Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin tümörleri birincil (primary) ve ikincil (secondary) olarak ikiye ayrılır. Beyinde oluşan birincil tümörler kötü huylu (habis, kanserli) veya iyi huylu (kanserli olmayan) tümör olabilir.

İkincil beyin tümörleri ise vücudun başka bir noktasında ortaya çıkan kanserli hücrelerin beyine sıçramasıyla görülür.

Beyin tümörü her yaştan insanda görülebilir ve bu tümörlerin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir.

Beyin tümörü belirtileri, tümörün büyüklüğüne ve beynin hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte en sık görülen beyin tümörü belirtileri baş ağrısı, bacak ve kollarda uyuşma, hafıza sorunları ve denge problemleridir.

Beyin Tümörü Çeşitleri ve Dereceleri

Normal bir işleyişte yaşlanan ve fonksiyonunu kaybeden beyin hücreleri ölür ve yerlerine yeni hücreler geçer. Ancak bazen bu işleyiş bozulur ve vücut ihtiyaç duymamasına karşın yeni hücre üretilir ve ölmesi gereken hücreler yaşamaya devam eder.

Tüm bu fazla hücreler zaman içinde birikmeye başlar ve bir doku oluşturarak tümöre neden olur. Birincil beyin tümörüne neden olan bu hücreler habis (kanserli) veya iyi huylu olabilmektedir.

İyi huylu tümörlerde kanserli hücre yoktur ancak yine de beyin gibi hassas bir bölgede bulundukları için hayati tehlike yaratabilirler.

İyi Huylu Beyin Tümörleri: Kanserli olmayan beyin tümörlerinin net bir şekilde görülebilen belirgin bir sınırı vardır ve genellikle çevrelerinde bulunan dokulara yayılmazlar.

Cerrahi müdahale ile alınan iyi huylu beyin tümörü nadiren tekrar oluşur. Vücudun diğer bölgelerine yayılma ihtimalleri yoktur.

Kanserli olmasa da iyi huylu beyin tümörünü tehlikeli yapan şey belirli bir büyüklüğe eriştiğinde beynin hassas bölgelerine baskı yaparak ciddi sağlık sorunlarına yol açmasıdır. İyi huylu beyin tümörünün zaman içinde kanserli beyin tümörüne dönüşme riski de vardır.

Habis Beyin Tümörü: Kanseri hücrelerle oluşan habis beyin tümörleri iyi huylu tümörlere göre daha hızlı büyür ve yakınında bulunan beyin dokusunu işgal edebilir.

Habis beyin tümöründe bulunan kanserli hücreler tümörden ayrılarak beynin diğer bölgelerine ve omuriliğe yayılabilir.


Tümör Dereceleri

Beyin tümörleri tümöre neden olan hücrelerin görünümüne göre derecelendirilir.

1. Derece: Tümör iyi huyludur ve tümör hücrelerinin yapısı normal beyin hücresi yapısıyla benzeşir. Bu tümörler oldukça yavaş büyür.

2. Derece: Kötü huylu hücrelerdir. Bu hücreler normal beyin hücrelerine (1.dereceden daha az) benzer.

3. Derece: Kötü huylu tümörü oluşturan hücreler normal beyin hücrelerinden oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Tümör hızlı büyüme eğilimindedir.

4. Derece: Kötü huylu tümör hücrelerinin yapısı normal beyin hücrelerinden tamamen farklıdır. Bu tip hücrelerin oluşturduğu tümörler hızlı büyür.

Düşük dereceli bir tümör zaman içinde yüksek dereceli hücreleri barındıran bir tümöre dönüşebilir. Bu değişim beyin tümörü bulunan yetişkinlerde çocuklara oranla daha sık görülmektedir.

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörü belirtileri (iyi huylu veya habis) tümörün büyüklüğüne, hücre tipine ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Belirtiler tümör beyne baskı yapmaya başladığında ve sinirleri tahrip ettiğinde ortaya çıkar. Aynı zamanda beyin sıvısının dolaşımı tümör nedeniyle sekteye uğradığında bazı belirtiler görülebilir.

En sık görülen belirtiler;

Baş Ağrısı: Baş ağrısı beyin tümörü belirtisi olabilir ancak baş ağrısının stres, kötü beslenme, vücudun susuz kalması gibi pek çok farklı nedenle oluşabileceği de unutulmamalıdır.

Beyin tümörünün neden olduğu baş ağrısı en şiddetli olarak sabah saatlerinde yaşanır. Uykudan baş ağrısıyla uyanmak, eskiden baş ağrısı sorunu olmayıp son dönemlerde sıkça baş ağrısı yaşamak, baş ağrılarının zamanla sıklaşması, baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı ve kusma görülmesi baş ağrısının beyin tümörü nedeniyle olabileceğinin ipuçlarıdır.

Beyin tümörü bulunan her 3 hastadan 1’i doktora baş ağrısı şikayetiyle gitmektedir. Tümörün neden olduğu baş ağrısı oldukça şiddetlidir ve uzun sürebilir.

Sabah yaşanan ağrı öğle saatlerine doğru hafifleyebilir. Tümörün beyin üzerinde yarattığı baskı arttıkça baş ağrıları şiddetlenir ve sıklaşır. Eğilmek, öksürmek, egzersiz yapmak bile baş ağrısını artırabilir.

Mide Bulantısı: Beyin tümörünün yol açtığı mide bulantısı daha çok sabahları görülür. Mide bulantısına kusma ve geçmeyen hıçkırık eşlik edebilir.

Uyuşukluk: Uyuşukluk hali genellikle beyin tümörü belirli bir boyuta eriştiğinde görülür. Tümör büyüdükçe ve kafatası içinde çevresindeki dokulara baskı yaptıkça uyuşukluk ortaya çıkar ve normalden daha fazla uykuya ihtiyaç duyulabilir.

Görme ve Konuşma Sorunları: Tümör nedeniyle göz bozukluğu, nesnelerin biçimlerinin dalgalanıyor gibi görülmesi, net görememe, tünel görüş, çift görme ve görüş kaybı gibi problemler oluşabilir.

Konuşurken kelimelerin unutulması, tam telaffuz edilememesi ve konuşulanları anlamama gibi problemler yaşanabilir.

Titreme ve Seğirmeler: Beyin tümörüne bağlı olarak ortaya çıkan kas seğirmeleri ve titremeler genellikle el, kol ve bacaklarda görülür.

Bazı titremeler vücut genelinde, nöbet şeklinde görülebilir ve hastanın 1-2 dakikalık bilinç kaybı yaşamasına neden olabilir. Eğer beyin tümörü başarılı bir şekilde tedavi edilirse titreme, nöbet ve kas seğirmelerin tamamen ortadan kalkma ihtimali oldukça yüksektir.

Ancak bazı durumlarda tümör alınmasına rağmen beynin hasar gören dokusu nedeniyle titremeler ve kas seğirmeleri devam edebilir. Bu titremeler ve kas seğirmeleri epilepsi ilaçları ile kontrol altına alınabilmektedir.

Diğer Belirtiler: Vücut dengesini koruma ve yürüme sırasında yaşanan sorunlar, ruh halinde dalgalanmalar ve kişinin karakterinin değişmesi, konsantre olamama ve hafıza sorunları ile kol ve bacaklarda his kaybı beyin tümörünün diğer belirtileri arasındadır.

Beyin Tümörünün Bulunduğu Bölgeye Göre Yaşanan Belirtiler

Beynimizin farklı bölgeleri vücudumuzda farklı işlevlerden sorumludur. Bu nedenle her beyin tümörünün belirtisi diğeriyle aynı olmayabilir. Tümörün bulunduğu bölgeye göre görülmesi muhtemel belirtiler şöyle sıralanmaktadır.

Ön Lob: Kişilik değişimleri, yaşama karşı ilgi kaybı, planlama ve organizasyonda zorluk çekme, sinirli olmak ve saldırganlaşma, yüzde veya vücudun bir kısmında his kaybı, yürümede zorluk çekme, koku duyusunun kaybı, görme ve konuşmada yaşanan zorluklar.

Temporal Lob: Kelimeleri unutma, konuşurken doğru kelimeyi bulmakta zorlanma, kısa süreli hafıza kaybı, olmayan sesler duyma, koku ve hislerde yaşanan değişimler (örn: dejavu).

Parietal Lob: Konuşmada ve söylenenleri anlamada zorluk çekme, yazma ve okuma zorluğu, vücudun bazı bölümlerinde yaşanan his kaybı.

Oksipital Lob: Görme sorunları, 1 veya 2 gözde birden görme kaybı.

Beyincik: Zayıf koordinasyon, gözlerin kontrolsüz hareketi, ense bölgesinde sertlik, baş dönmesi.

Beyin Sapı: Zayıf koordinasyon, tek göz kapağının veya ağzın bir tarafının sarkması, yutma güçlüğü, çift görme, konuşmada zorluk çekme.

Omurilik: Ağrı, kısmı vücut ağrıları, bacaklarda ve kollarda güçsüzlük, mesanenin ve bağırsakların kontrol edilememesi (idrar, dışkı kaçırma).

Hipofiz Bezi: Düzensiz veya seyrek adet görme, kısırlık (erkek ve kadında), halsizlik, kilo alma, diyabet, yüksek tansiyon, el ve ayakların şişmesi, ruh halinde dalgalanmalar.

Beyin Zarı: Hareket kabiliyetinin zayıflaması, görme problemleri, mide bulantısı, baş ağrısı.

Yukarıda listelenen, beynin çeşitli bölgelerinde görülen tümörlerin yol açabileceği belirtilerin pek çok farklı sağlık sorunu nedeniyle de ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Bu belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız sebebinin belirlenebilmesi için bir doktora görünmeniz en doğrusu olacaktır. Doktorunuz muayene sonrası beyin tümöründen şüphelenirse sizi bir uzmana sevk edecektir.

Bazı durumlarda ön lob, temporal lob ve serebrum’da ortaya çıkan tümörler epey büyümelerine rağmen herhangi bir belirtiye yol açmayabilir.

Özellikle yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kabul edilen hafızanın zayıflaması, kişilik değişimleri ve yürüme zorluğu bir beyin tümörünün belirtisi olabilir.

Eğer yaşlılarda görülen bu değişimler 6 aydan kısa bir sürede geliştiyse doktor kontrolü gerekebilir.

Kaynaklar


, , , , , , , , ,

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir? İçin 256 Yorum Yapılmış

 1. zeynep zeynep 30/09/2014 #

  Bende de bas ağrısı beynimde batma ve batmalara bağlı olarak gözlerimde kararma etrafı göremiyorum sonrada bayılmalarım oluyor genelde sabah uyandığımda başım ağrıyor ayağa kalktığımda gözlerim kararıyor beynimde bir batma hissi olup vücudum uyuşuyor dikkat ettim ellerime hakim olamıyorum ellerim titriyor. Bayılmalar sık olmasa da belli aralıklarla oluyor halsizlik bu aralar vücudum bitkin hissediyorum uykum çok çabuk geliyor gün içerisinde. Ve doktora gidip 3 yıl önce muayene oldum hiçbir şey çıkmadı psikolojik dendi ilaç kulandım bir işe yaramadı. 3 yıldır da devam ediyor bu aralar beynimdeki batmalar bas dönmelerim gözlerimin kararması sıklaştı mide bulantılarım bazen oluyor fakat çok sık değil yediklerimin dokunuyor olmasından diye düşünmüştüm fakat belirtileri okuyunca çok korktum. Lütfen cevap verir misiniz varsa bole bir şey görünmeme ihtimali var mı.

  • hakim 30/09/2014 #

   Epey bir belirti saymışsınız ve bazıları ciddi gibi. Bence 3 yıl uzun süre tekrar bir doktora gitmelisiniz.

   • büsra 31/10/2014 #

    Benim de arkadaşlar gibi şikayetim var daha önce bas ağrısı şikayetimden doktora gittiğim de migren dedi ve tedavi gördüm ama bu sefer ki bambaşka bir şey sabah olsun aksam olsun başıma ağrının ötesinde bir şey oluyor sanki bir şey saplanıyor midem omuriliğim ağrıyor arada ikisinin de bir oldu zamanda oluyor ve hafızamı toplamakta geçici de olsa hatırlamakta zorluk çekiyorum kendim dört yıldır çalışıyorum bas dönmesi gözlerim de acıma ve kararma arada kelimeleri çıkarmada zorluk çekiyorum doktora gittiğim de yorgunluk deyip gönderiyor ben yorucu bir işte çalışmıyorum diyorum ama migren tedavisi uyguluyorlar değil hocam migren ağrımı da biliyorum ben ne yapacağımı bilemedim bana akil verir misiniz.

