Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanaması, önlem alınmayan yüksek tansiyon, başa alınan darbe, beyin arterinde bulunan damarlarda meydana gelen zayıflama sonucunda bu bölgeye zamanla kan birikmesine bağlı olarak meydana gelebilir.

Bu anevrizmalar, damar bozuklukları, kanama bozuklukları, beyin tümörü, vücut genelinde kanamayı artıran karaciğer hastalıkları gibi pek çok farklı nedene bağlı olarak oluşabilir.

50 yaş altı yetişkinlerde görülen beyin kanamasının başlıca nedeni kafa travmalarıyken ilerleyen yaşlarda anevrizmalar ve hipertansiyon ön plana çıkmaktadır.

Beyin kanamasına yol açan faktörler (anevrizma ve yüksek tansiyon) zaman içinde geliştiği ve kanamanın oluştuğu bölgede yer alan dokularda yavaş yavaş tahribata neden olduğu için genellikle ileri bir aşamaya gelene kadar (birkaç saat hatta birkaç gün) herhangi bir belirtiye yol açmaz.

Beyin kanaması şüpheniz varsa vakit kaybetmeden muayene olmalısınız çünkü beyin kanaması oldukça ciddi bu sağlık sorunudur, hayati tehlikesi vardır ve genellikle cerrahi müdahale gerektirir.

Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin kanaması belirtileri kanamanın beynin hangi bölgesinde meydana geldiğine bağlı olarak değişir. Örneğin kanama beynin görmeyle ilgili bölümünü etkilediyse görme bozuklukları, konuşmayla ilgili bölümünü etkilediyse konuşma bozuklukları görülebilir.

Vücudun tek tarafında meydana gelen güçsüzlük, denge ve koordinasyon problemleri beyin kanamasının genel belirtileri arasındadır.

Eğer kanama beynin alt kısmında, beyin sapındaysa hasta komaya girebilir.

Bazen beyin kanaması aniden ortaya çıkan belirtilere yol açabilir ancak kanamaya bağlı belirtilerin ortaya çıkması kanamanın başlamasından itibaren birkaç saat veya birkaç gün sürebilir.


Beyin Kanamasında Görülen Bazı Belirtiler: Bölgesel baş ağrısı beyin kanamasının en sık görülen belirtisidir ancak her beyin kanaması geçiren kişi baş ağrısı yaşamayabilir. Baş ağrısı mevcutsa kişiyi uykusundan uyandıracak kadar şiddetli olabilir, öksürme, eğilme nedeniyle şiddetlenebilir ve vücut pozisyonu değiştikçe artabilir.

Bilincin zayıflaması ve kişinin çevresinde gelişen olaylara, seslere karşı kayıtsızlaşması, uyku hali, konuşma ve konuşulanları anlama zorluğu, yutkunma güçlüğü, denge sorunları ve koordinasyonun zayıflaması, yazma ve okumada zorlanma, el titremesi, vücudun tek yanında meydana gelen güçsüzlük, mide bulantısı, kusma, tat alma ve diğer duyuların zayıflaması, uyuşma ve karıncalanma, görme sorunları, göz kapağının düşmesi ve gözlerin kontrol dışı hareket etmesi beyin kanaması belirtileri arasındadır.

Beyin Kanaması Sırasında Ne Olur?

Bir nedenden dolayı meydana gelen beyin kanaması sırasında kan beyin içinde veya yüzeyinde bulabildiği boşluklara dolar. Daha sonra kanın yoğunlaştığı bölgede bulunan doku ve beyin hücreleri ölmeye başlar.

Beynin hayati bölgelerinde bulunan doku ve hücrelerin ölmesi son derece ciddi bir durumdur ve mümkün olan en kısa sürede müdahale edilerek daha fazla doku ve beyin hücresi kaybının önüne geçilmelidir.

