Cerrahi müdahale sırasında hedef omurilik üzerindeki baskıyı hafifletmek ve düzleşmenin ilerleyişinin durdurulmasıdır.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İlerleyen boyun düzleşmesi tedavi edilmezse;

Kol, el ve bacaklarda güç kaybına,

Kol, el ve bacaklarda uyuşmaya,

Ağrı kesicilerle dindirilemeyen boyun ağrısına,

Boyunda hareket kaybına yol açabilir.

Düzleşme nedeniyle sinirlerin ne kadar baskıya maruz kaldığı boyun düzleşmesinin neden olabileceği komplikasyonları direkt etkilemektedir.

Kaynaklar


Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir? İçin 80 Yorum Yapılmış

 1. muzaffer vural 27/09/2014 #

  Aynı belirtiler bende de var sürekli devam eden şiddetli ağrılar var beyin cerrahi Uzmanı antibiyotik ve kas gevşetici verip gönderiyor ne yapacağın bilemiyorum.

  • cem 13/11/2014 #

   Muzaffer bey bende 2-3 yıldır çekiyorum bu ağrıları ense kökünden yukarı doğru. Nörolojiye gittim sert bir antibiyotik verdi ağrılar geçti yalnız midem gitti bu sefer. Acile gittim röntgen çektiler boyun düzleşmesi olduğu çıktı ortaya ve bir ağrı kesici aldım randevu tarihi gelene kadar idare edecek şekilde. Siz de bir özel hastane aciline gidin derim. Suda eriyen bir tablet verildi bana.

  • Ruveyda 22/12/2015 #

   Bu ağrıların yanında bir de gözlerimde bulanık görme var özellikle sağ gözümde çok net bulanıklık var. Sağ kolumun şişmesiyle gitmiştim 17 yaşındayken falan gelişim cağındasın deyip gönderdi ama devam etti tekrar başka bir doktora gittiğimde boyun düzleşmesi var dedi gittikçe ilerliyor sol koluma ve sağ ayağımda da ağrılar güçsüzlükler oluştu bas ağrısı için bir şey diyemiyorum artık alıştım tek korkum gözlerim bilmiyorum nasıl düzelecek.

   • Tueee 21/04/2016 #

    Ben de aynıydım optik norit yani ms hastasıyım nörolojiye git hemen hemde göz atağı muhtemelen seninki sakın ihmal etme sakın.

   • burak 10/06/2016 #

    Aynı durum bende de var gözde ve kollarda.

 2. ramazan duru 04/11/2014 #

  1 aydır bende de var ellerim ve ayaklarım uyuşuyor ve karıncalanıyor gözlerimi oynattığımda da aynı tepkilerle karşılaşıyorum.

 3. sevda 09/11/2014 #

  Benimde ayaklarında uyuşma kollarında karıncalanma ve ellerinde şiddetli ağrılar oluşuyor doktora gittim boyun düzleşmesi olduğunu bildirdi fizik tedavi verdi ama bir faydası olmadı ne yapacağım bilmiyorum.

  • sevda 06/12/2015 #

   Boyunluk isteyin doktordan.

 4. hacı erat 19/11/2014 #

  Bende de aynı şikayetler mevcut hem boyun fıtığı hemde düzleşme varmış maalesef.

 5. Nuran 27/11/2014 #

  Arkadaşlar çok zor ağrılarla yasamak boyunluk öneririm.

 6. Elif Candan 30/11/2014 #

  Anneminde boyun düzleşmesi var teşhis konuldu ayaklarında uyuşma ve ellerinde uyuşma, bel sırt ağrıları çekiyor ilaçlar verildi ancak yinede ağrıları var daha başka nasıl tedaviler uygulanabilir.

  • begüm 24/12/2014 #

   Spor olarak yüzme çok öneriliyor özellikle düzleşen boyunun eski şeklini almasına yardımcı oluyormuş platesi de önerebilirim ama 1.si yüzme birde stresten ve soğuktan uzak durmalı.

 7. berna 08/12/2014 #

  Bende de var bu dert daha 27 yaşındayım. Kulağıma çınlama başıma uğultu yapıyor gözlerimde de sanki yağmur yağıyormuş gibi bir görüntü 3 yıl oldu artık aşırı sinir yapıyor.

  • Muhammed Gazali 30/12/2014 #

   Boyun fıtığı ve düzleşmesi için ciddi manada yapılan egzersizler ve belli bir dönem boyunluk kullanılması, ayrıyeten kullanılan yastığın ve yatış pozisyonunda Gereği gibi ayarlanması hastaya zamanla büyük faydalar sağlayacaktır.