   • btl 20/11/2014 #

    Merhaba. Uzun süredir kulağımda uğultu var. Bazen yankılanan bir ses duyuyorum gibi oluyor. Baş ağrısı çekiyorum. Kaslarımda seğirme oluyor. Sürekli uyuma isteği, halsizlik bazen birden terliyorum birden üşüyüp titriyorum. İdrarım bir anda geliyor, zor yetişiyorum. Çok kuvvetli hafızam var ama özellikle yakın zamanı hatırlamıyorum. Bir kaç gündür ellerimin terlediğini fark ettim. Odaya bir şey almaya gittiğimde odaya gittiğimde neden geldiğimi hatırlamıyorum. Özellikle kulak uğultusu ve çınlamaları artık aralıksız tahammül edilemeyecek durumda. Akıl verirseniz sevinirim.

    • ayse 19/08/2015 #

     b 12 vitamin eksikliği de bu gibi belirtiler verebiliyor bir baktırın isterseniz.

  • Osman 02/10/2014 #

   Geçmiş olsun hanımefendi. Benim tavsiyem ilk önce bir nöroloji uzmanına muayene olun ve beyin tomografisi çektirin, Eminim psikolojik geçmiş olsun. Bu sayfaya tesadüf girdim.

  • ahmet 06/11/2014 #

   Doktordan mr iste kesinlikle ve özel bir hastaneye git. Bende 2.5 ay önce acile gittim psikolojik dedi sakinleştirici iğne yaptı gönderdi. Şimdi ise mr sonuçlarım olumsuz çıkmaya başladı.

  • enwer heval 05/03/2015 #

   Benim bir arkadaşta da bu şekilde anlattığın belirtiler vardı. Doktor psikolojik dedi ve bir zaman sonra tümör olduğu tespit edilmişti. Yani farklı farklı doktorlara görünmen lazım.

  • su 21/05/2015 #

   Boyun fıtığı boyunda düzleşme ve kireçlenme buralardaki damarlarda tıkanma sigara gibi etkenlerde aynı sorunlara neden olabilir. B gurubu vitaminlerin eksikliği şiddetli depresyonda neden olabilir. Uzman birine muayene olmalısınız.

  • merve 02/09/2015 #

   Zeynep arkadaşımızın dediği her şey bende de var ben de çok kez doktora gittim bir şey bulamadılar ve psikolojik denip hap verildi ve ben de belirtileri okuyunca korktum ne yapmam gerekiyor?

 2. zeynep zeynep 01/10/2014 #

  En kısa zamanda gideceğim fakat tümör varsa yine görünmezse fark edilmezse ne olacak ne testleri yaptırmalıyım eğer ki gizli tümör se görünmesi ya da belli olabilmesi için yada kesin sonuç almak için hangi tahlilleri yaptırmalıyım korkuyorum bole bir şey varsa ve ben 3 yıldır umursamadım şikayetlerim artana dek gitmedim doktora.

  • Osman 03/10/2014 #

   Tomografi görüntüsünde gizlenme çok zayıf ihtimal. Hanımefendi anladığım kadarıyla sizin şikayetiniz 3 yıldır var galiba Allah korusun beyinde tümör olsaydı şiddetli baş ağrısı sizi çok çok tedirgin ederdi. Sizin ağrılarınızın sebebi az su içiyor iyi beslenmiyor olabilirsiniz. Bağışlayın kelimeleri bulmakta zorlanıyorum Türkçem zayıf. Bir sonuç alamazsanız bu sayfaya yazın. Burası Karolinska üniversitets Hospital Stockholm Sweden. Osman takma isim.

 3. Sahnaz 01/10/2014 #

  Bende de yaklaşık bir yıldır bas ağrısı oluyor, beynimin sağ tarafımda damar zonklaması oluyor. Kafamın arkasında (boynumda)Sağ tarafta ağrı oluyor. Bir de sağ gözümde ağrı olur. Mide bulantılarım oluyor. Göz kararmalarım, bas dönmelerim oluyor. Bu migrenin ya tümörün göstergesi olabilir mi?

  • Osman 03/10/2014 #

   Sahnaz hanım geçmiş olsun tesadüf girdiğim sayfadan benim branşım ile ilgili rahatsız epey hasta var. Sizdeki büyük ihtimal tümör değil migren ihtimali fazla gibi. Gürültü veya ışık gibi bu durumlardan rahatsız oluyorsanız migren ihtimali fazla. Yine de nöroloji uzmanına başvurun.

   • şura deniz 05/01/2015 #

    2 yıldır baş ağrısı çekiyorum ara ara bayılmalarım oluyor. İlk önce epilepsi dediler ama özel hastanede epilepsi olmadığını öğrendim. Geçen yıl mr sonucunda pneal gland da 3mm kist sinüslerde kalınlaşma yazıyor. Ama doktorum herhangi bir şey söylemedi son 2 aydır unutkanlık konuşma bozukluğu sinir ve şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı başladı ne yapmalıyım.

    • sezgin 25/01/2015 #

     Aynıları bende de var 2 3 ay önce mr çekildim bir şey çıkmadı artık varsa da bu teknoloji daha ilerlemedi 20. yüzyılda yasıyoruz hastalığımız ne bilmiyoruz yazık çok yazık. Ama bende de sinüzit migren v.s var 24 yaşındayım ara sıra başıma ağrı denge kaybı falan oluyor sigara içiyorsan bırak iyi geliyor artı bol bol spor yap su iç bunlar doktorun bana dedikleri.

  • zafer başaran 27/07/2015 #

   tam da aynısı bende oluyor doktor grafik işi yaptığımı saatlerce aynı pozisyonda kaldığımı söylediğimde elektro miyografi ve arter doppler neticeleri istedi tümör belirtisi görmedi aşırı alkol kullanmama ve vücudun susuz kalmasına ve statik durmama bağladı.

 4. betül 04/10/2014 #

  Benim 1 kaç aydır unutkanlığım arttı 1 kaç saniye önce yaptığım bir şeyi unutup tekrar yapıyorum. Başımın belirsiz yerlerinde zonklamalar oluyor genelde her gün midem bulanır sizce bu nedir.

 5. Berat 04/10/2014 #

  Merhabalar. Yaklaşık dört yıl önce bel fıtığı ameliyatı oldum (sol taraf) ameliyat sonrası yaklaşık bir yıl sonra vücudumda uyuşmalar başladı. İki yıl önce nöroloji uzmanına muayene oldum beyin mr da bir sorun çıkmadı. Vücuduma elektro pedler yapıştırıp bir takım ekranda ölçümler yapıldı normal değerler denildi. Bu sefer beyin cerrahi uzmanına gittim o da mr için temiz denildi. Tam üç yıldır uyuşmalarım var ve bu yıl çekilmez halde. Vücudumun sol tarafı komple uyuşuyor uyuşmanın yanında hissizlik de var. Yüzüme tokat attığım zamanlarım çok oluyor. Ayak tabanımda sanki elektriksel bir şey geçiyor. Yürürken ayaklarımı sürtme ve sendeleme de oluyor. Sürekli yorgunluk ve uyuma isteği mevcut. Sabah uyandığımda dilim uyuşmuş bir halde kalkıyorum. Ayakta duramıyor çabuk yoruluyorum. Uyuşmanın olduğu sol bacakta özellikle tam diz altında ağrım da oluyor. Ayrıca cinsel işlev bozukluğu da yaşıyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Ne yapmam gerekiyor. Bu durumdan kurtulmak istiyorum.

  • ayhan aydın 28/11/2016 #

   aynı sorunlar bendede var bir çözüm bulabildiyseniz yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler

 6. deniz 05/10/2014 #

  Merhaba ben 16 yaşındayım 6 aydır gözlerim kararıyor çok büyük kilo kaybı yaşadım beynim bir baskı geliyor gözlerim kararıyor ve kollarım boşalıyor. Simdi daha çok ilerledi daha uzun sure kararıyor daha çok yayıldı uyuşmalar vücudum seğiriyor ve arada sırada çift görme var ve hafıza sorunum çok. Sabah ne yediğimi hatırlamıyorum hatırlarsam çok buluyorum dün ne yaptım kesinlikle hatırlamam çok güç. En önemlisi artık konuşmakta zorluk çekiyorum cümle kuramıyorum cümlemi tamamlayamıyorum yanlış kelimeler seçiyorum kelimeleri düzgün söyleyemiyorum bir şeye uzun konsantre olamıyorum insanlar konuşurken tak edemiyorum anlayamıyorum ve yürümede önüme bakmadan asla yürüyemiyorum denge problemim var doktora 3 ay önce gittim sadece gözlerim kararıyor vücudum seğiriyor dedim kovar gibi kilo verdiğin için deyip çıkarttı şikayetlerim gittikçe artıyor ne yapmalıyım şehre gidip gözüksem gene adam aynisini der bakmadan yollar siye endişeleniyorum.

  • gökhan 13/10/2014 #

   Deniz kardeşim hemen bir doktora git nörolojiye görün vakit kaybetme.

  • büşra 14/10/2014 #

   Bence en yakın zamanda başka ve iyi bir doktora görünmelisin hastalık ilerlemeden önce gitmelisin erken teşhis çok önemli geçmiş olsun.

  • Alpaslan 16/10/2014 #

   Geçmiş olsun siz aynı doktora gitmek zorunda değilsiniz başka doktora gidin mutlaka ama mutlaka gidin. Nöroloji uzmanın gidin ve tomografi çektirmeyi ihmal etmeyin.

  • mervenur 09/12/2014 #

   Aynen sağlık sakaya gelmez. Bildiğin iyi bir doktora git biran önce.

 7. Yeliz pınar 05/10/2014 #

  Merhaba, ben 2 yıldan uzun bir süredir migren hastasıyım migrenim bayılmalarım sonucunda ortaya çıktı bununla beraber antidepresan da kullandım fakat şu son zamanlarda geçmek bilmeyen baş ağrıları başladı uykum da bile başımın ağrıdığını hissediyorum baş ağrısı ile uyanıyorum bazen ani hareketlerde bıçak gibi ağrılar giriyor başıma boynum da ağrıyor. Yemek yerken çiğnerken bile başım ağrıyor ilaç kullanmama rağmen geçmekte bilmiyor sürekli mide bulantısı ve baş dönmesi oluyor. Görme de sıkıntı çekiyorum çift veya dalgalı oluyor bazen de sanki bütün görüntüler karışıyormuş gibi oluyor. Konuşmakta güçlük çekiyorum ve 1 dakika bile geçmeden unutabiliyorum söylediklerimi bazen de karşımdaki insanla konuşurken duyuyorum fakat anlayamıyorum söylediklerini tekrar ettiriyorum anlayamıyorum. Sürekli uyuşukluk hali de oluyor ve uyuma konusunda çok sıkıntı çekmeye başladım bu tarz belirtiler sadece migren in etkisi midir? Şimdiden teşekkürler.

  • fatos 12/12/2014 #

   Geçmiş olsun iyi bir doktora gözükmen lazım. Depresyon ilaçları da bas ağrısı yapabiliyor. Bas dönmesi mide bulantısı vertigoyla alakalı olabilir. Denge bozukluğu b12 vitamini eksikliği de varsa uyuşmalar geçici inmeler olabilir. Genellikle ellerde uyuşma sol bacak kolda antideprasanı kendi başınıza bıraktıysanız sıkıntı yaratabilir. Yavaş yavaş bırakılması gerekiyor aniden keserseniz daha kötü olur ben çok yaşadım bunları 6 ay bas dönmesi yolda yürüyemiyordum. Anksiyete bozukluğu da olabilir 6 ay evden çıkamadım. Bu yüzden belirtiler 3 hastalıkla aynı gizli şeker şeker yüklemesi yaptırın. b12 insülin düzeyi ve anksiyete 3 baktırın yoksa ilerler.