Kanamaya müdahalede geç kalınırsa doku kaybına bağlı olarak kişi komaya girebilir, kanama durdurulsa dahi kalıcı hasar bırakabilir veya kanama ölümle sonuçlanabilir.

Beyin Kanaması Riskini Artıran Faktörler

Yüksek Tansiyon: Kronik yüksek tansiyon kontrol altına alınmadığı taktirde zamanla beyin damarlarının çeperlerinin zayıflamasına yol açar. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon beyin kanamasının başlıca nedenleri arasındadır.

Kafa Travması: Başın darbe aldığı yaralanmalar 50 yaş altı yetişkinlerde görülen beyin kanaması nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir.

Anevrizma: Beyinde bulunan bir kan damarı duvarının çevresel olarak gevşemesiyle oluşan içi kan dolu şişliklere anevrizma adı verilir. Anevrizma zaman içinde kan basıncına dayanamayarak yırtılabilir ve beyin kanaması oluşabilir.

Kan Damarı Anormallikleri: Beynin içinde veya çevresinde yer alan kan damarlarında görülen zayıflıklar beyin kanamasına yol açabilir. Bu tip kan damarı anormallikleri doğumla birlikte oluşabilir ve ancak belirti verdiklerinde fark edilebilirler.

Kan veya Kanama Bozuklukları: Hemofili ve orak hücreli anemi gibi sorunlar kandaki trombosit düzeyinin azalmasına neden olarak beyin kanaması riskini yükseltir.

Karaciğer Hastalıkları: Karaciğeri etkileyen hastalıklar beyin ve vücudun diğer bölgelerinde kanama riskini yükseltmektedir.

Beyin Tümörü: Çevresindeki dokulara zarar verecek kadar büyüyen beyin tümörleri beyin kanamasına neden olabilir.

Testler ve Tedavi Yöntemleri

Doktorunuz beyin kanamasına neden olan durumu ve kanamanın meydana geldiği bölgeyi tespit edebilmek için çeşitli testler ve görüntüleme tekniklerini kullanacaktır. CT taraması ve BT adı verilen bilgisayarlı tomografi ve MRI (manyetik rezonans görüntüleme) ile kanamanın beynin hangi bölgesinde oluştuğu belirlenebilmektedir.

Çekilen filmde damarların daha detaylı görünmesini sağlayan anjiyografi yöntemi de teşhis amaçlı kullanılabilir.

Beyin kanamasının tedavisi kanamanın nedenine, çapına ve bölgesine göre değişebilir. Kanamayı durdurmak ve beyne baskı yapan şişliği azaltmak için cerrahi müdahale seçeneği düşünülebilir. Ağrıyı ve şişliği hafifletmek için ağrı kesici, idrar söktürücü ve kasılmaları önleyen ilaçlar verilebilir.

Doktorunuz sizin için en uygun tedavi yönteminin ne olduğu, cerrahi müdahale gerekip gerekmediği ve cerrahi operasyon sonrası yaşanabilecek sorunlar hakkında detaylı bilgi verecektir.

Beyin Kanamasından Korunmak Mümkün mü?

Beyin kanamasının oluşmasına neden olan tüm sorunlardan korunmak mümkün değil ancak sigara ve hipertansiyon gibi kontrol altına alabileceğiniz bazı faktörler var.

Sigaranın beyin kanaması riskini yükseltmesi (sağlığa diğer zararlarının yanında) tansiyonu yükseltmesinden ve dolayısıyla damar duvarlarını zayıflatmasından ileri geliyor. Özellikle hastada anevrizmalar mevcutsa bu şişliklerin çatlamasını hızlandırabiliyor.

Yüksek tansiyon artan kan basıncına bağlı olarak damarların zorlanmasına yol açan bir diğer faktör.

Tansiyonu normal düzeyinde tutmanın yolu ise sağlıklı beslenmekten geçiyor. Tuzu azaltmak, daha çok taze sebze ve meyve yemek, alkol tüketimini sınırlandırmak, ideal kilonuzu korumak ve düzenli olarak egzersiz yapmak tansiyonun yükselmesini büyük oranda önleyecektir.

