Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Omurgamız çok sayıda kemikten oluşur. Omurganın esnek olmasını sağlayan ise bu kemikler arasında bulunan disklerdir. Daire şeklindeki bu diskler omurlar arasında yastıklama işlevi görür.

Disklerin güçlü, fibröz bir dış kısmı ve jöle benzeri “nucleus pulposus” adında orta kısmı vardır. Bel fıtığı, yastıklama görevi gören ve omurgaya esnekliği veren bu disklerin yerinden oynaması sonucu oluşur.

Yerinden oynayan disk, omurilik içinden geçen ve vücudun pek çok noktasına beyinden gelen mesajları ileten sinirlere baskı yapar. Bu baskı sonucunda ise şiddetli ağrılar görülebilir.

“Disk kayması”da denilen bel fıtığı genellikle omurganın alt kısmında görülmesine karşın omurgada bulunan herhangi bir disk yerinden oynayabilir.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı belirtileri arasında bel, bacak ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Ancak ağrıların nedeninin kesin olarak bel fıtığı nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığının belirlenebilmesi için röntgen ya da MR gerekebilir.

Çünkü bel ağrısı bu bölgede bulunan kas ve bağlardaki başka bir problem (kas zorlanması gibi) nedeniyle de yaşanabilir.

Ağrılar: Bel fıtığının neden olduğu ağrılar genellikle şiddetlidir ve kişiyi ağrı kesici almaya zorlayabilir. Ağrılar birden ortaya çıkar ve öksürme, hapşırma gibi ani hareketlerde şiddetlenir.

Bu ağrılar düz ve sert bir yüzeye uzanarak hafifletilebilir.

Sinir Kökü Ağrıları: Halk arasında “siyatik” olarak bilinen sinir kökü ağrıları, siyatik sinirinin kayan disk nedeniyle basınca maruz kalması sonucu oluşur.

Ayrıca diskin iltihaplanan dış tabakası sinir kökünü tahriş edebilir. Sinir kökü ağrıları sadece bel bölgesinde değil bacakta, kalçada ve ayakta hissedilebilir.

Bunun nedeni, büyük bir sinir olan ve küçük sinirleri yapısında bulunduran siyatik sinirinin bel bölgesinden başlayıp, kalçanın derinliklerinden geçerek bacağın arka kısmına kadar ilerlemesidir.

Her bacak için ayrı bir siyatik siniri bulunur. Bu yüzden kayan diskin hangi sinire baskı yaptığına bağlı olarak o sinirin indiği tek bacak ağrıyabilir, uyuşabilir veya karıncalanabilir.

Sinir Kökünü İlgilendiren Diğer Belirtiler: Bel fıtığının nedeni olan disk, sadece siyatik sinirine değil omurga çevresindeki diğer sinirlere de baskı yapıyor olabilir.

Eğer omurga çevresindeki diğer sinirler kayan diskten etkileniyorsa bu bölgede iğne batması benzeri bir his oluşabilir, karıncalanma ve uyuşma görülebilir.

Belirti Göstermeyen Bel Fıtığı: Bel fıtığı her zaman yukarıdaki belirtilere neden olmaz. Yapılan araştırmalar, rutin kontrollere giden ve bel bölgesinde herhangi bir şikayeti olmayan kişilerde de bel fıtığı görülebildiğini ortaya koymaktadır.

Tabii bel fıtığının herhangi bir rahatsızlığa yol açmadan oluşması sık görülen bir durum değildir ancak bir kontrol sırasında doktorunuz bel fıtığınız olduğunu söylerse şaşırmayın. Bu tip bel fıtığı genellikle diskin çok az kaydığı ve sinirlere baskı yapmadığı durumlarda görülmektedir.
Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı tedavisinde ilk önerilenler, düzenli egzersiz ve bel bölgesini güçlendiren hareketlerdir. Hareketsiz bir hayatınız varsa, hem fazla kilolar hem de güçsüz bel kasları, kayan diskin sinirlere yaptığı baskıyı ve ağrı riskini önemli oranda yükseltir.

Bu kasları güçlendirmek ve bel bölgesine ağırlık bindiren göbek yağlarını eritmek atılacak ilk adım olmalıdır.

Eskiden bel fıtığı ağrıları arttığında ağrılar hafifleyene kadar dinlenmek önerilmekteydi ancak son yıllarda bu ağrıların yer etmemesi ve kronik hale dönüşmemesi için tam tersi öneriliyor.

