Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur; anüs ve alt rektumda şişmiş ve iltihaplı damalardır. Bu damarlar, bağırsak hareketleri sonrasında, ıkınma ya da gebelik döneminde bölgede yoğunlaşan baskı neticesinde şişebilir. Şişen damarlar rektum içindeyse buna “iç basur”, anüs dışındaysa “dış basur” olarak adlandırılır.

Basur oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve 50 yaş üzeri yetişkinlerin yaklaşık yarısında görülür.

Basurun en sık görülen belirtileri; anüste kaşıntı, oturduğunuzda şişen damarların üzerindeki basıncın artması nedeniyle yaşanan şiddetli ağrılar ve kanamadır.

Basura neden olan damarlar beslenme alışkanlıklarında yapılan değişimlerle normale döndürülemezse, aralarında cerrahi müdahalenin de bulunduğu çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Basur Belirtileri

Basur belirtileri genellikle, basurun iç basur mu, yoksa dış basur mu olduğuna bağlı olarak değişir.

İç basur, rektum içinde olduğu için şişen damarlar gözle görülmez, hissedilmez ve çoğunlukla (aşırı büyümediği taktirde) herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

İç basur belirtileri ancak tuvalete çıktığınızda görülür. Kabızlık nedeniyle sertleşen ve anüsü zorlayan dışkı şiş damarların bulunduğu bölgeden geçerken kanamaya yol açabilir. Bu kanamalar basur nedeniyle görülen ağrıların şiddetlenmesine neden olabilir.

Dış basurda ise şişen damarlar anüs çevresindeki derinin yüzeye yakın bölümündedir ve gözle görülebilir. Dış basur tahriş olduğunda kaşıntı ve kanama olabilir.

Damarlar aşırı şiştiğinde ve şişen damarlar basınca maruz kaldığında (hamilelikte ya da uzun süre oturulan durumlarda) ağrıların şiddeti artar.

Basurun yaygın olarak görülen belirtileri şu şekildedir;

Kaşıntı: Kaşıntı, özellikle iç basurun neden olduğu bir belirtidir, çünkü rektum içinde şişen damarlardan mukus benzeri bir sıvı sızar ve bu sıvı anüs çevresinde bulunan deride tahrişe yol açarak kaşıntıya neden olur.

Rahatsızlık: Tuvalete çıktıktan hemen sonra yine tuvalete çıkma isteği hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık, şişen damaların kalın bağırsağın son kısmına (anal kanal) baskı yapması nedeniyle görülür. Basur ne kadar büyükse rahatsızlık o kadar artar.

Ağrı: Basur yaygın bir sorundur ancak basur ağrıları basuru olan herkeste görülmez. Basurun ağrı yapması için, damarların anüs çevresindeki kaslar tarafından basınca maruz kalacak kadar şişmesi gerekir.

Şiddetli ve sürekli ağrılar, basur nedeniyle şişen damarlara olan kan akışının durduğuna (sıkışma nedeniyle) işaret ediyor olabilir.

Kanama: Şişen ve basınca dayanamayan damarlar hafif bir zorlanmayla kanayabilir. Basurun neden olduğu kanama tuvalet kağıdında, iç çamaşırda ve dışkının üzerinde görülebilir.

Dikkat: Rektal kanama, bölgede görülen ağrılar ve değişen tuvalete çıkma alışkanlıkları aynı zamanda rektal, anal ve kolon kanseri belirtisi olabilir. Bu nedenle özellikle 50 yaş üzerindeyseniz ve ailenizde kolon kanseri vakası varsa doktora gitmeniz önerilir.


Basur Nedenleri

Kabızlık ve kabızlık nedeniyle ıkınma, uzun süre oturmayı gerektiren işler nedeniyle damarların fazla baskıya maruz kalması ve hamilelik döneminde bu bölgede yoğunlaşan basınç basur nedenleri arasında ilk sıralarda gösterilmektedir.

Ayrıca, pelvis bölgesindeki tümörlerde damarlara basınç yaparak damarların şişmesine neden olabilir.

Basurun Riskleri Nelerdir?

Basur genel olarak yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır ve hayati bir tehlike yaratmaz. Ancak basurun genel sağlık üzerinde yarattığı risk damarların tıkanmasıyla birlikte artabilir.

Buna ek olarak aşırı kanamaya neden olan basur bir süre sonra kan kaybıyla birlikte kandaki demiri azaltarak “anemiye” yol açabilir.