Kaynaklar


, , , ,

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir? İçin 37 Yorum Yapılmış

 1. mine sancaktutan 02/12/2014 #

  Ben kısa bir süre önce yakın bir arkadaşımı beyin kanamasından kaybettim. Küçük bir baygınlıkla acile gitti serum takıp nörolojiye gitmesini söyleyip eve yolladılar. Ancak arkadaşım nörolojiye ihmal edip gitmedi bir gün sonra konuşma ve güçten düşme yani harekette zorluk çekti kimse anlayamadı evde sonra ertesi gün konuşurken ağzı kaymaya başladı felç geçiriyordu hemen hastaneye götürdüler ve yoğun bakıma alındı bir hafta sonrada kaybettik. Daha 30 yaşındaydı ve biri 11 diğeri 8 yaşında iki çocuğu öksüz kaldı. Kimse ihmal etmesin sağlık ihmale gelmez.

 2. vedat 07/12/2014 #

  Dün bende yüksek tansiyon vakası geçirdim. Yere düştüm kıvrandım beni hastaneye götürdüler tansiyon 78-152 çıktı sakinleştirici iğne yaptılar ama. Şuan beynimde bir ağırlık var şok etkisi var. Yazıdaki belirtiler alakam yok ama yine de düşündürüyor.

  • İskender 04/06/2015 #

   Merhabalar dün ben de kıvranarak hastaneye gittim tansiyon 19.5/12 çıktı hipertansiyon var dediler ilaç kullanıyorum ama şimdi yaklaşık 4 saattir başım felaket ağrıyor kafamı kaldıramıyorum.

   • Elif 18/07/2017 #

    Ayaklarınızı 10cm kaldırmaya çalışın kollarınızı kaldırmaya çalışın vvücudunuz hareket rtmeden çenenizi göğüsünüze değdirmeye çalışın değdiremiyorsanız kasıyorsa baş ağrınız artıyorsa acilen hastahaneye gitmelisiniz erken teşhis çok önemli hatta ambulansla gidin sizinle daha ilgili olup bazı şeyleri daha erken yapıcaklardır geçmiş olsun…
    BUNU HERKES İÇİN SÖYLÜYORUM AİLENİZİ ÇOÇUKLARINZI KARDEŞLERİNİZİ ARKADAŞLARINIZI HATTA KENDİNİZİ SEVİYORSANIZ SİGARAYI BIRAKIN BAŞINIZMI DÖNÜYO HEMEN HASTAHANEYE GİDİN İHMAL ETMETİN!! ÖZELLİKLE SİZ EVEBEYNLER SİZ İHMAL EDİP HASTAHANEYE DÜŞTÜĞÜNÜZDE ÇOCUKLARINIZ YIKILICAK İNSANLARIN YANINDA RUH GİBİ DOLAŞICAK AMA EVE GELDİĞİNDE TEK BAŞINA BAĞIRA BAĞIRA HIÇKIRA HIÇKIRA AĞLIYICAK BUNU YAPMAYIN…

  • nihar 07/04/2016 #

   Bnde sabah uyanmıştim yataktan kalkmamıştim şiddetli baş dönmesi yaşadim şok gbi bişey yaşadim sonra toparladım ama bütün günüm sersem gbi geçti çok korktum,diz ameliyati geçirdim bu durum bnde strese yol açtı acaba strestenmi bunları yaşadim