Sonuç olarak bel fıtığınız başlangıç aşamasındaysa mutlaka düzenli egzersiz yapmalısınız.

Bel fıtığının neden olduğu ağrılar bazen gündelik hayatı etkileyecek kadar şiddetlenebilir ve kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir.

Böyle durumlarda doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri ve kas gevşetici ilaçları ya da kremleri kullanabilirsiniz. Kas gevşetici ilaçlar genellikle konsantrasyonu da azalttığı için dikkat gerektiren bir iş yaparken kullanılması önerilmemektedir. Bu tip durumlarda ilaç yerine haricen ağrının bulunduğu bölgeye sürülen merhem kullanabilirsiniz.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Diskin sinire aşırı baskı yaptığı ve ağrıların dayanılmaz olduğu durumlarda ameliyat seçeneği düşünülebilir.

Doktorunuz, ameliyat kararını vermek için fiziksel muayenenin ardından MR ya da röntgen isteyebilir. Ayrıca sinirlerde meydana gelen olası hasarların belirlenmesi için bazı sinirsel testler kullanılabilir.

Bel fıtığı ameliyatında hedeflenen, diskin yuvasından çıkan bölümünün kesilmesidir. Diskin sorunlara neden olan bölümü alındığında buna bağlı şikayetler önemli oranda azalır.

Ancak her bel fıtığı ameliyat için uygun olmayabilir. Bel fıtığı ameliyatı avantajları ve dezavantajları hakkında detaylı bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Aşağıdaki belirtiler görülüyorsa tedavi için bir doktora gitmeniz gerekir.

 • Kalçadan başlayarak bacağa yayılan uyuşma hissi varsa
 • Her iki bacakta uyuşma varsa ve bağırsak hareketlerinde anormallik görülüyorsa
 • Sırtınızda hareket kabiliyetinizi kısıtlayan şiddetli bir ağrı varsa
 • Başınızın bir kısmında şiddetli ağrılar görülüyorsa
 • Uyuşma ve karıncalanma kol ve parmak uçlarında görülüyorsa

Bel Fıtığı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Bel fıtığı belirtileri hayatınızda yapacağınız bazı değişikliklerle önemli oranda hafifletilebilir. Bel fıtığınızın ilerlememesi ve ağrıların şiddetlenmemesi için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

 • Otururken belinizin boşlukta kalmamasına dikkat edin. Gerekirse sert bir yastıkla destekleyin.
 • Ağır kaldırmayın. Kaldırmanız gerekiyorsa tek elinize yüklenmemeye çalışın. Örneğin alışveriş torbalarını tek elinizle taşımak yerine iki elinize de eşit miktarda dağıtın.
 • Yerden bir şey alırken belinizi bükerek eğilmek yerine dizlerinizi bükerek çömelin.
 • Uzanırken sağ veya sol tarafa yatmak yerine sırt üstü yatın. Yatağınızın çok yumuşak olmamasına dikkat edin ve yüz üstü yatmayın.
 • Masa başında çalışıyorsanız dik oturun ve beliniz destekli olsun. Her yarım saatte bir ayağa kalkarak esneme hareketleri yapın.
 • El çantası yerine sırt çantası kullanın.
 • Bel bölgesini güçlendiren egzersizleri düzenli olarak yapın.
 • Kendi kendinize ilaç kullanmayın. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçları sık kullanımı bazı yan etkilere yol açabilir.
 • Beliniz ağrıdığında tüm gün yatarak dinlenmek yerine hareket etmeye çalışın. Ağrılar sırasında uzun süre hareketsiz kalmak bu ağrıların daha sık tekrar etmesine neden olur.
 • Topuklu ayakkabı giymeyin.
 • Ağrı arttığında bölgeye sıcak veya soğuk kompres yapabilirsiniz.
 • Dik durun. İyi bir duruş hem omurga hem de fıtığa binen yükü azaltacaktır.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun. Her fazla kilo omurgaya ve fıtığa binen yükü arttırmaktadır.
 • Bölgeye kas gevşetici merhemle hafif bir masaj yapmak ağrıları hafifletebilir.
Bel Fıtığı Belirtileri Galerisi
Kaynaklar


, , , , ,

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? İçin 48 Yorum Yapılmış

 1. batuhan yanık 27/03/2014 #

  Benim belimde eğilip doğrulurken biraz acı oluyor. Bazen birkaç damla idrar kaçırıyorum. Acaba bel fıtığımı var.