İç basurda damarlara olan kan akışı, damarın büzülmesi nedeniyle durursa şiddetli ağrıların yanı sıra doku kaybı görülebilir.

Bir diğer tehlikeli durum ise basurun iltihaplanması ve çevresinde bulunan diğer doku ve kasları etkilemesidir.

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur tedavisinde izlenecek yolu, basur belirtilerinin şiddeti ve basura neden olan damarların büyüklüğü belirlemektedir.

Ancak iç ve dış basur için uzmanların ilk önerisi beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir.

Dışkıyı gereğinden fazla sertleştiren, tuvalete çıkmayı zorlaştıran ve kabızlığa neden olan gıdaları olabildiğince az tüketmelisiniz. Çünkü ıkınmaya mecbur kalırsanız damarlar üzerindeki basınçla beraber ağrılar artar ve kanama görülebilir.

Basur için uygun bir beslenme programı (sebze ve meyve ağırlıklı olarak beslenme, bol su içme gibi) belirtilerin şiddetinin önemli oranda azalmasına yardımcı olur.

Eczanelerde basur tedavisi ve belirtilerinin hafifletilmesi için satılan pek çok losyon, merhem, jel bulabilirsiniz. Ayrıca damarlar üzerindeki basıncı azaltan pedler ve yastıklar basur tedavisinde kullanılmaktadır.

Merhemler genel olarak şişen damarları yatıştırmak ve kaşıntıyı almak için etkilidir. Merhem, losyon ve jeller anüs çevresinde bulunan damarların üzerine ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Bazı ürünlerin ambalajları anüsün bir kaç santim içine ulaşabilecek şekilde üretilmektedir.

Basurun yol açtığı şiddetli ağrılar için sinir uçlarını uyuşturan bazı merhemler bulunmaktadır. Bu merhemler anüs bölgesindeki sinirleri hissizleştirerek ağrıyı, kaşıntıyı ve yanmayı bir süreliğine geçirir.

Bu lokal uyuşturucu merhemler bazı kişilerde yanma ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Böyle bir durumda merhem kullanımı durdurulmalıdır.

Damarlardaki şişliğin ve iltihabın neden olduğu sorunları azaltmak için kullanılan diğer bazı merhemler şu şekildedir;

Koruyucu Merhemler: Rektum bölgesindeki şişen ve tahriş olmuş damarların üzerinde fiziksel bir bariyer oluşturarak dışkıyla temasını önler ve daha fazla tahriş olmalarını önler.

Astrenjan Merhemler: Kanamayı durdurucu özelliği bulunan bu merhemler damarlardaki topaklanmayı engelleyerek basura bağlı ağrı riskini azaltır.

Antiseptik Merhemler: Bölgede bakteri birikimi önler.

Şişen damarların günlük hayatı etkilediği ve şiddetli ağrılara neden olduğu durumlarda cerrahi operasyon uygulamasına gidilebilir. Problemli damarları alma operasyonu olan “hemoroidektomi” genellikle iç basurlar için kullanılır.

Basur tedavisinde kullanılan diğer yöntemler ise şişen damarların kurutulmasını hedefleyen lastik bant ligasyonu, ısıyla damarı kurutan infrared koagülasyon ve iğneyle uygulanan “sclerotherapy”dir.

Sonuç olarak; dış basur iç basurdan daha kolay tespit edilebilir. Ancak her iki basur tipinin belirtileri benzerlik göstermektedir. Basurun ilk belirtisi, anüs ve çevresinde nedensiz kaşıntılar olabilir. Kabızlık yaşanan dönemlerde damarlar üzerindeki basınç artacağından kanama görülebilir.

İlerlemiş basurda ise oturmak ya da yürümek gibi basit hareketler bile şiddetli ağrılara yol açabilir. Basurun ilk belirtilerinden itibaren kendinizi ağrılardan korumak için beslenmenize özen göstermeli ve kabızlığa neden olabilecek gıdalardan kaçınmalısınız. İlerlemiş basur için hangi tedavi yönteminin uygun olduğu konusunda ise doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Kaynaklar


, , , ,

Basur Belirtileri Nelerdir? İçin 43 Yorum Yapılmış

 1. pınar 06/07/2014 #

  Ben daha 14 yaşındayım annem yok babama da böyle bir sorunumun olduğunu söyleyemem. Ben babama sarılmaya utanırken bunu asla söyleyemem ama çok kanıyor peçetede ve dışkının üzerinde ve biraz üst tarafı feci kaşınıyor. geçen hafta hastaneye gittiğimde idrarda iltihap çıktı bunla alakası olabilir mi ? Ama hiç ağrım yok aynadan baktığımda da etrafında çok az şişlik var napmam lazım?