 3. Harutyun daniloglu 20/07/2015 #

  Ben gecen ayin 13 de beyin kanaması geçirdim daha evvel tansiyonumu devamlı ölçmemekle birlikte ölçtüğüm zaman normal çıkardı. Altmış bir yaşındayım kilo olarak boy olarak ideal ölçülerdeyim sigara tiryakisiyim beslenme seklimde olağanın dışında değildir içki kullanmam bütün bunlara rağmen dediğim tarihte kahvaltıdan sonra kahvemi alıp bir sigara yakarken önce burnumun içinde bir sizi hissettim. Bir saniye sonra korkunç bir baş ağrısına dönütü evdekilerin cankurtarana haber vermesiyle takriben bir saat içinde hastanedeydim. Yapılan tahliller verilen ilaçlardan sonra kt çekildi ve kılcal bir damarın patladığı çok küçük bir kan lekesi olduğunu bunun kendiliğinden temizlendiği söylendi üç hafta sonra taburcu oldum önlem olarak tansiyon ve kolestrin haplar verildi gerçekte şanslıymışım. Allah’ıma binlerce şükür ama kaldığım yerde çok kötü durumdaki hastaları da gördüm Allah onlara acil şifalar versin bunu yazmamdaki sebep bana bir şey olmaz demeyin şüphelendiğiniz en ufak bir durumda iyi bir doktora gözükün herkese sağlıklı bir yasam dilerim.

  • admin 20/07/2015 #

   Sayın Harutyun Daniloğlu, çok geçmiş olsun ve paylaşımınız için teşekkürler.

  • Linda Naon 27/01/2016 #

   Harutyun Bey, bütün bunlar sigortada mı yapıldı, özel hastanede mi, sigortada fazla ilgilenmezler gibi geliyor.

   • Yasin 22/03/2016 #

    Merhabalar, 2010 aralık ayında ben beyin anevrizması geçirdim. şişli devlet hastanesinde ameliyatım oldum. Samimi olarak şunu söyleyebilirim ki doktorlar sanki kendi ailesinden birisi ile ilgileniyormuş gibi ilgilendiler. Hani denir ya beş parmağın beşi bir değil.. belki o misaldir ama ben şikayet edersem haksızlık yapmış olurum. Başta doktorum Yunus Aydın olmak üzere, hasta bakıcısına kadar Allah hepsinden razı olsun.

   • neriman 28/06/2016 #

    ben 5 mart 2015 te hücrede küçük bir kanama oldu ameliyat vs olmadım sabah şirkette aynı şekilde kahvemi aldım sigaramı yaktım başımın üstümden bir ağrı birden her yere yayıldı enseme bir sertlik düştü ve kusmaya başladım hemen özel bir üniversite hastanesine götürüldüm migren deyip migrene geçiren bir serum bağladılar serumu yiyince daha çok arttı kusmaya başladım serumu kestirdim sonra uygun zamanda gel tomografi çekelim deyip eve yolladılar eve gittim ama çıldıracak gibiydim sonra beni İstanbul araştırma hastanesine götürdüler özel hastaneden daha çok ilgilendiler beyin cerrahi bölümünde yattım 15 gün çok da ilgilendiler beyim anjiyosu oldum 2 kere bu arada 27 yaşındayım hiç bir sebepte bulamadılar travma yok tansiyon yok anevrizma yok çok şükür iyiyim ama 1 seneyi geçti hala ara ara beynimde ağrılar oluyor kanamadan sonra.

    • Nural Bilirdönmez 11/10/2016 #

     Çok geçmiş olsun Allah bir daha ysşatmasın

  • Mayreni 28/06/2016 #

   Büyük geçmiş olsun.

 4. hasan çelebi 09/05/2016 #

  Merhaba başımın sol arka tarafına ara ara şiddetli ağrı giriyor nedeni nedir .acaba

 5. Göksel 03/06/2016 #

  Merhaba 14.05.2016 babamla normal konuşuyorduk her şey normaldi 2 dk geçti babam gözlerini tutarak çok başım ağrıyor dedi tansiyonu ölçmek 15/8 di fakat ayakta duramıyordu, rengi sapsarı oldu hastaneye gitmek için arabaya bindik, babam gidene kadar kustu 15 dk içinde hastanedeydik. Oraya gidince daha da kötüleşti bir gözü sabit bakmaya başladı mr ve tomografi sonucu beyin kanaması geçirdiğini hayati tehlikesi var acil ameliyat dediler. 3 saat süren ameliyat sonrası şükür şu an her şey güzel Allah bin kere razı olsun bütün ilgilenen Dr dan hepsi çok ilgili ve saygılıydılar bir kez daha teşekkür ediyorum ilk kez bir sgk hastanesine böyle ilgi ve anlayışlı insanlarla karşılaştık.