  • Derin 28/08/2015 #

   Bernacım kulak çınlamaların sürekli mi ben de 5 aydır çekiyorum düzleşme ve fıtık var kbb dr.ları kulağımda bir şey olmadığını söyledi boyundan kaynaklandığını düşünüyorum beyin ve sinir cerrahına henüz gitmedim benim durumumda olanlar varsa n’olur bilgilerini paylaşsınlar.

   • ayla 29/10/2015 #

    Hepimize geçmiş olsun.1,5 yıl önce boyun düzleşmesi var demişti doktor. Spor önermişti.1 ay yaptım düzelince bıraktım. İnternette araştırdım hareketleri her gün yapmalıymışım. Şimdi tekrar nüksetti hastalık belirtileri. 15 gün önce kulak çınlaması ve uğultu başladı. Dayanmak çok zorlaşıyor bazen dengem bozuluyor bulantı yapıyor. Kulak burun boğaz doktoru bir şey bulamadı. Nöroloji boyun düzleşmesi dedi. İlginçtir ki doktor boyun düzleşmesi kulak uğultusu yapmaz demişti. Burada okuduklarıma göre yapıyor sanırım. Ayrıca sol kolum uyuşuyor. Doktorun verdiği ilaçlar vertigo tedavisi gibi bakalım düzelebilecek miyim?

   • esra 15/12/2015 #

    Bende de aynı sorunlar var boyun düzleşmesinden kaynaklanabileceğini söylediler başım zonkluyor kulaklarımda çınlama ve baş ağrısı.

   • gkn 08/01/2016 #

    Kulak çınlamasını birkaç yıldır yaşıyorum kbb’ye gittim bildiğim kadarıyla tamamen tedavi edilemiyor ilaçları kullandığım sureler sanki ses kısılıyor ilaçları bırakınca bir süre sonra tekrar başlıyor stresli dönemlerde artıyor. Gürültülü ortamlar yüksek sesli müzik alkollü içecekler özellikle çok tetikliyor. Yıllardır geçmiyor. Annem ve anneannemde de var sinirsel deniyor ırsi de olabilir bence. Birkaç aydır da görsel karıncalanama yaşıyorum artık boyunla ilişkilendirmeye başladım bunları eskiden beri boyun ağrıları yaşardım sıklıkla boyun ve kulunca inen tutulmalar omuza vuran ağrılar fakat tutulma bir hafta içinde iyileşir sorunum kalmazdı. Boynumu uzun sure arkaya yasladığımda ağrı yaşardım sadece daha basit nitelikteydi son 8 ayda daha da ciddileşti boyun fıtığı düzleşme ya da vesaire bir şeyler var mı ne çıkacak bilmiyorum tedavi olacağım.

  • serdar 23/10/2015 #

   Aynı ağrılar bende de var kulak çınlaması gözlerde yağmur gibi görüntüler denge sorunu yapıyor bunun tedavisi var aslında.

  • Mustafa 27/03/2016 #

   Bende boyun düzleşmesi ve boyun kıreçlenmesi var yaşım 60 15 senedir var ağrı yok bazen kollarda uyuşma oluyor bazen otururken ani kalkışlarda dengemi kaybediyorum gitmediğim doktor kalmadı arasıra fizik tedavi görüyorum rahatlıyorum çaresi sıcak ve egzersiz ve onunla yaşamayı öğrenmek ameliyat sakın olmayın Acil şifalar dilerim

  • Şükran 29/12/2016 #

   Sizdeki şikayetler bende de var özellikle sağ gözümde bulanık görme. Sol kulakta çınlama ses sol kulağımın üstümde gerginlik kafama kadar çıkıyor sıkıştırıyor sanki bişey boynumun sol tarafı gergin. 2 yıl önce yazmışsınız ama şikayetiniz geçtimi. Neden kaynaklanıyor belli oldumu bilgi verirseniz çok sevinirim

 8. filiz 14/12/2014 #

  Boyun egzersizleri ve boyunluk iyi geliyor ameliyat olup da memnun kalan pek görmedim.

 9. nermin 16/12/2014 #

  Bana boyunluk önermedi fizik tedavi uzmanı hem düzleşme hem fıtık var. Sinire bası da var. Boyunluk boyun kaslarını zayıflatıyormuş.

 10. ertan 18/02/2015 #

  Bende çok ciddi kulak çınlamasına da neden oluyor. Sizde de bu belirti var mıdır?

 11. demet 01/03/2015 #

  Evet bende de kulak çınlamasına neden oluyor. Doktorum da baş ve kulak ağrılarımın boyun düzleşmesinden kaynaklandığını söyledi.

 12. fadik 15/03/2015 #

  Bende aynıları var vücudum dikenlenmesi halsizlik çok sinir yapıyor. Kulağımda hafif bir ağrı, sol göğsümde ağrı sırtıma vuruyor.