  • zehra keskin 27/08/2014 #

   Tabiki var hemen doktora git belirtileri gösteriyorsun sakın zaman kaybetme dahada ilerler haberin olsun.

 2. duygu 28/04/2014 #

  Soğuk havalarda üşütünce çok yürüyünce belimde tutulma oluyor ve hareket ettirmeyen ağrılar oluyor bu fıtık mıdır?

  • ismail 30/06/2014 #

   Ben bugün gittim hastaneye aynı senin şikayetin ile fıtık dendi. Ameliyat olmam gerekiyormuş. Bence hemen doktora git.

 3. ö b 30/04/2014 #

  Eğilip kalkarken sırtımda bir ağrı oluşuyor ve bu ağrı bazen kalçama bazende ayaklarıma vuruyor. Yaşım daha 15 ama bende bel fıtığı olabilir mi?

  • Baran 06/10/2014 #

   Bunun yaşla ilgisi yok bende 26 yaşındayım bende de bel fıtığı var.

 4. bnm 02/05/2014 #

  Omurgamın bitimi aşırı derecede ağrıyor. Sabahları omurgamın dibi geçiyor ve belimde katlanılmaz bir ağrı başlıyor. Hareket etmemi engelliyor bir süre kımıldamayınca yine omurgamın dibi ağrıyor. Hapşırınca canım aşırı derecede ağrıyor oturup kalkarken bağırmamak için kendimi zor tutuyorum. 15 yaşındayım birkaç hafta önce ablam tekme atmıştı ağrının ondan kaynaklandığını zannettim ama annemde de boyun fıtığı var yanı kalıtsal bir şey mi bilmek istiyorum doktora gitmeli miyim?

 5. yasin 10/05/2014 #

  Benim şuan belimde şiddetli bir ağrı var ve daha önce boyun Fıtığı teşhisi konuldu. Ve artık ağrı belime vurmaya başladı sol kol uyuşması mevcut sol bacakta ve kasıklarda ağrı oluyor. Egzersiz yaptım ama fayda etmedi. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • keskin 17/01/2015 #

   Kardeş, sen mayısta yazmışsın sorununa bir çözüm bulabildin mi? Çünkü aynı belirtiler bende de var.

 6. kadir 28/06/2014 #

  Kalçamda ine batması gibi bir acı oluyor zaman zaman ve ara sıra sağ bacağım ve belim arı yapıyor bel fıtığı mıdır?

 7. serkan 21/07/2014 #

  Belimde başlayıp sağ ayağıma kadar gidiyor ağrı birde kaşığıma hafif ten ağrı oluyor uyuşma da oluyor ayağımın üstüne fazla basamıyorum.

 8. nadire 13/08/2014 #

  Her sabah yataktan belimin aşağısında ağrıyla kalkıyorum ve yarım saat geçmiyor kımıldayamıyorum 2 senedir.

 9. Zeynep 08/09/2014 #

  Ben bir çocuk annesiyim ve 19 yaşındayım kalça kemiğimi bilmiyorum bir yerde oturamaz oldum sizce fıtık mıdır?

 10. Baran 06/10/2014 #

  Arkadaşlar ben 26 yaşındayım ve bel fıtığı oldum. İnsanların 100 de 80 inde hayatının bir kısmında bel ağrıları ve fıtık oluyormuş. Size tavsiyem hemen doktora gidin ve üstünde durun. Ayrıca en önemli şey psikolojik olarak moralinizi yüksek tutmanız. Her ağrı geçiyor zamanla örneğin 3 yıl önceki ağrılarımız var mı şu an. Bel fıtığı olan arkadaşların bilmesi gereken önemli bir şey ise artık eskisi gibi yaşayamazsınız. Bu bir gerçeklik; şimdi bir kaç şey söyleyeceğim kesinlikle yapınız
  1- Her şeyden önce psikolojik olarak kafaya takmayın bu iyileşen bir şey
  2- Ağır kaldırmaya son
  3- Yaşam tarzınızı yeme içme alışkanlıklarınızı kesinlikle değiştirmek zorundasınız. Örneğin ekmek ve şekeri bırakın tabi fazla kilonuz varsa.
  4- Her gün en az yarım saat yürüyünüz.
  5- Doktor tavsiyesi eşliğinde beli güçlendirici egzersizler yapınız.
  6- Tüm bunlar hayat tarzınız olmalı. Çünkü Ameliyatsız iyileşen bir hastada tekrar nüksetmesi 100 de 25. Ameliyat olanda da 100 de 1 imiş. Tabi en son çare ameliyat olmak.
  7- Bende çıkmaz demeyin dedim ya 100 de 80 insanlarda var bu durum çağın hastalığı örneğin bugün duydum Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel de Bel fıtığı olmuş, iğne tedavisi görecekmiş.
  8- Kendinizi sevin canlar, üzmeyin tatlı canınızı bu dediklerimi yapın hiçbir şeyiniz kalmaz.