 6. Ece kılıç 11/07/2016 #

  Ya annem kafasini agir bkr sekilde duvara vurdu basi cok agriyo goz merceklerime kadar sizliyor diyip duruyor lutfen bilgi verin Allah rizasi icin

 7. Mehmet 17/07/2016 #

  Arkadaşlar başım 3 gündür ağrıyor 3. Gün azaldı ama gözlerimi yukarıya kaldırıyorum ağrıyor ara sıra baş dönmesi oluyor görme bozukluğu fln yok ve boğazım ağrıyo yutkunma zorluğu var sorun nedir acaba

 8. Cüneyt 08/08/2016 #

  Burada soruyu ve cevabı incelerken es geçiyoruz ya. İşte detaylı inceleyenler başına bu olay ve bunun gibi bir durum gelenlerdir.
  Beyin kanaması ve tramva Allah düşmana yaşatmasın.
  Yaşa filan bakmaz.
  Sağlık ihmala gelmiyor İşte. Hiç kimsenin 1saniye sonrasına senedi yok
  Allah hepimizi Korusun.

 9. Belgin 11/08/2016 #

  Merhaba ben 01.10.2015 tarihinde beyin kanaması geçirdim ve 6 aylık da hamileydim. Yaşım daha 19 sigara alkol gıyı zararlı şeyleri de kullanmıyorum benimkisi anne karnında oluşmuş bir anevrizmaymis ve bir de damar yumağı da varmış hamilelik bunu tetiklemis ve o gün sabah kahvaltisindan sonra yüzümde kizariklar ve yanmalar oldu sonrasında da şiddetli bir baş ağrısı sanki biri başıma balyozla vururcasına sonrasında midem çok bulandı ve kusmaya başladım ben hamileliktendir diye kötü bir şey düşünmedim sonra dakikalar geçtikçe daha kötü olmaya başladım ve kontrol altında olduğum hastahaneye gittik doktorum acilde bir serum baglatti yaklaşık 40 45 dk orada yattım sansliydim ki bilincimi hiç kaybetmedim. Sonra bir duzelme olmayınca ve başımda çok agriyinca doktorum bir beyin cerrahini acile çağırıp BT cekilmemi istemiş ve o makinenin içine girmemle çıkmam bir oldu çünkü beyin kanaması geçiriyordum ve kan omuriligime kadar inmisti. Hamile olduğumdan dolayı hiçbir müdahale edilmemişti sadece yoğun bakım ünitesinde kontrol altında 1 ay boyunca yattım. Aralık 22de doğum yaptım ve 01.04.2016da ankarada kapalı beyin ameliyatı oldum bu ameliyat benim için çok tehlikeliydi çok fazla riski vardı bir daha uyanmamam söz konusuydu ama ameliyat olmamam bir beyin kanaması daha geçirebilirim demekti bu sefer önceki kadar şanslı olamicaktim ben de ameliyat olmaya karar verdim oldum da şimdi eylülde bi ameliyatim var ondan sonra daha da iyi olacağım inşallah oğlum için eşim için daha da iyi olacağım ve herkesten dua bekliyorum..

  • emin 10/09/2016 #

   ALLAH ım hayırlı acil şifalar versin rabbim seni çocuğuna eşine ve sevdiklerine bağışlasın inşallah dahada iyi olursun ALLAH ın izniyle hayırlısıyla inşallah

  • Ebru 13/10/2016 #

   Acil şifalar diliyorum Belgin Hanım… Şimdi nasılsınız?