  • Recep 14/03/2016 #

   Fatik durumunuz nasıl oldu? Tam olarak neden kaynaklanıyormuş? Sizdeki durum bende de var. Sol göğsüme ağrı oluyor ve sırtıma vuruyor. Lütfen cevap veriniz.

 13. gül 19/03/2015 #

  Bende de aynı ağrılar vardı sırtım ağrıyordu ,kolum ağrıyordu ellerim uyuşuyordu. Doktora gittim Mr çekti bende de boyun düzleşmesi varmış fizik tedavi önerdi.

 14. murat 27/03/2015 #

  Arkadaşlar ben yıllardır bu sorunu yaşıyorum çareyi ince elyaf yastık da buldum tavsiye ederim.

 15. Cahit 05/04/2015 #

  Murat bildiğimiz ucuz silikon yastık mı? Ayrıca sırtüstü mü yatıyorsun? Bendeki de 2 kat yastıkla yatmaktan olmuş.

 16. nurela 15/04/2015 #

  Bendede boyun düzleşmesi var kollarıma ayaklarıma vuruyordu ilaçlar hafifletti ama şimdide boynumun üst tarafında kafamın alt tarafında başladı iki gündür yanmalar iğne gibi batmalar buda boyun düzleşmesinden mi kaynaklanıyor.

  • Harika 26/10/2015 #

   Ya anlattığınız durumun aynısını yaşıyorum delircem ağrıdan aniden yanma ve iğne batmaları var banada düzleşme denmişti ama bu çok başka bir ağrı bir haftadır sürüyor. Siz herhangi bir şey öğrendiniz mi acaba?

 17. merve 08/05/2015 #

  Ortopedik yastık kullanırsanız faydası dokunuyor. Boyunluğu eczaneden kendimiz alabiliyor muyuz?

 18. özlem 13/05/2015 #

  Benim tansiyon yükselmesi ve boyunda bademcik tarafında sol taraf sadece iki gün aşırı hassasiyetle acı hissettim ve ciddi derecede ağrı oldu acile gitti röntgen de boyun düzleşmesi olduğu çıktı daha 26 yaşındayım ve bu 2 gündür var hayatımda.

 19. İsmail Yaman 05/06/2015 #

  Fadik adlı kişi ile aynı sorunlarım var. Bir sabah ağrıdan uyandığımda sırtımda şiddetli bir ağrı ve kasılma ile robot gibi kaldım, işimin yardımı ile ayağa kalktım biraz yürümek istedim, ağrım olduğu halde yürüdüm. Koltukta düz oturarak 1-2 saat sonra komşumun aracı le acile gittim. Önce bir film çekildi ve serum bağlandı 30” sonra acılarım biraz hafifledi. Egzersiz verildi uyguluyorum 3 ilaç verildi düzenli alıyorum. Oturma ve yatma alışkanlığımı sevmiyorum. Dik kafa ileri bakacak şekilde yürüyorum ama lokal ağrıları var, sol dirseğim veya bilek etrafı yada parmaklarımda ağrılarım devam ediyor. 20 gün sonra 2 hafta fizik tedavi için 08/06/2015 tarihinde başlayacağım. İyileşeceğimi bilmiyorum ama umudum var.

 20. Ece 09/06/2015 #

  Bende de boyun düzleşmesi var. Çok şiddetli baş dönmelerim oluyor. Sürekli uyku hissi var. Ayaklarım yere basmıyor gibi. Çok zor bir rahatsızlık. Çözüm bulamıyorum.

  • egeli nazlı 02/10/2015 #

   Ece doktora gittin mi bu sebepten ve doktor bu belirtilerin olabileceğini söyledi mi?

   • Aykut 30/11/2015 #

    Bu konuyu çok uzun süre araştıran, pek çok doktora danışan ve yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki Ece Hanım’ın belirtileri bende de birebir mevcut ve boyun düzleşmesi belirtileri. Sürekli uyku hissi, ayaklar yere basmıyor gibi bir sersemlik hissi, baş dönmeleri ve denge kaybı. Hatta kulakta uğultu. Öncelikle moral bozacak bir durum yok, ilk yapılması gereken bunu kabullenmek ve bir fizik tedavi uzmanına danışmak. Belki kısa süreli bir fizik tedavi, günde sadece 5 dakika alacak basit boyun egzersizleri, mümkünse yüzme ve ortopedik yastık kullanımı basit çözüm önerileri. Çok geçmiş olsun.

 21. gamze 18/06/2015 #

  Ece bende de şiddetli baş dönmesi, boynumda ağrı, kulağımda çınlama oluyor en önemlisi de ayaklarımda hissizlik var ben nörolojiye gittim sinirsel demişti ama ben de düzleşme olduğunu düşünüyorum, kol ve bacaklarımda uyuşmalar halsizlik çok fazla bir an önce beyin ve sinir cerrahına gitsem iyi olacak.