 11. Uğur 07/10/2014 #

  Merhaba ben 15 yaşındayım belim 1 – 2 senedir ağrıyor ama son 4.5 ayda ağrılar arttı ne yapmalıyım.

 12. mahmut 18/10/2014 #

  Benimde yaklaşık 3 senedir bel şikayetim var kaç defa doktora gittim. Ağrı kesici falan verdiler beli bir süre teselli gibi bir şey oldu bugün yine gittim kalçamda ağrı sızı vardı sabahlara kadar uyuyamıyordum bel fıtığı dedi doktor tedavi olmam gerektiğini söyledi. İnşallah eskisi gibi olurum. Bel ağrısı çok kötü arkadaşlar. Ve bence bu çağın hastalığı.

 13. ahmet 29/10/2014 #

  Benimde kalçamın üzerinde çok şiddetli bir ağrı oluyor sizce nedir bel fıtığı olabilir mi?

 14. Turgay 04/11/2014 #

  Belimde bir ağrı var hemen kasıklarımın üst bölgesinde çok ağrı yapıyor bel fıtığı olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim.

 15. tuğçe 11/11/2014 #

  Öncelikle merhabalar ben şuan 22 yaşındayım ve 5 yıldır bu illet hastalığı çekiyorum. Her yıl bir kez beni kitler yürütmez 1 hafta ağrısını çeker ve giderdi. Bu sene yaklaşık 3 haftadır geçmeyen aksine günden güne artan ağrılar sardı bacağımın ağrısından ne yürüyebiliyorum ne oturabiliyorum nede uyuyabiliyorum Allah düşmanıma bile vermesin. 4 doktora gittim ve hepsi fıtık çok büyük (Son evresiymiş) ayrıca ayağımda his kaybı varmış kesinlikle ameliyat dediler. Ama çevremden duyduğum konuşmalardan sonra ameliyatı askıya aldım ama olmam gerekiyormuş bu durumda olan var mı ve ne yaptılar? Allahım kimseye bunu vermesin 22 yaşındayım ve bundan sonraki hayatim yarım bir insan olarak geçecek her şeye dikkat etmem gerek.

  • Serkan 13/11/2014 #

   Ameliyet son çaredir fakat amelyat olupta bu illetten kurtulanı göremedim hatta daha kötü oldular. Ve yazınızı okudum bende de ağrılar çok şiddetliydi ne çorap giyinebiliyordum ne ayakkabı kilo verdikten sonra her şey biraz normale döndü.

  • dilan 26/11/2014 #

   Bende üç buçuk yıl çektim çevremiz de herkes ameliyat olma vs diyor ama boşverin eğer ameliyat dediyse doktor uyuşma ve ağrılar bilmiyorsa kesinlikle olun ben oldum çok rahatım şimdi.

  • Erkan 26/03/2015 #

   Merhaba kardeşim. Ben bu yazdıklarınızı okudum. Ve bendede boyun Fıtığı vardı boyun ağrısından uyuyamıyordum hayatım zindan olmuştu ağrılardan. Ama Allah büyük. Çok araştırdım ameliyat benim için en son çareydi hatta hiç düşünmediğim şeydi. Ve bir fizik doktoruna ulaştım. Yanına gittiğimde seni bana Allah gönderdi dedi. Bende milli sporcuyum. 2 hafta her gün gittim seanslarına bana inanın ağrı sızı hepsi bitti. Her gün dua ediyorum bu adama kendisi bel ve boyun fıtıklarında uzman doktor.