 8. Rukiye 06/10/2014 #

  Merhaba. Ben 20 yaşındayım. Haftada en az iki kere başıma şiddetli ağrılar gidiyor. Işığa hayatta gelemiyorum beni çok rahatsız ediyor başım değil de komple kafam zonkluyor. Uyuşuyor kafam nadiren de ellerim boşlukta çok titriyor. Acaba bunun tümörle uzaktan yakından bir ilgisi olabilir mi? Bu beni korkutuyor da.

  • Alpaslan 16/10/2014 #

   Geçmiş olsun hanımefendi sizin rahatsızlığınız muhtemelen migren sizde tümör ihtimali oldukça zayıf. Günlük iki litre su tüketin yemeklerinizi zamanında yiyin, el titremesi yemeğinizi zamanında yemediğinizden. Işığa tahammülünüz yok bu da migren yine de uzman doktora gitmenizi tavsiye ederim.

 9. Sadi Bey 06/10/2014 #

  Merhabalar ben 10 seneye yakındır bas dönmesi sorunu yaşıyorum yürürken araba sürerken oluyor bazen otururken içten dönüyor cisimler değil son iki haftadır ayak bas parmaklarım karıncalanarak kalkıyorum birkaç Saniye sürüyor sonra kayboluyor psikolojik dediler tomografi çekinmeye gerek yok dediler nörolog uzmana gittim elektromanyetik dalga yayan şapka taktılardı ve birkaç benzeri testler yapıldı yürüme gözü kapalı buruna dokunma v.s bana ne tavsiye edersiniz cevap bekliyorum teşekkür ederim.

 10. Bulut 07/10/2014 #

  Merhaba 33 yaşındayım baş ağrısı problemim zaten vardı, ağrı kesici ile gideriyordum baş ağrılarımda sıklık yaşamaya başlamıştım son 5-6 aydır oldukça azalmıştı haftada bire kadar düştü. Ancak son 4 gündür başımın sağ üst tarafı sık aralıklarla zonklama şeklinde ağrı olmaya başladı enseme doğru ara ara yayılma oluyor. Sinirli, üzgün, gergin değilim ancak sebebini merak etmiyor da değilim. Acaba beyinle alakalı mı diye düşünüyorum.

  • ayca 19/10/2014 #

   Merhabalar bende bir aydır aşırı bas dönmesi ve bununla beraber mide bulantısı oluyor. Sabahları kalkmakta zorlanıp bas ağrısı çekiyorum öğlene doğru azalıyor fakat vücudumda gerginlik özellikle sol bölgede uyuşmayla birlikte unutkanlık ve kelimeleri cümle kurarken karıştırma oluyor. Sizce bu nedir kbb gittim bir ilaç verdi fakat bir etkisini göremedim ellerinde ise titremeyle birlikte güç kaybı yaşıyorum.

   • nazlı 10/07/2015 #

    1 aydır boşuna stres yaşamaktayım ve göz kayması nedeniyle çift görmem gelişti bu nedir sizce?

 11. meysa 08/10/2014 #

  Yaklaşık 1 ay önce ara ara kulak çınlaması yaşamaya başladım. Fakat bunlar normalden biraz daha uzun soluklu.10 saniye kadar duyamama. İç kulak sesimi duyma gibi. Sık hastaneye giden biri değilim. Fakat bu günlerde hafif mide bulantısı, yere edildiği zamanlarda geniz yanması ve birden fazla noktaya baktığımda sersemlik hissi oluyor. Şikayetlerimden yola çıktığımda acaba mı dedim! Yıllardır belki 5 6 senedir uzun cümlelerle konuşur. Bir anda neden bahsettiğimi hatırlamam. Hatırlayamadığım çok olmuştur. Arkadaşlarım gittikçe sinirli olduğumu söylüyor. Hiç tepki vermeyeceğim olaylara tepki gösteriyormuşum. Sanırım öyle. Ne yapmalıyım.

 12. gul 09/10/2014 #

  Uzun zamandır başımın sol tarafında ağrı başlıyor. Ve bu ağrı sanki dolaşarak sağ tarafıma geçiyor. Ve bu süreç en az üç gün devam ediyor. Gözlerime doğru iniyor ve bir kaç gündür tuhaf sesler duyuyor ama etrafıma baktığımda kimse olmuyor. Ayrıca bu ağrılar beni hiç bir neden yokken sinirli ve çekilmez biri haline getiriyor. Mide bulantısı ve aniden kilo alma gibi sorunlarda ayrı sorun.

 13. hatice 09/10/2014 #

  Merhabalar benim son 6 aydır konuşma aksaklığım var ve birazda anlama bozukluğum var lütfen bir fikriniz varsa söyler misiniz?

 14. canan 10/10/2014 #

  Bende son aylardır olan bir bas ağrısı var ve saclarımla seyrekleşme ayrıca unutkanlık anlama güçlüğü çekmekteyim kilo kaybı ve ellerimde ve ayaklarımda üşüme ağrılarım bazen oluyor ama genelde uyku bastırıyor bir kaç defa bas dönmesi de yasadım sebebi nedir acaba.

  • Yusuf 04/02/2015 #

   Vakit geçirmeden b12 vitaminini ölçtür.

 15. Dürdane 11/10/2014 #

  Selam herkese geçmiş olsun. Bir tesadüfle beyin zarımda 1,5 cm çapında iyi huylu tümörle tanıştım. Ne zaman ne şekilde olduğu bilinmiyor. 6 aylık ve 1 yıllık MR kontrolü yapıldı. ilerleme yok aynı duruyor. Bende bıraktım tekrar yaptırmıyorum. Baş ağrısı evet çok yoğun yaşarım ama uzun yıllardır. Okulda çalışma hayatımda her pazartesi dayanılmaz çektim. Tümörle ilgisi sanırım yok benim. Sormak istediğim beyin zarındaki bu tümör büyür mü, kötü huyluya çevirir mi? yanıt alırsam çok ama çok sevinirim teşekkürler.

  • Yasar Yilmaz 09/02/2017 #

   Dürdane hanım iyi huylu tümörlerde sıkıntı olmaz nadiren çevirmeler olur genede doktorunuzun işlemlerini ve iyi bir beyin cerrahınada kulak verin ama rahat olun

 16. tuba 12/10/2014 #

  Küçük yaştan beri olan baş ağrılarım bu yıl arttı. Gözlerimde kararma kelimeleri unutma, denge kaybetme kasılıp kalma gibi belirtiler var. Birkaç kez doktora gittim ve bana; ilgi çekmek için yapıyor okul stresidir gibi şeyler söylediler. Aşırı sinir var bende çoğu şey benden bilinçsizce oluyor doktora gidip de ilgi çekmeye çalışıyor bir şeyi yoktur lafından sıkıldım gerçekten. Birkaç kez ellerim ve ayaklarımda donma ( hareket ettirememe ) yaşadım.

  Psikolojim giderek bozuldu, sanki her şey benden bağımsız hareket ediyor sinirim mutluluğum ,” yaşasam ne olur ki öldürün beni gitsin ” diye düşündüğüm çok oluyor. Baş ağrım hiç bitmiyor durmadan her gün her gün ağrıyor fakat 1-2 kere sanki beynimde şimşekler çakıyor gibi hissettim başımı duvarlara vurmak istiyordum ama yerimden bile kalkamıyordum. Bunu okursanız lütfen cevap yazın.

 17. irem 12/10/2014 #

  Sabah uyandığımda beynimin arkası çok ağrıyor yataktan çıkamıyorum. Çıkınca başım dönüyor. Sabah çok halsiz oluyorum gördüğüm yere uzanıyorum. Kahvaltıdan sonra midem bulanıyor ama kusamıyorum o an elim titriyor sağ kolum uyuşuyor. Sol ayağım uyuşuyor. Gözleri sağa sola çevirince basım ağrıyor. Doktora gittim kansızlık dedi. Acaba tümör olabilir mi?

 18. sevgihanalev 13/10/2014 #

  Alt dudağımın sağ tarafında ve sol elimde uyuşma oluyor 1 haftadır son 1 aydır da baş ağrısı oluyor çok şiddetli tansiyonum 9 6 ya düşüyor belirtileri nelerdir?

 19. Özgür 13/10/2014 #

  Sizde epilepsi olabilir

 20. Özgür 13/10/2014 #

  Kendimi hissetmiyorum uyuşma var sürekli uykum geliyor bunun nedeni nedir.

 21. ugur 15/10/2014 #

  Merhaba benim bas ağrılarım çok fazla ayağa kalktığım zaman gözüm kararıyor düşme tehlikesi geçiriyorum genelde sürekli uykum geliyor halsizliğim öyle çok ki gün içinde hep uyumak dinlenmek istiyorum hiç bir is yapamıyorum acaba bunun nedeni ne olabilir.

 22. mehmet 18/10/2014 #

  15 yaşındayım sabahları uyandığımda şiddetli halde baş ağrısı problemi var bir nesneye odaklandığımda ise nesne gözümün önünden kayıp gidiyor özellikle sabahları dişlerimi fırçalarken midem bulanıyor. Önceden hiç böyle olmazdı önceleri gayet sakin biri olmama rağmen simdi çok fazla sinirleniyorum ellerimde uyuşma oluyor kalem tutmada bile zorluk yaşıyorum şikayetlerimi yazdığımda bu siteye yönlendirildim.

 23. Nilüfer 19/10/2014 #

  İyi geceler son bir aydır bende aynı problemli yasıyorum emar çektim kan verdim sonuçlarını bekliyorum fakat gözüme uyku girmiyor uyuşmalar hafıza kaybı hepsi var. Daha 23 yaşındayım ve çok korkuyorum.

  • Mahir. 14/01/2015 #

   Kesinlikle korkmamalısınız. Çok gençsiniz. Vucut hücreleriniz çok genç. En kötü olasılık çıkması halinde bile atlatmanız çok kolay olacaktır. Umarım herşey iyi olur. İyi Geceler.

 24. anıl 20/10/2014 #

  Selam ben yaklaşık 3 aydır kendimde bir değişme hissettim son zamanlar uyurken gözlerimi kapattığımda halüsinasyon gibi şeyler görmeye başladım beynim düşünüyor kaslarımda bazen seğirme ve kulaklarım çınlıyor korkuyorum çok takıyorum yardımcı olursanız sevinirim ağrı şikayetim bazen basım ağrıyor 2 kere basım döndü sizce nedeni nedir yardımcı olun lütfen doktora gitmeye korkuyorum destek olun.

 25. tugce 22/10/2014 #

  Merhaba ben 15 yaşındayım. Yaklaşık bir yıldır bas donuyor ve gözüm kararıyor. Son zamanlarda çok sık hıçkırık tutmaya başladım ve dişimi fırçalarken sürekli midem bulanıyor ve kusuyorum, aniden bas ağrıları giriyor. Elim ayağım her zaman soğuk fakat son zamanlarda uyuşma ve karıncalanma başladı. Kulağımda çınlamalar oluyor ve son zamanlarda konuşma bozukluk kelimeleri telaffuz edememe başladı normalde bu yoktu ve gözlerim kitap okurken bir anda bulanıklaşıyor ve saniyeler sonra eski haline donuyor. Sizce bende beyin tümörü var mı?

  • Emine 23/10/2014 #

   Çocukluktan beri baş ağrısı yaşıyorum ama son 2 yıldır her gün başım ağrıyor uykudan ağrıyla uyanıyorum. Kaç kere doktora gittim kronik migren dediler migren her gün ağrır mı? Son iki aydır burnumun kokusunda büyük bir değişim oldu yiyecekler değil kimyasal ürünler çok kötü kokuyor özellikle parfümler şampuan vs her şey çok kötü kokuyor. Çok korkuyorum acaba beyin tümörümü var bende aydınlatırsanız çok sevinirim.

 26. sevda 23/10/2014 #

  Bas ağrım çok başımın yanlarından sanki bir şey çıkmak istiyor gibi gözüme ağrı vuruyor göz kapaklarımı açamıyorum kafamın içi uyuşmuş gibi ağrısı o kadar çok ki beni ağlatıyor.