  • sinem 04/07/2015 #

   Kulak çınlaması süreklimi oluyor bu düzleşmede?

  • canan 14/10/2015 #

   Gamze fizik bölümüne gitmelisin. Aynı sorunlar bende de var beyin ve sinir cerrahına gittim ama bir sonuç alamadım.

 22. turgay 23/06/2015 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun aynı sorun bendede var dr sırt üstü yüzmenin iyi geldiğini söyledi aynı zamanda boyun kaslarını çalıştıran egzersizlerin boyun fıtığına doğru gidiyormuş stresten ve boynu üşütmekten uzak durmak gerekiyormuş.

 23. arife 30/06/2015 #

  mrblar. benim de 3-4 aydan beri boyun düzleşmem var. mr filan çekildi. ama hiç ağrılar geçmiyordu. ben de bu raporu deneyimli bir ortopedi doktoruna gösterdim. Bana dediği; boyun düzleşmesi tek başına bir hastalık değildir dedi.tetikleyen sebep fibromiyalji den olmuş. O da halk dilinde kulunç demekmiş. Öncelikle bu kulunç sorununu çözmek lazım. Çünkü boyun düzleşmesi olan bir çok arkadaş benim kadar dert yanmıyordu. Hastalık hastası olarak anılmaya başlamıştım. Halen ağrılarım geçmiş değil. İyi bir yere gidince çaresine bakacağım artık. Herkese acil şifalar diliyorum.

  • adem 08/08/2015 #

   Merhaba. Arife hanım bende sizin gibiyim artık sıkıldım hastanelere gitmekten çok yoruldum. sol omzum ve boynumun sol tarafı kopacak gibi kaburgalarıma atıyor sol ayak tabanım sızlıyor; ama doktorlar sinirsel diyorlardı. Bugünde bir özel hastanede mr çektirdim boyunda düzleşme var dediler acaba bu ağrılar ondan mı kalp filmi çekmeme rağmen bir şey çıkmadı cevaplarsanız çok memnun kalırım.

 24. Gül 03/07/2015 #

  Bu sabah felç olmuş gibi uyandım yataktan tek başıma kalkamadım acile gittik düzleşme var dedi doktor ilaç verdi sağ kolumda bileğimde çok ağrı var bu ikinci oluşu boyunluk kullanma dedi doktor 5 gün rapor verdi.

 25. Metin 02/08/2015 #

  Bahsettiğiniz sıkıntıları bende çekiyorum kollarda güç kaybı dirsekten başlayan ağrılar eskiden boynum kütlerdi şimdi yapamıyorum bence o da tetikledi çok kütletmemek gerekiyor stres yada sinir olduğum zamanlarda kol ağrılarım başlıyor yada artıyor. Ağır kaldırdığım zaman yada güç kullandığım zaman kolumda tarifsiz bir ağrı ve güç kaybı bazen de boynum da tutulma insanın neresi hastaysa canı orda olurmuş derler Allah gelmiş geçmiş etsin herkesi.

 26. sümeyra 02/09/2015 #

  Ben doktora gittim benden bir film istedi baktı boyun düzleşmesi varmış. Ağrı kesici ilaç ve kas gevşetici krem verdi bir ay sonra tekrar gel dedi. Doktorun verdiklerini kullandım ve bir ay sonra ağırlar tekrar başladı.

 27. Özlem 01/10/2015 #

  Bende 2001 yılından beri bu rahatsızlık tan mustarip biri olarak hepinize tavsiyem aman cereyanda kalmayın sıcak sever bu hastalık. Sağlam bir cam şişe bulun kaynar su doldurun etrafına bez sarın ensenize koyun düz zeminde yatın boyun düzleşmesinde bu yöntemle çok iyi sonuçlar aldım ayrıca fibromiyalji için de hacamat yaptırdım. 2 hafta sonra tekrar yaptıracağım çok iyi geldi bana çok rahatladım. Hepimize geçmiş olsun.

 28. Elcin 03/10/2015 #

  Herkese geçmiş olsun. Bende doğumdan sonra bel kayması sorunu vardı ağrılar giderek sırt ve boyuna ulaştı simdi de boynumda düzleşme ve fıtık başlangıcı çıktı :(( omurga sistemi çöktü su an 🙁 yürümeyi bırakın ayakta duramıyorum bir is yapamaz haldeyim 26 yaşındayım. Çocukla çok zor dönemdeyim psikolojim alt üst oldu. Fizik tedavide pek ise yaramadı. Önerisi olan var mı?