 16. Serkan 12/11/2014 #

  Lütfen iyice okuyun. Uçaktan indim yaklaşık 1.5 saat otobüs yolculuğundan sonra evime gittim bismillah odama adımımı atar atmaz şiddetli bir bel ağrısı ile karşılaştım belimden karnıma doğru sanki elips şeklinde bir ağrı. Pek aldırış etmedim yarın sabah geçer diye. Sonra baktım ki 2 gün sonra bel ağrısı gitmiş sağ bacak baldırım uyuştu ve ağrı içinde kaldı topallayarak yürüyordum buna da aldırmadım. Ertesi gün ağrım şiddetlendi ve koltuğa oturamaz oldum en fazla 10 sn oturabiliyordum uyumaya kalkıştığım zaman ağrılar beni öldürüyordu sinirden ağladığımı bilirim. Sonra bu böyle olmaz dedim doktora gittim ve bana kas sıkışması var dedi bazı kas gevşetici ilaçlar verdi ve bu ilaçlarla rahatladım biraz velhasıl kelam bel fıtığı var ama ileri derecede değil aradan bir yıl geçti eskiye göre çok iyiyim arada ağrı oluyor ama mühim değil. Arkadaşlar size tavsiyem fıtık ağrısından birazda olsun kurtulmak istiyorsanız kilo verin sadece bunu yapın ben 23 yaşında fıtık oldum ve o zaman 115 kg idim şimdi 24 üm ve 95 kg ye düştüm siz siz olsun kg vermeye bakın. Şimdiden geçmiş olsun.

 17. Cns A 03/01/2015 #

  Merhaba. Ben 16 yaşındayım son 2-3 haftadır belimde dayanılmaz bir ağrı oluştu öksürünce çok acı veriyor ağlayacak gibi oluyorum. Sağ bacağıma vuruyor fıtık olabilir mi?

 18. rüya 03/01/2015 #

  Omurgamın bitiminde sağ alt da hep ağrı var fakat ben böbrek taşınanda şüpheleniyorum çünkü su tüketmiyorum. Bu arada babamda da fıtık vardı. Aynı zamanda çok fazla kafein tüketiyorum ve başımın sol tarafı dayanılmaz bir şekilde ağrımaya başlıyor. Aynı zamanda kulaklarım içine sanki hep basınç uyguluyorlarmış gibi ses geliyor.

 19. zelal 18/01/2015 #

  Yaklaşık iki yıldır siyatik ağrılarım vardı. Bu yazdan beridir de ağrılarım çok şiddetli ve artık yürüyemez haldeydim bende herkes gibi ameliyat risklerinden korktum ve olmadım. Fakat ameliyat olmamak sadece durumun ilerlemesini sağladı. En son gecen hafta ameliyat oldum. Ağrılarım var fakat doktor bir aya kadar iyi olacağımı söyledi. Şikâyeti olan arkadaşlara tek önerim gecikmeden doktorlara başvurun.

  • sanem 08/02/2015 #

   Çok geçmiş olsun aynen bende 35 yaşındayım son çare ameliyat. On gün önce ameliyat oldum hafif ağrılarım oluyor ama doktor geçer dedi. Ameliyatımdan bir ay kadar önce kabızlık şikâyetim oldu çok kötü bir şekilde ayni zamanda bel ağrısı ve doktor kabız değilsin genital bölgem felç oluyormuş nerdeyse lütfen size tavsiyem idrar sorunları olan özelikle ihmal etmesin. Çok geçmiş olsun herkese.

 20. Suzan 06/02/2015 #

  Baran bey öğrenmek istediğim her şeyi siz açıklamışsınız teşekkürler.

 21. Suzan 06/02/2015 #

  Ben birde merak ettiğim konu sudur, ameliyat olmuş arkadaşların tecrübeleri lütfen paylaşır mısınız? Bende doktora gittim ve belirtiler fıtık dediler, duyduğuma göre ameliyat olan insanlarda çok memnun değiller teşekkürler.

 22. x kişisi 07/02/2015 #

  Selamlar. Ben 15 yaşındayım 2-3 aydır belim ağrıyor ama fıtık olduğundan şüpheleniyorum ve günde 6-7 saat pc ( bilgisayar ) da oturuyorum acaba ondan mı? Ve bel fıtığı boy uzamasını engeller mi?