 27. aleyna 23/10/2014 #

  Ben sürekli uyku halindeyim, hiç uykum yokken birden uykum geliyor ve uykuya dalıyorum. Kelimeleri okumada zorluk çekiyorum ve sık sık konuşmada kayma oluyor. Dikkat dağınıklığı yaşıyorum ve sürekli kişilik değişimi içindeyim sanırım psikolojik ama ani uykuya dalış beyin veya sinir sisteminde olan problemden kaynaklanabilirmiş bir hastalık çeşidiymiş. Tümör olduğunu pek düşünüyorum ama bu uyuma işi ve diğer saydıklarım bana gündelik hayatta zorluk çektiriyor.

 28. sevda 25/10/2014 #

  Bas ağrım çok başımın yanlarından sanki bir şey çıkmak istiyor gibi gözüme ağrı vuruyor göz kapaklarımı açamıyorum kafamın içi uyuşmuş gibi ağrısı o kadar çok ki beni ağlatıyor.

  • Baran 13/02/2015 #

   Migren olabilir. Nöroloji doktoruna görünün. MR isteyecektir bir şey çıkarsa beyin sinir cerrahisine de görünün. Geçmiş olsun.

 29. esma 27/10/2014 #

  Merhabalar. Benim yıllardır geçmeyen baş ağrılarım var. Aslında ağrı da değil zonklama gibi. 21 yaşındayım. Ve bu zonklama kafamın arkasından başlıyor. Tabi şakaklarıma kaşlarıma alnıma hatta gözüme kadar vuruyor. Kafamı en ufak bir sallamada veya yere eğilip kalkınca ağrı şiddetleniyor. Çok küçükken sinüzitim vardı. Çabuk yoruluyorum. Ayrıca demir depolarım boşalmış durumda. Bunun biraz kan eksikliği veya demir eksikliği ile alakası var mı? Bu zonklama yıllardır geçmedi ve ben korkumdan doktora gidemiyorum lütfen yardım.

 30. nuray 28/10/2014 #

  Merhaba; benim de sabahları uyandığımda başımda bir ağrı oluyor ağrı kesici içsem bile bir ağırlık oluyor halsizleşiyorum. Olabilme ihtimali var mıdır?

 31. kumru 29/10/2014 #

  Benim baş ağrısı sorunum 1 ayda sıklaştı bugün ayağım in titremesinin durmadığını fark ettim. Başım ağrımaya başladığında sağ gözümü açamaz hale geliyorum sizce neden böyle oluyor?

 32. dilara 30/10/2014 #

  Benimde gecen sene hipofiz tümörü tesisi kondu tedaviler sonucu normale dondu ancak bir bir buçuk aydır çift görme bulanık görme gibi göz şikâyetlerim var ayağa kalkınca gözüm kararıyor ve bir şey göremiyorum mide bulantım var bas ağrılarım çok sık ve şiddetli eğilince beynim akıyor gibi oluyor başım tutunca bulantım artıyor bazen kusmada oluyor göz doktoru sinirlerde ödem olduğunu ve beyin doktorunun bakması gerektiğini söyledi.

  • DR. Pınar Kekik 07/09/2015 #

   Öncelikle göz doktoru çok iyi demiş kesinlikle nörolojiye yada beyin sinir cerrahisine görünmen lazım şimdiden geçmiş olsun.

 33. fulya 30/10/2014 #

  Bacaklarımda ve kollarımda seğrilmeler oluyordu ama dikkat etmemiştim okuyunca fark ettim. Sürekli sağ tarafımda ağrılar oluyor ve elimde kollarımda bacaklarımda hareketsizlik gibi oluyor hareket ettirmek istiyorum ama hareket ettiremiyorum ama bu 1 veya 2 dakikalık sürüyor kelimeleri unutuyorum. Bazen konuşurken ifade edemiyorum zorlanıyorum.

 34. hümeyra 01/11/2014 #

  Merhaba. Ben 16 yaşındayım. 2 yıldan fazladır baş ağrılarım var. İlk başlarda kafamın arkasında saniyeler süren ve az ağrılarla başladı. Bugünlerde ise kafamın artık neredeyse her yerinde olan dakikalar süren ve geçmek bilmeyen dayanılmaz ağrılara dönüştü. Mide bulantılarım çok şiddetli. Henüz kusma olmadı ama kusma derecesine kadar gelen kötü mide bulantılarım oldu. Görme bozuklukları olmaya başladı. Bir metin okurken odaklanamıyorum. Yada birisi karşımda konuşurken. Gözümün önünde dalgalanma ve kararmalar oluyor. Bir yerden oturup kalkarken baş dönmesi ve göz kararması oluyor bir yerden tutunmak zorunda kalıyorum. Yolda giderken veya yürürken dizlerimin bağı çözülüyor ve ayaklarım birbirine dolanıyor. Kas seğirmeleri ve ellerimde karıncalar var. Unutkanlıklarım arttı çok sık kullandığım kelimeleri bile durup düşünüp hatırlamaya çalışıyorum. Kapılardan geçerken genellikle omzumu bacağımı veya başka bir yerimi çarpıyorum kapıya. Beyin tümörüyle alakalı olabilir mi?

 35. Büşra 04/11/2014 #

  Merhaba. Ben 19 yaşındayım ve beynimin sol tarafında 7.5 cm’lık bir araknoid kist var. Uzun süredir en ufak bir ağrı bile olmamıştı fakat artık baş ağrılarımdan uyku uyuyamıyorum sabah kalktığımda mide bulantılarından kahvaltı bile yapamamaktan bıkmış duruma geldim ve ağrıdan çığlık atmak istiyorum. yerden bir şey almaya kalksam en ufak çoraplarımı giymeye kalksam iki kat daha artıyor! Konuşmam birden bire o kadar değişti ve sanki her gün değişmeye devam ediyorken ben bile ne dediğimi anlamıyorum kelimenin yarısını söyleyip yarısı bırakıyorum. Sizce bunların hepsi bu kist yüzünden mi yoksa tekrar bir MR çektirmem gereklimi artık? Şimdiden teşekkürler.

 36. selin 04/11/2014 #

  Büşracım acil çok acil bir nöroloji uzmanına git lütfen. Çok geçmiş olsun.

  • zeynep 01/01/2015 #

   Merhaba 19 yasındayım. Baş uyuşukluğu el parmaklarımda karıncalanma titreme basımın sağ tarafında bıçak saplanma gibi ağrılar son 1 aydır oluyor. Kafamda basınç oluyor gözlerim dışarı fırlayacakmış gibi oluyor ışığa gelemiyorum uyku isteği aşırı fazla konuşurken kelimelerimi telafi edemiyorum ve farkında olmuyorum unutkanlıkta başladı. 1 hafta önce nörolojiye gözüktüm mr çekildi sağ tarafımda 7-8 cm lik bir şey çıktığını söyledi daha sonuçları çıkmadı.

 37. ayşe 06/11/2014 #

  Merhaba ben 18 yaşındayım bazen hiçbir şey yokken başım ağrıyor. Sanki iğne batırılıyor gibi çok duygu değişimi yaşıyorum ve son zamanlarda çok unutkan olmaya başladım. İki dakika önce ne yaptığımı unutuyorum arkadaşlarımın söylediği şeyleri ikinci kez tekrar etmelerini istiyorum ve bir şeylere odaklanamıyorum. Çok sık olmasa bile kollarımda ve bacaklarımda uyuşmalar oluyor yürüyüşe çıktığım zamanlarda koşmak İstiyorum ama bir türlü bacaklarımı kontrol altına alıp koşmaya başlayamıyorum. Aslında bir şey vardır diye korkuyorum ama bazen bana öyle geliyordur diye doktora gitmekten vazgeçiyorum sizce kötü bir şey var mıdır?

  • Baran 13/02/2015 #

   Araknoid kistiniz olabilir.

 38. selcan 08/11/2014 #

  Merhaba benim sol elimde uyuşma şeklinde ağrılar oluyordu doktora gittim birçok testler yaptı en sonunda güç kaybı var dedi ve farklı bir sebep bulamadığı için nörolojiye git dedi. Ama ben hala gitmedim. Aynı zaman da bacağımda kasılmalar elde titreme ve unutkanlık başımda da bir zonklama ve ensemde de çok ağrı hissediyorum aynı zamanda ara ara mide bulantıları ve dengesizlik sorunu oluyor sizce ne yapmalıyım gitmeli miyim önemsiz yada sinirsel psikolojik de olabilir mi? Çünkü anti depresan ilaçları kullandım ama şimdilerde devam etmiyorum. Önemli bir şey midir ne yapmalıyım?

  • ayhan aydın 28/11/2016 #

   aynı sorunlar bende de var eğer çözüm bulduysanız benimlede paylaşabilir misiniz.

 39. hatice 09/11/2014 #

  Benim sürekli baş ağrım oluyor gözlerim dönüyor ve net göremiyorum bir keresinde bayılacak gibi oldum gözlerim kararıyor ve yaşım 13 doktor emar istedi bide ben küçükken kafatasım çatlamıştı düşmüştüm bunun bir ilgisi var mı tümörle?

 40. ebru 09/11/2014 #

  Ben yaklaşık 2 ay önce sol kolumda sabah kalktığımda uyuşma olmuştu. Dün ise sabah basım ağrır bir şekilde kalktım duş aldım belki rahatlarım diye ama olmadı. Basım değil beynim ağrıyordu resmen. Neyse banyodan sonra yatağa uzandım 2 dk geçti geçmedi ağzım yüzüm ve sol kolumu hissetmedim. Uyuşma oldu sonra bir bulantı istifra ettim ve daha sonra elim ayağım titredi. cumartesi olduğu için acil bir serum takıp gönderdi yasadığım ilçedeki hastanede nöroloji ve beyin cerrahi yok ne yapmam gerekli?

 41. hafize 13/11/2014 #

  Merhaba öncelikle 30 yaşında bayanım daha önceleri arada olan şimdi hemen hemen her gün olan şiddetli baş ağrılarım var sol kolda da uyuşma var başımla boynum arasında şiddetli ağrı mide bulantısı ve çok sinir yapıyor acaba nedendir doktora gidip kötü bir şey çıkmasından çok korkuyorum.

 42. Sevgı 15/11/2014 #

  Merhaba ben bundan 7 sene önce baş ağrısıyla doktora gittim. Bazı tersler yaptılar ve sol kulak arkasında bir leke olduğunu söylediler ama ağrının tam nedeninin ne olduğunu anlamak için başka bir yere gönderdiler gidemedim. Bunun üzerine aradan bir 5 sene geçti ağrılar biraz daha çoğalınca gittim gittiğimde hastaydım zaten griptim tam olarak adını bilmiyorum sinüzit dediler ama benim başımın arka kısmı ağrıyor kulağımın arka taraf kısmı bir anda darbe yemiş gibi sızlıyor zonkluyor ve bu 10 veya 20 saniye arasında oluyor. Yukarıda bazı belirtiler yazmışlar bende o belirtilerin hepsi var fazlasıyla hem de günden güne de sıklaşıyor sinüzit dediler diye gitmek istemiyorum benim araştırdığım kadarıyla sinüzit alın ve burun kısmında olur soğuk havalarda kendini gösterir.

 43. özge 19/11/2014 #

  Merhaba ben özge 18 yaşındayım her sabah kalktığımda kafamda sanki bir ağırlık varmış gibi uyanıyorum ve yoğun bir şekilde bas ağrısı var oluyor. Arada kafamın belli yerlerinden bir şey çekiliyormuş gibi oluyor yani belli kısımlarda büyük acılar. Yattığım oturduğum yerden kalkarken bas dönmesi, gözde kararma, sanki bir yere tutunmazsam düşecek gibi oluyorum. Yaklaşık 1 hafta önce yarım saat gözde bir bulanıklık yaşadım ve bu korkunçtu sanki bir daha göremeyeceğim diye çok korktum. Hastaneleri sevmiyorum ve bunlar neyin belirtisi bilmek istiyorum.