  • medine 01/12/2015 #

   Merhaba:) önerim boynunuza sıcak nemli bir havlu bastırın ve zeytinyağı ile ovun yine sıcak bir nemli havlu ile sarın yarım saat bekletin ağrı çok hafifler beliniz için çok zorlamayın oldukça bilinçli hareket edin yatarken yüz ve sırt ustu yatmayın yana ayağınızın birini kendinize doğru çekin öyle yatın rahatlarsınız.

  • Esra 30/03/2016 #

   İyi günler aynı sorunları ben de yaşıyorum bel kayması olmuş yürüyemiyorum bile 🙁 doktorlar emziriyorsun diye bakmıyor tedavi bile etmiyorlar. Şu an siz ne durumdasınız bir yolunu buldunuz mu?

 29. Mustafa 14/10/2015 #

  Mrb geçmiş olsun hepinize bendede boyun düzleşmesi var ama benim boynum ağrımıyor hiç ayakta durduğumda başım dönüyor yürüyünce bayılacakmış gibi oluyorum doktor antidepresan verdi o da işe yaramadı bazen iyiyim bazen kötüyüm siz de olan var mı?

  • Fatih 30/12/2015 #

   Merhaba,
   Bende de düzleşme var boyun ağrısı yok harekette de sıkıntı yok ama kürek kemiğinde hafif ağrı ve sızlama birde kolda uyuşma şeklinde sürüyor. Ortopedi doktoru MR çektirdi ama bu ağrı sızlama ve uyuşma için nörolojiye yönlendirdi, şikayetlerim başka bir şeyden olabilir diye ama burada yazılanlara bakınca hiçte öyle değil düzleşmeyle ilgili sanki.

  • elif 10/07/2016 #

   Bende de ayni sey oluyor aylardir. Gitmedigim dr kalmadi. Ama duzlesmenin bas dönmesi yaptigini bu sayfadan ogrendim. Caresiz ne yapacagimi bilmez bir durumdayim. Bas donmeleri yuzunden hayatim alt ust oldu

   • Yasemin 05/02/2017 #

    Merhaba ben de aynı durumdayım bi çare bulabildiniz mi lütfen bana da söyleyin 😒

 30. sezo 14/10/2015 #

  Arkadaşlar bende de yıllardır bayağı bir ilerlemiş boyun düzleşmesi vardı doktorlar bir çözüm sunamadı ben de kendi kendime ortopedik yastık aldım ama çok ilerlemiş olduğu için kullanamamıştım. Sonra havluyu rulo yaptım 3 yıl bu şekilde sırtüstü yattım ve kendimi sırtüstü yatmaya alıştırdım. Daha sonra ortopedik yastığa geçtim ve vücudum sırtüstü yatmaya alıştı. Boynum eskisinden daha iyi ağrılarım eskiye nazaran azaldı.
  Ama bir şeye dikkat etmenizi istiyorum bazen gece yatarken gördüğüm kötü rüyaların boynumu gerdiğine ve sabahları boyun ağrısıyla uyandığımı fark ettim. Onun dışında neredeyse ağrılarım bitti diyebilirim

 31. Gulcan 28/10/2015 #

  Bende de aynı sorunlar var görmediğim Dr kalmadı. Fizik tedaviye gideceğim bir tek o kaldı. Geçmeyen uyuşmalardan, karıncalanmalardan çok yoruldum. Rabbim bütün hastalara acil şifalar versin inşallah ☺

 32. Hasan Yıldız 11/11/2015 #

  Bu boyun düzleşmesi dediğiniz durumda kafayı havaya kaldırma isteği, unutkanlık ya da konuşmada zorluk çekme oluyor mu?

 33. Çiçek 12/11/2015 #

  Herkese geçmiş olsun ayni problem rahatsızlık bendede var. Bileklerde ve kollarda uyuşma kafamı geriye atamama gibi şeyler boyun düzleşmesi dedi doktor yaşında yaşım daha 24 ağır kaldırma soğuk sıcak bu tarz şeyler sebep olabiliyormuş fizik tedavi önerdi.

 34. bluenight 11/12/2015 #

  Mrblr. Ben de de yaklaşık 1 yıldan beri boyun düzleşmesi var. Fizik tedavi doktoruna gidin. Sorun boyunda değilmiş benim. Omuz ve sırt kaslarından dolayı düzleşme olmuş. Yani tıp dilinde miyafosiyal ağrı deniyor. Diğer adı kulunç. Böyle sürekli batma, yanma ve sızı şeklinde ağrılar. Sorunu bulduğumuz için o kas spazmlarını çözmek için yoğunlaştık. Fizik tedavi gördüm. Baya rahatlattı ama. Omuz kaslarım o kadar sertleşmiş ve kısalmış ki fizik yetmedi. Proloterapi ve nörolproloterapi diye iğne tedavisi var. Vücudun tamir mekanizmasını harekete geçirip eski işlevini kazandırmayı amaçlayan tedavi. İnternetten bakın. O ağrılara rağmen o iğnelerin acısı koymuyor insana. Ama bu alanda eğitimli doktor olacak. Sakın rastgele yaptırmayın. Bakalım benim tedavi bitsin sonucu yazarım. Şuan da iyiyim. Bir de uzun süre ayakta kalıp yormayın kendinizi. Sağlıcakla kalın.