  • berke 18/09/2014 #

   Pınar babana söylemen lazım basur sorunu önemli bir mesele hemen doktora görünün babana da göster ayıp olmaz korkma ilaç tedavisi alırsın geçmezse küçük bir ameliyatla atlatırsın inşallah.

  • kader 08/10/2016 #

   Peki ne oldu doktora gittim?
   Ne söyledi.

  • Necmettin 22/12/2016 #

   Ilk önce doktora görün sonra kabız yapan yemeklerden kaçın daha cok cok sebze ve meyva yiyecekleri tüketin ve bolca su için tuvaletinizi yaptiktan sora her seferinde yıkanın temiz olsun peçeteyele sade kurulayın.

 2. recep 29/10/2014 #

  Bnde hic bi agri sizi kanama olmamaktadr fakat dıskı oval dglde bi tarafi duz cikiyor sanki biseye surtuyor gbi anlayamiyorum ne oldugunu yardmci olursanz sewinirim

 3. memet 18/11/2014 #

  Bende ilk başta kanama oldu ama ihtiyacımı giderdiğimde zorlama oluyordu yaklaşık bir aydır kanama yok ama 2.3 gündür biraz ağrı var bundan çok rahatsız oluyorum ne yapmam gerekir. Hemoroit krem kullansam iyi olur mu şimdilik ısırgan otunu kaynatıp suyunu içiyorum birde sarımsak kapsül gibi yutuyorum. Bunların bana bir faydası var mı acaba sizin öneriniz nedir.

 4. Mehmet 27/11/2014 #

  Arkadaşlar ben kilolu biriyim ama öyle fazla kilolu değilim. Benim makatımda aşırı derecede bir ağrı var. Tuvaletten sonra oluyor bu ağrı 1 saat boyunca geçmiyor. Ve en son bugün tuvaletten sonra ağrı hâlâ devam ediyor saat 12’den beri oturamıyorum bir yere ne yapmalıyım? Acı biber yiyorum diye mi oluyor yoksa basur muyum? Bazen kanama oluyor.

  • Emin 08/12/2016 #

   Acı biber kesinlikle azdırır yaşadım çünkü

 5. elif 23/12/2014 #

  Başıma ilk kez bole bir şey geldi Allahım ağrıdan oluyorum ve ne yapacağımı. Doktora gidemem ki.

  • Necmettin 22/12/2016 #

   Neden? Doktora görün utanç yok derde derman istiyorsak.

  • emrah 25/12/2016 #

   neden gidemezsin ki bu bir sağlık problemi herkeste olabilir.

 6. Esra 24/12/2014 #

  Bende dışkıyı yaparken çok zorlanıyorum çok acıyor ve kanama oluyor ayrıca bu aralar çok kabızlık sorunum da oldu acaba bu basur mudur?

  • hazal 17/12/2016 #

   Acı çehre diye bitkicide aktarlarda var ondan bi iki tane çiğne yut bak kabizlik kalmaz.

 7. ahmet 01/02/2015 #

  Arkadaşlar bildiğim ve bana faydası olan bir şeyi sizlerle paylaşmak isterim. 7-8 adet patlıcanın yeşil kısımlarını yani uç kısımlarını alıp kaynatın ama çok değil kaynattığınız suyu. 1 hafta boyunca kahvaltıdan önce aç karna 1 su bardağı için birde sabun ile yıkarsanız her tuvalette o da fayda eder basur bölgesini. Geçmiş olsun.

  • orhan 11/01/2016 #

   Kesinlikle sabunla yıkamayın ben öyle bir hata yaptım ve şu an kaşıntıdan ölüyorum. Sabunu o bölgeye sürmek doğru değilmiş. İnternetten araştırabilirsiniz.

 8. Metin 21/02/2015 #

  Yaşım daha 17 çok oturan birisi değilim kilomda yok hiç başıma gelmemişti bu sürekli kanama oluyor ve belirgin bir şekilde sislik var kimseye söyleyemedim çok acı çekiyorum çayı çok tüketiyorum beslenme düzeyimde sıfır yani doğru düzgün yemek yemiyorum.