 44. Hatice 19/11/2014 #

  Selam. Benim 1 yıldır çok şiddetli başım ağrıyor daha çok sol enseden kulağıma doğru bütün başımı sarıyor midem bulanıyor sinirli oluyorum hiç bir sese tahammül edemiyorum bas ağrısıyla uyanıyorum, ağrıyla yatıyorum. Kasılmış bir boyun ve sırt hatta kollarımda ve bacaklarımda ağrı, bu yazıyı yazarken ellerim uyuştu kafamı zor tutuyorum, ve kafamın sol tarafı daha çok ve sol kulağımın içi dahil yanma hissi kuvvetli zonklama gibi. Yani kendimi çok mu dinliyorum diyorum ama rahatsızım hiç bir şeyi severek yapamıyorum yorgunum, rahat uyku da uyuyamıyorum.

 45. Elif 23/11/2014 #

  Merhaba, ben 20 yaşındayım bundan 5 yıl önce bas ağrısı nedeniyle doktora gittim migren teşhisi koydular ve 2 yıl tedavi gördüm sonra geçti aradan 3 yıl geçti bu kez olduğundan çok daha ağrılarım var göz kararması bas dönmesi damarlarımda atmalar ve kafamın belli bir yerlerinde basınç ağırlık kulağımda çınlama bazen de vücudumun bazı yerlerinde uyuşma özellikle ellerim ayaklarım sürekli uyuma isteği ve fazla uyuduğum ya da az uyuduğum zaman daha şiddetli ağrılarım olmaya başladı ve yaptığım is ağır bir is olmamasına rağmen çalışamama sürekli halsizlik çok çabuk yorgunluk hissi dışarı bile çıkmaya üşenme gittiğim zaman da ağrılarımın artması halsizlik yatıp uyuma isteği oluyor bundan 3 ay önce nörolojiye gittim eski mr larımı istedi onlara baktı ve migrenimin tekrarlamış olduğunu söyledi ayni ilacı kullanmaya başladım ama ilacı kullanmaya başladığım sure içerisinde ağrılarım hiç geçmedi ve beni daha da çok halsizleştirdi önceden kullandığım beni iyileştiren ilaç bu kez dokundu ve ben de başka bir hastalığım olduğundan şüphe etmeye başladım.

 46. zeynep a. 27/11/2014 #

  Merhaba ben 27 yaşındayım 3 yıl önce başladı şiddetli bas ağrılarım doktora gittim bir şey yok dedi sinüzit için ilaç verdi ama çektiğim ağrının sinüzit olmasına imkan yok sinüzit ağrısı göz burun ustu alin bölgesinde oluyordu fakat bir kaç defa dayanılmaz bir ağrı tuttu başımı duvarlara vuracak kadar şiddetli bir ağrıydı. tekrar hastaneye acilde iğne yapıp gönderdiler bir daha gitmedim ve iki yıl boyunca hafif bas ağrısı bile çekmedim. Yine başladı ağrı her seferinden daha şiddetli bir hal alıyor mide bulantısı görme bozukluğu tek gözün istem dışı kayması kasılma cümle kurmakta zorlanıyorum hafıza unutkanlık denge problemi kulakta uğultu ağrı sırasında burunda hafif kanama tekrar başlayınca sayfanızdan takip edip belirtileri gözlemledim ne yapmalı nasıl testler yapılmasını istemeliyim çünkü doktorlar doğru düzgün şikâyetleri dinlemeden teşhis koyup antibiyotik ağrı kesici karalayıp gönderiyorlar.

 47. aleyna 02/12/2014 #

  15 yaşındayım. İki ayı aşkın süredir neredeyse her sabah kusuyorum ve mide bulantım her sabah oluyor. Çok kilo kaybettim. Bir şeye odaklanamıyorum gün içinde yaptığım şeyi unutuyorum. Gittiğim yerleri hatırlamıyorum. Derslerimde sıkıntı çekiyorum. Birisine uzun sure bakamıyorum gözlerim kararıyor. Başım dönüyor. Halsizim. Önüme bakmadan asla yürüyemiyorum. Sekmelerim ve düşmelerim oluyor. Herkes sakarlığım yüzünden olduğunu soyluyor. Ama ayaklarım birbirine dolaşıyor. Herkes hastaneye gitmem gerektiğini soyluyor. Fakat günümüz doktorları pek de ilgili değiller. O yüzden hastaneye adim atasım gelmiyor. Yurtta kalıyorum eğitimim acısıyla hastaneye tek gittim bugün velim olmadığı için muayene etmediler. Başıma ağrılar giriyor, çoğu şeyi unutuyorum. Ve sonradan hatırlıyorum önceden de pek cümle kuramazdım, fakat bu gittikçe kötüleşti cümle kuramıyorum bir şey anlatamıyorum. İçime kapandım. Ve bu belirtiler bu hastalığı gösteriyor gibi. Sizce napmaliyim?

  • derdiman 22/02/2015 #

   Aleyna tekrar doktora git, velin kimse onunla birlikte git. Tüm belirtileri bir beyin cerrahına veya nöroloji uzmanına anlat. Önce beyin cerrahisine git.

 48. murat 03/12/2014 #

  İyi günler benim yedi yaşımda bir oğlum var. Sürekli başı ağrıyor kusuyor ateşi yükseliyordu. Beyninde tümör olduğunu öğrendik küçük beyninde 4 cm büyüklüğünde ameliyat oldu altı ay sonra isin tedavisi yapıldı. Simdi durumu çok iyi huylu tümör çıktı bir problemimiz yok ama yeniden baslama riski var mı onu öğrenmek istedim iyi aksamlar.

  • Baran 13/02/2015 #

   Beyin sinir cerrahisine götürmenizde fayda var. Bir bulgu yoksa pek sorun olacağını düşünmüyorum.

 49. Gülşah 06/12/2014 #

  Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşındayım ve çok şiddetli baş ağrısı çekiyorum 6 aydır çok aşırı olmaya başladı 3 yada 4 defa doktora gittim hepsi ilaç verip başından saldı son gittiğim ilaç verdi 1 ay sonra gene gel dedi ama ben gidemedim baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı var sabah ağrıyla uyanıyorum yemek yerken midem bulanıyor iştahsızlık var ama ben aksine çok kilo aldım kol ve bacaklarımda aşırı uyuşukluk var seğirme ve titremem çok unutkanlık var görmede bozukluk var konuşmamda zorluk çekiyorum kekeleme gibi oluyor biri bir şey söylediğinde anlamakta zorluk çekiyorum denge kaybım var çarpık yürümeye başladım düşüyorum merdivenlerden çok yuvarlanıyorum önüme bakmadan yürüyemiyorum baş ağrısı birden dikiliyor bana herkes bu yaşta ne ağrısı diyor migrenden şüpheleniyorum ama okuduklarıma göre yok.

 50. birol 06/12/2014 #

  Bana 5. sene önce Parkinson teşhisi kondu. 1-2 aydır şakaklarımda anlımda gözlerimde şiddetli ağrı. Ara ara kulak ağrılarım. Uyuşmalarım car tümörle ilişkisi var mıdır?

 51. Busra A. 07/12/2014 #

  Merhaba. Ben 17 yaşındayım. Bir kaç yıldır psikolojik tedavi alıyorum. Son zamanlarda baş ağrım çok arttı ve acı hissi var kafamda dokunamıyorum. Çift görme ve konuşma konuşurken unutma kekeleme başladı. Unutkanlık arttı ailemin ismini kendi ismimi unutuyorum. Bacak ve kollarda uyuşma dahil yürüme bozukluğum var. Hissizlikten dolayı derste kimseyi duymuyorum ve biri dokununca anlamıyorum. Sürekli uyku ve bulantı var. Ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 52. savaş 09/12/2014 #

  Merhaba 19 yaşındayım son 2 yıldır omurilik bölgesinde aşırı bel ağrılarım var birkaç defa mr çekildim bu ağrılar yüzünden ama bir sonuç çıkmadı ve şu son zamanlarda ayaklarıma vuruyor. Halsizlik oluyor sürekli uyumak istiyorum uyuşukluk oluyor gözlerim ağrıyor ve çok baş ağrım var ve son günlerde başımın farklı noktalarında şişlikler çıkmaya başladı yarın doktora gideceğim.

  • mervenur 12/12/2014 #

   Savaş bey bende siz gibi 19 yaşındayım. Bende bas dönmelerim yüzünden zamanında çok mr çektirdim. Hiçbir şey yok dediler. Şuan hala bas dönmelerim devam ediyor ve de buna bas ağrısı ve bel ağrılarda katildi. Bende en kısa zamanda doktora gitmeyi düşünüyorum. Sizde bence iyi bir doktora görünün. Çok geçmiş olsun.

 53. Şenay 10/12/2014 #

  Gün içinde baş dönmeleri olmaya başladı ve yürürken bir anda denge kaybım oluyor eğildiğim zaman gözlerim kararıyor 1 sene önce emar çekildim beyne giden kılcal damar mı ne incelme var dediler aslında yaşlılarda görülen erken bunama olabilir dediler. Ama şimdi çok farklı baş dönmesi olup sabah uyanıp mide bulantısı açlık hissediyorum bir dilim ekmek tutunmak ta zorluk çekiyorum unutkanlık oluyor.

 54. Merve 16/12/2014 #

  Merhaba 19 yasındayım yaklaşık 1 yıl önce hipofiz bezinde 2 tane tümör olduğunu öğrendim her yıl MR ile kontrol edilecekmiş 2si de 2mm çaplarında ben iyi huylu diye korkmamıştım ama burada kısırlık falan görünce endişelendim o risk var mı? Şimdi küçük olduğu için bir yorum yapılamaz mı korkmaya başladım başka yere sıçramaz değil mi?

  • süreyya 17/03/2015 #

   Çok geçmiş olsun merve bende 16 yaşındayım benimde hipofiz bezinde 7 mm çapında tümör var ama iyi huylu ben hiç korkmuyorum sende korkma.

 55. Ömür 18/12/2014 #

  Merhaba. Ben bana ne oluyor anlamıyorum. İki yıl kadar göz kararması yaşıyordum. Bas ağrısı bas dönmesi halsizlik. Ne ararsan var gibi. Sabahları uyanıyorum bas ağrısıyla beraber nasıl olur diyorum bas ağrısıyla insan uykusundan uyanır mı ama uyanıyor iste. Sol kolumda uyuşma oluyor. Bazen böyle içim ağrıyormuş gibi oluyor kollarım tutmuyor hissizleşiyorum kusacakmışım yerimde duracakmışım gibi oluyor. Son zamanlarda çok uyuyorum günlerce uyusam uyurmuşum gibi hissediyorum. Yürürken çok yoruluyorum. Mide bulantılarım bugünlerde çok bunun için doktora gittim idrar yollarında iltihaplanma var dedi ilaç verdi ama hala ayni. Kulaklarımda çınlama çok oluyor. Bu günlerde bir de bildiğim bir şeyi anlatmaya kalktığımda birden unutuyorum hatırlayamıyorum ne olduğunu. Dilimin ucunda ama yok çıkmıyor. Unutkanlık çoğaldı.

 56. kübra 22/12/2014 #

  Ben 19 yaşındayım sürekli mide bulantım baş ağrılarım var son 2 aydır dalmalar başladı farkında olmadan başka yerlere gitmeye başladım 1 hafta önce mr çekildi gri cevher heterotopisi ve sinonazal kavitede kalınlaşma çıktı doktor bir açıklama yapmadı ne olabilir.

 57. habibe 12/01/2015 #

  Merhaba son aylarda çok şiddetli baş ağrılarım oluyor, baş ağrım başladığı zaman midemde bulanmaya başlıyor ağrı kesiciler geçirmiyor iğne yaptırmam gerekiyor mutlaka, unutkanlık başladı 1-2 aydır yada daha önce hatırlayamıyorum tam, benim için önemli olan şeyleri yada bir gün önce yaptığım önemli bir konuşmayı hatırlamıyorum bazen gündelik yaptığım şeyleri bile hatırlamıyorum hatırlamaya çalıştıkça her şey birbirine karışıyor sonrasında neyi hatırlamaya çalıştığımı unutuyorum, dikkat dağınıklığın var kitaptaki bir cümleyi bazen 5-10 kez okuyorum ama anlamıyorum ne yapmalıyım.

 58. Mahir. 14/01/2015 #

  Merhaba geçmişte 14 yaşımda bir kez 1nci derece tümör belirtisiyle ameliyat oldum ve parça alındı beynimden. Aradan 6 sene geçti hiç doktora gitmedim bu süre zarfında. Ve şimdi kafamın başka bir noktasında aynı şişlik, ağrı uyuşma vb şeyler var. Belirtilerin çoğu zaten tabiri caizse kendimi bildim bileli var. Asıl sorum burada şu olacak. 1.Derece bir beyin tümörü zaman içerisinde 2 nci 3üncü yada 4üncü olabilir mi. Teşekkürler.