 35. Kemal 18/12/2015 #

  Bu rahatsızlıkta ve her hastalıkta olduğu gibi en önemli şey erken teşhistir benim gibi geç kalırsanız ve bilinçsiz doktorlara görünürseniz yıllarca çeker durursunuz. Doktora boynumda ağrı, kolumda sızı, başımda gerginlik, gözlerimde sinek uçuşmaları, kulağımda çınlama, Baş dönme hissi, bayılacak gibi olma vs vs gibi rahatsızlıklarım var diyorum Adam bana sıkıntı strestir geçer takma deyip sallıyor. Mr çektirsem diyorum gerek yok diyor. Bu öyle bir hastalık ki vücudun her bir yerini etkiliyor kalbime iğne batıyor gibi oldu kardiyolojiye gittim temiz çıktı başım dönüyordu beyin mr çektirdim temiz çıktı nefesimi kesiyordu ciğer filmi çektirdim temiz çıktı bir çok tahlil yaptırdım temiz çıktı En son Nöroloji uzmanı bir git boyun mr çeksinler dedi sorun boyunda çıktı düzleşme. Bir yandan sorunu buldum diye sevinirken bir yandan da hayatim kabusa döndü çok geç kalmıştım ilk belirtilerde sorunun boyundan kaynaklı olduğunu anlasaydım veya anlasalardı şimdi daha iyiydim ama buna da şükür egzersizler şart omuz ve sırt kaslarını geliştirmeye çalışın ve sadece bir doktorla kesin sonuca bağlanmayın herkese geçmiş olsun.

  • serdar 30/03/2016 #

   Evet Kemal bey ayni dertler bende de vardı. Ve bugün boyun düzleşmesi olduğunu anladım.

 36. cennet 31/12/2015 #

  Arkadaşlar !!!! Boyun düzleşmesinin herhangi bir tedavisi olmamakla birlikte hayatı felç eden bir yanı var maalesef özellikle ilerlemiş boyun düzleşmesi sinir sıkışma durumunda ciddi anlamda sinir bozuklukları ve depresyonda görülmekte. Bende son bir aydır şiddetli bir şekilde göz ağrısı sızı şeklinde, iki elimde de uyuşma, aşırı baş dönmesi kafamı yastıktan kaldıramaz bir haldeyim kulaklarımda hemen hemen her gün çınlama uğultu şeklinde beyni son derece zayıflatan ve tüm bedene etki eden bir hastalıkla karşı karşıyayız.

  Bunun üzerine çok sayıda araştırma ve denemeler yaptım alçak ve hafif sert bir yastıkta gece sağ ve sol tarafınıza yan yatın değişimli olarak, ilk başlangıçta yavaş bir şekilde boyun egzersizlerini boynu yormadan her gün düzenli bir şekilde yapın. Özellikle dik oturmaya ve dik yürümeye özen gösterin boynunuzu aşırı sıcaktan ve soğuktan koruyun gün içinde bir saatte olsa uyursanız sinir sistemini azda olsa dinlendirmiş olursunuz. Sıcak duşu her gün şiddetle tavsiye ediyorum çok faydasını görürsünüz. Telefon bilgisayar gibi radyasyon bulunan aletlerden uzak durun özellikle yastığın altında telefonla yatmak gibi bir hatayı kesinlikle yapmayın odanıza modem var ise yatmadan evvel kesinlikle kapatın radyasyon dalgaları beyine zarar vermekle birlikte siz fark etmeden birçok canlı hücreyi de öldürüyor.

  Kendinize uyku düzeni ayarlayın altı saatten fazla uyumayın öğlen bir saat beyni dinlendirmek için uyuyun kesinlikle faydasını göreceksiniz ilk fiziğe başladığınızda aşırı bir baş dönmesiyle karşılaşabilirsiniz sakin olun ilk etapta bu şikâyetler olur ilerleyen zamanda düzene girecektir. Şifa bulmanız dileğiyle hoşça kalın sağlıklı mutlu yıllar.

 37. aysun 19/01/2016 #

  Herkese geçmiş olsun. Bende 1 yıldır boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı (başlangıç aşamasında) ile uğraşıyorum. Şu an bile vücudumda titreme, gözlerimde sanki kayma, dengesizlik yürürken ve mide bulantısı var. Omuz ve sırt ağrılarım da cabası. Fizik tedavi görmüştüm ama bir işe yaramadı:/
  Allahım hepimizin yardımcısı olsun.