 23. pelin 08/02/2015 #

  Merhaba arkadaşlar ben bel fıtığı ameliyatı oldum 10 ay önce şuan çok iyiyim şuan normal hayatıma döndüm. Arada bir kasılmalar oluyor ama ağrı kesicilerle kas gevşeticiyle geçiyor benim sol bacağıma vurmuştu uyuşukluk hafif kaldı bacağımdaki uyuşukluğu ortopedi doktoru sayesinde geçti ama bu ağrıyı çeken bilir çok berbat bir şey. Eğer bel fıtığı olan varsa hayatin çok dikkat etsin doktorun tavsiyelerine birebir uysun birde bu hastalık ameliyatlıksa doktorun tecrübesi çok önemli. Sağlıklı günler dilerim.

 24. Nazan 11/02/2015 #

  Merhabalar. Benim bir tanıdığım hem de 15 yıl önce ameliyat oldu ama doktoru bu işte çok iyiydi ve iyileşti. Ama doktoru artık nerde bilmiyoruz. Ben de geçen hafta ofiste çok işgüzar bir şekilde masamı çektim ittim. O an belime hiç bir şey olmadı ama birkaç gün sonra belimin sol tarafında şiddetli ağrı başladı ve şu an kuyruk sokumumda bile ağrı var. Geceleri sorun yok yatınca. Yarın doktora gidicem çok korkuyorum. Dua ediyorum sürekli.

 25. Berrak 12/02/2015 #

  Selamlar. Ben 2 haftadır bel ağrısı çekiyordum (ve de sağ bacak ağrısı) ve bunun üzerine doktor MR çektirtti. Sonuca göre L3-4 ve L5-S1 disklerinde kayma tespit edildi. Pazartesi günü fizik tedaviye başlıyorum umarım faydası olur. Aramızda fizik tedavi olanlar varsa deneyimlerini okumak isterim.

  • Fatih 13/02/2015 #

   Merhaba Berrak. Fizik tedavi bazı durumlarda daha doğrusu bazı kişilerde faydalı oluyor bazılarına ise pek etki etmiyor. Örneğin bende boyun fıtığı var doktor boyun fıtığı için fizik tedavi önermedi. Sadece dikkat edeceksin, bu bölgeyi zorlayıcı hareketler yapmayacaksın, soğuktan koruyacaksın dedi. Ama anneme verilen fizik tedavi işe yaradı örneğin. Daha az ağrıları olduğunu söylüyor. Babamda da bel fıtığı var ona da fizik tedavi önerildi.,

   Bence fizik tedavi işe yarasa da geçici bir dönem rahatlama sağlıyor. Tüm fıtık türleri için en geçerli tedavi yöntemi fıtığın bulunduğu bölgeyi hareketlerle, ağırlık taşıyarak, yanlış oturma poziyonuyla falan fazla zorlamamak. Sonuçta fıtık her zaman orada sadece ağrılarını hafifletebiliriz.

 26. Berrak 14/02/2015 #

  Teşekkür ederim Fatih bey.

 27. yasmin 18/02/2015 #

  Arkadaşlar bende skolyoz kemik eğriliği var ve doktor 6 ayda bir kontrolü olmam gerektiğini söyledi. İki kere gittim bir sorun olmadığını söyledi ama belim in ağrısından duramaz hale geldim ve Mr çektirdim sonuçlarını bekliyorum. Bel fıtığı olma ihtimali var mı acaba idrarım da da sık sık yanmalar ve ağrılar oluyor. Yaşım 18 bilgisi olan yada benim gibi olan bir arkadaşımız varsa yorumunu bekliyorum.

  • ahmet 21/02/2015 #

   Son 1 haftadır benimde belim ağrıyor sağ bacağıma vuruyor bazen topallıyorum eğilmekte oturmakta çok zorlanıyorum bel fıtığı olmuşum belli ki.

 28. ozlem 20/02/2015 #

  Kalça üzerinde bir ağrı ve bacağıma doğru da var uyuşma oluyor birazda sizce bel fıtığı mıdır?

 29. öşa 21/02/2015 #

  Bende eğilirken ağrı oluyor yük taşırken bide aniden belime ağrı giriyor bel fıtığım olabilir mi kilomda yüksek.