 10. eray 21/08/2016 #

  Belgin hanım çok geçmiş olsun ve allah şifa versin dualarımız sizinle babamı ve halamı yüksek tansiyona bağlı beyin kanamsından kaybettim bende tansiyon hastasıyım ve by bas lıyım sağlık kaybedilmeden değrini ne yazıkki anlaymıyoruz .Ama inşallah siz sağlığınıza kavuşacaksınız.

 11. İBRAHİM ETHEM 15/10/2016 #

  Arkadaşlar bende beyin kanaması geçirdim ama benim ki biraz farklıydı çünkü ben beyin kanaması geçirdiğimi çok sonra öğrendim öğrendikten sonra GAZIANTEPE sevk etmişler yolda ölmüşüm ama doktor yine de ameliyata almiş 18 gün komada kalıp uyanmışım şu an 22 yaşındayım ve sapasağlam ayaktayım öğretmenlik okuyorum ne yapılırsa yapılsın ölümünüz onaylanmışsa ölürsünüz kaçarı yok YAŞATAN DA ALLAH ÖLÜDÜREN DE. ALLAH HAYIRLISINI VERSİN….

 12. SUDE 08/11/2016 #

  MERHABA 11.07.2016 babam 15 gün oldu trafik kazası geçirdi kamyon babamın (albea)arabasına vurdu ve babama bir şey olmadı ama arabası kitlendi içinde çıkamayınca kafasıyla arabanın camını kırdı içinden çıktı sonra babamı devlet hastanesine götürdük baktılar birşey yok dediler yoladılar ama babam başı çok felaket arğriyordu babamda sunizit zanetip aldırmadı bi 15 gün geçti baba hastalanmaya başladı ayakta duramiyordu başı dönüyordü baş ağrısı vardı yine devlet hastanesine götürdük filim çektiler beyin kanaması geçiriyorsun iki taraftada leke var hemen başka bir araştırma hastanesine sefk Etiler üç gündür hastanede 11.11 .2016 da amilyet olucak sonra iyileşince bir amilyet yine olucak dualarınızı bekliyoruz arkadaşlar 😞

 13. Tamer 22/11/2016 #

  Merhaba benim adim tamer. 15 yasiindayim. Bugün kafamı çarptım yere suan ağrı sızı yok kafamda. Hersey normal bende beyin kanamasi olabilirmi acik söyleyin cok korkuyorum.

 14. Aysgl 17/12/2016 #

  Babam iki gün önce kalp krizi ve aynı anda beyin kanaması geçirdi yoğun bakımda şuan aynj zamanda diyaliz hastası doktorlar herşeye hazırlı olun diyolar çok çaresiz hissediyorum allah kimseye yaşatmasın aynı zamanda amcamda beyin kanamasından 23 gündür hastanede yatıyor dualarını bekliyorum

 15. Dilâra 24/12/2016 #

  Sekiz ay önce annemi kaybettim beyin kanamasından hipertansiyon hastasıydı tansiyonu hep 25lerdeydi kalbi de büyümüştü hızlı çarptığı için yorulmuş demişti doktor nisan ayında annem koltukta uyurken yere yüzüstü düştü kaldırdım hemen annem konuşamıyor bir de sağ tarafının üzerine kalkmaya çalışıyodu ya suan yazarken bile mahvoluyorum annem bişiler söylemeye çalışıyor da anlaşılmıyor anladım felç indiğini ambulans geldi iki kere kustu annem teşhis koydular beyin kanaması varmış iki gün kanama belli boyuta gelsin ameliyat edicez dediler 3.gün ameliyata uğurladık son kez di annemi canlı görüşüm bir daha da uyanmadı onbeş gün yogun bakımda yattı ve kaybettik anne mi çok seviyorum çok zor annesiz olmak burda beyin kanaması konusunu okudum paylaşmak istedim tüm hastalara şifa versin Allahım.