 38. Bulut 26/01/2016 #

  Arkadaşlar uzun süredir boyun düzleşmesi varmış ne yazık ki şu birkaç gündür grip hastalığımdan dolayı Kafamın arka kısmında feci bir ağrı oldu geçmesini bekledim ama geçmeyince hemen acile gittim röntgen çekindim boyun düzleşmesi olduğunu söyledi doktor Nasıl düzelecek diye sorduğum da ise düzelmeyecek önüne geçicez ilerlememesi için Dedi fizik tedaviden randevu almam gerektiğini söyledi birde iğne vuruldum o biraz da olsa ağrı mı kesti en azından bu gece rahat uyuyabilicem.

 39. irem 07/02/2016 #

  Benim boyun düzleşmesi teşhisim 15 sene önce kondu. Geçen sene de boyun fıtığı eklendi. Ayrıca skolyozum da var. Ama şansıma sinirlere baskı yok. Öncelikli olarak bir fizik tedavi uzmanına görünün. O zaten sizi fizyoterapiye yönlendirir. Ama verdikleri egzersizleri günde 15-20 dakikanızı ayırıp yapmanız gerekiyor.Yapmayınca tutukluk ve ağrı hemen geri dönüyor. Bir de hızlı bir rahatlama için havluyu sıcak ütüyle ısıtıp, boynunuza sarmanız da iyi gelebilir. Fizik tedavi kesinlikle rahatlama sağlıyor -eğer gerekliyse- ancak egzersizleri yine de yapmaya devam etmek gerekiyor.

 40. Ckobul 13/02/2016 #

  Cümleten geçmiş olsun. Boyun düzleşmesinin asıl sebebi kas yapısının zayıf olması veya herhangi bir sebepten dolayı kasların zayıflamasıdır. Bazı metabolik hastalıklarda kas zayıflaması yapar. Sinir hücrelerinin tahribatı gibi veya bazı hücrelerin kendini yenilemesindeki gerilemede bunlara sebep olabilir.

 41. İlknur 24/02/2016 #

  Merhaba.Bendede boyun düzleşmesi var. Kulağıma ağrı yapıyor. Sürekli arkalarım sırtım kopuyor. Bazen ağrılar dayanılmaz oluyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bir de D vitamini eksikliği var. O da bu ağrıları yaparmış. Ara ara midede bulanıyor.Ve dengesizlik oluyor. Halsizlik de oluyor.

 42. serdar 30/03/2016 #

  Arkadaşlar ben de bugün doktora gittim boyun düzleşmesi varmış. Şikayetlerimse gözlerim kararma sol kolum uyuşma ve ense kökümden başımın üstüne doğru çıkan ağrı. Egzersiz ve kas gevşetici ilaç verdi. Bakalım iyi gelecek mi?

 43. Mustafa 18/04/2016 #

  Merhaba
  Bu konuda uzmanlaşmış biri olarak şunu diyebilirim bu rahatsızlığın belirtileri o kadar fazla ki el, ayak ve bacaklarda uyuşma karıncalanma hissizlik kulak uğultusu baş boyun ve kürek kemiği ve sırta vuran ağrılar halsizlik yorgunluk vb. 35 yaşındayım 10 yıldır uğraşıyorum bu dertle. Boynumda düzleşme ve 2 adet fıtığım var. İlk zamanlar kendimde daha ciddi rahatsızlık var diye depresyona bile girdim. Bende bu rahatsızlık fibromiyalji ile birlikte var ve yaşam kalitesini çok düşürüyor. Size tavsiyem stresten uzak durun, spor yapın, bende şu var bu var diye kafaya takmayın.

 44. Özcan drn 11/05/2016 #

  Merhabalar hastalık maalesef bende de var bendeki psikolojimi bozmak üzere 1 yıl önce başladı sol kolda his kalmayınca aniden kalktım yatağımdan ardından gözler karardı dedim kalp krizi olabilir mi göğüste batmalar filan panik atak haliyle doğru acile kalp grafiği bir şey çıkmadı sonra kas sistemi ardından ortopedi sonunda mr bulduk hastalığı şimdi halen boyunda ağrı gece uyutmuyor 30 kere dön dön göğüste batma sırtta batma uyuşma sol kolda devam şimdilerde farkında olmadan diş sıkma başladı .yastık bir dönem iyi ama daha sonra kaldığımız yerden devam allah herkese şifa versin…

 45. Onur 13/05/2016 #

  Bende de boyun duzlesmesi vardi. Kndimi bayilacakmis gibi hissediyordum. Cok agrim yoktu ama kollarim hafif uyusuyordu. Oncelikle bu hastaliktan korkmayin arkadaslar. Hemen bir tane ortopedik yastik alin. İkincisi aktif spor yapmaniz gerekiyor, boyun kaslarinizi guclendirmelisiniz. Yuzun, kosun, baaketbol oynayin, esnrme hareketleri yapin. Hicbir zaman boynunuzu eğip çok uzun sure kalmayin, blgisayarda da isiniz yoksa cok vakit gecirmeyin. Moralinizi yukselten ve sevdiginiz seylerle mesgul olun. Allah herkese acil sifalar versin.