 30. figen 25/02/2015 #

  Bende 3 ay önce bel fıtığı ameliyatı oldum. Ameliyatım başarılı geçti şuan çok iyiyim, benimde sağ bacağıma vurdu ve yürüyemiyordum. En son hastaneye yattım bir ay hastanede yatmak zorunda kaldım. O nedenle lütfen ihmal etmeyin ve gecikmeyin zamanında tedavinizi yaptırın yoksa son aşamada gerçekten çok acı çekersiniz üzülürsünüz. Ameliyattan kesinlikle korkmayın sonra dünya varmış diyeceksiniz.

 31. gültekin 26/02/2015 #

  Bel fıtığının ilacı sırt kısmımıza (bol güneş), belimizi dik tutmak, yaslandığımızda arka tarafa yastık koymak, bel kısmımızı dolduracak şekilde ağrı olan bölgeye ilaç ve kas gevşetici jel. Aynı zamanda belimiz için korse takmak. Bunları yaparsak ağrılarımıza doğal olarak kurtulmuş oluyoruz. Ben denedim insan rahat olabiliyor bu yüzden ama kesinlikle ağır yük yüklenmeyin. Tavsiyem hafif olabilecek bir iş seçiniz (hastaneden rapor alınabilirse ) çalışmış olduğunuz iş yerinize sağlık sebeplerini gösterip ayrılma hakkınız var. Bu da yasalarla belirtilmiştir. Tazminat hakkınız da kaybolmaz kendiniz ayrılsanız dahi. Madde 21.

 32. gültekin 26/02/2015 #

  Bel fıtığı hastalarında öne eğilmek yana eğilmek kısaca eğilmek fıtığın en azılı düşmanıdır. Yani ağrılar daha çok gittikçe artar. İşini oturarak yapan için ise her 30 dakikada bir 5 dakika yürüyüş faydalı olacaktır. Fıtığın ilacı ağır yük kaldırmamaktır 2 kiloyu geçmemelidir aynı zamanda 2 elinizde aynı oranda yük taşımalısınız. Örneğin bir elinizde 2 poşet bir elinizde 2 poşet olmalı poşet sayısı eşit olmalı yük olarak bu böyledir. Bel kısmı dengelemek olumlu olacaktır.

 33. burcu 08/03/2015 #

  18 yaşındayım kalçam çok ağrıyor bacağım kasılıyor kiloluda değilim yürürken topallıyorum bel fıtığı olabilir mi acaba.

  • Emre 18/03/2015 #

   Bende 18 yaşındayım benimde sorunum seninkiyle aynıydı burcu ve fıtık çıktı hemen vakit kaybetmeden doktora gitmelisin erken teşhis önemli ben ilaç tedavisi gördükten sonra ağrılarım geçti denebilir.

 34. -isna- 08/03/2015 #

  Değerli kardeşlerim yazacaklarımı dikkatlice okuyun. Ben sürekli sporla uğraşan birisiyim yaşım 24. yaklaşık 1 ay önce halı saha maçında belimin sol tarafı üzerine düştüm ve sakatlandım. Bir kaç gün bekledim ağrılarım geçmedi ve doktora gittim hali ile mr istedi ve çektirdim. MR sonucunda fıtık falan çıkmadı. İğne ve hap yazdı 1 hafta kullandım ama faydası yok. Bu kez MR sonuçları ile başka bir hastaneye gittim. Doktor fıtık olmadığını söyledi ağrım var deyince mekanik ağrı diye bir şey söyledi incinme tarzı falan. O da ilaç yazdı yine fayda yok.

  Artık denize düşen yılana sarılır misali sınıkçılara başvurduk. 2 tanesine gittim fayda yok. En son annem bir tanıdığımızın bel fıtığı olduğunu ve emekli bir beyin cerrahına gittiğini ve iyileştiğini söyledi. Hemen aradım tanıdığımız kişiyi ve bilgi aldım. Önerdiği kişi 60-65 yaşlarında adana balcalıdan emekli beyin cerrahı imiş. Kesinlikle gitmemi söyledi. Benim belim ağrıyor fıtık falan yok dediler ama ağrıyor dedim. Beni fırçaladı fıtık diye bir şey yoktur kardeşim dedi. Konuştuk derdimi anlattım il dışında olduğunu ve 1 hafta sonra bulunduğum ile geleceğini söyledi.1 hafta bekledim ve söylediği gibi geldi.