 59. melek 18/01/2015 #

  Ben yaklaşık bir yıldır ayni şeyleri yaşıyorum. Yaptığım isi unutuyorum bana söylenenleri hemen unutuyorum bas ağrısı mide bulantısı hepsi var ama bir şey dikkat ettim. Benim geceleri burnum çok kanıyor yalansız iki saat en sonunda hastaneye gidiyorum uzun caba sonucu durduruluyor ve kan takviyesi veriyorlar nöbetlerim fazlalaştı.

 60. dilara 21/01/2015 #

  Merhaba ben 14 yaşındayım başım 7-8 aydır çok ağrıyor özellikle yatarken ve kalktığım zamanlar. Denge sorunları çok yaşıyorum sarhoş gibi oluyorum. Her gün elim ayağım titriyor ama fazla değil. Mide bulantısı ve hıçkırık fazlasıyla oluyor ama kusma yok. Görmede çok sorunum var konuşmada bazen zorluk çekiyorum. Unutma konusuna gelince her şeyi anında unutuyorum ama sonra aklıma geliyor sonra yine unutuyorum. Eskiden böyle şeyler olmazdı şimdi fazlasıyla oluyor çevremdeki insanlar migren var diyorlar sizce nedir bu hastalık. Her gün başım ağrıyor bu yüzden hep uyumak istiyorum uyumadığım zaman kulaklarım ve gözlerim de ağrıyor.

 61. melis 26/01/2015 #

  Benim başım ağrıdığında başım dönüyor ve bu aralar çabuk unutuyorum, ve bileklerim ara sıra ağrıyor elimde olan şeyi düşüyorum ve çok halsizim hemen yoruluyorum ne yapacağımı bilmiyorum.

  • meryem 04/02/2015 #

   Melis, boyun fıtığı baş ağrısı, halsizlik, bulantı ve kuvvet kaybı, hafıza kaybı yapabilir, belirti vermeden sinsice ilerleyebilir. Nöroloji ve fizik tedaviye muayene olmanı tavsiye ederim.

 62. sofia 11/02/2015 #

  Merhabalar. Benim 1 ay önce göz kararmalarım olmaya başladı. 15 ve 25 dk süreli. Normal kararma olarak değil titremeli ve dalgalanmalı kararmalar oldu. Ardından şiddetli baş ağrılarım oldu. Baş ağrılarım gün boyunca zonklama şeklinde oluyor. Hala geçmedi. Uzun suredir de unutkanlık yasıyordum ve bu özel hayatıma çok kötü yansıdı. El kol uyuşmalarım oluyor. Bacaklar uyuşuyor. Sürekli yorgun ve halsiz hissediyorum. Göz kararmalarım olduğu zamanlarda sadece odaklandığım yeri görebiliyorum çevresini göremiyorum. Bu beni çok korkutuyor. Mide bulantılarım az oluyor ama kusmam yok. Ayrıca geçen günlerde yaşımı unuttum. Bazen bir şey anlatırken anlatacağım şeyi unutuyorum. Bugünde araştırma yapayım dedim ve bu sayfaya denk geldim. Kusura bakmayın karışık yazdım. Sizce tümörle bir ilgisi olabilir mi?

 63. kevser gökçe 12/02/2015 #

  Vertigonun beyin tümörüyle alakası var mıdır? Bende vertigo teşhisi kondu genelde kulak iltihabından dolayı oluyormuş bende kulak iltihabı yok nedeni için doktora gideceğim.

  • admin 13/02/2015 #

   Merhaba Kevser. Vertigo’nun belirtileri ve nedenleri hakkında detaylı bilgileri Vertigo Belirtileri sayfasında yer alıyor. Umarım soruna cevap bulabilirsin.

 64. eda demirbas 13/02/2015 #

  3 4 senedir kriz geçiriyorum ilk baslarda kalp hızlanmasıyla başladı sonra nefes almakta zorluk çekmeye başladım titreme ve bas dönmesi bilincim gidecek gibi oluyor. Son bir kaç aydır bas ağrım sıklaştı ağrıda değil zonkluyor. Dudaklarımda uyuşuyor ve kolumda ağrı oluyor ve de bazen elimin yarısı uyuşuyor.

  • hayrunnisa 17/02/2015 #

   Bence sende sara hastalığı var ama doktora bir görün.

  • maya 18/02/2015 #

   Ben panik atak krizine girince senin bu dediklerin oluyor bir psikiyatriye görünmeni tavsiye ederim.

 65. nsnr 15/02/2015 #

  Benim sormak istediğim şey beyin tümörü belirtilerinin hepsi görülmeli midir, yoksa sadece birkaç tane olması yeterli mi?

 66. mesil 19/02/2015 #

  Merhabalar. Göğüsten beyne doğru hızla giden bir ağrı arkasından şuur kaybı yaşadım, bir yıl arayla 2. kez oldu ilkinde bilinç dışı kusma ve büyük tuvaletimi yapmışım. İkinci kez olduğunda maalesef kafamı çarpmışım kafama 10 dikiş atıldı. Çok hızla geldiği için vaktim olmuyor yardım istemeye. 47 yaşındayım, yüksek tansiyonum ve hipoglisemim var, ayrıca fibromiyaljim var hepsinin ilaçlarını düzenli kullanmaktayım, tüm tetkikler yapıldı, maalesef bir şey çıkmadı, sevinemiyorum çünkü nedeni bulunamadı. Sizce ne yapmalıyım? Nörolog kardiyoloji hepsine gittim.

 67. salih 23/02/2015 #

  Emar çekildi beyninde kist çıktı ama önemli değil dendi 2 sene geçti şuanda hafıza kaybı hareket bozukluğu psikiyatriye gitti şizofren tesisi koydu acaba beynindeki kist den dolayı olabilir mi?

 68. gokhan 24/02/2015 #

  Merhabalar öncelikle sözüme her canlı ölümü tadacaktır ile başlamak istiyorum. 2 yıl öncesine kadar gün içerisinde şiddetli migren atakları yaşıyordum fakat 2 yıl önce kullandığım ilaçlarla bu ataklardan kurtuldum. Hatta gün içerisinde normal bas arisi bile çok istisnaidir. Esas sorun su 1 yıldır antidepresan kullanıyorum daha önce 2 sefer oldu şiddetli bas ağrılarıyla uyandığım oldu. Yine 4 gün antidepresan ilacı almadım ve gece çok aşırı derece şiddetli bir bas ağrısıyla uyandım (saat gece 3) ve abimle konuşmaya çalıştığımda kelimeleri unuttuğun düşünememe kendimi ifadede aşırı zorluk çektim en iyi açıklayıcı kelimem hastaneye götür demem oldu. Yola çıktığımızda bu unutkanlık geçti ağrı kesici iğne yaptılar nörolojiye yönlerdiler. Bugünde eeg yaptılar tomografi çekecekler yarın. Sorum su bu antidepresan ve migrenin ortak bir rahatsızlığımı yoksa beyin tümörü mü? Çok uzun yazdığım için özür dilerim.

 69. kevser 26/02/2015 #

  Benim aralıklı fakat şiddetli baş ağrılarım vardı. Arada nefes darlığı ve sol kolumda uyuşma oluyordu kalp için şüphelendim doktora gittim kalpte bir sorun olmadığı söylendi. Daha sonra yürüme bozukluğu konuşmada takılma kekeleme unutkanlık başladı tabi bunları önemsemedim ta ki 3 hafta önce sabah kalkıp şiddetli baş ağrısı baş dönmesi mide bulantısı yaşayıp 3 dk sonrada bayılıncaya kadar. Doktora gittim vertigo dendi. Sonra KBB uzmanına gittim muayene etti ve şikayetlerimin nedeninin vertigo olmadığını kulakta herhangi bir sorunun olmadığını tabi tahlillere de bakmasının ve öyle karar vermesinin iyi olacağını söyledi. Beyinde bir sorun olabilirmiş damarlarda tıkanıklık yada herhangi bir şey. Kulak testlerim temiz çıkarsa nöroloji yolu gözükür bana. İki haftadır ellerim ve ayaklarımda uyuşukluk ara sıra his kaybı da oluyor bir şeyi tutamıyorum elimden düşüyor. Parmaklarımı hissetmiyorum bazen.

 70. Cinar 03/03/2015 #

  Birkaç aydır konuşmakta zorluk çekiyorum. Bir cümleye başlıyorum devamını getiremiyorum. Düzgün kelime seçemiyorum. Ne yapıcam şaşırdım kaldım. Öğretmenlik yapıyorum ve şuan ne yapacağımı bilmiyorum.

 71. göksel 10/03/2015 #

  Merhaba 44 yaşındayım sigara içki öyküm yok, tansiyon, şeker gibi hastalığım da yok aileden gelen kanser öyküsü de yok. Baş ağrısı sebebiyle yapılan mr da f2 flair de 1 cm altında mm lik fokuslar, servikal de 4 yerde protrüzyon ama korda basılı değil sol förameni daraltmış lordoz düzleşme ve belde L1 de korda bası yapmayan fıtık, belde 1 cm den küçük kayma çıktı. Şikâyetim özellikle şubat ve mart aylarında sersemlik, kulak çınlaması, sağ kolda ağrı, güçsüzlük hissi ama muayenede tam tersi, sol başımın üst dış kadranında yarım tip ağrım, yürürken sanki arada bir yumuşak yatağın üzerinde yürüyorum hissim var en son beyin mr 1 yıl önce yapılmıştı tekrarlamak gerekir mi ? Boyun mr 3 yıl öncesiyle şimdiki arasında kayda değer bir değişiklik olmadan sebat etmektedir, söz konusu olan fokuslar için radyolog demyelizan hast. Ayırıcı tanı olmalı yorumu yapmasına rağmen beyin cer. ve nörolog hiposiye bağlı odak olduğunu söyledi bunlar als yada ms gibi şeyler anlamına gelir mi? Saygılarımla.

 72. bülent 13/03/2015 #

  Merhaba ben başım ağrıyor diye hastaneye gittim. Tesadüf araknoid kist çıktı. Yaşım 31 ama şimdi ellerde ayaklarda seyirmeler, hafif titrer gibi oluyor, elim kolum çarpıyor.

 73. yuksel yilmaz 21/03/2015 #

  merhaba ben yüksel gecen hafta nöroloji doktor sağ elim tutmuyor diye gittim emar istedi sonucunda global kitle çıktı ilaçlı çektiler boyanmamış görünüyor dedi. Simdi anakarada tedavi olacağım beyninin hareket merkezinin üstündeymiş korkuyorum bir sorun olur diye boyutunda (50mm-41mm) ebatlarında yazıyor bulantı kusma bayılma yok iyimi kötümü bilemiyorum.

 74. Fatih 08/05/2015 #

  Değerli arkadaşlarım tam 1 hafta önce bas ağrısı sebebiyle hastaneye gittim ve beyin ameliyatı oldum. O belirti mi, şundan mı bundan mı diye düşünmeyin. Ağrınız şüpheniz mi var gidin, Mr çektirin. Baktırın. İhmal etmeyin. Erkenden bir sorun varsa öğrenin. Çok şükür ameliyatım oldu. Ve iyi geçtiği söyleniyor. Erken teşhis çok önemli. Lütfen sağlığınızı ihmal etmeyin. İlla kotu bir şey olmasını beklemeyin. Sağlıklı günler dilerim hepinize.

 75. sıla 02/06/2015 #

  Son 3 aydır başımda büyük bir ağrı var. Doktora gittim ilk önce gözlerimden şüphelendiler fakat bir sorun çıkmadı, ardından kan değerlerime bakıldı fakat onda da bir sorun çıkmadı. Söylediğiniz birçok belirtiyi yaşıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

  • admin 11/06/2015 #

   Sıla Hanım muayene ve tetkikler sonrası doktorunuz bir sonuca varmadı mı? Baş ağrılarını tümörle ilgili olsun olmasın daha çok beyin ve sinir cerrahisi araştırır. Bir beyin ve sinir cerrahisi uzmanı ile görüşmelisiniz.