  • kaan 14/04/2017 #

   Allah rahmet etsin

 16. İlhan kılınç 13/01/2017 #

  05.03 2013 te otururken şiddetli bir baş ağrışı ve mide bulantısı ense köküme bıçak saplanmışcasına dayanılmaz bir ağrıyla özel bir hastaneye kendimi attım ve tansiyonum 18-9 du dil.altı verdiler daha sonrasini hatirlamiyorum .23 Gün sonra neler oldugunu anladim beyin.kanaması geçirmiştim.ve beyinde bir damar patlamıs kapalı ameliyat oldum ve suan allahıma çok şükür iyiyim tansiyon ilacimi kullaniyorum .Kımse ne oldugunu anlamadan biranda kendini böyle bor hastaligin lencesinde bulabilir bu yüzden bu hastalıgın ana sebeplerinden en başta olanı stres sigara ve alkol .Tüm bu hastaligı yaşayaara geçmıs olsun .

 17. okan 01/02/2017 #

  22.01.17 pazar günü şiddetli baş ağrısıyla uyandım..aralıklarla ölçtügüm tansiyon 16/10 civarındaydı..mide bulantısı ve 3-4 defa kustum..akabinde öğlen fatih sultan mehmet hastanesi aciline gittik..tomografi ve kan tahlininde birşey çıkmadı..mide bulantısı önleyici iğne yaptılar..tomografide sinüslerin dolu olduğunu bunun için de antibiyotik , ağrı kesici reçete ettiler..1 hafta rahattım..
  29.01.17 cmt günü yine korkunç bir baş ağrısı ,mide bulantısı ve kusma , tansiyon da 19/12 di..akşam tekrar aynı hastahane aciline gittik..o gün 6 defa kustum..yine tomografi ve kan tahlili yapıldı .. fakat yine birsey çıkmadı..dilaltı , mide bulantısı önleyici ve ağrı kesici iğne vuruldum ve eve döndüm..
  01.02.17 çrş bu yazıyı yazarken sabahtan beri yine bir başağrısı ve tansiyon..17/11 .. kapril aldım işe geldim..

 18. yaz gülü 23/02/2017 #

  Dedem beyinde urdan öldü annem ve dayım beyin kanamasından öldü ananemde şuan geçirme riski var ailede ırsi demişti annemin doktoru kendinizi gösterin ailece diye söylemişti babamda ablamda bir şey çıkmadı ama ben kendimi göstermedim daha acaba hangi doktor ilgileniyor beyin kanaması riskiyle bilgisi olan varmı beyin cerrahimi nörolojomi

 19. ali toprak 11/04/2017 #

  beyin kanaması ihtimali olan ya da geçmişte geçirmiş olanın yapacağı şey çok basit kanamayı önlemek için yumurta sarısı ve ceviz. Düzenli günlük üç ceviz içi üç günde bir yumurta sarısı . Ben deki gibi kanda pıhtılaşma sorunu varsa sulandırıcı olarak bol bol salatalık yiyecek.

 20. Ufuk 17/04/2017 #

  Babam sol beyin tarafı karincalaniyor ve uykusu geliyor is yerinde hep uykusu geliyor sizce beyin kanaması lütfen söyleyin

 21. Zuhal Şanlı 24/04/2017 #

  Ben 8 yıl önce beyin damar tıkanıklığı sebebiyle beyin felci geçirdim.ECOPIRIN 100mg. kullanmam gerektiği için ömür boyu onu kullanılan INŞALLAH.Ama şu an iyi mi tüm?İnanın hiç bilmiyorum hergün şiddetli baş ve göz ağrıları yaşıyorum.Yüksek tansiyona var.Onun içinde tansiyon ilacı kullanıyorum.Sürekli baş ve göz ağrıları yüzünden ağrı kesici de almak zorunda kalıyorum.Bir yandan da korkuyorum BEYİN KANAMASI geçiricem diye.Çok geniş çaplı tetkikler yapıldı lakin bu testlerde hiçbihiçbir sorun çıkmadı.Rabbim herkesin yardımcısı olsun,Hiç kimseyi korktuğuyla sınamasın İNŞALLAH!…