  Tahta bir sedirin üzerine uzattı ve iki ayağımı birleştirdi. Dizden aşağım sedirden dışarıda kalacak şekilde uzandım. Bir elini belimde gezdirdi diğer eli ile iki topuğumu da kontrol etti. Senin sol taraf çok kötü olmuş dedi. Sol topuğumun hemen üzerini 5 dk ovalar gibi bir hareket yaptı ama bayağı bir acıdı. Ben kan ter içinde kaldım. Bana dedi ki ayağa kalk ve yürü dedi. Yürüdüm eğil dedi eğildim. Şimdi git maçını yap dedi. Ve hiçbir şeyim kalmadı.

 35. barbaros 10/03/2015 #

  Merhaba arkadaşlar benim yaşım 28 yukarıdaki yorumları okudum sanıyorum ki bende yüzmeye gittiğim bir havuzda 10-15 kez ters takla attığımda bu kervana katıldım. Normalde zaten bunu yapan biriyim ama ısınmadan atladım ve şimdi ağrılar başladı. Herkese çok geçmiş olsun Allah hepimize şifalar versin. Ben doktora gitmeyi düşünmüyorum bunu egzersizlerle aşmak istiyorum zaten spor yapan biriyim belki birileri bu yazıyı okur arkadaşlar kesinlikle ısınmadan ani bir hareket yapmayın sporcu olsanız da Allah muhafaza benim durumuma düşersiniz. Hastalık Allah tandır ama bu benim salaklığımdan geldi diye düşünüyorum ve önce Allahın izniyle sonra sporla bunu çözeceğim inş. Herkes kendine iyi baksın genliğimiz bir daha geri gelmeyecek kıymetini bilerek yaşayalım vesselam.

 36. sena c 10/03/2015 #

  8 yıldır voleybol oynuyorum 17 yasındayım yaklaşık 1,5 2 sene önce boynumda ve belimde ağrılar başladı doktora gittim röntgen istendi sonuçta da belimde ve boynumda düzleşme olduğunu belirtti. Verdiği ilaçları ve egzersizleri yaptım ama bir faydasını göremedim. Daha önce belimin ağrısı arttı tekrar gittim bu sefer mr istedi sonuçta yine düzleşme var dedi. Yine ilaçları kullandım egzersizleri uyguladım yine fayda yok, sürekli olarak ağrılarım aynıydı voleybol oynamaya devam ettim maçlarım başladı idmanlar derken istem dışı baya yordum kendimi. En son cumartesi ve pazar günü maçım vardı pazartesi sabah uyandığımda inanılmaz bir ağrı, dayanılacak gibi değil ense kökünden kuyruk sokumuna kadar dehşet verici bir ağrı, belimdeki ve boynumdaki düzleşme fıtığa donuşmuş olabilir mi, birkaç gün önce voleybol basketbol gibi sporlar düzleşmeyi tetiklediğini ve felç riski olduğunu öğrendim. Ama voleybol hayatımın bir parçası gibi bırakmalı mıyım, haftaya doktora gidicem bel veya boyun fıtığı çıkma ihtimali var mı?

 37. Altay 22/03/2015 #

  Yaklaşık 5 ay önce hafif bir tümsekten durduk yere sıçradım ve birden bire yere düştüm pantolonumda bir sürü yırtık ve belimde kalçamda o anlık ağrılar vardı. İlkin önemsemedim ve 1 saat sonra spora bile gittim sonra gün geçtikçe siyatik ağrıları ortaya çıktı kalça iç kemiğinde arka baldırda inanılmaz ağrılar. Kalkarken, sırt üstü yatarken, yürürken hatta hapşırmak yada öksürmek hayatım boyunca hissettiğim şiddetli ağrılardı. MR çekildi teşhis: bel fıtığı, omurilik çevresinde 3 noktada kanal daralma. 4 kez iğne vurdurdum, 24.03.2015 günü son bir iğne daha vurulacak. Doktorlar omurilik cerrahi operasyon dediler ama inanın hiç niyetim yok. İnanamayacağınız kadar üzgünüm. Çok sıhhatli biriyken düzenli spor yapan hatta haftada toplam 3 saat koşan biriyken bu duruma gelmem beni çok yıprattı. Sosyal aktif, espri seviyesi yüksek biriyken, suskun karamsar biri haline geldim ve ne yapmam lazım inanın onu bile bilmiyorum. Allah tüm hastaların yardımcısı olsun.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.