  • fatma 21/06/2015 #

   Neden MR vermediler? Acil MR çekilmelisin.

 76. gamze 03/06/2015 #

  Merhaba. Benim gecen sene maçta kafam betonda sekti. Geçici bir hafıza kaybı yaşadım ve daha sonra kendime geldim. Ama şuan aşırı unutkanlığım başladı. Ne yapacağımı ne yaptığımı unutuyorum ve bu beni aşırı rahatsız etmeye başladı. Beyninde bir baskı var bu baskı beni sürekli uyutuyor. Dengemi koruyamıyorum. Tuvalete çok sık gidiyorum midem hep kotu ve bulanıyor. Ani titreme ataklarım oluyor kontrol edemiyorum. 1 hafta önce baygınlık uyku arasında bir şey yaşadım yatıyordum annemin anlatmasına göre bana seslenmişler kalkmamışım daha sonra odaya gelip beni silkelemeye başlamış gene kalkmamışım. Elimi havaya kaldırdığında bıraktığı gibi yatağın yanındaki sehpaya çarpmış gene kalkmamışım. En son gözümü açtım ama ne konuştuklarına anlam veremiyor bedenimi kaldıramadım gözümden bir yaş aktı ve toparladım. Doktora gittim ama yaşımdan dolayı bu belirtilere şaşırdı. Sonuçlar da temiz çıktı ama devam ederse şikâyetler uzun bir araştırma yapacaklarını söylediler. Şimdi de 2 gün önce fark ettiğimiz boynumun sağ tarafında beze var. Bu da ağrı yapıyor ve kasılıyor.

 77. serap 30/06/2015 #

  Başımın arkasında çok büyük bi ağrı var sabah o ağrıyla uyandım eğildiğimde kafamı çevirdiğimde ve kafamı kaldırdığımda bile ağrı çoğalıyor ellerimde titreme var zar zor hakim oluyorum ve konuşmamda çok sık olmasa da hiç yaşamadığım bir şekilde zorluk çekiyorum bana yardım ederseniz bu konuda sevinirim.

  • admin 02/07/2015 #

   Serap Hanım uzaktan bir teşhis ya da yardım şekli maalesef mümkün değil. Muayene olmalısınız.

 78. Tuğba 01/07/2015 #

  Ben yaklaşık 2 aydır başımın sağ tarafında ağrı hissediyorum hani normal bir baş ağrısı gibi gelmiyor ve özellikle sağ gözüm de bulanıklık oluyor bir eşyaya baktığım da eşya bulanıklaşıyor midem de yanma ve ağrı oluyor hep uyuma isteğim oluyor her şeye ağlıyorum 2 ay önce güler konuşur mutlu olurdum ama şimdi konuşmak istemiyorum gülemiyorum hayatla küs gibiyim başım beni mahvediyor ama ne olduğunu anlayamıyorum elim ayağım tutmuyor tam söylenenleri anlamakta zorlanıyorum yaşım daha 20 benim ama bir de nefes almakta zorlanıyorum derin derin nefes almak zorunda kalıyorum zorla geceleri soğuk soğuk terleyerek uyanıyorum bu neden olur?

  • admin 02/07/2015 #

   Tuğba Hanım günlük hayatınızı etkileyecek derecede problemler yaşıyorsanız, bir doktora muayene olmalısınız.

 79. rukiye 02/07/2015 #

  Ben 18 yaşındayım ve 2 haftadır geçmek bilmeyen bir baş ağrım var ayağa kalktığım an gözlerim kararıyor bayılcak gibi oluyorum sürekli uyku halindeyim halsizim kollarım da ve boynumda ağrılar oluyo acile gittim üst solunum yolu enfeksiyonu dedi ilaç verdi kullandım ama hiçbir faydasını göremedim. Bugün nöroloji doktoruna gittim o da kbb doktoruna gönderdi muayene etti benim alanımda hiçbir sıkıntın yok dedi tekrar nöroloji doktoruna gittim röntgen ve kan sonuçlarına baktı hiçbir şey yok dedi. Acaba beyin tümörü olabilir mi? Belirtileri okudum çoğu bende var.

  • admin 02/07/2015 #

   Rukiye Hanım doktor muayenesi olmadan genel belirtileri okuyarak bu şekilde şüphelenmeniz doğru olmaz. Doktorların söylediklerini esas almanız daha iyi.

   • rukiye 02/07/2015 #

    Doktor hiçbir şeyin yok ağrı kesici iç geçer dedi ama hiçbir ilaç fayda etmiyor geçirmiyor iki haftadır ölüyorum ağrıdan.

 80. Merve 02/07/2015 #

  Başım çok fazla ağrıyordu şu son günlerde sadece başımın sol tarafı ağrımaya başladı mide bulantılarım çok nadiren oluyor. Ellerim yaşlı biri gibi titriyor engel olamıyorum. Telefon elimdeyken telefonu arıyorum. Mideme bazen bir ağrı giriyor ve hareket edemiyorum. Omuriliğimde bazen ağrı oluyor. Bazen de çok şiddetleniyor. Sol gözümde tarifsiz bir ağrı var. Bazen eğildiğim zaman başım daha da şiddetleniyor dengemi kaybediyorum. Çok halsizim ama uyumak istemiyorum uyumak istedim zaman da uyuyamıyorum sizce bu tümör başlangıcı olabilir mi?

  • admin 03/07/2015 #

   Merve Hanım sadece hasta hikayesiyle, fiziksel muayene olmadan beyin tümörü gibi önemli bir konuda teşhis yapılması mümkün değil. Bu belirtiler başka bir soruna da işaret ediyor olabilir. Tüm bu sıkıntıları yaşamaktansa bir doktora görünmeniz çok daha iyi olur.

 81. Gülşah 03/07/2015 #

  Merhaba, 2 ay önce baş ağrısı,kusma,el ayak uyuşması nedeniyle doktora gittim. mr ve tomografi çekildi. Sonuç vertico teşhisi kondu. Beynimde 2 mm kistler olduğu söylendi ama zararsız dediler. Burnumdan ameliyat istediler sinüsler de sorun olduğundan burnumdan nefes almam zorlanıp beyne oksijen gitmesi zorlanıyormuş. Ne yapmam lazım sizce kistler tümör olabilir mi?

 82. guzide 09/07/2015 #

  Merhaba sorunum 1 ay önce antidepresana başlamıştım fakat fazla sersemlik yaptığı için bıraktım başlarken de bırakırken de azaltarak bıraktım daha önce de kullanmışlığım var. Fakat son 1 haftadır özellikle alın bölgemde ağrı baş dönmesi gözlerimi kontrol edememe dengesizlik ellerimde titreme ayakta fazla duramama başımı başka yöne çevirdiğimde ani görme kaybı durduğumda cisimleri seçmiyorum. Kendimi hissedemiyorum boşlukta gibiyim ellerim titrediğinde kalp atışlarım da hızlanıyor ve aşırı sinirli oldum anlayamıyorum daha önce böyle sıkıntılar yasamadım özellikle baş dönmesi yaşantımı çok etkiledi ne yapmalıyım arkadalar iyi değilim.

 83. DİLEK EYLEM BABATUTMAZ 09/07/2015 #

  Merhabalar. Ben 15 seneyi aşkın süredir migren hastasıyım. Son beş yılda migren ataklarım sıklaştı.2 yıl önce inanılmaz bir ağrı yaşadım yaklaşık 8 gün aralıksız sürdü. Sabahları şiddetli ağrıyla uyanıyordum öğlene kadar hafifliyor saat 5 gibi tekrar şiddetleniyor akşam ağrısından bağıra bağıra ağlaya ağlaya uyumaya çalışıyordum. Kafamı hafif hareket ettirsem kafama balyoz yemiş gibi oluyordum. Acile gittim migren atağı dediler ama değil dedim. Boğazım tıkandı yara falan yok biliyorum ama resmen bir yumruk oturdu ve konuşmama engel oluyordu. Ertesi gün tekrar acile gittim. Menenjitten şüphelendi omurilikten beyin sıvısı aldılar ama temiz çıktı. Sonra bir de k.b.b ye gittim o da sinüzit dedi. Antibiyotikler biraz rahatlattı ama geçici süre yılın 9 ayını antibiyotik kullanarak geçiriyorum. Günde en az bir a****** bir a***** içiyorum ama yok. Özellikle de son zamanlarda dünyamı zehir etti. Sürekli ensemde bir ağırlık hissi var. Son bir haftadır kafamın tamamını saran şiddetli ağrı yerine sadece sol tarafımda ama aralıklarla günde 6-7 kez bir anda soldaki damarımın çekildiğini hissediyorum. Çok şiddetli ağrıyor ama bir kaç saniye sonra geçiyor. Yalnız ağrıdığı zaman o an dengem tamamen bozuluyor tutunuyorum bir yerlere. Ne yapacağımı şaşırdım. Y***** kullanıyordum. Migreni tetiklediği için 15 gün önce bıraktım. T******** kullanıyordum onu da bıraktım. Sizce gerçekten bu ağrılar sadece migren ve sinüzitten mi??

 84. Yasemin 11/07/2015 #

  Ben 23 yaşındayım. 2 sene öncesinde her şey normaldi ama şu an ciddi derecede görme bozukluğu yaşıyorum, beynimin içi bomboş. Sürekli bir ağırlık var beynimde ama hiç bir şey düşünmüyorum. 3 kelimeden uzun cümle kurunca bütün kelimeler karışıyor… Ne yakın geçmiş ne uzak geçmiş birileri hatırlatmadığı sürece hatırlamıyorum. Yemek yiyemiyorum mide bulantısı kusma oluyor, hafif şeyler çok az yersem sıkıntı olmuyor. Bir de 2 3 kez bayıldım baş dönmesi oluyor. Bir de son 2 yılda yaşadıklarıma bakıyorum 21 yıla kıyasla çok çok farklı. Sorunum ne bilmiyorum, bir doktorla konuştum hemen gelmelisin dedi ama ben korktuğum için gitmek istemiyorum sizce psikolojik olma ihtimali yok mudur?

  • admin 11/07/2015 #

   Yasemin Hanım fiziki muayene olmadan sorunun fiziksel olma ihtimalini elemek mümkün değil. Kaldı ki psikolojik sorun olsa bile (ki şu an bunu bilemeyiz) bunun anlamı her şey kendi kendine düzelir demek değildir. Yine doktora gitmeniz gerekir. Korkuyorum diyorsunuz ama bu sıkıntıları yaşamak daha mı iyi? Lütfen muayene olunuz.

 85. zehra 11/07/2015 #

  Ben son iki aydır çok şiddetli bir baş ağrısı çekiyorum. Sabah uykudan bile ağrı ile uyanıyorum. Uykuyu seven biri değilim ancak uyku bağımlısı oldum resmen. Ve kollarımda titreme denge bozukluğu çok sık düşerim bir de heyecan üzüntü gibi durumlarda bir kaç saniyeliğine kendimden geçiyorum. Nöroloji ye gittim mr ve tahlil yaptırdı. Sonucun çıkmasını bekliyorum ancak korkuyorum kötü bir şey olma olasılığı nedir sizce.

  • admin 11/07/2015 #

   Zehra Hanım muayene olmadan sonuç çıkarmak doğru değil, öyle olsaydı zaten size hiç test yapmadan sorun nedir söyleyebilirlerdi. Bu belirtiler pek çok şey olabilir, hemen telaşlanmayın ve sonuçları bekleyin.

 86. ahmet 12/07/2015 #

  Tümör mü migren mi bilmiyorum. Baş ağrısı iki taraflı böyle içi zonkluyor. 5. Gün oldu ve hala kesilmedi gözlerimi sağa sola fazla götüremiyorum şiddetli bir şekilde iğneler batıyor. Kafamı fazla hareket ettiremiyorum birbirine giriyorlar sanki. Önceden gelir giderdi bu 1 sene içinde çoğaldı. Ciddi bir şey var mıdır fikir almaya da razıyım?

 87. hatice yiğitcan 17/07/2015 #

  Merhaba ben Hatice 20 yaşındayım ve 5 senedir bas ağrım var bazen uyuşmalarım oluyor ilk zamanları daha çok oluyordu bir yere odaklanıp oraya bakıyordum bayılmalarım oluyor çok sinirli birisiyim bazen unutkanlık oluyor bana yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım?