 9. serhat 09/03/2015 #

  Ben 20 yaşındayım ve ilk defa böyle vakayla baş başayım ağrı oluyor oturamıyorum acıdan bendeki basur nohut büyüklüğünde ne yapmalıyım.

 10. kubilay 07/04/2015 #

  Ben 2 gündür bu ağrıyı yaşıyorum. Kanama yok azıcık şişlik ve ağrı var basur olabilir mi acaba aileme söyledim kanama olursa mutlaka söyle dediler.

 11. bella 07/07/2015 #

  Selamlar arkadaşlar öncelikle Tanrı yardımcınız olsun. Basur aslında sağlıklı beslenip bisiklet sürmezsen temiz olsan olmuyor. Yani bol bol su için. Meyve sebze yiyin. Ve asla ve alsa ıkınmayın. Eğer probleminiz varsa mutlaka utanmayın çekinmeyin doktora gidin. Allah yardımcınız olsun sevgiler.

 12. Serhat 26/09/2015 #

  Bende de ağrılar var, kanama yok dışı şişmiş yaparken acıyor yürürken ve otururken şiddetli olmasada acıyor zor yapabiliyorum bazen yapamadan kalktığım oluyor napabilirim yardım edin.

 13. Melih 27/09/2015 #

  Babamda bu hastalık var. Ekşi, acı yenmeyecek dedi. Bol su içilmesi lazım.

 14. Mehmet 13/12/2015 #

  Vay arkadaş basurmuşuz haberimiz yokmuş ya lan ekşi ve acı olmadan nasıl yaparım ben 🙁

 15. Mahmut 02/01/2016 #

  Herkese geçmiş olsun zor bi durum toplum içinde yaşayanlar özellikle kaşısan bir türlü acısı başka türlü. Nedeni kabızlık veya zorla ıkınmaktan dolayı oluyor. Zorlamamak lazım, çözümü çoban çantası bitkisini kaynatıp ılıyınca yemekten 2 saat sonra günde bir defa bir ay boyunca içmek. Allah Şifamızı versin.

 16. Kubra 16/04/2016 #

  Ben 19 yasindayim kabizlik sorunum hiç olmuyo needeyse oluncada o kadar cok degil ama kanamam var sürekli peceteye ve lavaboya kadar akiyor damla damla sislik ve kasintim yok agri az oluyor ne yapmam gerekli ???

 17. zinnet 28/04/2016 #

  Bende yaklasik uc haftatir asiri derecede kasinti var surekli tuvalete gitme ihtiyaci duyorum bugunde cok ihindim kanama geldi bes alti satirde adet kanamasigibide oluruyor utaniyorum esimede soyluyemiyorum napacam

 18. Ayse 17/05/2016 #

  Bende yeni doğum yaptım ve doğumdan sonra basur oldum.çok kötü gerçekten.acı yasak.tuvalete bile gitmek istemiyorum korkudan.okadar çok canım acıyor ki anlatamam. Doktor ameliyat diyor ama bebeğim daha 3aylik yapamam.ne olur başka bi önerisi olan varsa söyleyin.ama geçirecek bi öneri olsun.lütfen cvp bekliyorum

 19. murathan 10/08/2016 #

  arkadaşlar, en büyük hastalıklar, baş ağrısı,diş ağrısı, basur ağrısı. özellikle: ‘doktora gidemem ki!’ cevaplarına diyorum ki, hastanelere kontrole gittiğinizde BAYAN DOKTOR VEYA ERKEK DOKTOR OLARAK SEÇEBİLİYORSUNUZ. ben yıllar önce çektiğim acıları göz önüne alarak kendime sordum. devamlı ACI çekmek mi ! yada 5 dk doktora gözüküp işin çözümünü bulmak mı ve doktora gözüktüm sonuca ulaştık rahat ettik. bu arada dermanı olduğu halde vücudunuza ızdırap çektirmek ÇOK BÜYÜK GÜNAH tır. ! ne kadar çok ertelerseniz, acınızın çok daha fazlasını ileriki zamanlarda çekmeye hazır olun !!!