 46. selim 11/07/2016 #

  Ben de hem 3 tane boyun fıtığı hem sinir sıkışması hem boyun düzlesmesi hem de boyun da kireçlenme var krem iğne hap hepsini kullandım hiç faydası olmadı uzun incelemelerde hastanelerde fizik tedavinin ağrıları geçici azaltmaktan başka bir işe yaramadiğını ogrendim
  Bunun tek tedavisi düzenli egzersiz ayrıca eğer imkan varsa işinin ehli fizyoterapistler. cereyanda kalmak yok soğuğa gelmiyor asla.. boyunluklar boyun kaslarını daha da zayıflatır asla önerilmiyor geçici çözümlerden uzak duralim.

 47. yaren 13/07/2016 #

  Merhaba arkadaşlar bugun bana da boyun düzleşmesi teşhisi konuldu. Rontgende ciddi bir duzlesme oldugu goruluyor. Sag kol ve bacagim asiri sekilde uyusuyor. İlaclar umarim iyi gelir.Hepinize gecmis olsun.

 48. Melike 27/07/2016 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun. Benimde 3 gündür aynı şikayetlerim var Berna Hanım kulaklarda uğuldama var benimde hatta 10 gündür var. Güleceksiniz ama eşim uykusuzluktandır deyip hala Dr. gitmedik ama sizlerin şikayetleriyle aynı muhtemelen herhalde benimki de ya fıtık ya düzleşme.

 49. Serkan Yılmaz 08/12/2016 #

  Arkadaş tıp bulamadı 80 tane doktora gittim o ona gönderiyo o ona tenis topu gibi oldum boynum sırtım gözlerim şakaklarım her yerim ağrıyor 8 yıl oldu nezaman iyileşicem merak ediyorum

 50. Zeynep 26/12/2016 #

  Bende de boyun düzleşmesin ve fıtık var. boyun omuz kollara kadar vuran yakici ağrılar oluyor son olarak fitness aleti yaparken boyuna aşırı yük bindi herhalde çok kötü oldum vertigomu tetikledi bas dönmesi sersemlik bayilcakmis gb his oluyor ilk kez fizik tedavi olacaktim gittim elektrik dalgalari veren fizik tedavi cok kotu yapti beni cok hassas bir bunyem oldugu icin size dokundu bu dediler cok sasirmistim tedaviyi kestim. Kas yumuşatıcılar iyi geliyor soğuğu sevmiyor hakkatten ve stress olmayacaksiniz hic gerilmeyeceksiniz ağır yük tasimayacaksiniz ….

 51. Yasemin 03/02/2017 #

  Merhabalar. Saatler oldu sağ el,koldaki ağrılar dinmedi.Acil doktoru röntgen sonucu boyun düzleşmesi teşhisi koydu.fizik tedavi önerdi.Gecenin bir yarısı ve sabahlamak gözüküyor.bacaklarda ve ellerde karıncalanma ile başladı sol koluma fena ağrı girdi ve beni hiç terketmeyecek gibi.

 52. Yasemin 05/02/2017 #

  Ben de kaç gündür baş dönmesi bayılacakmış hissi var, ondan önce sol boyun kısmından sol kola yayılan Ağrı ve uyuşma vardı. Kalpte batma hissi de cabası. Ben de kalp krizi sandım ama o geçti. İki günden beri aşırı baş dönmesi boyun agrısı var. Ne yapacağım bilmiyorum ağlamaktan bi hal oldum.

 53. yasemin 10/02/2017 #

  Ben 36 Yaşında iki çocuk annesiyim. 20 yıl önce dûşúp basımdan darbe almıştım. O zamandan beri Beyin Sinir ve Nöroloji profesörleri dahil Türkiye de ne Kadar dr. Varsa Gittim ama hepsı yaşadıklarımı boynuma değil psikolojiye bağladı. Dünya para harcadım sonuç yoktu çaresizdim. Baş dönmelerim mide bulantılarım çarpıntılar, gerilme kasılmalar hazımsızlık ne ararsaniz vardi Allah razı olsun sonunda bir dr buldum. Mr ve filmleri gösterdim. Sonuç beyin sapinda yogun kireçlenme boynumd egrilme sayısiz fitik belimde aynı şekilde kireçlenme fıtık ve skolyoz çıktı. Yaa inanıılmaz. Hala tedavim devam ediyor.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.