  • admin 18/07/2015 #

   Hatice Hanım bir nöroloji uzmanına muayene olmalısınız. Sorunun ne olduğunu bilmeden kendi başınıza yapabileceğiniz fazla bir şey yok.

 88. kaan 26/07/2015 #

  Benim baş ağrısından çok aniden ayağa kalkınca başım dönüyor gözüm kararıyor önceden çok az olurken bu aralar çok sık olmaya başladı sizce tümör müdür yoksan ani tansiyon değişikliği ve benzeri şeylerden ötürü de olabilir mi?

 89. Fatma 30/07/2015 #

  Merhaba. 18 yaşındayım. Tüm yorumları okudum inşallah banada bir cevap verirsiniz. Benimde her sabah kalktığımd baş ağrım oluyo haftanın hergünü bu ağrıyı yaşıyorum. Başım her ağrıdığında en ufak ses beynimi tırmalıyor. O an hiç bir sesi kaldıramıyorum. Çok halsiz kalıyorum bazen elim ayağım tutmuyor. Gece yattığımda sanki kafamın içinde bir top gibi birşey yuvarlanıp büyüyor ve uyuyamıyorum çok rahatsız ediyor beni. Acaba sorun nedir?

 90. melike 06/08/2015 #

  Benim 5 senedir epilepsi rahatsızlığım var tedavi görüyorum ilaç tedavisi ve perhizimi de uyguluyorum ama bu bir senedir çok sikayetlerim var. örneğin bas ağrısı kulak çınlaması çok rahatsız edecek şekilde bas dönmesi mide bulantısı yakın zamanı hatırlayamama ellerimde uyuşukluk halsizlik gözlerinde birden bire bir kararma oluyor nedenini doktora söylediğimde bir şey yapmıyor epilepsi tedavisi uyguluyor sadece ise yaramıyor ben sürekli yatıp uyuyorum kalkamıyorum yürümeye bile halim yok yardımcı olursanız lütfen.

 91. Çağla 20/08/2015 #

  Bende tüm belirtiler vardı. Nörolojiye gittim EEG çektirdi. Sıkıntı çıkmadı. Bir ilaç verdi. 15 gün sonra MR çekilecekmiş. Tümör varsa MR’da mı belli olur yoksa EEG’de mi?

 92. Y 21/08/2015 #

  Bende yıllardır migren hastasıyım ve üç yılı aşkın bir süredir baş dönmem vede denge kaybım oluyor sık sık yurt dışında yaşıyorum çeşitli migren tedavileri uyguladılar tansiyonum düşüyor baş dönmen artıyordu ve ilaç tedavisini bırakıyorlardı derken üç yaz önce Türkiye’de nöroloji uzmanına gittim ve beyincikte küçük tıkanıklar olduğunu söyledi mr sonuçlarına dayanarak. yaşadığım ülkeye döndüm mr’ı getirdim baktı bir de burada çektiler tertemiz dedi ama baş ağrılarım çok şiddetli devam ediyor kime inanacağım?

 93. Elifnur 25/08/2015 #

  Merhaba ben 20 yaşındayım. Bundan bir 5 sene önce şikayetlerimle doktora gittim tek göz kapağım düşmüştü arkadaşlarım fark ediyordu görüntü olarak da hoş değildi sıkça baş ağrılarımda vardı doktora gittim mr istendi ilk tümör denildi sonra migren denildi ve bana iki hafta içinde tüketilip bitecek bir şurup verdi bunu kullan ve tekrar gel dedi o şuruptan sonra gözümdeki o düşme düzeldi. Ama daha sonrasında boynumda uyuşma bu uyuşma baş dönmesine sebep olur oldu bunun içinde doktora gittim röntgen çekti ve boyun düzleşmesi ya da kireçlenmesi dedi tam net hatırlayamıyorum normal insanlara göre boynumda bir kemik fazlaymış. Yine baş ağrılarım devam ediyor ve unutkanlığım çok daha fazla artmaya başladı bir çok eşyamı kaybediyorum koyduğumu düşünüp emin olduğum yerlerde bulamıyorum. Biriyle konuşurken bakışlarımı toparlayamayıp odaklanma ihtiyacı duyuyorum sürekli hasta oluyorum yaz kış fark etmeden her mevsimde nezle yada gribim ve sık bi şekilde. Birde size sormak istedim migren midir yoksa farklı bir şey mi?

 94. fatos 25/08/2015 #

  Merhaba bende de uyuşma oluyor sürekli daha önceki kol uyuşmalarım kısa sürüyordu ama son iki aydır uyuşmalar uzun sürmeye başladı artı çarpıntı ve dilde uyuşma uyuşmalarım uzun sürmeden önce bir kardiyolojiye göründüm bir sıkıntı çıkmadı fakat bu uyuşmalar sık aralıklarla görülmeye başladı. Artı bacak el ve ayaklarımda da uyuşma başladı bende bir nöroloğa görünmeli miyim artı bulantılarım da sıklaşmaya başladı fakat kusma yok bende nöroloji uzmanına görünmeli miyim en kısa zamanda bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin 27/08/2015 #

   Fatos Hanım şikayetleriniz devam ediyor ve sıklaşıyorsa elbette bu rahatsızlıkları yaşamak yerine en iyisi bir doktora görünmektir.

 95. Ufuk Teker 26/08/2015 #

  Merhaba yaklaşık 7-8 aydan bu yana sürekli baş dönmesi ve denge kaybı yaşıyorum. Anlık değil Sürekli şekilde 7/24 ve 8 aydır devam etmekte. 2 kere beyin MR ı ve 1 kez ilaçlı kulak yolu MR ı çektirdim, hepsi temiz çıktı.

  3 farklı kbb ve nöroloğa gittim filmlere kendileri de baktılar, klasik testleri yaptılar ve beyinle ilgili değil dediler, enteresan yani kbb cilerde kulakla ilgili değil diyorlar. Gittiğim hastahaneleri eğitim araştırma, devlet ve en son üniversite hastahanesi.

  Sürekli devam eden dönme, denge kaybım var, baş dönmesi etrafın dönmesi şeklinde kesinlikle değil, yani etraf dönmüyor da ben sallamıyor gibi, sarhoşluk hissi şeklinde ve sabah akşam sürekli devam etmekte, geçtiği hiçbir zaman yok. Mide bulantısı pek yok. Tüm vücutta güç kaybı halsizlik var, Başımda ağırlık ve ağrımsı bir his sürekli var. Kulaklarda dolgunluk (meniere) hissi yok, sadece çok sessiz ortamda inceden çok az çınlama hissediyorum.

  O kadar hastahaneye gittim, yalnızca kalori testi yapıldı, videonistagmografi, elektronistagmografi, iç kulak basıncı vs ölçülmedi.Kan değerleri normal seviyede çıktı. Yine de varsa özel şeyler baktırırım.

  Ne yapmam gerektiği konusunda net kesin hangi silsileyi takip etmem konusunda, bunun kaynağını bulmak için siz bilemeseniz de nasıl bir yol çizmem gerektiği konusunda yorum ve düşüncelerinizi ayrıntılı anlatırsanız sevinirim. Çok teşekkürler.

  • engin 02/02/2016 #

   Arkadaşım çok geçmiş olsun. Senin şikâyetinin noktasına, virgülüne kadar aynısını 9 yıldır yaşıyorum ve bu 9 yılın koskoca 6 yılını issiz geçirmek zorunda kaldım. 3 yıllık bir dönem kendimi toparlamıştım ve çalışabildim. Sonra tekrar nüksetti. Bende bir çözüm maalesef bulamadım. Eğer sana bir teşhis konulursa lütfen buraya yazar mısın? (hastane ve doktor ismi vesaire) Benimde çocukluktan gelen orta kulak sorunumdan dolayı onlarca testim yapıldı fakat temiz denildi. En son klasik cevap sinirsel dendi veya birçok doktor anksiyete bozukluğu deyip yolladı. Hiçbir antidepresan ya da ilaç fayda etmiyor. Sana tavsiyem kusursuz düzenli yasam. Her gün, her o günün ayni saatte olsun, her gün ayni saatte yatıp kalkmalısın, stres ve üzüntü çok çok etkiliyor bu denge kaybını mümkün olduğunca uzak durmalısın. İçki, sigara kesinlikle olmamalı ve yüksek sesten uzak durmalısın. Birde senin belirtilerine ilave bende de güneşe karşı hassasiyet oluştu. Yazın çok güneşli ve sıcak olduğunda rahatsızlığım iki kat artıyor. Fakat ilk 3 sene yoktu. 3. senden sonra başladı ve her gecen sene değişik semptomlar eklenmeye başladı. Rabbim sana ve cümlemize şifa versin insAllah…

 96. Yusuf 29/08/2015 #

  Benim kafamın arka kısmında küçük bezeler var. Şu an bildiğim 5 tane. normalde pek Ağrı yapmıyorlar ama biraz basınca ağrıyorlar ve bir yerde oturur yahut yatarsam kalkınca göz kararması buna eşlik eden baş dönmesi oluyor. Hatta geçenlerde aşırı gözüm karardı ve başım da aşırı döndü ve düşüp kafamı yere vurdum. Bir de bazen hatırlayamıyorum ama hafıza kaybı gibi değil bir işi nasıl yaptığımı unutma gibi. Sizce bu ne belirtisidir yorumlarınızı bekliyorum.

 97. Gülnur 30/08/2015 #

  Bende de sabahları baş ağrısı seğirmeler titremeler başımda bi şişlik omurgamda ağrı mide bulantısı baş dönmesi denge kaybı doğru yürüyememe uyuşukluk var. kusma yok kollarımda ayaklarımda ağrı var. Çok uykum geliyor. Bazen batıldan gibi oluyorum. Kalbimde ağrı var ve bu ağrıyla birlikte sıkışma var. Kalbim ağrıdıkça sıkıştıkça başımda ağrıyor ve dönüyor. Bana yardım edin bunlar beyin tümörü belirtileri mi?

 98. Hayriye 03/09/2015 #

  Merhaba benim sol göz bebeğim sağa göre büyüyor sık sık baş ağrım yok ama çok agresifim kendime engel olamıyorum bugün norolojiye gittim Mr ve kan tahlili istedi yarın tekrar gideceğim ama korkuyorum tümör olmasından 🙁

 99. şerife 04/09/2015 #

  Yaklaşık 3 aydır elimde uyuşma ve kasılmalar oluyor dr gittim sinir sıkışması dedi test sonucu negatif çıktı. Boyun fıtığı olabilir dedi mr çektirdim o da temiz çıktı simdi beyin mr istedi ona gireceğim elimdeki uyuşmalar ayağımda da olmaya başladı. sol elimi hiç kullanamıyorum tamamen nötr ayağım aynı şekilde gözlerim sürekli kararıyor arada bulanıklaşıyor ve bir şeyler uçuşmaya başlıyor başımın ağrısı zaten hiç geçmiyor aklıma gelen doğru değildir di mi içimi rahatlatayım diye araştırayım dedim ama okuyunca daha beter oldum.. beynim uyuşmuş gibi bazen ne söyleyeceğimi unutuyorum isimleri bile unutuyorum muhabbet esnasında unutuyorum ve durup düşünüyorum acaba ne diyecektim diye..

  • Ali 23/09/2015 #

   Cengiz Kuday araştırın çok iyi Dr.

 100. Başak 22/09/2015 #

  Merhabalar, 26 yaşındayım ve şiddetli bas ağrılarıyla birlikte kusma, kollarda uyuşma, ateş, ayaklarda üşüme ve bunlarla birlikte göze kan oturması yaşıyorum. Bazen konuşurken kelimelerin son hecelerini söyleyemiyorum. Dilim dönmüyor. Alopecia areata hastalığı nedeniyle ilaç kullanıyorum. Acaba ilaçların yan etkilerinden mi yoksa bir nöroloğa görünmeli miyim? Teşekkürler.

  • admin 28/09/2015 #

   Başak Hanım ilaçların yan etkileri nelerdir, bu belirtilere sebep olur mu, ilk önce bu ilacı size veren doktora danışmalısınız.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.