  • Ahmet 19/11/2016 #

   Arkadaşım sen bu hastalık için hangi uzman doktora göründün yani bölüm olarak

 20. Mehmet 03/09/2016 #

  Yaklaşık iki hafta önce başladı tuvalete gidince zorlanıyorum ve kanama oluyor doktora gitmeden bir çaresi yok mu bunun moral sıfır oldu ilk defa başıma geldi yardımcı olursanız

 21. Murat 15/09/2016 #

  Çoban Çantası Çayının Zararları ve Yan Etkileri

  Bu çayı hamileler, basuru olanlara, yüksek kan pıhtılaşması olan insanlara içilmesi yasaktır.

  Bu mahmut şerefsizin teki inanmayın bir siteden kopyaların üstteki yazıyı

 22. Bayram 29/09/2016 #

  Merhaba benim sorunum tam o bolgenin ustunde şislik var nohut tanesi kadar ihtiyacimi gorurken zorlaniyorum arada bi agri olurdu ama sislik olmazdı bunun sebebi nedir cozemedim oturunca çokunce agriyo ne yapmam lazım cevap verirseniz sevinirim sislik baya belli derecede dokunsan aciyo lutfen cevabibizi bekliorum?

 23. yasin 22/10/2016 #

  Arkadaslar bende sadece kaşınti var agri yanma ne yok acaba ic bagsur baslangici olabilirmi

 24. ali 23/10/2016 #

  kabızlık için sinemaki bitkisini kulanın birşey kalmaz

 25. Türker 25/10/2016 #

  Benim de basurum vr hem ağrıyor hem kaşınıyor hemde kanama oluyor süreklş oluyo tuvalete gitmeye gidemiom ne yapabilirim

 26. hüseyin 29/10/2016 #

  arkadaşlar basur çok kötü bi durum 3 yıl önce oldum basur ortaya cıktı 4 tane bagırsak cıktı dısarı oturamıyordum hiç birşey yAPAMIYORDUM gülemiyodum aglayamıyordum 1 hafta tuvalate cıkamamıştım hiç korkmayın hastaneye gidin arkadaşlar yada gitmiceksiniz size en iyi kremi söyleyeyim 12 tl falan ama cok iyi gelen 2 gün düzenli sürersen geçer hertürlü eczaneden (KORTOS) kremini alın iyice heryerine sürdürün kesinlikle iyi gelicek yarımcı olduysam ne mutlu bana

 27. Zehra 30/10/2016 #

  Bende sadece kanama var ?

 28. Ahmet 12/11/2016 #

  16 yasindayim tuvalete ciktiktan sonra elimi silmek icin attigimda baloncuk gibi biseler war acaba basurmu

 29. Ayşe 04/01/2017 #

  Çorek otu yağını kulak cubuğuna batırıp sürün 1 haftaya biseyiniz kalmaz ama bunu günde en az 4 5 kere yapmalısınız

 30. Hande 06/01/2017 #

  @Murathan Bey nasıl tedavi oldunuz? Hatta çekinmezseniz muayene surecinizi de paylaşır mısınız?

 31. Memet 05/03/2017 #

  Ben 5 yıl önce ameliyat oldum çık rahattim ama son 1 haftada yeniledi ve cok acı çekiyorum kanama yok ihtiyaçtan sonra oluyor tekrar ameliyat olurmu şimdiden saygilar

 32. Cengizhan 14/05/2017 #

  Lutfen cevap verin bende ağrı yok çok şükür aynadan baktim sisik de gormedim kasintida yok çok şükür ama kanama var ilk basda sivilceden cikan kandan daha az kan çıktı bir ikigun 1.5 ay sonra hatta unutmuştum damla damla kan çıktı 5-6 damla yavaş yavaş bir kaç gundurde devam ediyor 2-3 gün oldu ben bir ara çok zorlamistim o gün minnacik kan çıktı ışte yara olabilir diye düşünüyorum doktor sizce ? Bide bağırsak kanseri de olabilir diye baktim istah kesimligi halsizlik felan diyor tek kanama uyuyor istahim zehir gibi enerjim tavan bunuda diyem dedim .

 33. Muhammet 10/06/2017 #

  Muayenede açıp bakıyo bu yani tedavide krem veya hap doktora gidin dışkı o bölgeyi kanata kanata başka hastalığa yol açabilir

 34. yusuf 24/07/2017 #

  arkadaşlar bendede bagsur sorunu var istedigimi yiyiyorum ama aktarlarda magnezyum tozu var sabah ac karnına 1 bardak içine 1 yemek kaşıgı atın ve karıstırın sonra için 1saat üstüne yemek yemeyin 1 saat sonra yemek yiyin bagırsakları komle temizler isal yaparak bilginize…

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.