 22. Adil Haberal 10/05/2017 #

  Merhabalar. Ben 57 yaşlarında biriyim. Trabzon da yaşıyorum.15/04/2016 tarihinde Erzurum da dış görevdeyken bir beyin kanaması geçirdim. Sabah saat 7,00 civarlarında. Yüksek tansiyon hastası olup sürekli ilaçlarını kullanan biriyim. Beyin kanamasını geçirdiğim anda elbiselerimi yeni giymiştim. Hiç bir baş ağrısı falan olmadı. Şiddetli bir baş dönmesi yaşadım. Normal bir baş dönmesi değildi. Fark eder etmez otel görevlilerine haber verdim telefonla. Bu arada da kapıyı açtım yere düştüğüm halde. Şimdi gayet iyiyim % 95 iyileştim. Fark edilip erken müdahale ile bu süreci az zararla atlattım. Dilerim ki bu gibi olaylarda bilinçli hareket edip çok hızlı bir şekilde hastaneye ulaştırmak olsun. Tüm hastalarımıza acil şifalar dilerim.

 23. Ömer 03/06/2017 #

  beyin kanaması olaydan kaç zamann sonra gerçekleşir

 24. Pınar 20/06/2017 #

  Herkese çok geçmiş olsun. Benimde ramazan ilk günü annem Oruç tutmuştu 47 yaşında. Hipertansiyonu vardı. Beyin kanaması geçirmeden 4 gün önce baş ağrısı şikayetiyle samsun Vezirköprü hastanesine goturuldu. Bir şey yok deyip geri yollamışlar ( kesinlikle hakkımı helal etmiyorum yedikleri para haram olsun ) ramazan ilk günü sanki gözüm çıkıcak kadar başım ağrıyor demişti. İftarını açtı, baya bi kustu. Sonra biraz yatayim deyip uzanmıştı, bağırmaya başladı hemen üstüme şu dökün diye. Kısmı hissizlik başlayınca felç geçiriyor sandı. Bilinci gayet yerindeydi. Hastaneye gitmek için kapıdan çıkarken bilinci kayboldu, yığıldı kaldı. Ambulansta kalbi durmuş 20 dakika.. sonra 19 mayıs üniversite hastanesine götürüldü. 3 veya 4 gün yoğun bakımda yattı. Ayın 30unda vefat etti… allah mekanı cennet etsin inşallah.
  Benim sorum şu, 4 gün önce belli olmaz mı beyin kanaması, sonuçta hasta baş ağrısı şikayeti ile gidiyor geri yolluyorlar bir şey yok deyip.

 25. Hilal 17/07/2017 #

  22 yaşındayım 24/11/2016 tarihinde beyin kanaması geçirdim sebebi arteriyo venoz malformasyon yani doğuştan gelen bir damar bozukluğu 3 seneyi geciktir baş ağrım vardı 5 ayrı doktora gitmisligim var her defasında migren denildi bir rahatsızlığım içinde hormon ilacı kullanıyordum meğer beyin damarlarını zayiflatiyormus ayriyetten sigarada kullaniyordum vize sinavlarimin stresi falan derken akşam yatagima yattigimda sol tarafim bir anda uyusmaya basladi hemipleji oldum felç gecirdim ama bilincimi hiç bir şekilde kaybetmedim ameliyattan bir gün sonra anjiyoya girdim bir tane daha avm varmış beynimde onu da yok ettiler yürüyorum yüzümde hasar kalmadı kolum için fizik tedavi görüyorum hala ama en azından artık sol tarafimi hissediyorum ve şanslıyım ki hala ailemin yanındayım Allah’a şükürler olsun

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.